Bobocei de septembrie - octombrie 2008 (27)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns kid2003 spune:

Da, recunosc si eu ca nu am mai scos-o pe Maria afara de ceva timp...doar cand am fost in vizita, asa pac-pac cu masina....A fost si bolnava saraca, abia am scapat si la frigul asta imi ingheatza si mie mainile pe carucior...E cam nashpa, pe Alex o scoteam zilnic, acum pur si simplu nu prea am chef de tot ce presupune plimbare, sper sa ma schimb pana la primavara, sa nu stea copilul numai in casa.

Feli asadar tu esti chiar pe minunata partie Am vazut-o aseara la tv...pai si atunci ce ma mai invidiezi, tu ai deja partia acolo, eu bat 2 zile cu masina pana la ea

Nici eu nu am simtit treaba cu botezul prea adanc...imi pare rau ca e asa mundan acum...am facut-o ca asa trebuie, sa nu imi stea babele in cap. Data trecuta am botezat fata la 5 luni si vai de urechile mele ce mi-am auzit...ca trec cu copilul nebotezat in Noul An, ca d-aia plange etc...si dupa botez a plans la fel de mult iar faza cu "sa nu ii zici pe nume" e chiar prea de tot. Asadar, daca nu se va simti "ortodoxa" poa' sa se "transfere", depinde de ea cum si ce simte. Sper sa ramana crestina ca noi, atat...

Eva si eu ma simt slabita si fara vlaga...eu dau vina pe faptul ca mai mult vegetez prin casa, imi lipseste adrenalina si tumultul din zilele de munca, eu asta zic ca e. Cum am cateva zile mai agitate, cu iesiri sau activitati ma simt mai bine, cum stau in casa mai mult si ma tin de fundul copiilor ma simt ca naiba...

Ce faceti de Revelion? Acasa cu pruncii? noi o sa iesim cu niste prieteni la un local, sper sa fie frumos, nu am mai facut o astfel de iesire in Bucuresti, la restaurant, niciodata...am mai mers in afara localitatii, dar aici never. Doar pe la prieteni sau prieteni la noi. Anul asta sa vedem cat si cum rezistam. Am noroc ca Maria daca mananca bine la 9 seara nu se mai trezeste pana dimineata, asa ca nu am stres cu ea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AlexaM spune:

Apropo de dureri: pe mine ma dor talpile in mod special...dar si spatele...zici ca sunt baba...dar ne descurcam.

Noi am iesit afara in fiecare zi...acum cat a fost mai frig am iesit doar o ora sau o ora si jumate. Chiar eram ieri in parc si am vb la telefon cu pediatra care mi-a zis...ia uite ce frumos e afara...nu iesiti si voi...noi eram deja in parc
Iesim intre 1-2 si 3 ...cam asa..cat e cel mai cald...dupa 3:30 incepe sa se raceasca.
Matei e ok...azi dupa o ora in parc in care a si dormit dar a si sporovait o groaza cu toata lumea avea manutele caldee...eu eram inghetata dar el nu avea nici o treaba.
Noi nu iesim decat daca ploua sau daca e ceata...in rest am iesit si pe ninsoare.


Matei Gabriel 24.08.08 foto
Matei Gabriel povestea nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicic76 spune:

capitolul superstitii:
1. sa nu-i spui pe nume
Dar cum? eventual goauld, cum il mai strig eu
2. sa nu-l tunzi
Noi semanam cu Base in vremurile bune: par pe laterale, chelie pe centru. Chiar ca va rade lumea de el daca va sta asa pana la mot
3. sa nu se uite in oglinda
Al meu adora holbatul in oglinda, ne hlizim sau certam cu cel care se vede acolo
4. sa nu-i tai unghiile
Are gherute de cand l-am nascut, daca nu i le tai o saptamana, este jale, se vad zgaraieturile pe fatza in foto
5, sa nu-i lasi hainutele afara noapte, ca vin duhurile rele
da" unde? mie asa imi place sa le ia gerul un pic....
si...... Va mai spun? Aflu cate una pe zi....



kid: noi ramanem acasa si ne pastram ptr ziua de 1 ianuarie, se anunta are baieram,are party de Sf Vasile, vin verisoarele in vizita.
Babytza: o rogi tu pe soacra ta sa-mi dea reteta de tort? Ca ai mei cica sa-i fac tort (neaparat de fructe, sa mearga dupa mahmureala)Pai daca-i vorba de pretentii nici nu-l mai serbez, ca nu-i botezat

Mamica de VLAD 19.10.2008

falcone
Povestea lui Falkone zis si Ventuza
D'ale gravideniei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns piolica spune:

Citat:
citat din mesajul lui EvaF

Vio ( a se citi Piolica), acesta este prenumele surorii mele, Violeta, nu ma indoiesc ca esti o tipa ambitioasa. Si ca ti-ai pus in cap si asa va fi. Am priceput de mult chestia asta si te admir pt acest lucru!

