Rugaciune colectiva pentru a avea un copil (12)

Rugaciune colectiva pentru a avea un copil (12) | Autor: anadomnica

Link direct la acest mesaj

Initial creeata de anadomnica



RUGACIUNE COLECTIVA PENTRU A AVEA UN COPIL

HRISTOS A INVIAT!

CAPITOLELE:

1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11

ISTORIA SI CALEA NOASTRA SPRE PRUNCII DORITI:
Acest topic a fost deschis in august 2007 la initiativa lui cleopatra70(Claudia) care a dorit sa uneasca in rugaciune aspirantele la statutul de mamici de pe tot cuprinsul tarii si al lumii chiar! Astfel, drumul noastru pe calea rugaciunii a inceput prin indemnul Claudiei la "unire" spirituala la orele 21 ale fiecarei zile, fiecare in camara proprie, cu o lumanare de ceara curata aprinsa. A fost propus spre citire Acatistul Sfantului Acoperamant al Maicii Domnului urmat sau precedat de pomenirea numelor de botez ale aspirantelor. Pentru ca de-a lungul timpului s-au alaturat grupului acestuia minunat fete din toate colturile lumii (din Japonia pana in Canada si America) si datorita diferentelor mari de fus orar s-a renuntat la citirea acatistelor la o ora exacta,urmand insa ca fiecare aspiranta sa-si stabileasca singura timpul pt. rugaciune. Deasemenea, pt. ca multe fete au primit indemnuri de la duhovnicii proprii de a citi alte acatiste pentru indeplinirea dorintei arzatoare, s-a ajuns la concluzia ca fiecare fata va face canonul sau asa cum i-a fost randuit, citind acatistele "prescrise" de duhovnici, insa rugandu-se nu doar in nume propriu, ci in numele acestei intregi comunitati virtuale de aspirante.

Apoi au inceput sa rasara minunile rugaciunii colective: Claudia - initiatoarea acestui minunat topic - a anuntat printre primele starea noua de cu care a fost binecuvantata. I-au urmat la scurt timp alte si alte fete minunate care au primit darul cu credinta si care au continuat sa se roage alaturi de celelalte aspirante. Astfel a mai aparut o listuta de in prima pagina a topicului.

La inceputul primaverii lui 2008 au fost anuntate si primele nasteri binecuvantate! Asadar Domnul a facut Binecuvantare!

In lupta noastra, in afara de rugaciunea zilnica si de pomenirea numelor fetelor aspirante si gravidute fiecare fata incearca sa trimita pomelnice si acatiste cu numele noastre la manastirile si bisericile din jur. Doamne ajuta!

Minunile noastre: fiind un topic atat de special, nu puteau lipsi de aici minunile. Au dobandit darul Vietii intr-un mod deosebit si minunat:
- in primul rand Claudia care a initiat topicul si a dus munca de "constructie, sustinere (morala) si promovare"
- Aditi(Adriana-Olimpia) a devenit mamica fericita desi inainte de zamislire doctorii nu-i dadeau nici o sansa avand in vedere o prolactina mult peste medie. A tinut un canon timp de 40 de zile: dimineata Acatistul Sfintilor Arhangheli Mihail si Gavriil si seara Acatistul Sfintilor Parinti Ioachim si Ana, a postit postul Sfintei Marii si minunea nu a intarziat sa apara la f. scurt timp dupa terminarea canonului
- in urma canonului dat de Parintele Iordache de la Biserica Sfantul Spiridon cel Vechi din Bucuresti - pe care fetele l-au tinut cu strictete - au primit darul vietii Suflet (Elvira) si Hera25(Adriana)
- de precizat aici si ainigriv (Virginia) care a primit darul sau in mod minunat exact inainte de pelerinajul din Grecia. Astfel pruncul sau a primit binecuvantare de la toti sfintii, mama sa nestiind ca in acest pelerinaj purta un sufletel in pantec care dorea si el sa se inchine Sfintelor Moaste.



