Topic - concediul pt. ingrijirea copilului (CIC)

Raspunsuri - Pagina 36

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns softurela spune:

Citat:
citat din mesajul lui Musette79

Salutare!

Vad ca sunt si alte mamici programator! Am ascultat si eu azi pe realitatea discutia. Daca bine am inteles, pana acuma se platea indemnizatia din fondurile de la sanatate iar de acum din banii de buget (unde intra impozitul ala pe venit). Asa ca la noi e mai ciudat, cu toate ca scutirea de impozit e ca sa nu plece lumea din tara, cine s-o gandit ca noi nu am beneficia de indemnizatie?? Doara salarul e suspus impozitului, doar ca acel impozit e 0, in rest doara platim contributii!



Uite, ce raspunsuri am gasit :

vor primi indemnizatia, asa cum primeau si inainte (singura modificare in lege a fost introducerea alternativei de 85% din venituri pe langa 600 lei), veniturile programatorilor fiind asimilate venituilor impozabile chiar daca sunt scutite de impozit pe venit.
despre cum se va calcula, vom vedea odata cu normele metodologice.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mitzi76

O mamica de pe un alt forum a venit cu ideea unei asociatii, conform OUG 26/2000. Am studiat legea si sunt multumita de ce am citit. Noi mamicile putem avea o mare sansa daca facem asociatia asta. Insa presupune multa munca. Eu am experienta in asa ceva pentru ca este aproximativ identic cu sindicatele. Sunt lider de sindicat si stiu ce presupune sa muncesti la o asociatie:
1. Ne trebuie sediu social (nu neaparat un birou sau spatiu inchiriat, poate mai tarziu, cand ne punem pe picioare)
2. Stabilire Statut si act constitutiv
3. Trebuie stabiliti primii asociati, cei care vor sa infiinteze asociatia
4. Trebuie dobandita personalitatea juridica
5. Statutul cuprinde (printre altele)
- scopurile
- cum se dobandeste calitatea de membru
- drepturile si obligatiile membrilor
- nivelul cotizatiei
- organele de conducere si control
- stabilirea indemnizatiei organelor de conducere si control (aici, daca din organele de conducere fac parte mame care sunt in CIC putem specifica faptul ca nu iau indemnizatie decat dupa ce ies din perioada de CIC, pentru ca aceste venituri sunt incompatibile cu indemnizatia de crestere a copilului0
-
-
6. Cont bancar pentru intrarea veniturilor
7. Tinerea contabilitatii de catre un expert contabil (conform legii, trebuie depuse tot felul de declaratii la organele fiscale)
6. Recrutarea de membri, reclama pentru a face asociatia cunoscuta
8. Urmarirea realizarii scopurilor propuse (putem de exemplu sa angajam jurist sau avocat si sa asistam mamele in problemele legate de obtinerea indemnizatiei, tot felul de probleme ale mamelor, nu neaparat legate de indemnizatie, ajutoare pe termen scurt pentru cele aflate in grave dificultati, etc)
9 Stampila proprie
10 Consiliul director are anumite atributii si trebuie sa respecte hotararile adunarii generale in ceea ce priveste nivel indemnizatie org de conducere, cheltuieli curente (consumabile, etc), cheltuieli pentru realizarea scopurilor propuse

Ar mai fi multe de spus, mai discutam daca va intereseaza...

Mamicutza de Luca-Sebastian, David-Tudor si Toma-Paul
Primele zile ale lui Toma
Luca, David si Toma, cei trei muschetari!
www.petitieonline.ro/petitie/semneaza/vrem_85_pentru_ingrijirea_copilului-p04052042.html?msg_ok=1" target="_blank">PETITIA MAMICILOR
lucdavi2004@yahoo.com


Baza legala de constituire a asociatiilor si fundatiilor nu mai este de peste 3 ani OUG 26/2000, ci Legea 246/2005, care a aprobat-o, dar a si modificat-o destul de mult.

Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mitzi76 spune:

Ok, multumim, voi studia si noua lege.

Mamicutza de Luca-Sebastian, David-Tudor si Toma-Paul
Primele zile ale lui Toma
Luca, David si Toma, cei trei muschetari!
www.petitieonline.ro/petitie/semneaza/vrem_85_pentru_ingrijirea_copilului-p04052042.html?msg_ok=1" target="_blank">PETITIA MAMICILOR
lucdavi2004@yahoo.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Citat:
citat din mesajul lui softurela

Citat:
citat din mesajul lui Musette79

Salutare!

Vad ca sunt si alte mamici programator! Am ascultat si eu azi pe realitatea discutia. Daca bine am inteles, pana acuma se platea indemnizatia din fondurile de la sanatate iar de acum din banii de buget (unde intra impozitul ala pe venit). Asa ca la noi e mai ciudat, cu toate ca scutirea de impozit e ca sa nu plece lumea din tara, cine s-o gandit ca noi nu am beneficia de indemnizatie?? Doara salarul e suspus impozitului, doar ca acel impozit e 0, in rest doara platim contributii!



Uite, ce raspunsuri am gasit :

vor primi indemnizatia, asa cum primeau si inainte (singura modificare in lege a fost introducerea alternativei de 85% din venituri pe langa 600 lei), veniturile programatorilor fiind asimilate venituilor impozabile chiar daca sunt scutite de impozit pe venit.
despre cum se va calcula, vom vedea odata cu normele metodologice.


