Topic - concediul pt. ingrijirea copilului (CIC)

Raspunsuri - Pagina 35

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mitzi76 spune:

O mamica de pe un alt forum a venit cu ideea unei asociatii, conform OUG 26/2000. Am studiat legea si sunt multumita de ce am citit. Noi mamicile putem avea o mare sansa daca facem asociatia asta. Insa presupune multa munca. Eu am experienta in asa ceva pentru ca este aproximativ identic cu sindicatele. Sunt lider de sindicat si stiu ce presupune sa muncesti la o asociatie:
1. Ne trebuie sediu social (nu neaparat un birou sau spatiu inchiriat, poate mai tarziu, cand ne punem pe picioare)
2. Stabilire Statut si act constitutiv
3. Trebuie stabiliti primii asociati, cei care vor sa infiinteze asociatia
4. Trebuie dobandita personalitatea juridica
5. Statutul cuprinde (printre altele)
- scopurile
- cum se dobandeste calitatea de membru
- drepturile si obligatiile membrilor
- nivelul cotizatiei
- organele de conducere si control
- stabilirea indemnizatiei organelor de conducere si control (aici, daca din organele de conducere fac parte mame care sunt in CIC putem specifica faptul ca nu iau indemnizatie decat dupa ce ies din perioada de CIC, pentru ca aceste venituri sunt incompatibile cu indemnizatia de crestere a copilului0
-
-
6. Cont bancar pentru intrarea veniturilor
7. Tinerea contabilitatii de catre un expert contabil (conform legii, trebuie depuse tot felul de declaratii la organele fiscale)
6. Recrutarea de membri, reclama pentru a face asociatia cunoscuta
8. Urmarirea realizarii scopurilor propuse (putem de exemplu sa angajam jurist sau avocat si sa asistam mamele in problemele legate de obtinerea indemnizatiei, tot felul de probleme ale mamelor, nu neaparat legate de indemnizatie, ajutoare pe termen scurt pentru cele aflate in grave dificultati, etc)
9 Stampila proprie
10 Consiliul director are anumite atributii si trebuie sa respecte hotararile adunarii generale in ceea ce priveste nivel indemnizatie org de conducere, cheltuieli curente (consumabile, etc), cheltuieli pentru realizarea scopurilor propuse

Ar mai fi multe de spus, mai discutam daca va intereseaza...

Mamicutza de Luca-Sebastian, David-Tudor si Toma-Paul
Primele zile ale lui Toma
Luca, David si Toma, cei trei muschetari!
www.petitieonline.ro/petitie/semneaza/vrem_85_pentru_ingrijirea_copilului-p04052042.html?msg_ok=1" target="_blank">PETITIA MAMICILOR
lucdavi2004@yahoo.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crengu75 spune:

Vom vedea ce se va stabili luni.
http://realitatea.net/

Crengu de mufitza Rianna (2.08.2008) si gandacel Cristian( 5 anisori)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fancy spune:

Ciao la toata lumea. Sper ca a venit mosul si v-ati putut bucura in liniste de perioada aceasta anului. Multa sanatate!

In ceea ce priveste indemnizatia...no comment, rasturnare de situatie, suntem ca in comediile lui Caragiale, e o poveste rasu'-plansu'!!!!!!!!
Bataie de joc, nu alta!

Chiar acum am vazut la Prima ca s-ar putea sa plafoneze, intr-adevar. Pana la urma , e bine si asa decat 6500 ron, numai sa fie!!!!
Cred ca fiecare dintre noi cand am vrut bebe nu ne-am gandit la cat vom primi de la stat; pe mine nu m-au impiedicat cei 600 ron/lunar chiar daca am rata la banca si...multe cheltieli, ca oricare dintre noi de altfel:).
Nu stiu ce sa zic...azi la stiri dadeau exemplu de o mamica notar care a castigat anul trecut 4 miliare lei si facusera ei un calcul ca ar trebuie sa ii dea mamei 300 milioane vechi/lunar. E mult intr-adevar si poate sunt multe mamici in situatia asta....dar cand iau impozit de ec nu plafoneaza!!!!!??????