Va rog,cine doreste sa se treaca pe lista!
Lista aspirantelor la un copilas prin rugaciune catre Dumnezeu si toate puterile ceresti:






Rugaciunea sotilor care nu au copii

Doamne, pustii sunt casele fara copii, si triste inimile sotilor care n-au urmasi. Chiar daca nu avem credinta dreptilor care pentru rugaciunile lor s-au invrednicit sa aiba copii, pentru mila Ta nemasurata nu ne lasa, Atotputernice Doamne, ci vezi suspinul inimii noastre. Umple-ne casa de bucuria pe care o aduc copii, iar pe noi ne intareste ca sa-i crestem cu dragoste si intelepciune, spre slava numelui Tau. Amin.

Acatiste folositoare pentru zamislire si nastere de prunci buni:

www.ortodox.as.ro/acatiste/ac24.html" target="_blank">Acatist de multumire:"Slava lui Dumnezeu pentru toate"
www.ortodox.as.ro/acatiste/ac17.html" target="_blank">Acatistul Domnului nostru Iisus Hristos
www.ortodox.as.ro/acatiste/ac43.html" target="_blank">Acatistul Sfantului Acoperamant al Maicii Domnului
www.ortodox.as.ro/acatiste/ac47.html" target="_blank">Acatistul Sfintilor si Dreptilor Parinti Ioachim si Ana
www.ortodox.as.ro/acatiste/ac32.html" target="_blank">Acatistul Sfantului Ierarh Spriridon
www.ortodox.as.ro/acatiste/ac14.html" target="_blank">Acatistul Cuviosului Parintelul nostru Stelian
www.ortodox.as.ro/acatiste/ac27.html" target="_blank">Acatistul Sfantului Nectarie Taumaturgul

Si Acatiste audio:
www.crestinortodox.ro/Asculta__Acatistul_Domnului_Iisus_Hristos-2122.html" target="_blank">Acatistul Domnului nostru Iisus Hristos
www.crestinortodox.ro/Asculta__Acatistul_Slava_lui_Dumnezeu_pentru_toate-2415.html" target="_blank">Acatist de multumire:"Slava lui Dumnezeu pentru toate"

1.Etra(Cristina)
2.Cristianca(Anca-Felicia)
3.Leny(Elena)
4.Magduta10(Magda)
5.Andriushca(Andreea)
6.Ysa26(Elena)
7.Cris_2081(Cristina-Iuliana)
8.Alexela(Alexandra)
9.Anaoi(Ioana-Eugenia)
10.Aldolina(Eugenia-Viorica)
11.Koko_1(Corina)
12.mmc_nd(Malina-Mihaela)
13.Nichi(Oana)
14.Kerstin(Cristina)
15.Iulita(Simona-Manuela)
16.dory_iancu74(Dorina)
17.Mihaela
18.Gaviotita(Angela)
19.IreneCAM(Andra-Maria)
20.Gabrieluta(Mihaela-Gabriela)
21.crisis81(Cristina-Camelia)
22.Marryan(Mariana)
23.Pisik06(Ioana)
24.Gabrielarusu(Nicoleta-Gabriela)
25.Rony74(Veronica)
26.georgia_c(Georgiana si Gabriel-Martinel)
27.mihaela amalia(Maria-Mihaela)
28.Maria68(Delia-Marta)
29.valeria72(Valeria)
30.Dariela(Denisa-Mihaela)
31.Livsy(Ana-Livia si Nicolae Liviu)
32.Andreea81(Andreea-Elena)
33.Ryta(Aurica-Rita)
34.Dara(Andreea-Claudia)
35.Sandaa(Sava si Gavrila)
36.Carmencar(Carmen-Ionica)
37.Kineta(Florentina)
38.Simonasima(Simona)
39.Oana_B(Oana-Teodora)
40.Gra26(Gratiela)
41.Daro6(Roxana-Nicoleta)
42.Ira79(Irina)
43.Bususbl(Isa)
44.Oana2006(Oana-Madalina)
45.Fulg(Ioana)
46.Rocsy2007(Roxana)
47.Montytaiana(Ana)
48.Tudormiha(Mihaela)
49.Pinguina(Ana-Maria)
50.Blanche(Bianca)
51.Rodicaosoian(Rodica)
52.Liana30(Mariana-Gabriela)
53.Iuca(Viorica)
54.Melusica(Mihaela)
55.Pysypisi(Cora)
57.Simona.Lali(Simona-Paraschiva)
58.Elle23(Elena)
59.Irene-Mariana
60.Bubulina1(Karen)
61.Cocoleta(Nicoleta-Constanta)
62.Karelina(Monica)
63.Florelacri(Lacrimioara)
64.Anaconda2(Ana)
65.Cami Antonia(Camelia si Lucian)
66.Daniela_xy(Irina)
67.Lilica75(Elena)

