Cauzele opririi din ev.a sarcinii -TROMBOFILIA- 8

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Profaa linisteste-te, esti in interval si in faza luteala si in I trim de sarcina . Uite baga val aici : http://www. sfatul medicului. ro/analize_medicale/Vezi ca site-ul cand merge cand nu merge. fara spatii dupa . si sfatul medicului fara spatiu . Nu ma lasa DC-ul sa-l bag intreg , zic ca e reclama
Incearca pana reusesti, cauti anal progesteron seric si bagi valoarea.




Miki Anul asta pun de-un pui
DOAMNE AJUTA!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Profa uite reusii sa accesez eu site-ul din nou.
47 nmol/l
in faza luteala interval optim 5,3-86
in I trim de sarcina interval optim 32,6-140

4ng/ml
in faza luteala interval optim 1,6642-27
in I trim de sarcina 10,2364- 43,96 aici nu e ok






Miki Anul asta pun de-un pui
DOAMNE AJUTA!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns profa spune:

miki,iubita,multumesc tare mult,imediat o sa ma uit.Intre timp,am mai cautat si cred ca e ok,nu stiu doar daca in faza ovulatorie e ok valoarea.Fetele care au facut fiv prin strainatate(ca am observat ca doar prin strainatate se dozeaza obligatoriu progesteronul inainte de stimulare,la punctie si la ET),vad ca au scris ca e ok sa fie maricel la ET,ca altfel se suplimenteaza cu injectii.
Uite la mine care au fost valorile la progesteron:
-in faza ovulatorie 4,10ng/ml(respectiv 13,05 nmol/l)
-in faza luteala 47,50ng/ml(respectiv 151,24nmol/l)
(la 3 zile dupa ovulatie)
Multumesc mult de tot,inca o data!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns profa spune:

miki,am reusit sa intru pe acel site,am dat sa calculeze,ei la faza ovulatorie au max. 2,9ng,iar eu am avut 4ng(hai sa zicem ca poate tocmai s-a produs ovulatia,si intrasem de cateva ore in faza luteala),iar la faza luteala ei au max. 27ng,iar eu 47.In ambele variante mi-a scris ca am exces de progesteron...Si pe buletinul meu de analize,val. maxima pt. faza luteala nu e cala ei,27,ci e 15...,ti-am zis,ifera in f-ctie de metoda aplicata si de tipul de aparat...Niciodata n-am avut valoarea asta asa de mare al proge...m-am uitata acum pe analizele din timpul sarcinilor,de ex,in sapt. a 50a am avut 36,iar in a 7-a,54...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns profa spune:

Fetelor,mi-e ciuda pe mine ca m-am trezit cu temele nefacute...daca aseara imi bateam capul ca am exces de progesteron,acum,dupa am citit pana tarziu in noapte,mi-am dat seama ca nu e niciun exces,dimpotriva,47ng in a 3-a zi de la ovulatie nici nu e mult,am vazut o fata care initial era ingrijorata ca avea 200 in ziua ET,si dr. i-a zis ca e bine,si sa ia utrogestan...(acuma,nu stiu daca erau 200ng sau nmol,pt. ca val. in nmol e cam de 3 ori val in ng...)
Am fost de dimineata sa-mi fac iar o dozare,abia pe la ora 13 e gata,acum imi pare rau ca n-am facut injectiile cu progesteron,s-ar putea sa fie tarziu...as-mi trebuie,daca am fost eu desteapta...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LAVINUTZA spune:

