Topic - concediul pt. ingrijirea copilului (CIC)

Raspunsuri - Pagina 33

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tuscut spune:

Salut fetelor!
Citesc de ceva vreme topicul pentru ca sunt si eu interesata de noile reglementari. Vreau sa ma alatur actiunii voastre , deja am semnat si trimis mai departe petitia online.
Nu vreau sa va starnesc si sa va supar mai tare decat sunteti deja, insa ce am vazut seara aceasta la Realitatea TV m-a socat pur si simplu: judecatoarea Elena Turcu va avea pensie de 12.000 lei
De unde Doamne-iarta pentru "minunea" asta de femeie (scuze dar altfel nu o pot numi) s-au gasit bani? Pai e normal asa ceva? Mi separe incredibil cum alesii neamului isi bat joc de noi in cel mai nesimtit mod cu putinta
Revenind la ale noastre dosare, si la Iasi m-au amanat pentru luna ianuarie pe motiv ca nu au nici o dispozitie "de sus". Aici miercuri nu este program cu publicul si nu am unde intreba asa ca ramane pe luni sa vad daca s-a mai schimbat ceva.

Irina, de Maria Iustina- 12.10.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tuscut spune:

www.evz.ro/articole/detalii-articol/832608/Judecatoarea-Elena-Turcu-a-cerut-pensionarea/" target="_blank">Despre "dumneaei" este vorba. - sper sa nu-mi iau avertisment cu asta

Irina, de Maria Iustina- 12.10.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicic76 spune:

caprioara: se deschide in Adobe Reader, daca nu il ai instalat iti da eroare. Incearca sa-l mai descarci de aici

Cererea si aprobarea sau modificarile indemnizatiei se regasesc in anexe, in acelasi MO, lipseste doar adeverinta pentru venituri, aici s-ar putea sa intervina cei de la primarie, cu toate ca, dupa mintea mea cu un singur neuron, daca nu s-a modificat prin ordinul asta, ar tb sa ramana aceeasi. Pe de alta parte, acest lucru este imposibil, ptr ca pe vechea adeverinta se regasea doar stagiul de cotizare, ca si perioada, nu se pomenea nimic de venituri
Taaaare sunt curioasa, mai ales dupa "revolutia salariilor mari" de astazi!

Mamica de VLAD 19.10.2008

falcone
Povestea lui Falkone zis si Ventuza
D'ale gravideniei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anuc spune:

Eu sunt consternata de ceea ce se intampla in tara asta!! Suntem bataia de joc a guvernantilor astia de nimic..In campania electorala ce mama lor de calcule au facut de atunci se putea si acum nu? De ce a mai tinut basescu discursul ala cu incurajarea natalitatii?? pentru alte tampenii au fonduri imediat...N-am cuvinte...Am semnat petitia, dar sincer, nu cred ca mai putem face ceva..ne resemnam cum facem de atata timp incoace...

Anuc cu Ioana mica si BB Filip din burtica (33s)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Citat:
citat din mesajul lui Musette79

Pfuu, acuma vad normele publicate!

Pt dl. Marius, daca se iau in calcul veniturile supuse impozitului de venit, dar eu fiind programator is scutita de acest impozit (e ceva lege pt firmele de IT din Romania) ... mi se ia salarul in calcul sau nu?

"Nu sunt incluse...

l) veniturile din salarii, ca urmare a activitatii de creare de programe pentru calculator; incadrarea in activitatea de creatie de programe pentru calculator se face prin ordin comun al ministrului muncii, solidaritatii sociale si familiei, al ministrului comunicatiilor si tehnologiei informatiei si al ministrului finantelor publice;"

Aici e linkul original: http://www.avocatnet.ro/content/articles/id_13725/Modificarea-OUG-nr-148-2005-prin-Legea-nr-257-2008-Calculul-indemnizatiei-lunare-pentru-cresterea-copilului-consideratii.html

Eu as vedea altfel lucrurile, venitul este supus impozitului, doara nu-s bani negri, dar acel impozit este 0. Nici nu mai credeam ca se publica normele acelea!