68.sukisuki(Lucia)
69.gabi200(Ionela)

70.Alinata(Alina)
71.Anidaz(Adina-Nicoleta)

72.Gadaleane(Elena-Cornelia)
73.AndreeeaNogy(Andreea)
74.Laura2008(Laura-Cristina si Iulian)
75.Magdita(Maria-Magdalena si Iulian-Laurentiu)
76.Anadomnica(Ana-Domnica si Marius-Cristian)
77.MaraAnisia(Mara-Iulia si Catalin Constantin)
78.Shaki(Mihaela)
79.Alexa_(Solomonia si Aurelian)
80.Silvi8 (silvia)
81.Alexia86 (Alexandra)
82.muchy (Alina-Simona)
83.Ruxandrada (Ileana-Ruxandra)
84.Doris_71 (Doinita)
85.Ingridut (Ingrid)
86.bb_wanted (Geanina)
87.mada23 (Andreea-Magdalena si Nelu)
88.medamaya1 (Florica si Cristian)
89.angi25 (Angelica)
90.katymana (Ecaterina si Marian)
91.verygu (Veronica)
92.smoly (Cristina-Mihaela si Marian)
93.unducthable (Diana)
94.LunaNueva (Alexandra-Ileana si Anastasios)
95.evanescence (Silvia-Cristina si Petru Alin)
96.anastacia (Cristina-Cleopatra si Cristian)
97.sucitul1 (Florica si Sebastian)
98.monica_1979 (Elena-Monica)
99.Ioanatugs (Ionica)
100.raculete (Iuliana)
101.luca2008 (Iuliana)
102.rocsy2007 (Anamaria Roxana si Daniel)
103.mariaraluca (Maria Raluca si Ionel)
104.alina27(Alina Luciana si Marius Danut)
105.florela30(Florela si Aurel)

Lista gravidutelor prin rugaciune catre Dumnezeu si toate puterile ceresti:





RUGACIUNE PENTRU PRUNCUL CE SE AFLA IN PANTECELE MAMEI

Doamne,Cel ce ai zis oamenilor:"Cresteti si va inmultiti si stapaniti pamantul",binecuvantand nasterea de prunci,arata mila Ta acestui prunc care se afla in pantecele maicii sale,si ajuta-l sa se nasca la vremea randuita de Tine.Da-i lui,Doamne,crestere fireasca,sanatate si putere.
Parinte Ceresc,Care porti de grija pasarilor cerului si infrumusetezi crinii tarinii,poarta de grija si acestui copil care n-a vazut inca lumina soarelui.Tu ai purtat de grija Preacuratei Fecioare cand a purtat in pantecele ei pe Dumnezeiescul Prunc.Nu ne parasi acum nici pe noi,robii tai,ci ocroteste-l cu harul Tau pe pruncul acesta al nostru si binecuvanteaza nasterea lui dupa multimea milostivirii Tale.Iar mai apoi,luminandu-l cu Sfantul Botez,sa il faci pe el un madular ales al Sfintei Tale Biserici,ca sa Te laude si sa te binecuvanteze in toata viata lui si in vecii vecilor.
AMIN.


