Topic - concediul pt. ingrijirea copilului (CIC)

Raspunsuri - Pagina 34

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mitzi76 spune:

De asta mi-e si mie teama, ca nu va tine mult. La sinteza zilei vorbea de plafonare...

Mamicutza de Luca-Sebastian, David-Tudor si Toma-Paul
Primele zile ale lui Toma
Luca, David si Toma, cei trei muschetari!
www.petitieonline.ro/petitie/semneaza/vrem_85_pentru_ingrijirea_copilului-p04052042.html?msg_ok=1" target="_blank">PETITIA MAMICILOR
lucdavi2004@yahoo.com

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy29 spune:

Eu n-am inteles mare lucru din articol..
nu prea ma duce capu' acum,ca sunt prea suparata din cauza idiotului de ministru,dar presimt ca e de rau...
Imi vine sa plang
Poate mai scrieti voi si ma luminez si eu!
Craciun fericit!

Roxana si Maria(25.04.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns acica spune:

CRACIUN FERICIT TUTUROR!
Referitor la indemnizatie nu mai pot face nici un comentariu...pur si simplu nu-mi vine sa cred ca este posibil asa ceva. Legea in Romania nu are nici o valoare. "o lege promulgata tr respectata" zice Ponta . HA HA HA .. La cat de usor se voteaza legile in Parlamentul nostru nu m-ar surprinde cu nimic sa voteze o alta lege de modificare sau anulare a legii 257/2008. Daca este sa fim optimiste , putem spune ca stabirea unui plafon maxim al indemnizatiei ar fi "raul" cel mai mic pe care l-ar putea face actualul ministru. Eu am reluat lucrul dupa terminarea concediului de maternitate pt ca nu mi-am permis sa stau acasa(trist dar adevarat). Ma incurajez spunandu-mi ca nu este important cat timp petreci cu copilul ci calitatea timpului petrecut impreuna, insa sunt convinsa ca voi ca mame intelegeti ceea ce este in sufletul meu ( durere, ingrijorare, revolta, indignare...).
Sunt curioasa sa vad ce idei le mai vin politicienilor dupa aceste zile in care au mancat si baut pe saturate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns acica spune:

acum se discuta pe realitatea legea mamelor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mitzi76 spune:

Am urmarit azi pe realitatea si cred ca pe antena discutiile despre lege. Lavinia Sandru vrea pana la urma compromis, adica plafonare la trei salarii medii, adica vreo 40 milioane. Niste kakati cu totii. Nu mai pot de nervi. Ma duc sa recitesc legea sindicatelor, ca ea vehicula ideea ca mamele nu au sindicat sa poarte negocieri, dar din cate stiu eu nu suntem categorie profesionala, nu exista meseria de mama in nomenclator...

Mamicutza de Luca-Sebastian, David-Tudor si Toma-Paul
Primele zile ale lui Toma
Luca, David si Toma, cei trei muschetari!
www.petitieonline.ro/petitie/semneaza/vrem_85_pentru_ingrijirea_copilului-p04052042.html?msg_ok=1" target="_blank">PETITIA MAMICILOR
lucdavi2004@yahoo.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mitzi76 spune:

CAPITOLUL I
Dispozi#355;ii generale

Art. 1. - (1) Sindicatele, denumite īn continuare organiza#355;ii sindicale, sunt constituite īn scopul ap#259;r#259;rii drepturilor prev#259;zute īn legisla#355;ia na#355;ional#259;, īn pactele, tratatele #351;i conven#355;iile interna#355;ionale la care Romānia este parte, precum #351;i īn contractele colective de munc#259; #351;i promov#259;rii intereselor profesionale, economice, sociale, culturale #351;i sportive ale membrilor acestora.

(2) Organiza#355;iile sindicale sunt independente fa#355;#259; de autorit#259;#355;ile publice, de partidele politice #351;i de patronate.

Art. 2. - (1) Persoanele īncadrate īn munc#259; #351;i func#355;ionarii publici au dreptul s#259; constituie organiza#355;ii sindicale #351;i s#259; adere la acestea. Persoanele care exercit#259; potrivit legii o meserie sau o profesiune īn mod independent, membrii cooperatori, agricultorii, precum #351;i persoanele īn curs de calificare au dreptul, f#259;r#259; nici o īngr#259;dire sau autorizare prealabil#259;, s#259; adere la o organiza#355;ie sindical#259;.

