Povestea mea, Luca Noah

Povestea mea, Luca Noah | Autor: EvaF

Link direct la acest mesaj


HAI SA VA ZIC O POVESTE: CUM M-AM NASCUT EU, LUCA NOAH


Luni, 08.09.2008.

SAPTAMANA 38 SI 3 ZILE IN BURTICA LA MAMI.

O dimineata ca oricare alta, doar ca e zi de sarbatoare: Sf. Maria, e si ziua onomastica a lui mami, deci...
Mami se trezeste, in jurul orei 04.30 a.m., ca in fiecare dimineata in ultimele doua luni de sarcina! Mereu la aceeasi ora, formidabil!!! Dar de data aceasta: o stare de agitatie continua, lipsa de somn, ceva...pluteste in aer! Mami simte niste dureri constante, burtica se contracta! Mami se aseaza din nou in pat, langa tati, priveste ceasul de pe noptiera si numara minute: o contractie foarte dureroasa la fiecare 7-8 minute.
Plimbari prin casa, reveniri in pat! Incepe sa iasa dopul. Nu ca in carti, nu ca in filme. Nu se rupe apa, curge dopul asta intruna, plin de sange...mami se sperie...sange??? Ce se intampla?!
Stare de alerta! Citim in carti, pe net, totul se anunta normal. Hm, da! Doar mami stie ca azi ceva e altfel...

Ora 08.00a.m. mami suna medicul la spital. Medicul ei? Nu, nu, pentru ca medicul ei e in concediu, revine in tara abia pe 14.09, asa ca...trebuie sa sune medicul in grija caruia a fost lasata. Pe care nu il cunoaste deloc, à propos! Povesteste mami la telefon, descrie simptome...reactia medicului: “Fugutza la spital cu bagajelul facut! Nu e in regula ce se intampla, vorbim de sange, totusi!”
Bagajelul? Pai nu e facut...Incepe maratonul prin rafturi, umplut gentute, recitit listuta gata imprimata cu bagajelul, bifat fiecare articol! Ooooffffffffffff, daca facea mami bagajul ala, a zis “Nu-l fac, daca il pun la usa nasc! Nici carucior nu a vrut sa ia, a zis ca daca imi cumpara carucior ne intalnim mai repede noi doi. Eu am pacalit-o putin, mi-am propus sa ne intalnim luni si mama sambata trecuta, pe 06.09, mi-a luat carucior, totusi...Si uite ca da, cum mi-a luat, eu m-am simtit pregatit, camera mea gata, am si carucior, ce mai vreau eu?!
In goana dupa lucrusoarele pentru bagaj, mami arunca un ochi in oglinda de la dressing: Wow, ce s-a lasat burta!!! Dintr-o data a cazut, acum...Oare ce sa fie?!
Dupa dusulet si bagajel, luat tati de manuta si “zburat” la spital!
Ajunsa la spital, examinare: “Mda, azi nasti pana diseara la 20.00, ai dilatatie care permite indexul, colul sters” Fisa de internare! Mami se schimba frumusel pt internare, intra la camera de garda, asteapta frumusel cu buletinul in mana sa fie internata. Inainte ei, o doamna internata pentru fibrom uterin, interogata ca la Gestapo: “Cate nasteri? Cati feti?”. Raspuns: “Doi vii, unul mort”. Mami se simte rau in secunda aceea, nu vrea sa auda asa ceva, i se inmoaie picioarele, vrea sa iasa din camera aia nesuferita unde multe doamne asteapta cu diverse probleme! Mami e si ea repede interogata, nenea de garda multumit tare de raspunsuri o trimite sus la sala de travaliu, fara nicio indrumare speciala! Mami cam debusolata, pune si ea intrebari, vorbeste cam singura, noroc ca apare dna doctor, ii spune pasii de urmat, vorbeste si cu tati Numai ca ...problema: aceasta dna doctor, nefiind medicul meu, are un pitic mic: nu e de acord ca tati sa asiste la travaliul mamei si la nasterea mea: “E o chestiune intima, sunt multe sali de travaliu, femei dezbracate, care urla, nu se simt confortabile cu barbati in preajma!” Scuza de rigoare...
Mda, tati disperat ca mami urca sus fara el, trimite SMS dupa SMS la tanti doctor, SMS terminat in simbolul €. Iata minune: apare dna dr, cu un halat in mana pt tati, niste incaltari de unica folosinta (dar folosite, un fel de praf in ochi, asa... ) si intra si tati la mami.
Mami e in patul de travaliu. Tocmai i s-a luat sange pt analize (sa vada daca e compatibila cu epidurala).Plus ca are in vena in dosul palmei o branula cu oxitocina. Mami e singura in sala ei, fiecare femeie cu sala ei de travaliu. Uffff! In sfarsit, mami si tati singuri!

