Mamici norocoase de sept -oct 2008 (165)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nikolici spune:

Citat:
citat din mesajul lui Nerantula

Fetelor, cat trebuie sa fie umiditatea in camera la bebe?

www.flickr.com/photos/30462666@N03/sets/" target="_blank">Gruia - soricel iubit

... once upon a time ...


ideal între 16 si 20 °C, cu o umiditate relativ cuprinsa între 40 si 60%).

Karina Alessia am 40 saptamani in balonul lu' mami NiKole pe care nu stiu de ce nu reusesc sa-l sparg. Dau si cu pumnul si cu piciorul dar COL BETON


DPN CICA ACUM 3 ZILE


noi doua

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns khristin spune:

Salutare si din partea noastra dupa o absenta motivata de 6 zile . Va multumim tuturor din suflet pt. sustinere , mi-a purtat mult noroc. Am nascut indusa luni pe 6 octombrie la ora 9 :04 seara un bebelus perfect de 4.020 kg si 53.5 cm, de care ne-am indragostit instantaneu . A fost o nastere frumoasa si relativ usoara, care a durat doar 4 ore de la inceperea contractiilor. Spre deosebire de prima nastere, am simtit durerile mai acut, dar s-a meritat din plin. Am optat inca o data pt. epidurala si nu mi-as imagina sa nasc altfel, slava domnului ca a fost inventata. In spital am stat doar doua zile si miercuri dupa amiaza am ajuns acasa. Asadar, am placerea sa vi-l prezint pe barbatelul Chris Anthony. Azi am fost la o consultatie si dragutul de el a recuperat pierderea de 200 g pe care a avut-o in spital, asa ca in 6 zile am ajuns din nou la 4 kg, caci mancam cu pofta mare lapte de la mami. Surioara e indragostita la nebunie de fratiorul ei, asa incat trebuie sa-i mai domolim un pic din elan, va las sa savurati pozele care vorbesc de la sine.

Am cam pierdut un pic tempoul forumului, sper sa recuperez cat mai curand.

Monica, am vazut doua pozici care m-au facut sa plang instantaneu…sint convinsa ca ingerasul tau va veghea asupra voastra si va va trimite numai lucruri bune de acum incolo. Ai facut bine ca ai postat pozele.

Felicic, nu te-am uitat, sintem aici sa-ti facem galerie .

300, felicitari pt. bebelina si refacere usoara

Anis, felicitari si sa-ti traiasca cea de a treia papusica alaturi de celelalte doua surioare .

Piersicutza, eu te inteleg perfect…ma rugam in fiecare noapte sa se intample ceva, dar pana la urma tot la ruperea apei in spital am ajuns….daar a fost super bine si am avut senzatia aceea de everything is under control.

Angelynna, nastere cat mai usoara si sa-ti tii puiul in brate cat mai curand.

Nikolici, eu am nascut la 7 zile dupa termen, deci rabdare .

Tzitziri, si eu sint interesata de raspunsul cu decalotarea. Aici se practica in mod curent circumcizia, dar noi nu am facut-o.

Babytza, cred ca ceea ce ai tu se numeste furia laptelui si e foarte normal. Eu am mereu tampoane absorbante in sutien, si imi merg super, fara nici un accident .

Julymorning, ce marisoara s-a facut printesa ta. Sa-ti traiasca .

Eva, la mine prima menstruatie a revenit prima data la 2 luni jumate, dar am inteles ca nu e regula depinde de organismul fiecarei femei.

Nerantula, eu pun copilul la san si fac dus cu apa calduta si ajuta tare mult .

Nausica, tare frumoasa camera bebelinei tale .

Pt. fetele care au nascut recent, la cat timp apar colicile? Fetita mea as zice ca nici nu a avut asa ceva, si ma intrebam pt. cand ar trebui sa fiu pregatita. Noi de vreo 3 zile iesim zilnic la plimbare, azi am stat chiar 2 ore, timpul e minunat cu vreo 22 grade, iar maine se anunta 23. Vrem sa profitam la maxim. Aaaaaa, si cum stati cu kg acumulate pe timpul nasteriii ? Cam cat ati dat jos si in cat timp ?

Va pup ,

Cristina


le bébé Chris Anthony

noi, www.flickr.com/photos/khristin107/sets/" target="_blank">poze mai noi si AOB

“Arguing with a student is like mud wrestling with a pig – you both get dirty and the pig likes it".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nerantula spune:

Cristina, bine ai revenit!
Ti-am admirat barbatelul, de fapt ti-am admirat toata familia, sa-ti traiasca si sa fiti sanatosi, sunteti niste frumosi toti! Fetita iti seamana leit, insa bebelusul e baiatul lui tata, care cred ca e foarte mandru de el! Ca surioara am vazut ca e!
Imi place Chris Anthony cat e de rotunjor , ca un cozonacel dospit bine la mama in burtica si a recuperat excelent scaderea in greutate!
Asaaaa ... imi mai place mult si camera, desenele de pe pereti si fotoliul de alaptare, sa il folosesti cat mai mult si mai linistita, relaxata si .. indragostita de puiutul tau mic!