Acuma sa vedem daca se si aplica!

Numai bine, va !


Imi e greu sa inteleg de ce daca sint programator si am salariu sa nu se considere. Nu platesc impozit dar platesc CAS si alte contributii sociale, si atunci CIC nu trebuie sa fie proportional cu ce platesc eu la casa de asigurari? Cine este drd. Ana Cioriciu Stefanescu care spune ca nu se considera?

Am auzit ieri pe ministrul ala spunind ca el crede ca vor fi plafonate, adica 85% din venituri dar plafonate la o anumita suma. Sa vedem cit e suma respectiva...

Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

Poze la http://www.kodakgallery.com/I.jsp?c=akcecxh.f5u0t6d&x=0&y=nr5bn

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.seek-on.com/ro

Despre Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Musette79 spune:

sirimie.. si mie mi se pare normal sa fie cum zici tu, doara ne-am platit asigurarile! Iar venitul este supus impozitului, doar ca acel impozit este 0, pt firma indeplineste anumite conditii.

Acel citat e din Codul Fiscal, art 55, paragraful (4) care specifica care venituri nu sunt incluse.

"Pentru a nu se face confuzii, alin. (4) al aceluiasi articol indica si care anume venituri nu sunt incluse in veniturile salariale:
...
l) veniturile din salarii, ca urmare a activitatii de creare de programe pentru calculator; incadrarea in activitatea de creatie de programe pentru calculator se face prin ordin comun al ministrului muncii, solidaritatii sociale si familiei, al ministrului comunicatiilor si tehnologiei informatiei si al ministrului finantelor publice;"


Eu sunt tare bulsversata, ca din 5 ianuarie ori imi pun dosarul, ori o sa lucrez de acasa. Cel mai sigur o sa lucrez de acasa pana se dumiresc astia cu legea lor, si daca ma incadrez si eu, imi depun actele, daca nu, nu.

Sarbatori fericite!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mitzi76 spune:

Nu au ce dispozitii de sus sa mai primeasca netotii astia. Daca in norme nu exista tipizat pentru adeverinta cu venituri, nu au dreptul sa faca ei unul! Asa ca trebuie sa cereti voi de la angajator adeverinta cu cuantumurile nete lunare ale veniturilor profesionale conf codului fiscal, realizate pe ultimele 12 luni inaintea nasterii copilului. Nu va lasati intimidate de animalele astea. Pe 5 ianuarie nu au de ce sa refuze mamele. Normele au fost publicate si trebuie musai aplicata legea din 5 ianuarie! Plafonare, pfui, ce sa zic, cand iti trag banii din bozonar nu mai plafoneaza scarbele. scuze, sunt plina de nervi

Mamicutza de Luca-Sebastian, David-Tudor si Toma-Paul
Primele zile ale lui Toma
Luca, David si Toma, cei trei muschetari!
www.petitieonline.ro/petitie/semneaza/vrem_85_pentru_ingrijirea_copilului-p04052042.html?msg_ok=1" target="_blank">PETITIA MAMICILOR
lucdavi2004@yahoo.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mitzi76 spune:

Fetele cu programarea, nu stiu ce raspuns sa va dau, cred ca mai bine apelati la un jurist! Legea cu impozitul 0 era pentru dezvoltarea tarii, pentru sustinerea economiei si nu o facilitate pentru voi! Sustineau materia cenusie, nu e drept ca aceste mamici sa nu beneficieze de aceleasi drepturi ca si celelalte!

