Bobocei de septembrie-octombrie 2008 (18)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns baby_boy spune:

Neata mamici . Revin si eu cu o postare dupa ceva timp..recunosc in schimb ca v-am citit.
Felicic am citit despre metoda de adormit bebe.Si eu la fel fac. Puiul meu adoarme numai leganat..adica mai mult de 10-15 min nu sta in pat si daca ii e somn incepe sa planga si normal ca-l iau in brate , il legan si adoarme. Aseara am fost la o onomastica..era finuta mea si nu aveam cum sa lipsesc.L-am luat si pe RAducu...n-a dormit neam acolo...bine era galagie..agitatie..chiar daca eram intr-o camera alaturata...si toata lumea a sarit pe mine...ca vai..l-ai invatat in brate..ca e vina voastra ca nu adoarme si el singur in patut..dar intreb eu ce era sa fac? sa-l las sa urle?
Recunosc ca e greu..ma uita la voi cum va mai si plimbati..mai faceti una..alta..eu toata ziua cu el in brate..il adorm..il pun jos..daca nu e adormit bine..hop..face ochi..si iar o luam de la capat..este foarte obositor..dar nu gasesc metoda sa doarma si el singur.In afara de leganat bebe prin camera..si tras cu ochiul la forum..altceva nu mai stiu Aveti vreo sugestie??

mamica fericita de Radu Gabriel (7.10.2008)


in asteptarea lui Raducu

Radu


povestea pisoiului Raducu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo_ef spune:

Buna dimineata!
Noi suntem bine, dintisorul nu prea ne sacaie, iar urmele de la arsura se duc usor-usor. Tudor e vesel, doarme noaptea de la 23.00 pana pe la 5.30-6.00, in fiecare noapte, motiv de mare bucurie pentru mama lui.

Cosmy ce mai faci? Noutati, ceva? Ai facut ceva analize?

Feli super tare faza si mai ales felul tau de a povesti

Clau iti tin pumnii sa fiti amandoua sanatoase!

Simona, mama lui Tudor Gabriel (13.09.2008)

poze

Evolutia lui Tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clau_geo spune:

Citat:
citat din mesajul lui felicic76

eu sunt relaxata odiseei hai sa va spun faza de aseara
dupa baie, culcat copil, pus la el in patut pe la 10,30 (cu o seara inainte, din comoditate, a dormit cu noi)
ora 7,15 dimineata. Ma trezesc ca este lumina afara. Zic sa mai dorm ca nu ma grabesc la serviciu. Dar de ce nu ma duc la serviciu? Pentru ca sunt gravida si am lasat-o mai moale. Si daca sunt gravida unde este burta? Burta nu mai am pentru ca am nascut. Si daca am nascut..unde-i COPILUL? COPILUL, UNDE ESTE COPILUL? Am zburat pana in camera lui, dormea ca un ingeras, dar in secundele alea, pana am ajuns la patut, aveam tensiunea 20. Am pus de cafea, am si baut-o si l-am trezit eu. Era ud pana in gat, s-a dezmetcit de-abia dupa ce l-am schimbat si si-a amintit ca-i este foame

A fost prima noapte in care nu s-a trezit pentru masa de la 5 dimineata, sunt curioasa ce face in noaptea asta, daca si-a scos masa sau a fost o intamplare.

La relaxarea mea contribuie si faptul ca este sanatos, cuminte, nu a avut colici si nu a plans necontrolat, probabil si de aceea pot sa plec de acasa, oarecum linistita, stiu ca este bine. Plus sotul: mi l-a luat din brate cand vedea ca-mi pica ochii de somn, nu ma lasa sa ma ridic de la masa si sa ma duc la el daca se alinta dupa baie, masat, schimbat, mancat, ma cearta daca-i caut in coarne prea mult (cu toate ca el l-a adus in patul conjugal, nu eu). Repet, el nu plange, doar scoate niste sunete, de fapt ne cheam sa-i tinem companie si atunci il pun in scoica si-l aduc in bucatarie, cu noi.

metoda de adormit care la mine da rezultat 100%: luat in brate, leganat cu putere ca si cum ai bate unt intr-o sticla si suierat crancen in urechea lui. Adoarme intr-un minut, metoda luata din cartea lui Karp "Bebelusul meu este cel mai fericit", unde sunt o gramada de trucuri


Mamica de VLAD

falcone
Povestea lui Falkone zis si Ventuza
D'ale gravideniei



Uau Felic, esti o fericita daca deja puiutul tau doarme toata noaptea, felicitari si sa dea Domnu sa o tina tot asa.

Mami fericita de Irina Alexandra

Poze noi cu Irina

www.flickr.com/photos/26166390@N04/" target="_blank">Noi si bebita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo_ef spune:

babyboy eu am observat la fiu-meu ca nu poate sa doarma daca ii e frig, iar in patut cand il puneam pe lenjerie, era clar diferenta de temperatura intre patut si brate. Ca urmare, i-am pus si ca asternut tot o paturica, iar cand il tin in brate il tin intr-un scutec de finet si il pun cu el in patut. Mai nou, vad ca atunci cand ii e somn isi trage el scutecelul pe langa urechi si chiar pe obraji, nu stiu daca de frig sau pentru ca miroase ca mami.