Colicii nu e neaparat sa apara, noi am crezut ca ar fi ceva in prima saptamana, dar se pare ca nu si sper sa fi scapat! Doctorita noastra spunea ca apar cam pe la 3 saptamani, va tin pumnii sa nu aveti!
Iar cu kg, eu am luat 16 in total, dupa prima saptamana am scapat de 10-11, acum ma lupt cu ultimele 5-6, desi n-am facut mare lucru pana acum in privinta asta, si doar cu lipsa de odihn si alaptat vad ca nu se urnesc . Dar azi e luni, zi de inceput de cura, ca pe vremea studentiei, sa vedem daca imi iese ceva...

Multumesc pentru sfaturi!


www.flickr.com/photos/30462666@N03/sets/" target="_blank">Gruia - soricel iubit

... once upon a time ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns _irina_ spune:

Kristin bine ati revenit acasa. Frumos foc feciorul vostru si toata familia. Multa sanatate si sa va bucurati de noul membru al familiei.

Eu am luat 14kg (de la 66 la 80) si am ajuns acasa cu 7 din ele. Am dat jos cam in kg pe saptamana, acum mai am 3 de dat jos ca sa ajung la greutatea dinainte de a ramane gravida. Dar mananc normal (chiar mai mult decat ar trebui) si nu fac miscare.

Colici am avut si noi, in principal pentru ca mancam eu aiurea, apoi ne-am balonat ca nu reusea piti sa ragaie, acum suntem bine. Colicile au aparut pe la 2-3 saptamani, acum au disparut.

Gata, am terminat de papat, ma intorc la culcare.

fericita de - Andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicic76 spune:

neatza!
klemi Sa-ti traisaca bebelina, sa fie sanatoasa si frumoasa!
Asteptam mesajul si de la Angelynna

Kristin:bine ati revenit! Ce barbatel frumos ai tu acolo! Este un scump!Si ce camera frumoasa are! Nu mai vorbim ca surioara este o adevarata domnisoara, care-ti seamana!
nausica: nu cred ca ceaiul de zmeur declanseaza travaliul, eu beau ca sa mi-l usurezAltfel, pana acum, eu una trebuia sa nasc de muult. Eu beau si ca-mi place la gust cam 2-3 cani pe zi. Alte metode de inducere , non-invazive, in afara de si ulei de ricin mai cunosti?
nerantula: ptr 5 kg te stresezi tu? considera ca ai fost in concediu si le-ai acumulat acolo! Eu una nu vreau sa ma stresez de Kg in plus, decat dupa ce trece un timp, dupa ce ma obisnuiesc si-mi gasesc un ritm(mai ales bebe de fapt), undeva in primavara mi-am propus sala de forta si salon. Pana atunci, daca ma tine pofta asta de mancare pantagruelica, sigur mai acumulez ceva
nikolici: ce tatic rau! nu a vrut el sa sparga balonul..... Las" ca i-a rezervat placerea asta fiica-sii!

eu nu vreau sa stau in casa, ma duc la birou, tati mi-a promis dar acum nu-l mai inteleg de ce, chiar vreau sa se declanseze..... Zice ca de fapt mie-mi place de nebuna pe coclauri, in loc sa stau sa ma odihnesc...... Dar credeti-ma ca acum sunt amortita toata, am stat in pat de aseara de la 8, chiar nu as mai putea s-o tin asa.....

38+ Vlad
falcone
bibinika
D'ale gravideniei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nerantula spune:

Felicic, ma stresez pentru 5kg, care-s cam 10% din greutatea mea de dinainte de sarcina, sunt mica de statura si chiar se vad .. plus ca tati imi spune acum ca-s 'mami panda'
Si eu ma gandesc la sala, dar nu forta, mai curand insa dupa ce se remediaza toate 'avariile' de care am suferit. Abia astept sa-mi recapat tonusul! ... desi as spune ca Gruia ma ajuta deja, ca seara nu-i putem micsora decibelii decat daca dansam cu el in brate ... sper numai sa nu intepenesc de spate inainte, ca e din ce in ce mai greu

Claaaauuuudiiiiinaaaaaa, unde esti si ce mai faceti vooooooi?

Noi de azi am ramas singurei acasa, s-a terminat concediul lui tati si e asa de rau, ce bine era cand eram toti impreuna! Sunt putin cam stresata, sper sa ma descurc, mai ales cu scosul carutului si cu odihna, tare as mai prinde si eu o ora macar in timpul zilei, sa vad daca pot cu bebe super-atomic!

www.flickr.com/photos/30462666@N03/sets/" target="_blank">Gruia - soricel iubit

... once upon a time ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca81 spune:

Buna fetele!