Nu ma aflu in situatia de a primi foarte multi bani; chiar daca plafoneaza la 4000 ron, mie personal mi-e bine pt ca salariul meu e departe de a ajunge la 4000 ron/lunar intreg:).
Nu mi se pare insa corect fata de o mamica care castiga mult mai mult sa i se plafoneze, nu stiu cum e mai bine dar ....600 ron e foarte rau.
Ar trebuie sa gandeasca problema in profunzime si sa ajunga la un consens favorabil pt toata lumea. sa speram ca....nu e 600 ron consensul!!!!

Oricum, va sustin in orice actiune si ma implic!

si va urez sarbatori frumoase cu tot dragul!

Lucia & Iulia, 31.07.2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fancy spune:

am gresit si am scris 6500 ron in loc de 600 ron...scuze, v-ati prins voi!!!!!!!!!!:)

asteptam, sa vedem luni ce mai zic guvernantii!!!!!

Lucia & Iulia, 31.07.2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fancy spune:

tot io:)
acum am auzit-o pe lavinia sandru la TVR...Zicea ca ea cand a propus legea nu s-a gandit la memele milionare, ci la mamele cu salarii medii care au rate, etc......Si ca sunt 2 variante: fie nu mai aplica legea deloc, fie plafoneaza! Sa speram ca e a doua varianta.

gata, ati scapat de mine asta seara, nu va mai scriu:)

Lucia & Iulia, 31.07.2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cleo78 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Fancy

tot io:)
acum am auzit-o pe lavinia sandru la TVR...Zicea ca ea cand a propus legea nu s-a gandit la memele milionare, ci la mamele cu salarii medii care au rate, etc......Si ca sunt 2 variante: fie nu mai aplica legea deloc, fie plafoneaza! Sa speram ca e a doua varianta.

gata, ati scapat de mine asta seara, nu va mai scriu:)

Lucia & Iulia, 31.07.2008



mai, e urata rau. Inainte de alegeri nu au zis una, alta, nu au scuipat, sa zica ca se razgandesc. suntem ca copiii mici: uite jucaria, nu e jucaria.
nici io nu am bani peste 4000 roni, si cred ca sunt f. putine mamici cu salariu asha mare, poate cateva sute. dar sincer, pt cine cashtiga 10.000 roni, nu cred ca si-a depus dosarul de CIC, de 600. Un calcul sumar arata ca In 1 an abia ii da statu o bucata din salariul obishnuit. Ele se intorc mai devbreme la munca decat oricine. Zic ca acea limitare, la 4.000 nu o sa fie la prea multe mamiici. Acest 85% ajuta asha cum ati mai zis, mamicile de middle-job. nu stiu cum sa zic. Si majoritatea sunt in capitala, in restul tsarii inca se practica salariu minim pe economie si ceva la negru.
dar oare ii primimim? ca le-a mai dat si apoi luiat acadeaua din fatsa pensionarilor, angajatilor din invatsamant/


o potoroasa potoroasa potoroasa, nu am mai vazut asha potoroshenie!!
soarele din viatsa noastra
mamica natanga de pe 9.05.2008
povestea nashterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Musette79 spune:

Salutare!

Vad ca sunt si alte mamici programator! Am ascultat si eu azi pe realitatea discutia. Daca bine am inteles, pana acuma se platea indemnizatia din fondurile de la sanatate iar de acum din banii de buget (unde intra impozitul ala pe venit). Asa ca la noi e mai ciudat, cu toate ca scutirea de impozit e ca sa nu plece lumea din tara, cine s-o gandit ca noi nu am beneficia de indemnizatie?? Doara salarul e suspus impozitului, doar ca acel impozit e 0, in rest doara platim contributii!

Am auzit si de plafonarea respectiva, cred ca decat cele 6 mil e bine si asa, ce sa zic... Cu toate ca nedreptateste mamicile care castiga ft mult, care probabil sunt putine, totusi. Nici eu nu ajung cu salarul la 4000 ron, deci nu ma afecteaza plafonarea, si decat 600, mai bine asa plafonat totusi. Oricum cele care castiga asa mult probabil nu stau 2 ani acasa. Si eu pana face fetita 1 an as fi stat.