Marie Maica Preacurata, ceea ce ai purtat in pantecele tau cel binecuvantat pe Mantuitorul a toata lumea, inconjoara-ma pe mine, pacatoasa, cu dragostea ta de Maica si du rugaciunea mea la Fiul Tau si Dumnezeul nostru, ca sa-mi binecuvanteze pruncul pe care-l port in pantece si sa ma invredniceasca sa-l aduc la lumina in chip firesc si sanatos, intarindu-ma cu puterea dreptei Sale , intru care bine am nadajduit. Amin



1.Danangie(Daniela-Angela)
2.Ali(Alina)
3.Irinach(Irina)
4.Suflet(Elvira)
5.Ainigriv(Virginia-Adriana)Ioana-Nectaria
6.Syris(Marinela)
7.Baby_r7(Roxana)Bianca-Daniela

8.Alinushca(Alina-Laura)
9.Maryb(Mariana)
10.Vdrag(Virginica)
11.Hera25(Adriana)
12.Manumanu(Bianca)
13.oana_oana26(Geanina)
14.ank24(Anca)
15.Ioanara23(Adnana-Ioana)


Lista mamicilor prin rugaciune catre Dumnezeu si toate puterile ceresti:




Rugaciunea femeii inainte de nastere

Marie, Maica Preacurata, ceea ce ai purtat in pantecele tau cel binecuvantat pe Mantuitorul a toata lumea, inconjoara-ma pe mine, pacatoasa, cu dragostea ta de Maica si du rugaciunea mea la Fiul tau si Dumnezeul nostru, ca sa-mi binecuvanteze pruncul pe care-l port in pantece si sa ma invredniceasca sa-l aduc la lumina in chip firesc si sanatos, intarindu-ma cu puterea dreptei Sale, intru care bine am nadajduit. Amin.



Rugaciunea mamei dupa nastere


Multumescu-Ti Tie, Doamne, din adancul inimii mele, pentru pruncul pe care Tu mi l-ai daruit si pe care Tie Ti-l inchin, dimpreuna cu toata viata mea, intru care ai binevoit. Daruieste-i, Stapane, viata ca sa se nasca din nou, din apa si din Duh, ca fiu al Tau dupa har, in Taina Sfantului Botez. Ajuta-ma, Iubitorule de oameni, sa-l cresc in pace, ca pe un madular binecuvantat al Bisericii Hristosului Tau. Si intreaga noastra familie pazeste-o intru dragostea Ta, daruindu-i toate cele spre trebuinta, dupa marea Ta mila, putere si intelepciune. Ca noi Tie Iti incredintam sufletele si trupurile noastre, Tie ne rugam pentru noi insine, si unii pentru altii, si numele Tau, de viata facatorul, in veci il preamarim: al Tatalui si al Fiului si al Sfantului Duh. Amin.


1.Adela Achim(Maria-Adela)Stefan DPN
2.Aditi(Adriana-Olimpia)Andrei
3.Cleopatra70(Claudia)Marian-Gabriel si Cristian-Andrei


Cum se deschide un nou capitol:

-capitolul nou se deschide in jur de pagina 20
-se lucreaza cu doua pagini deschise, cea de la subiectul vechi si cea de la subiectul nou
-subiect nou cu titlul "rugaciune colectiva pentru a avea un copil" +nr. de capitol
-cu butonul "reply with quote" (foita cu sageata verde de deasupra mesajului) se ia textul de la mesajul cu listuta din cap de la subiectul vechi si se copiaza in primul mesaj din capitolul nou si se scot tag-urile [quote] de la inceput si de la sfarsit ca sa apara textul scris normal nu ca si cand ar fi citat.
-apoi se pune mesaj la sfarsitul capitolului vechi cu anunt ca a fost deschis capitol nou plus link-ul capitolului nou.



Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Livsy spune:

Katy, s-a notat!

Anadomnica, MULTUMIM pentru noul capitol. Dumnezeu sa te rasplateasca pentru toate lucrusoarele bune pe care le faci pentru noi, aici si in general!