Khristin, sa-ti traiasca grasunelul, e un scump

Kllemi, felicitari pentru bebelina!!!

Eva, multumesc mult pentru link, am si "mesterit" patul si l-am ridicat la 30 grade

Noi raportam colici puternici, Carla a plans in premiera ieri la plimbarica si n-am putut-o linisti nici eu nici tati. Noaptea a fost linistita, culcat la 10, trezit la 4 si apoi doar la 7. Acum doarme tzocaind din suzeta, de dimineata a facut un kk mare si a fost durere si suferinta mare. Azi a implinit 2 luni , sunt tare mandra de piti meu. Mergem la pediatru, sa vedem ce vaccinuri facem.

Mamica fericita de Carla Alexandra
Povestea puiului meu drag
Piti mic se face mare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iepurila spune:

Carla si un pupic lui mami.

Khristin, bine ati venit acasa. Sa va traiasca falcosul.
Kllemi, felicitari mamaico! Bebelina sanatoasa si papacioasa!

Nu avem nici un sms de la Ange?

Nusha!!!!! unde esti moldoveanca frumoasa?

Noi tot 2 in 1. Ieri am stat mai mult in pat si tare rau mi-a facut. Azi nu se mai repeta. Nu-mi prieste deloc sa bolesc. Mai am dureri de burtica si spate ca la menstruatie. Iau no -spa. Se poate nu?
Contractii nu am mai simtit...acu daa or fi fost... Dumnezeu stie.

Ramo
sarumana de incurajari



Eu, iepurica 38+
Oamenii nu esueaza, doar inceteaza sa mai incerce.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexa si mami spune:

neata!
KLEMI, felicitari pt bblusha! sa va traiasca si sa fiti sanatosi!
kristin, bine ati revenit acasa! m-a topit pufosul tau sunteti cu totii frumosi! surioara e topita dupa el, se vede clar:)
carla! la multe lunite cu sanatate! anca
feli, te maninca? acu' esti linistita, a venit dr s-o gasi vreun pat in spital sa te bage si pe tine
nerantula, nu te stresa, sunt sigura ca o sa va descurcati si singurei
nici mie nu prea imi place sa stau ca leguma, mai ales ca vine alexa si pune pe mine. azi mergem sa sortam din hainutele ei, la mama, sa vedem ce mai aducem acasa.

alexa simami

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns EvaF spune:

Neatza si de la noi!

Suntem bine, sanatosi, papaciosi, nu ne mai cuprind multe haine deja, trebuie sa schimbam garderoba! Avem hainute pentru 6 luni, muuulte primite cadou, dar sunt mari, cele de trei luni sunt mici...complicat!!!Problema la salopete este ca avem picioarele ff lungi si nu mai incap in pantalonul cu botoshel, in schimb sus la burtica si maneci sunt mari! Creste ff mult in gambe si coapse, dar nu la fel de mult in partea de sus! O sa fie complica la haine, asa probleme are si al meu sotz, la inaltimea lui! daor anumite branduri de jeansi, de ex, fac talia lui, adica fff lungi dar ingusti in sold!

Khristin, sa iti traiasca minunea, e o frumusete de baiat, l-am admirat! Iar camera puiului e superba, mie mi-a placut maxim, facuta cu muuult bun gust!

Nerantula
, si eu am avut aceeasi problema ca a ta! Cam trei zile am avut la sanul drept o "galma" ff dureroasa! Cand intram la dus fierbinte se inrosea locul tare si durea, plus ca sanul durea groaznic cand il aveam pe Luca la san!!
M-am incapatanat sa il alaptez numai din acest san, care era full de lapte, doar un canal era infundat tare! Nu am pus comprese, am incercat sa il golesc cu pompa da nu a mers, doar gurita lui bebe a facut minuni! Citisem pe net ca e o infectie incipienta de la un canal obturat, sa il alaptez pana golesc acel san chiar daca doare, ca altfel pot ajunge la mastita si in cazuri grave la interventie chirurgicala pt golire! M-am speriat, am strans din dinti la alaptre si gata...nu mai e nik! Ai grija sa golesti sanul bine bine, tine-l acolo pana plange ca nu mai e nik! Altceva nu ai ce face!

Carla de Anca, felicitari pt cele doua lunite si la mai multe, pui scump!







Eva in al noualea cer de LUCA NOAH (08.09.2008)


SUNT CEL MAI FRUMOS DIN UNIVERSUL ACESTA
Povestea nasterii mele, Luca Noah

Luca se face mare!!!




“Everything is possible for him who believes.” (Mark 9:23)

Mergi la inceput