(2) Pentru constituirea unei organiza#355;ii sindicale este necesar un num#259;r de cel pu#355;in 15 persoane din aceea#351;i ramur#259; sau profesiune, chiar dac#259; ī#351;i desf#259;#351;oar#259; activitatea la angajatori diferi#355;i.

(3) Nici o persoan#259; nu poate fi constrāns#259; s#259; fac#259; sau s#259; nu fac#259; parte, s#259; se retrag#259; sau nu dintr-o organiza#355;ie sindical#259;.

(4) O persoan#259; poate face parte īn acela#351;i timp numai dintr-o singur#259; organiza#355;ie sindical#259;.

Art. 3. - Salaria#355;ii minori, de la īmplinirea vārstei de 16 ani, pot fi membri ai unei organiza#355;ii sindicale, f#259;r#259; a fi necesar#259; īncuviin#355;area prealabil#259; a reprezentan#355;ilor lor legali.

Art. 4. - Persoanele care de#355;in func#355;ii de conducere, func#355;ii de demnitate public#259;, conform legii, magistra#355;ii, personalul militar din aparatul Ministerului Ap#259;r#259;rii Na#355;ionale #351;i Ministerului de Interne, Ministerului Justi#355;iei, Serviciului Romān de Informa#355;ii, Serviciului de Protec#355;ie #351;i Paz#259;, Serviciului de Informa#355;ii Externe #351;i Serviciului de Telecomunica#355;ii Speciale, precum #351;i din unit#259;#355;ile aflate īn subordinea acestora nu pot constitui organiza#355;ii sindicale.

Mamicutza de Luca-Sebastian, David-Tudor si Toma-Paul
Primele zile ale lui Toma
Luca, David si Toma, cei trei muschetari!
www.petitieonline.ro/petitie/semneaza/vrem_85_pentru_ingrijirea_copilului-p04052042.html?msg_ok=1" target="_blank">PETITIA MAMICILOR
lucdavi2004@yahoo.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mitzi76 spune:

Putem eventual sa facem cateva sindicate pe ramuri de activitate, formate numai din mame cu aceeasi meserie, ulterior sa ne afiliem ramura de ramura si sa luptam impreuna. Asta inseamna retragerea celor deja inscrise in alt sindicat, un proces laborios si necesitatea sa fim toate cele 180000 de mame pentru a avea ceva putere. Dezamagitor, nu?

Mamicutza de Luca-Sebastian, David-Tudor si Toma-Paul
Primele zile ale lui Toma
Luca, David si Toma, cei trei muschetari!
www.petitieonline.ro/petitie/semneaza/vrem_85_pentru_ingrijirea_copilului-p04052042.html?msg_ok=1" target="_blank">PETITIA MAMICILOR
lucdavi2004@yahoo.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyanira spune:

Am si eu o intrebare legata de CIC si va rog daca se poate sa imi dati un raspuns avizat:
Daca intra mama in CIC dupa o perioada de cateva luni poate iesi din CIC si sa intre tata?Daca da ce presupune acest lucru???

Iar despre modificarea legii cu 85% nici nu mai comentez eu lucrand in invatamant sunt asa obisnuita cu minciunile guvernantilor incat va spun sincer ca nici nu am crezut cand au vorbit de aceasta lege.

Diana

mamica fericita de ANDREI TUDOR

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mitzi76 spune:

Da, se poate face asta. Cred ca dupa ce anunti ca iesi din CIC depui un nou dosar pentru tata.

Mamicutza de Luca-Sebastian, David-Tudor si Toma-Paul
Primele zile ale lui Toma
Luca, David si Toma, cei trei muschetari!
www.petitieonline.ro/petitie/semneaza/vrem_85_pentru_ingrijirea_copilului-p04052042.html?msg_ok=1" target="_blank">PETITIA MAMICILOR
lucdavi2004@yahoo.com

Mergi la inceput