Ora 10 trecute. Contractii suportabile, mami si tati se tin de mana, moasele vin una dupa alta, verifica colul, daaaaaaaa, pana la 18 mami ma are in brate! Asa cade verdictul!
Trec orele intr-un ritm ametitor.

Ora 14 contractiile devin puternice! Momentele acelea au sudat mai mult ca niciodata familia noastra F.........

Ora 15 , apare dr anestezista! Antipatica rau! Un scurt interogatoriu: alergii, tensiune, . O pune pe mami sa stea in diverse pozitii ciudate, o tine incordata, arcuita, nemiscata, cu capul in piept pe o perna, ma rog. Mami simte un ac in spate, sau ce-o fi, apoi e anuntata ca se monteaza cateterul! E bineeeeeeeee! Contractiile devin suportabile, sunt acolo dar ok!

Ora 16, vine dna doctor, dupa ce fusese intr-o lunga operatie, si o suie pe mami pe masa de nasteri! Nu ii spune ce ii face, dar mami simte mult lichid cald cum ii curge pe picioare. Eu nu mai am saculetul, raman cam pe uscat. Hmmmmm! Trebuie sa fac ceva si repede!!!

Ora 17.00, dilatatie 7, dureri ingrozitoare, epidurala aia, vai de ea!

Ora 17.30 dilatatie 9!!!
In sala de alaturi, de o jumatate de ora naste o femeie, slow motion, scoate niste gemete asa, ca in filme! Mami are dureri groaznice, saracuta, eu nu mai aveam rabdare, vroiam musai sa ies sa stau la ea in brate! Ma agitam rau, mami ma simtea, incepe sa bata in pereti, sa ceara pe cineva, pe oricine, ca altfel naste singura cu tati. Vine un medic: “Mda, dilatatie 10cm dar mai aveti vreo juma’ de ora”. Mami, enervata, “Oameni buni, eu naaaaaaaaaaaaaaaasc!!!!! Sa vina macar o asistenta!” Tati e in panica, intra intruna peste dna dr care e alaturi cu femeia aia care tot geme! Dna dr se enerveaza: “Dle draga, eu v-am permis sa stati in sala sa va incurajati sotia, nu sa o panicati!” Mami: “Dna dr, nu ma panicheaza nimeni, naaaaaaaaaaaaaaasc!”

Ora 18.00. Dna dr o verifica pe mami, “Da, dilatatie maxima, dar colul mai trebuie sa se pregateasca putin, hai ca mai ai 30 minute - o ora asa! Ti-am zis, catre ora 20.00! Dar la tine vad ca vine catre 19.00, e incredibil ce se grabeste! Mai suporta nitel sa termin de cusut alaturi!" Ironie: cum asa, mami a venit la spital sa nasca sau sa se abtina?
Mami impingea fara sa vrea, eu ma impingeam singurel sa ies! Mami se tinea de barele patului si impingea! Incepe sa iasa caputzul meu! La urletele mamei, care spuneau clar “Hai puiul meu, te astept cu atata dragoste !» (in limbaj stiut de noi doi !!!) apare in sfarsit si dna dr, care realizeaza ca, de fapt, mami NASTE!!!!!!! Si in 5 minute, cel mult, apar eu? LUCA NOAH!
Cand am iesit eu la lumina, mami era inconjurata de 6 femei, asistente, moase, de ce or fi venit toate gramada tocmai acum? Cam tarziu...Una tinea ace, alta ata, una doar privea "goblenul" (si a tot privit jumatate de ora).