Am auzit si eu ca daca am avea un sindicat am putea negocia, sunt de acord sa ne interesam in directia asta, mai ales ca Mitzi76 are experienta si stie

Un an nou fericit si plin de bucurii alaturi de puiutii vostri!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy29 spune:

Sa stam cu urechile ciulite si cu ochii pe stiri,ca maine cica au o sedinta de guvern unde se discuta despre buget.
Vad la telev de stiri ca a devenit subiect de mare interes national legea mamelor,ceea ce e de bine!
Nici pe mine nu m-ar afecta plafonarea...si e mult mai bine oricum decat 6 mil..mi-e teama doar sa nu se schimbe ceva in lege legat de recalculare in cazul celor care sunt deja in concediu!
Parca totusi sunt de acord cu ministrul in cazul doamnei care trebuia sa ia vreo 200 mil indemnizatie,parca e cam mult...dar nici ca in comunismul nu sunt de acord sa fie,nu se poate ca toata lumea sa ia la fel!!
Oricum zic un "Doamne ajuta!" pt toate mamicile,nediscriminativ! :)

O seara buna!
Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mitzi76 spune:

Fetelor, nici eu nu as ajunge la plafon, dar si mie mi se pare incorecta plafonarea. Cand maresc pensiile cu 50% nu maresc tuturor, inclusiv celor cu pensie de 13000 de lei??? Pe aia de ce nu ii plafoneza? Ce naiba asa salarii, ca doar nu scoteau aur pe gura sa ajunga la asa o pensie, da-o naibii de treaba. Oricum, am primit mai multe idei despre o posibila organizare, o sa va tin la curent si daca doriti, va asigur ca putem sa ne unim pentru viitor!

Mamicutza de Luca-Sebastian, David-Tudor si Toma-Paul
Primele zile ale lui Toma
Luca, David si Toma, cei trei muschetari!
www.petitieonline.ro/petitie/semneaza/vrem_85_pentru_ingrijirea_copilului-p04052042.html?msg_ok=1" target="_blank">PETITIA MAMICILOR
lucdavi2004@yahoo.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns softurela spune:

Citat:
citat din mesajul lui Musette79

Salutare!

Vad ca sunt si alte mamici programator! Am ascultat si eu azi pe realitatea discutia. Daca bine am inteles, pana acuma se platea indemnizatia din fondurile de la sanatate iar de acum din banii de buget (unde intra impozitul ala pe venit). Asa ca la noi e mai ciudat, cu toate ca scutirea de impozit e ca sa nu plece lumea din tara, cine s-o gandit ca noi nu am beneficia de indemnizatie?? Doara salarul e suspus impozitului, doar ca acel impozit e 0, in rest doara platim contributii!


Nici eu nu platesc impozit ca urmare a facilitatii acordate programatorilor, dar mi se pare aberant sa nu putem beneficia de indemnizatie. Venitul nostru este impozabil, dar e scutit de impozit. Unde scrie in lege ca noi nu beneficiem ?

Eu intentionez sa-i dau in judecata. Nu mi-am facut un plan de bataie. Dar daca noua lege plafonata nu mai constituie motiv discriminatoriu, voi studia varianta de a obtine plata CAS, FD. sanatate optionala. Nu vreau sa le mai platesc atat timp cat nu beneficiez de nimic. Pana acum nu am apelat niciodata la sistemul public de sanatate. Eventual ma gandesc sa cer si toti banii platiti pana in prezent. In prezent pe luna platesc: Asigurari sociale de stat = 791 RON, Fd.sanatate = 458 RON. La suma aceasta se adauga si contributia angajatorului, deci va imaginati cati bani se duc la buget. Pe alta parte, in pachetul salarial am negociat asigurare privata pentru toata familia.
Nu mai continui, nu mai am cuvinte sa descriu indignarea. Ar fi atat de multe de spus...ca mi-am intarcat fata la 8 luni, ca m-am intors la servici la 6 luni, urma sa fac credit si banca nu mi-ar fi acordat la venit de 6 mil. Multe , multe ...regret enorm ca nu am stat cu copilul macar un an.

Mergi la inceput