Simona, mama lui Tudor Gabriel (13.09.2008)

poze

Evolutia lui Tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clau_geo spune:

Citat:
citat din mesajul lui anca81

girls!

Wow, ce noapte, culcat la 22.30 si trezit la 7.00 Asa da!

In alta ordine de idei, fii-mea are puseul de crestere de la 4 luni. Papa cam aceasi cantitate - 130 ml - insa mult mai des, cam la 2 ore. Pana acum vad ca e OK, nu are toane excesive, doar de ieri am observat ca a inceput.

Clau_geo, imi pare rau ca ai avut probleme. Irina cea grasunica. Multa sanatate.

Felicic, esti bestiala Mi s-a intamplat si mie la inceput sa ma trezesc cu mana pe burtica iar "continutul" era deja in patut

Va pe toate.

Mamica fericita de Carla Alexandra (13.08.2008)
Piti mic se face mare
Povestea puiului meu drag
www.totsites.com/tot/carla" target="_blank"> Eu sunt Carla


Anca si Felic si multumesc de intampinare

Mami fericita de Irina Alexandra

Poze noi cu Irina

www.flickr.com/photos/26166390@N04/" target="_blank">Noi si bebita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clau_geo spune:

Citat:
citat din mesajul lui tzitziri

Neata mamici!

Clau, noua ne-a zis pediatra ca in a 3a zi de nefacut kaki sa ii dam 10-15 ml de ceai de fenicul si in a 4a zi sa punem supozitor.Deocamdata a avut doar o data cand nu a facut 4 zile in rest facem la maxim 2....deci nu stiu cum e cu ceaiul si cand isi face efectul.



Mamica implinita de David (17.09.2008)



Saru mana frumos , o sa incerc azi cu ceai de fenicul si daca nu da rezultate maine ii pun supozitor

Mami fericita de Irina Alexandra

Poze noi cu Irina

www.flickr.com/photos/26166390@N04/" target="_blank">Noi si bebita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo_ef spune:

Giulianna exista momente cand regret faptul ca nu stau in bucuresti. Ei, unul din ele este acum, cand regret ca nu ma pot cupla si eu la comanda pentru bimbomarket. Nu cred ca voi reusi sa imi conving sotul sa fac o comanda singura .

Simona, mama lui Tudor Gabriel (13.09.2008)

poze

Evolutia lui Tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo_ef spune:

clau_geo si noi avem probleme cu tranzitul lui bebe, face kk foarte rar, la 3-4-5 zile. la inceput, ii puneam supozitor, dar cu inima indoita, pt ca nu vroiam sa se obisnuiasca asa. dar, in perioada cat am fost in spital cu el, asistentele ii dadeau siropel Debridat, care este pentru colici, dar care ajuta si la problema cu kaki. Si chiar a avut efect, asa ca mi-am luat si eu, si cam din a doua zi ii dau de 2-3 ori pe zi si a treia zi deja face.

Simona, mama lui Tudor Gabriel (13.09.2008)

poze

Evolutia lui Tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clau_geo spune:

Citat:
citat din mesajul lui simo_ef

Buna dimineata!
Noi suntem bine, dintisorul nu prea ne sacaie, iar urmele de la arsura se duc usor-usor. Tudor e vesel, doarme noaptea de la 23.00 pana pe la 5.30-6.00, in fiecare noapte, motiv de mare bucurie pentru mama lui.

Cosmy ce mai faci? Noutati, ceva? Ai facut ceva analize?

Feli super tare faza si mai ales felul tau de a povesti

Clau iti tin pumnii sa fiti amandoua sanatoase!

Simona, mama lui Tudor Gabriel (13.09.2008)

poze

Evolutia lui Tudor


si multumesc frumos

Mami fericita de Irina Alexandra

Poze noi cu Irina

www.flickr.com/photos/26166390@N04/" target="_blank">Noi si bebita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns _irina_ spune:

Buna dimineata si de la noi!
Raportam a treia noapte fara trezire de la 1 noaptea pana la 8 dimineata.
Suntem fete mari, avem 3 luni!
Azi o scot pe piti la o cafea pe centru, asa ca 2 gagici care isi petrec toata ziua impreuna.

Babyboy si piti adoarme in 99.9% din cazuri numai in brate, chiar daca nu cu leganat si cu suierat si in mare parte numai dupa o serie buna de plans. Dar cred ca e numai o faza. O sa treaca si asta. Am auzit de la diverse persoane ca nu au tinut copilul in brate sa nu se invete in brate. Nu fac si nu voi face asa, copilul are nevoie de caldura si nu de la calorifer, de la mami.



fericita de Andreea-Maria

Mergi la inceput