Offfffffffff, dar cat a impins mami ca sa ies eu, dna dr o implora sa faca o pauza, sa respire, mami, efectiv nu putea, impingea intr-una. Impingeam amandoi! Era peste putintele noastre sa ne oprim, ca intr-o cursa contra cronometru... Ce echipa frumoasa am facut noi doi! Pai ce am ascultat noi de medic? Sa tragem aer in piept, sa ne concentram! Hm, la ce? Eu vroiam sa ies, mami sa ma aiba in brate. Asa ca s-a derulat tot atat de repede! Nu cu incetinitorul, cum vor medicii!

La 18.20 deja eu am tipat prima oara, am simtit un aer ciudat in plamani si niste doamne ma tot ciupeau! Sunt cantarit si masurat: 3650 gr, 53 cm, Scor APGAR 9 la un minut de la nastere (pe motiv ca 10 nu se da, nu exista aceasta nota decat pt copiii persinalului, uneori.Hm, eu sunt un copil de nota 10)si 10 la 5minute.Cand m-au pus la mami pe piept, vaaaaaaaaai, ce bine era, si mami plangea, si imi vorbea, nu am inteles eu tot ce zicea ea acolo, decat ca ma iubeste, dar asta simteam fara cuvinte!
Pe mine apoi m-au dus la baita, desi ma spalase mama in lacrimi, si m-au scos la promenada prin fata lui tati si a bunicilor! Ei se uitau la mine cu niste ochi mari, si inlacrimati, tati a exclamat “Ce frumos e!”. Da, eu cred ca de mine vorbea...

Mami a scris aceasta poveste, eu sunt inca prea mic sa v-o pot povesti! Suntem in data de 11.09.2008, suntem deja acasa, doar doua nopti ne-au tinut in spital (mami si tati au dormit impreuna in rezerva, era ca un fel de "acasa", dar vroiam acasa la noi, eram curios), apoi o tanti rea ne-a facut niste vaccinuri de externare si am plecat acasa. Azi suntem in a patra mea zi de viata, ora 07.59 a.m, mami a stat treaza toata noaptea pentru ca, pe de o parte e prima noapte in camera mea si aveam chef sa stau numai cu mami, (sîc!!) si pe de alta parte, eu tocmai am descoperit sanul noaptea asta si cer din ora in ora! Am o foammeeeeeeee! Dar apoi tot n-o las sa doarma, ma joc la san, plus ca adorm la san, tzitzi e somnifer! Sa vedem acum cat rezista mami, ca eu, unul, sunt imparat! Plus ca nu am priceput eu prea bine, eu dorm in continuu cand e lumina si stau treaz cand e intuneric...hm, e normal asa?
pe toata lumea asta noua pe care o descopar!!!!

Edit: eu sunt mic, poate am mai mancat o litera ceva, am scris repede, bine macar ca stiu deja sa scriu!!!




Eva, mami de Luca Noah (08.09.2008)



-----------------------------------------------------------------------


" There is only one pretty child in the world, and every mother has it. (Chinese Proverb)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Nerantula spune:

Luca Noah, sa cresti sanatos si armonios, sa depasesti asteptarile parintilor, sa fii inteligent si sensibil, puternic si generos, iubit si iubitor si sa-ti fericesti parintii asa cum ai facut-o din prima ta clipa pe lumea asta!