Buna- apelez si eu la voi -pt ca va stiu expertein urma unui avort menstrual in luna feb am primit mai multe analize de facut - am rugamintea sa ma lamuriti si pe mine dc sunt ok - in afara de fibrinogen toate se incadreaza in limite normale dar as vrea sa stiu si parerea voastra-
Anticorpi antispermatici 10.51 < !4 negativ
Proteina C 118 - (70-30)
Proteina S 73 - (55-140)
Fibriogen 408 (200-400)
Antitrombina III 92 (>80)
Anticorpi anticardiolipinidici 3.70 (Negativ<12)
Anti TPO 8 (<34)
DHEAS 122.9 (98.8-340)
Estradiol 100.6 ziua 3 (faza foliculara 46-607)
FSH 11.9
LH 6.3
Prolactina 492
FT4 - 16.3
TSH 2.81

Multumesc,
Lavinia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcrissa spune:

profa eu nu prea stiu cum e cu progesteronul asta.eu am luat cate 2 pastile de utrogestan sau doua de duphaston dupa ce se confirma ecografic ca s-a spart foliculul.

io sunt foarte incurcata cu Medyn Forte.scrie pe el ca nu exista varianta pentru sarcina si ca se ia in sarcina doar dupa un examen amanuntit si daca beneficiul este mai mare decat riscul administrarii.

Puisori

www.tickercentral.com/view/aat9/1.png" target="_blank"> Dorinta

Cristina, mamica de doi ingerasi in ceruri

Fericiti cei ce plâng, caci aceia se vor mângâia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns profa spune:

mcrissa,despre medrol eu am citit pe la fetele care fac fiv,la noi sau in Europa,intra si tu si vezi,eventual intreaba, intr-un articol pe care l-a postat miki cred,scria ca se ia medrol,4 mg zilnic,pana la testul de sarcina.Daca nu se confirma,se intrerupe treptat,daca se confirma,se ia pana in sapt. 8-12.Eu o sa astept testul,mai am mult....vreo 100 de ani pana atunci...,si dupa aia o sa vad,poate ca o sa-l intreb pe dr. pana la urma.La o alta fata ,caree a obtinut sarcina,am vazut ca i-a zis sa mai ia 7 zile dupa testul pozitiv.Eu am decis sa iau medrol,pt. ca,desi am facut evaluari pt. o gramada de tipuri de anticorpi ,care u iesit bine,ma gandesc ca,daca am cine stie ce alti anticorpi ce nu s-au descoperit?ca asa a fost si cu MTHFR,aveam toti parametrii de trombofilie ok,dacaa nu stiam sa invesstighez si mthfr... O s-o intrebam pe Avalon cand se intoarce din vacanta,ne va lamuri ea cu siguranta..Stii,daca te uiti pe prospectul oricarui medicament,la toate scrie ,in cazul in care nu sunt restrictii precise pt. sarcina,ca,in srcina se recomanda cu precautie,evaluandu-se scorul risc-beneficiu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns profa spune:

LAVINUTA,fibrinogenul tau n-as spune ca nu e in limite,diferenta e f. mica,il poti considera normal,eu de ex, il aveam intre 500 si 600.
Vezi ca la inceputul capitolului,miki a postat liste cu analizele pe care le-am facut noi,dupa mai multe sarcini pierdute.In general,se considera ca aprox. 25-30%din sarcini se pierd in primele 3 luni,ca cica e o selectie naturala,pt. ceea ce nu e perfect din start,eu personal am rezerve fata de afirmatia asta,pt. ca la mine a fost o cauza concreta,pe care am descoperit-o dupa 3 ani si jumatate,in care am strans un biblioraft mare cu buletine de analize si nici nu mai vrerau sa stiu cati bani am aruncat.
Ramane la latitudinea ta daca vei "scormoni" ,sau daca astepti o noua sarcina,care,ai multe sanse sa fie ok.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns profa spune:

mcrissa,doamne,cat sunt de sclerozata!!!Tu ai intrebat de Medyn,si eu ti-am zis de medrol!!!Offf!
Mie de la Synevo mi-a zis d-na dr. ca se iau si in sarcina,iar Avalon,care a fost la hemato saptamana trecuta, ne-a scris ca ia in continuare B-uri,asa ca...

Mergi la inceput