Eva de LUCA NOAH (08.09.2008)

SUNT CEL MAI FRUMOS DIN UNIVERSUL ACESTA

Povestea nasterii mele, Luca Noah

Luca se face mare!!!

------------------------------------------------------------------------------
“ There is only one pretty child in the world, and every mother has it. ” (Chinese Proverb)



cum pot sa raspund eu la o floare din partea ta? decit cu o deci pe linga soti francezi, avem si altceva in comun. Pe sora mea o cheama Maria, iar pt mine Maria si Eva au cam aceeasi rezonanta si putere. asa ca... trage tu concluziile.
pup

Mamica fericita de bebelina Elsa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns EvaF spune:

Citat:
citat din mesajul lui felicic76

capitolul superstitii:
1. sa nu-i spui pe nume
Dar cum? eventual goauld, cum il mai strig eu
2. sa nu-l tunzi
Noi semanam cu Base in vremurile bune: par pe laterale, chelie pe centru. Chiar ca va rade lumea de el daca va sta asa pana la mot
3. sa nu se uite in oglinda
Al meu adora holbatul in oglinda, ne hlizim sau certam cu cel care se vede acolo
4. sa nu-i tai unghiile
Are gherute de cand l-am nascut, daca nu i le tai o saptamana, este jale, se vad zgaraieturile pe fatza in foto
5, sa nu-i lasi hainutele afara noapte, ca vin duhurile rele
da" unde? mie asa imi place sa le ia gerul un pic....
si...... Va mai spun? Aflu cate una pe zi....





Fff tare!

-Si eu ii zic pe langa Luca si tzutzu, sufletzel, tzutzurica si mai stiu eu cum imi vine pe moment!
-Marturisesc ca unghiile nu i le-am taiat cam o saptamana dupa veniea de la maternitate, poate chiar doua, nu retin, dar de frica sa nu ii fac ceva rau si sa tai prea mult, l-am tinut cu manusi.
-Si eu am de gand sa il tund pt ca are la spate o portiune chelioasa, exact acolo unde se freaca de pat.
-In oglinda ne uitam impreuna, se uita contrariat la mine cum ii zambesc, apoi imi zambeste larg (dar mie din oglinda)si se uita la el insusi si isi zambeste.
-Hainele nu i le scot pe balcon pt ca niciun balcon la noi nu e inchis si vin porumbeii, uscam hainele pe uscator in casa.

Mai zi-ne ca imi plac, ma amuz!
Oare unii oameni traiesc tinand cont de toate tampeniile astea? Trebuie ca au o viata tare trista:(((


Eva de LUCA NOAH (08.09.2008)

SUNT CEL MAI FRUMOS DIN UNIVERSUL ACESTA

Povestea nasterii mele, Luca Noah

Luca se face mare!!!

------------------------------------------------------------------------------
“ There is only one pretty child in the world, and every mother has it. ” (Chinese Proverb)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Paula-Laura spune:

seara buna si de la noi!
noi am fost azi in vizita la buni, unde am abandonat cupilil si am dat o fuga pana in vitantis sa imi achizitionez 2 perechi de pantaloni pt parc -soldurile mele sunt laaate da rau, nu stiu cand o sa isi revina , nu reusesc sa imbrac decat 2 perechi de pantaloni mai vechi. Voua vi s-au reasezat oasele? sau aveti aceeasi problema? (bine, mai am si ceva burtica dar nu f. grav

Legat de dureri- pe mine ma doare...fundul - nada fundului mai exact . In plus am descoperit ca mi s-au spart cateva venisoare de sange in spatele genunchilor, si ma cam doare acolo..

Obosealanu mai e ata de grava de cand iau vitamine in fiecare zi-eu iau centrum materna + spirulina (care se pare ca stimuleaza lactatia). Dar cum fetele care se plang de oboseala au bebeii ceva mai mari ca al meu, ma gandesc ca voi ajunge si eu acolo

Botezul cu/fara tam-tam -aici clar tine de ce simte fiecare. Eu nu am vrut neaparat mare desfasurare de forte, insa daca invitam doar rudele ajungeam la aproape 30 de invitati(neam mare, asta e), mai pun si prietenii apropiati, si asa m-am facut cu aproape 50 de invitati, astfel incat s-a impus ca petrecerea sa se faca la restaurant. Dar am facut botezul la 12 ziua, dupa care am mers direct la restaurant, s-a stat la masa, s-a dansat putin si pe 8 seara eram acasa sa hranesc copilul. Dar asta a fost cea mai buna solutie pentru mine, ceea ce nu inseaman ca poate fi si pentru altcineva

pupici la toata lumea

Mami de Mihnea (09.10.2008)
poze
www.onetruemedia.com/shared?p=7a2406b2610465e5331ebf&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nausica spune:

Salutari si de la noi.
Citesc tot, dar n-am mai apucat de mult sa scriu. De fapt, am fost extrem de ocupata sa ... MANINC
Nu ma mai pot opri. Din mincat. Pe bune, nu glumesc. Deja acum e si mai rau, mincam si murim de ris pt ca sintem in continuu cu gura plina, ori unul, ori altul.
Si eu eram din aia care nu termina niciodata mincarea din farfurie.
Hai, serios, cum sa fac sa ma opresc? Sint destul de ingrijorata, mai ales pt ca, ma intelegeti, n-am mincat tocmai mandarine si salata verde.