Poti sa dai un link unde scrie chestia asta?


Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

Poze la http://www.kodakgallery.com/I.jsp?c=akcecxh.f5u0t6d&x=0&y=nr5bn

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.seek-on.com/ro

Despre Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mitzi76 spune:

http://groups.yahoo.com/group/85_mame

Grupul de discutie special de pe yahoo. Aici ne vom aduna de pe mai multe forumuri:
http://groups.yahoo.com/group/85_mame

Mamicutza de Luca-Sebastian, David-Tudor si Toma-Paul
Primele zile ale lui Toma
Luca, David si Toma, cei trei muschetari!
www.petitieonline.ro/petitie/semneaza/vrem_85_pentru_ingrijirea_copilului-p04052042.html?msg_ok=1" target="_blank">PETITIA MAMICILOR
lucdavi2004@yahoo.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns softurela spune:

Citat:
citat din mesajul lui sirimie

Citat:
citat din mesajul lui softurela

Citat:
citat din mesajul lui Musette79

Salutare!

Vad ca sunt si alte mamici programator! Am ascultat si eu azi pe realitatea discutia. Daca bine am inteles, pana acuma se platea indemnizatia din fondurile de la sanatate iar de acum din banii de buget (unde intra impozitul ala pe venit). Asa ca la noi e mai ciudat, cu toate ca scutirea de impozit e ca sa nu plece lumea din tara, cine s-o gandit ca noi nu am beneficia de indemnizatie?? Doara salarul e suspus impozitului, doar ca acel impozit e 0, in rest doara platim contributii!



Uite, ce raspunsuri am gasit :

vor primi indemnizatia, asa cum primeau si inainte (singura modificare in lege a fost introducerea alternativei de 85% din venituri pe langa 600 lei), veniturile programatorilor fiind asimilate venituilor impozabile chiar daca sunt scutite de impozit pe venit.
despre cum se va calcula, vom vedea odata cu normele metodologice.


Poti sa dai un link unde scrie chestia asta?


Va dorim sa cresteti mari si frumosi!



Nu am timp sa caut acum, am gasit cu google pe un forum "avocat....".
O sa revin cu mai multe detalii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Viviannie spune:

Interesanta ideea/actiunea pe yahoogroup.

O intrebare: voi vedeti ce mascarici sunt cei din Guvern cu legea indemnizatiilor pt mamici? ce fofilari se fac???
Nu e strigator la cer???
CAT MAI INDURAM OAMENI BUNI?

Iar asteptam ei sa decida si sa inghitim toate galushtile intinse de ei? bune sau rele, stricate sau mai putin stricate???



Eu intru in prenatal din 1 ian 2009.
Sarmana de la personal chiar nu mai stie ce sa-mi zica/faca pt calculul viitorului CIC...

CUM ADICA NU AU BANI LA BUGET???? DAR CE? BUGETUL STATULUI = DOAR VENITURI DIN CAS??? UNDE-S BANII NOSTRII, CONTRIBUTIILE NOASTRE???

Sicer, de ce mai platim atatea dari/ asigurari??? Eu voi plati cu banii jos la Szeged sa nasc, ca ies la fel cat as plati in TM fara shpaga!!!! ca sa nu mai vorbim de SERVICIILE DE SANATATE!!!

CIC!!! hmm... mi-s de tot!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Citat:
citat din mesajul lui Viviannie

Interesanta ideea/actiunea pe yahoogroup.

O intrebare: voi vedeti ce mascarici sunt cei din Guvern cu legea indemnizatiilor pt mamici? ce fofilari se fac???
Nu e strigator la cer???
CAT MAI INDURAM OAMENI BUNI?

Iar asteptam ei sa decida si sa inghitim toate galushtile intinse de ei? bune sau rele, stricate sau mai putin stricate???



Si ce crezi tu ca trebuie facut?

Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

Poze la http://www.kodakgallery.com/I.jsp?c=akcecxh.f5u0t6d&x=0&y=nr5bn

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.seek-on.com/ro

Despre Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns malinas spune:

Buna,

cine stie ce acte trebuie depuse pentru indemnizatia de crestere a copilului? Am vazut ca sunt fete care au incercat sa depuna dosarul, de aceea intreb.Multumesc

_
"You gotta sing like you don't need the money /You gotta love like you'll never get hurt
You gotta dance like there's nobody watching/ It's gotta come from the heart/If you want it to work" Adam Brand

Mama de bebe David (10 noiembrie 2008)
http://www.hi5.com/friend/photos/displayManageAlbum.do?ownerId=108925889&albumId=266267872

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Leditia spune:

Buna.
Am si eu o intrebare.Am intrat in prenatal pe 5nov si am nascut pe 18 dec.,cand ar trebui sa intru in CIC?Trebuie sa astept sa treaca toate cele 126 de zile de concediu de maternitate sau doar 42 de la nastere?Scuze,daca pare banal,dar sunt in ceata si nu stiu cand ar trebui sa fac dosarul pt CIC,sa fac cererea la munca pt suspendarea contractului de munca..etc..
Multumesc anticipat.

POZE CU NOI
de David Christian

Mergi la inceput