Eva, un scurt si frumos drum al odiseei de burtici s-a terminat pentru tine, felicitari pentru tot parcursul ei si pentru finalul superb!!
O viata minunata de mamica in continuare iti doresc, sa o traiesti cel putin la fel de frumos ca pana acum!

37+ AMR 17 zile!!

It's the final countdown !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica_dicut spune:

Nu pot sa-ti spun decat felicitari, sa-ti traiasca frumuselul, sa fie sanatos si sa va aduca numai bucurii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teomaria spune:

Eva, sa va traiasca minunea si sa va lumineze viata,.Mi s-au umplut ochii de lacrimi...ai descris superb intalnirea cu micutul.

www.babysfirstsite.org/newtickers/ticker/115453.birthdue.png" target="_blank">38 + cu ANA
poze noi
Teo(11.08.1999),Maria(1.03.2001)
Daca vrei sa primesti..., invata sa daruiesti
“Tout ce qui arrive, arrive toujours pour une raison”

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Corrina spune:

Draga mea proaspata mamicuta Eva,
Imi amintesc ca saptamana trecuta spuneai ca ai un feeling: "...Luca se va naste la termen, poate putin peste.. ". Se pare ca te-ai inselat. Bebe Luca are personalitate, a venit putintel mai devreme decat te-ai asteptat, insa cu atat mai bine, se vede ca esti in al 9lea cer de fericire. Si te inteleg perfect, tocmai am trecut si eu prin aceasta experienta nemaipomenita si de 3 saptamani si jumatate traiesc o noua viata alaturi de puiutul Mihnea si tati.
Asadar: Bine ai venit pe lume Luca Noah, sa ai o viata fericita, plina de noroc si sa ii faci si mai fericiti pe mami si tati!
Va saruta cu drag Corina si bb Mihnea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babytza spune:

Eva este foarte frumoasa povestea nasterii lui Luca !
Sa va dea Dumnezeu multa sanatate si fericire !!! Sa ai un baietel papacios si cuminte . Este tare frumos si sunt convinsa ca o sa fie si norocos !

Valentina 36 + David

Asa creste gandacelul nostru

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andy.p spune:

Eva am citit povestea nasterii lui Luca cu lacrimile in ochi..e ff frumoasa,va doresc tot binele din lume si Luca sa creasca mare si sanatos ,sa va bucurati de el si el de voi

38+bbelina
laura si andy (07.04.2002)
http://good-times.webshots.com/album/563995768RkQYpK

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

Felicitari Eva pentru bebe Luca cel grasun si sa va bucure viata de acum inainte si sa va aduca numai satisfactii!


36+
bebe David

Lucrusoare bebe David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andy_galro spune:

Felicitari! Ai un talent deosebit la scris! Sa va traiasca Luca si sa va aduca numai bucurii!!!

Andreeade Andrei
Povestea bobocelului nostru
Poze:
http://picasaweb.google.com/AndreeasiPompiliu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nausica spune:

Foarte frumoasa poveste, draga Luca. Bine ai venit pe lume! Sa fii cuminte, cum ai fost si pina acum, sa bei mult laptic de la mamica ta, sa fii sanatos, sa cresti mare (ca tati), sa faci aceeasi echipa buna cu mami cum ai facut din prima zi.

Eva, . Felicitari! Sa te bucuri de Luca toata viata asa cum te bucuri acum!

Nausica34+ si bebe Nedelcu
poze
_
God grant me the serenity to accept the things I cannot change, courage to change the things I can and wisdom always to tell the difference

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmendu spune:

eva - dupa o odisee frumoasa, ai avut parte de o nastere la fel de frumoasa si intensa. felicitari.
luca- bine ai venit, sa fii sanatos si sa te bucuri de viata pe care o ai in fata.

carmen

29+ Victor
http://good-times.webshots.com/album/565055246KyFrzA

Mergi la inceput