Ania e foarte dragutza, toata lumea a admirat-o zilele astea cit e de cuminte si de scumpa. De citeva zile a inceput sa se halosheasca la mincare, ca dupa vaccin scazuse considerabil pofta ei de mincare. De-abia mai fac fata; daca nu se intimpla vreo minune, cred ca ajungem la completare.
Spunea cineva zilele astea de lapte de sin amestecat cu formula. Am inteles eu bine? Adica practic prepari formula folosind, in loc de apa, lapte de la sin? Please, lamuriti-ma. Si de ce ar fi mai bine asa, decit sa-i dau completare formula preparata normal, cu apa - asta in cazul in care nu-mi mai ajunge laptele. Nu e mai important sa se hidrateze? Mie chestia asta cu laptele amestecat cu formula imi suna a "ingrasamint pt bebei". Zau.

Si mai vorbeati de statul in fund. Care-i treaba cu asta? Eu ma tot feresc s-o pun pe Ania in fund, in bouncer sta mai mult pe spate (si bouncerul e moale, din textil, gen hamac, nu e ca scoica de la scaunul auto), dar nu stiu, de fapt, de ce nu are voie sa stea in fund si pina cind. Poate cineva sa ma lamureasca?

pe toata lumea.

Nausica si Ania
poze
_
God grant me the serenity to accept the things I cannot change, courage to change the things I can and wisdom always to tell the difference

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicic76 spune:

nausica: ici Aniei!
eu i-am dat combinat, dar formula preparata ca la carte, adika o masura de lapte praf cu 30 ml de apa, i-am facut o cantitate, spre exemplu 4 masuri cu 120 ml apa, am amestecat si de-abia apoi am turnat si laptele meu muls (ptr anticorpi) nicidecum laptele meu in loc de apa
cu mancarea nu pot sa te ajut, ajunsesem la greutatea de dinainte de a ramane gravida, iar acum sunt un pic obeza ptr ca nu pot sa mananc salata verde (sa vezi ce curcanel am luat chiar o sa-i fac poze dupa ce-l gatescazi chiar am stabilit meniul ptr revelion si a doua zi)

Mamica de VLAD 19.10.2008

falcone
Povestea lui Falkone zis si Ventuza
D'ale gravideniei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kid2003 spune:

Nausica no way, nu poti face laptele praf cu laptele tau, in loc de apa. Eu as zice ca nu e bine nici amestecat (lapte praf preparat ca dupa cutie si lapte de mama)...nu ca ar face rau, dar bebe s-ar putea sa nu-l bea pe tot si e pacat de lapticul de mama. I-am mai dat si eu la o masa lapte muls + completare dar in doua biberoane separate, intai i-am oferit laptele muls si apoi o cantitate de lapte praf...pe care daca nu a terminat-o am aruncat-o frumusel la chiuveta fara sa ma zgarii pe ochi ca am aruncat lapte bun, cu anticorpi, odata cu cel praf. Daca stii sigur ca Ania mananca de ex. 150 ml de lapte la masa, poti sa combini cele doua tipuri de lapte pana ajungi la cantitatea asta, la Maria eu nu prea stiu, cand primeste biberon uneori se multumeste cu 100, uneori cu 180...

Si cu statul in fund, este bine sa ii lasi sa stea numai atunci cand pot sta ei singuri, sprijiniti in fund, nu neaparat sa se ridice singuri in fund, dar sa stea pe plan drept cu coloana dreapta (sa aiba control asupra coloanei). Ia citeste www.babycenter.com/0_developmental-milestones-sitting_6505.bc" target="_blank"> aici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simodina spune:

Salutare mamici si pitici!

Ne-am intors si noi ieri de la munte, azi am fost in curatenie si maine plecam iar. A fost tare fain la Moeciu: ninsoare, papa mult si bun si culmea n-a fost foarte aglomerat. Am fost sambata la sanius la cheile gradistei si era neimaginat de putina lume - teleskiul si centrul de inchiriei erau inchise, probabil de aceea. Oricum Mara s-a comportat exemplar chiar si la -10 grade afara a dormit, traiasca landoul! A avut program papa/ ras-gangurit-joaca/ somn si de la capat, n-a stat mai mult de o ora juma' treaza, a socializat cu toata lumea ce mai, o bomboana de fata! Daca nu si-ar fi introdus o masa suplimentara pe la 4-5 dimineata ar fi fost parfum, asa insa eu sunt cam chiauna sper sa ma obisnuiesc din nou cu somnul fragmentat.

Mergi la inceput