Mamici norocoase de sept -oct 2008 (165)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gargaritza85 spune:

mamici si burtici eu va urez o noapte linistita si ma retrag in culcusu meu aici, ca a venit si tati al nostru de la munca si vreau sa mai petrecem putin timp si cu el, ca nu prea il mai zarim pe acasa
Va pe toate

38+ Piccola e Fragile Ariana Stefania

bebe si pe tati lu' bebe


bebelina mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kid2003 spune:

Hai Angelynna

Leah Bine ai revenit acasa, povesteste-ne mai mult!!! Si mai ales cu faza cu lapticul, vezi ca suntem aici un grup de suport pro alaptare naturala Mi-a sarit in ochi mesajul tau si poate cine stie te putem ajuta cu un sfat sau ceva sa scapati de biberon...In primele 6 saptamani e pericol cu bibele...ca se invata cu el. Daca ii oferi dupa 6 saptamani biberon din cand in cand cica sansele sunt mult mai mici sa renunte la san... Baga Galafor, ceai de anason, fenicul, marar, Nutrinatal si ce mai gasesti pe la Plafar si poate se rezolva...Si lasa treburile casei (ca dupa cum ti-e blogul banuiesc ca nu poti sta locului o clipa), lapticul il faci la inceput prin somn, papa si lichide. Macar pana isi da drumul

Nerantula Ai grija ca din povestirea ta e un canal infundat...Daca il ignori poti ajunge la mastita si nu e deloc placut...Pune-l pe bebe la san cat mai des (e cea mai buna pompita, rezolva mult mai mult decat pompa) si maseaza tu sub dusul cald. Nu pune comprese reci, doar calde, sa se desfunde, sa se relaxeze si sa sa dea drumul la lapticul blocat! Cica merge si cu varza, dar eu nu am incercat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns _Ralu_ spune:

in urma cu vreo ora, s-a nascut amalia-andreea, fetita de kllemi!nu stiu detalii, decat ca amandoua sunt bine.
maine sper sa ajung la ele, si daca imi da voie claudia, poate pun si o pozica!


va pup!


*******************************************************
raluca, mami fericita de www.totsites.com/tot/alexia-maria" target="_blank">alexia-maria (07.09.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nausica spune:

Citat:
citat din mesajul lui gargaritza85
eu zic sa incepi sa iesi la plimbari lungi...cica ar avea efect pt declansare nastere...sau ceva inducere naturala?


plimbari? hm... i don't think so. poate daca prin plimbare se intelege sa mergi pe jos pina-n Ploiesti si inapoi. iar cu inducerea naturala, la fel. nu va bazati. miine ma duc sa-mi iau ceai de zmeur. si mai e aia cu uleiul de ricin, dar o pastrez pentru dupa ce depasesc termenul.

altfel, azi, in afara de plimbare pe balta, plimbare in Parcul Carol, plimbare prin centrul istoric si plimbarea noastra obisnuita, de seara, de pe bulevard, raportez ca si eu am bagat in mine like there's no tomorrow, l-am inghesuit bine pe Nedelcu acolo, ca sa inteleaga odata ca nu mai are loc, ocazie cu care am implinit, oficial, 79 de kile.

AMR 9 zile

Nausica38+ si Ania
poze
_
God grant me the serenity to accept the things I cannot change, courage to change the things I can and wisdom always to tell the difference

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nausica spune:

Citat:
citat din mesajul lui bb ralukutza

in urma cu vreo ora, s-a nascut amalia-andreea, fetita de kllemi!nu stiu detalii, decat ca amandoua sunt bine.


ehei, felicitari kllemi! sa-ti traiasca fetita! asteptam detalii!

Nausica38+ si Ania
poze
_
God grant me the serenity to accept the things I cannot change, courage to change the things I can and wisdom always to tell the difference

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns _irina_ spune:

Leah daca ai nevoie de ajutor sa treci peste hopul asta cu laptik-ul suntem aici.
In primul rand trebuie sa fii calma, ignora-i pe cei care te pot supara intr-un fel. Cand alaptezi sa fii numai tu si bebe, sa ai incredere in time si rabdare.

Si cel mai important ai incredere in instinctele tale.

Kid daca doare e canalul infundat? Eu am patit de ma durea tot sanul de parca aveam o mie de ace, dar am strans din dinti, am continuat sa alaptez si vad ca acum s-a rezolvat.

Ma duc spre dus si culcare ca piti are programul decalat. Doarme de la 11 pana la 2, apoi pana la 5 si de la 5 nu mai adoarme pana nu ma exaspereaza pe mine (adica in general 8 dimineata).

Maine raman iar singura fara ajutoareeee

fericita de - Andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nausica spune:

acum am verificat: kllemi tropaia pe-aici de nerabdare alaltaieri. dar tot simtea ceva presiune, a avut ea ceva presimtiri.

bine, uite, eu promit sa nu mai zic nimic pina pe ... hm... 19. bine? (pt ca eu vreau sa nasc pe 21)
deci nu ma mai pling ca nu nasc, ca n-am semne, pina pe 19. acum e momentul sa facem galerie pt nikolici, de exemplu, care a depasit DPN-ul cu vreo 3 zile.

AMR 9 zile

Nausica38+ si Ania
poze
_
God grant me the serenity to accept the things I cannot change, courage to change the things I can and wisdom always to tell the difference

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikolici spune:

Oh yeahhhh...bagati majorete fetelor ca a mea mandra s-a poticnit bine in burtoi...si nu da semne de nici un fel.
Auziti mai fetelor ce mi a zis tati acusi cand l am intrebat si eu rushinoasa...facem si noi un mic asha....raspunde: NU MA SIMT BINE ..MA SIMT CA SI CUM MI-AS VIOLA FATA.Nu mai trag nene de el...i am zis ca voi cauta barbati care au fetisuri cu gravide.

Ah si se va intoarce roata..roata morii roata roata!!!

Karina Alessia am 40 saptamani in balonul lu' mami NiKole pe care nu stiu de ce nu reusesc sa-l sparg. Dau si cu pumnul si cu piciorul dar COL BETON


DPN CICA ACUM 2 ZILE


noi doua

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nerantula spune:

Citat:
citat din mesajul lui kid2003

Nerantula Ai grija ca din povestirea ta e un canal infundat...Daca il ignori poti ajunge la mastita si nu e deloc placut...Pune-l pe bebe la san cat mai des (e cea mai buna pompita, rezolva mult mai mult decat pompa) si maseaza tu sub dusul cald. Nu pune comprese reci, doar calde, sa se desfunde, sa se relaxeze si sa sa dea drumul la lapticul blocat! Cica merge si cu varza, dar eu nu am incercat!


Kid, multumesc!
Intre timp l-am mai tot pus pe bebe la san si am masat sanul in timpul alaptarii, aseara l-am golit de tot cu pompa (ma enerveaza ca nu-mi dau seama cand il goleste bebe , ca el nu-i da drumul chiar daca e gol si nu s-a saturat, dar dupa 10 min de supt la acelasi san parca nu-l mai aud inghitind, posibil sa ramana doar ca suzeta), l-am tinut in dus fierbinte si masaj si vad ca a cedat, nu mai simt tare, fierbinte si nu mai doare .. dar ma cam speriasem , recunosc!

www.flickr.com/photos/30462666@N03/sets/" target="_blank">Gruia - soricel iubit

... once upon a time ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nerantula spune:

Fetelor, cat trebuie sa fie umiditatea in camera la bebe?

www.flickr.com/photos/30462666@N03/sets/" target="_blank">Gruia - soricel iubit

... once upon a time ...

Mergi la inceput