TUTUROR!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mmc_nd spune:

Doamne, ajuta, dragele mele, ce frumos povestiti despre binecuvantarea atingerii Braului Maicii Domnului!!! Sa va ajuta Bunul Dumnezeu si Maicuta Domnului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexa_ spune:

Hristos a Inviat!

Anadomnica multumim pentru noul capitol. Dumnezeu te va rasplati pentru bunatatea ta.

Sa dea Dumnezeu sa fie un capitol norocos si sa avem cat mai multe gravidute ce se anunta in el.

Fetelor care va ganditi si la noi cele ce nu putem ajunge la Constanta pentru Braul Maicii Domnului si ne ajutati sa avem o bucatica de panglicuta, Dumnezeu sa va binecuvanteze!

Sunt convinsa ca mare bucurie simt au simtit cele ce au ajuns sa se roage si cele ce vor ajunge in continuare.

Eu din pacate nu o sa pot ajunge. Asa ca daca poate cineva sa imi dea si mie 1 centimentru de panglica, tare i-as multumi.

Livsy, pentru ca am citit ca tu vrei sa ajungi la Sfantul Brau, ma rog la Dumnezeu sa te ajute sa iti inplinesti dorinta. Si daca ajungi tare m-as bucura sa imi aduci si mie un pic de panglica. Si poate cu acesta ocazie ne intalnim si ne cunoastem mai multe fete din Bucuresti, pentru ca am vazut ca a fost la un moment dat o discutie de genul asta.

Eu i-am trimis un PM lui Cami-Antonia, insa nu cred ca a ajuns la ea pentru ca nu ma pricep foarte bine si in outbox nu imi apare nimic.

Doamne Ajuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgia_c spune:

anadomnica , de capitol sa fie plin ochi de burticute
luca ,exact aia a fost si starea mea ... mi s-a blocat totul in mine , parca eram pe alta lume ...se uita preotul la mine , si io ma uitam lung , de ziceai ca e martian ....

Coincidenta este felul lui Dumnezeu de a ramane anonim
Albert Einstein

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CataDariRodi spune:

Daria Maria, Rodica, Catalin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magdita spune:

Anadomnica, multumim pentru noul capitol. Sa auzim numai de vesti bune II

Cu siguranta se va intampla minunea !!!
Doamne ajuta tuturor
magdita
aspiranta din aprilie 2004
http://tt.lilypie.com/0vOnp3.png

"Am invatat ca indiferent cat de mult suferi,
Lumea nu se va opri in loc pentru durerea ta."
"Avem timp" - Octavian Paler
www.flickr.com/photos/12786534@N04/" target="_blank">poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katymana spune:

livsy iti multumesc.
si tata a fost miscat cand a citit in ziar de Braul Maicii Domnului.dar nu cred ca ajungem sa ne inchinam si sa spunem o rugaciune .
eu nu ma simt bine deloc cu cat se incalzeste cu atat imi este mai rau.
nu mi-a ramas decat increderea in Dumnezeu .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Livsy spune:

Alexa, s-a notat!
Va rog mult sa nu-mi multumiti, sa dea Dumnezeu sa ne intalnim si sa va aduc ceeace eu cred ca El v-a pregatit, prin noi... Oricum, daca tot ati multumit, cu mare placere si astept cu nerabdare si bucurie sa ne intalnim.

Va iubesc mult, mult; sunt grabita... de aceea sunt atat de tacuta

TUTUROR! DUMNEZEU SA NE BINECUVANTEZE!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami_antonia spune:

buna feteleeeeeeeeee

maine ma interez sa vad cum va trimit panglicutele sau snuruletele....alexa intr-adevar nu mi-a ajuns nimic de la tine...mai incearca o data te rog sa trimiti adresa ta....

cine mai vrea sa-mi trimita adrese....

sa dea Maicuta Domnului sa fie un capitol plin de stiri minunate si frumoase....

va pup pe toate
cami

Camelia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karelina spune:

Ana domnica iti multumim pentru noul capitol !
Eu sper ca acest capitol va fi plin de gravidute!
Dumnezeu sa va binecuvanteze!

Mergi la inceput