Mamicutza de Luca-Sebastian, David-Tudor si Toma-Paul
Primele zile ale lui Toma
Luca, David si Toma, cei trei muschetari!
www.petitieonline.ro/petitie/semneaza/vrem_85_pentru_ingrijirea_copilului-p04052042.html?msg_ok=1" target="_blank">PETITIA MAMICILOR
lucdavi2004@yahoo.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cleo78 spune:

ei, se pare ca nu sunt singura cu bb mic si impozit 0. initial facusem un calcul: in ro, sunt cam 20 mii de programatori scutiti de impozit, 10% sunt femei, deci vreo 2 mii, iar din astea 10% au cupii. Deci suntem unicate. Daca asta va incalzeshte
ar mai fi shi handicapatii scutiti de impozit. Asta va incurajeaza?? A, io am si astm, boala cronica, nu stiu daca ma acceptati si pe post de handicapata, deci dubla.

Vornind serios, eu nu mai inteleg legea. din ce am cetit, noua ordonantsa nu umbla la criteriile de alocare a banilor, adica cine a primit inainte 6 mil, va primi si acu; dar la alegere: 6 mil sau 85%. O sa le mai cetesc o data, direct de pe monitorul ofocial.

edit: ce imi scapa?
1. avem legea din 2005, cf careia si programatorii au dreptul la 6 mil
2. avem legea 257/2008, care se refera numai la optiune:

rt. I
Alineatul (1) al articolului 1 din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 148 din 3 noiembrie 2005 privind sustinerea familiei in vederea cresterii copilului, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 1.008 din 14 noiembrie 2005, aprobata cu modificari si completari prin Legea nr. 7/2007, se modifica si va avea urmatorul cuprins:
"Art. 1. - (1) Incepand cu data de 1 ianuarie 2009, persoanele care, in ultimul an anterior datei nasterii copilului, au realizat timp de 12 luni venituri profesionale supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, beneficiaza de concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani sau, in cazul copilului cu handicap, de pana la 3 ani, precum si de o indemnizatie lunara in cuantum de 600 lei sau, optional, in cuantum de 85% din media veniturilor realizate pe ultimele 12 luni."

Art. II
Pot beneficia de prevederile art. 1 alin. (1) din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 148/2005 privind sustinerea familiei in vederea cresterii copilului, aprobata cu modificari si completari prin Legea nr. 7/2007, precum si cu modificarile aduse prin prezenta lege, si persoanele care se afla in plata la data intrarii in vigoare a prezentei legi.

Aceasta lege a fost adoptata de Parlamentul Romaniei, cu respectarea prevederilor art. 75 si ale art. 76 alin. (1) din Constitutia Romaniei, republicata.


in ce lege e scris mopdificarea aliniatului 4, ala care se ia de programatori, si cei care nu platesc impoizt?
Vad si eu linkul de pe avocatnet, si din ce citesc, isi da cineva cu pararerea, nu e areticol din lege!!! daca pers. respectiva isi da cu parerea prost, apoi multe injuraturi mananca de la mine !

din cultura mea, am inteles ca cei 6 mil vin din fondurile CAS, la care conttribuim toti. Mai mult noi cei cu salarii mari decat cei cu salarii mici. Nu stiu insa de unde vor veni cei 85%. daca nu vor veni din fondurile CAS atunci aici va fi o problema cu programatorii, handicapatii si ceilalti scutiti de impozit. O sa merg dupa sarbatori la Asistenta sociala sa ii intreb daca si handicapatii, scutiti de impozit au shanse sa primeasca mai mult de 6 mil

Voi ce stiti, de unde vin banii??



Semnat: o handicapata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns softurela spune:

Nesimtitul asta de ministru e cel care a schimbat legea din 85% la 6 mil. Eu nu cred ca de data asta o va pastra prea mult timp. O sa dau statul in judecata pe motiv discriminatoriu. Sfatuiesc cat mai multe mamici sa procedeze la fel.

Eu nu aveam de gand sa beneficiez de lege, deja m-am intors la servici.
Ma alatur oricarei actiuni pentru a sustine proaspetele mamici.

Imi este scarba. Sa iti fie rusine bre Sarbule !!!!!!!!!!!!!!

Mergi la inceput