Cauzele opririi din ev.a sarcinii -TROMBOFILIA- 8

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns goldi spune:

Profa, in protocoalele clinicilor straine se incearca acoperirea tuturor riscurilor - nu dupa optica romaneasca ca intai sa se intample si dup-aia vedem noi ce facem - si se dau preventiv anticoagulante si corticosteroizi pe ideea ca in sarcina se pot activa anumite boli, mutatii sau anticorpi, nu mai dau exemple ca le stie toata lumea.
Fii cu constiinta impacata in privinta medrolului, este ok.
In privinta progesteronului, am sa caut un link unde se faceau niste studii in care se demonstra ca secretia hormonala nu este chiar liniara, este ca un grafic cu multe creste, de aceea in mod normal se iau anumite zile din ciclu ca referinta - ziua 2, 14, 21, de ex.
Adik, lasa progesteronul ala in pace, ia utro sau injectabil cat ti-a dat dr si nu te mai stresa.




"Mult timp am avut impresia ca viata mea va incepe in curand, adevarata mea viata !...
In final, am inteles insa ca obstacolele reprezinta de fapt viata ." Alfred Souza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcrissa spune:

profa m-am hotarat sa merg si eu la dr. Avram la Coltea.am sunat acum, dar mi-a zis sa revin intr-o ora sa ma programeze.cel mai bine sa aud parerea unui doctor, ca asa ma dau eu cu capul de toti peretii ca tot cu intrebari raman.o sa iau prosopectul de la Medyn la mine.
tu erai cu gandul la medrol, io nici nu stiu ce-i ala
abia astept sa ajung la hematolog si va scriu tot ce mi-a recomandat.


Puisori

www.tickercentral.com/view/aat9/1.png" target="_blank"> Dorinta

Cristina, mamica de doi ingerasi in ceruri

Fericiti cei ce plâng, caci aceia se vor mângâia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Profa nu te mai stresa atat ca iti faci rau. Ai prog mare pt ca tu ai facut stimulare si ai avut multi foliculi, aia cand au facut poc s-au transf in corp galben, fiecare folicul un corp galben.... deci de aici prog mai mult. Tu ia utrogestanul . Din zi 21 vezi cum stai cu corpul galben si monitorizeaza-l, vezi dc descreste si dc da at o sa ai motive de ingrijorare.
Mcrissa ce scrie in ambalaj e pt oamenii normali, nu pt cele cu MTHFR. Ia pastilutele ca dc nu iti faci rau.






Miki Anul asta pun de-un pui
DOAMNE AJUTA!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns profa spune:

fetelor,am primit pe mail rezultatul de la progesteronul de azi de la Bioclinica,e 67ng/ml(respectiv 215 nmol/l).ma gandesc ca daca creste,e de bine,nu?Fug acum la dr.la cabinet,sa vad ce-mi spune.
mcrissa,e cea mai inteleapta decizie!As vrea sa stiu cat dueaza sa-ti faca dr. Avram o programare,ca imediat ce iau vacanta as merge si eu.
miki,goldi,merci de incurajari!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcrissa spune:

profa am vorbit.initial ma chemase cam peste 10 zile, dar i-am spus ca arde si m-a chemat joi dupa-amiaza.
miki asa cred si eu.ginecologul meu a zis ca el nu mi le-a recomandat, dar nici nu s-a opus lor.cum ajung al el ii zic sa-mi spuna da ori ba.

Puisori

www.tickercentral.com/view/aat9/1.png" target="_blank"> Dorinta

Cristina, mamica de doi ingerasi in ceruri

Fericiti cei ce plâng, caci aceia se vor mângâia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns goldi spune:

Daca, creste si dupa ziua 21 este super - super OK !!!



"Mult timp am avut impresia ca viata mea va incepe in curand, adevarata mea viata !...
In final, am inteles insa ca obstacolele reprezinta de fapt viata ." Alfred Souza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcrissa spune:

Citat:
citat din mesajul lui goldi

Daca, creste si dupa ziua 21 este super - super OK !!!



"Mult timp am avut impresia ca viata mea va incepe in curand, adevarata mea viata !...
In final, am inteles insa ca obstacolele reprezinta de fapt viata ." Alfred Souza

goldi prezici 3?io stiu ca profa a avut 3 foliculi, cine stie

Puisori

www.tickercentral.com/view/aat9/1.png" target="_blank"> Dorinta

Cristina, mamica de doi ingerasi in ceruri

Fericiti cei ce plâng, caci aceia se vor mângâia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns profa spune:

Fetelooor!!!Chiar asa?Eu sunt banateanca!Si stiti de ce fac banatenii un singur copil?Pentru ca nu pot sa faca jumatate...
Asadar,am fost la dr,a stat...,s-a gandit...,a zis ca da,e in regula,ca doar au fost 3 foliculi,si atunci se explica valoarea mare a progesteronului.A zis sa mai fac peste 4 zile o dozare,si mai vedem atunci.Miercuri,poimaine,ar fi a 7-a zi de dupa ovulatie,echivalenta zilei 21.Clar ca,vineri,daca se va observa crestere,dam de baut,daca nu,butoiul,etc,etc,o luna pauza,si...de la capat.
Luna trecuta am avut in a 2-a zi dupa ovulatie progesteronul 21,iar la 7 zile(echivalenta zilei 21),13.
goldi,mcrissa,asa,ca sa fiti satisfacute,m-a intrebat dr. daca sunt pregatita pt. o sarcina gemelara.
Asa ca,nu-mi ramane decat sa astept.Am zis ca as face un bhcg pe vineri,ar fi 9 zile de la ovultie,el a zis ca nu,ca daca ar fi sa fie,ar fi o val. f. mica si tot n-as fi lamurita...asa ca...doar voi astepta.
Pupici!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns goldi spune:

Citat:
citat din mesajul lui mcrissa

Citat:
citat din mesajul lui goldi

Daca, creste si dupa ziua 21 este super - super OK !!!



"Mult timp am avut impresia ca viata mea va incepe in curand, adevarata mea viata !...
In final, am inteles insa ca obstacolele reprezinta de fapt viata ." Alfred Souza

goldi prezici 3?io stiu ca profa a avut 3 foliculi, cine stie

Puisori

www.tickercentral.com/view/aat9/1.png" target="_blank"> Dorinta

Cristina, mamica de doi ingerasi in ceruri

Fericiti cei ce plâng, caci aceia se vor mângâia



Io ma bag !
Profa, ne-ai auzit, da ? Am stabilit cu Cristina numarul de , asa ca nu mai ai incotro, trebuie sa vada banatenii trei gemeni
Bafta !



"Mult timp am avut impresia ca viata mea va incepe in curand, adevarata mea viata !...
In final, am inteles insa ca obstacolele reprezinta de fapt viata ." Alfred Souza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaele spune:

Profa Doamne ajuta sa fie cu ochisori
Miki,Goldi,Mcrissa Si va ordon sa veniti toate cu rezultatul lui Avalon
Azi am rezultele de la anlize sapr sa fie bune va pup si va imbratisez cu drag

Puisori dragalasi

Mergi la inceput