Rugaciune colectiva pentru a avea un copil (11)

Rugaciune colectiva pentru a avea un copil (11) | Autor: anadomnica

Link direct la acest mesaj



RUGACIUNE COLECTIVA PENTRU A AVEA UN COPIL

HRISTOS A INVIAT!

CAPITOLELE:

1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10

ISTORIA SI CALEA NOASTRA SPRE PRUNCII DORITI:
Acest topic a fost deschis in august 2007 la initiativa lui cleopatra70(Claudia) care a dorit sa uneasca in rugaciune aspirantele la statutul de mamici de pe tot cuprinsul tarii si al lumii chiar! Astfel, drumul noastru pe calea rugaciunii a inceput prin indemnul Claudiei la "unire" spirituala la orele 21 ale fiecarei zile, fiecare in camara proprie, cu o lumanare de ceara curata aprinsa. A fost propus spre citire Acatistul Sfantului Acoperamant al Maicii Domnului urmat sau precedat de pomenirea numelor de botez ale aspirantelor. Pentru ca de-a lungul timpului s-au alaturat grupului acestuia minunat fete din toate colturile lumii (din Japonia pana in Canada si America) si datorita diferentelor mari de fus orar s-a renuntat la citirea acatistelor la o ora exacta,urmand insa ca fiecare aspiranta sa-si stabileasca singura timpul pt. rugaciune. Deasemenea, pt. ca multe fete au primit indemnuri de la duhovnicii proprii de a citi alte acatiste pentru indeplinirea dorintei arzatoare, s-a ajuns la concluzia ca fiecare fata va face canonul sau asa cum i-a fost randuit, citind acatistele "prescrise" de duhovnici, insa rugandu-se nu doar in nume propriu, ci in numele acestei intregi comunitati virtuale de aspirante.

Apoi au inceput sa rasara minunile rugaciunii colective: Claudia - initiatoarea acestui minunat topic - a anuntat printre primele starea noua de cu care a fost binecuvantata. I-au urmat la scurt timp alte si alte fete minunate care au primit darul cu credinta si care au continuat sa se roage alaturi de celelalte aspirante. Astfel a mai aparut o listuta de in prima pagina a topicului.

La inceputul primaverii lui 2008 au fost anuntate si primele nasteri binecuvantate! Asadar Domnul a facut Binecuvantare!

In lupta noastra, in afara de rugaciunea zilnica si de pomenirea numelor fetelor aspirante si gravidute fiecare fata incearca sa trimita pomelnice si acatiste cu numele noastre la manastirile si bisericile din jur. Doamne ajuta!

Minunile noastre: fiind un topic atat de special, nu puteau lipsi de aici minunile. Au dobandit darul Vietii intr-un mod deosebit si minunat:
- in primul rand Claudia care a initiat topicul si a dus munca de "constructie, sustinere (morala) si promovare"
- apoi, in urma canonului dat de Parintele Iordache de la Biserica Sfantul Spiridon cel Vechi din Bucuresti - pe care fetele l-au tinut cu strictete - au primit darul vietii Suflet (Elvira) si Hera25(Adriana)
- de precizat aici si ainigriv (Virginia) care a primit darul sau in mod minunat exact inainte de pelerinajul din Grecia. Astfel pruncul sau a primit binecuvantare de la toti sfintii, mama sa nestiind ca in acest pelerinaj purta un sufletel in pantec care dorea si el sa se inchine Sfintelor Moaste.



Va rog,cine doreste sa se treaca pe lista!
Lista aspirantelor la un copilas prin rugaciune catre Dumnezeu si toate puterile ceresti:






Rugaciunea sotilor care nu au copii

Doamne, pustii sunt casele fara copii, si triste inimile sotilor care n-au urmasi. Chiar daca nu avem credinta dreptilor care pentru rugaciunile lor s-au invrednicit sa aiba copii, pentru mila Ta nemasurata nu ne lasa, Atotputernice Doamne, ci vezi suspinul inimii noastre. Umple-ne casa de bucuria pe care o aduc copii, iar pe noi ne intareste ca sa-i crestem cu dragoste si intelepciune, spre slava numelui Tau. Amin.

Acatiste folositoare pentru zamislire si nastere de prunci buni:

www.ortodox.as.ro/acatiste/ac24.html" target="_blank">Acatist de multumire:"Slava lui Dumnezeu pentru toate"
www.ortodox.as.ro/acatiste/ac17.html" target="_blank">Acatistul Domnului nostru Iisus Hristos
www.ortodox.as.ro/acatiste/ac43.html" target="_blank">Acatistul Sfantului Acoperamant al Maicii Domnului
www.ortodox.as.ro/acatiste/ac47.html" target="_blank">Acatistul Sfintilor si Dreptilor Parinti Ioachim si Ana
www.ortodox.as.ro/acatiste/ac32.html" target="_blank">Acatistul Sfantului Ierarh Spriridon
www.ortodox.as.ro/acatiste/ac14.html" target="_blank">Acatistul Cuviosului Parintelul nostru Stelian
www.ortodox.as.ro/acatiste/ac27.html" target="_blank">Acatistul Sfantului Nectarie Taumaturgul

Si Acatiste audio:
www.crestinortodox.ro/Asculta__Acatistul_Domnului_Iisus_Hristos-2122.html" target="_blank">Acatistul Domnului nostru Iisus Hristos
www.crestinortodox.ro/Asculta__Acatistul_Slava_lui_Dumnezeu_pentru_toate-2415.html" target="_blank">Acatist de multumire:"Slava lui Dumnezeu pentru toate"

1.Etra(Cristina)
2.Cristianca(Anca-Felicia)
3.Leny(Elena)
4.Magduta10(Magda)
5.Andriushca(Andreea)
6.Ysa26(Elena)
7.Cris_2081(Cristina-Iuliana)
8.Alexela(Alexandra)
9.Anaoi(Ioana-Eugenia)
10.Aldolina(Eugenia-Viorica)
11.Koko_1(Corina)
12.mmc_nd(Malina-Mihaela)
13.Nichi(Oana)
14.Kerstin(Cristina)
15.Iulita(Simona-Manuela)
16.dory_iancu74(Dorina)
17.Mihaela
18.Gaviotita(Angela)
19.IreneCAM(Andra-Maria)
20.Gabrieluta(Mihaela-Gabriela)
21.crisis81(Cristina-Camelia)
22.Marryan(Mariana)
23.Pisik06(Ioana)
24.Gabrielarusu(Nicoleta-Gabriela)
25.Rony74(Veronica)
26.georgia_c(Georgiana si Gabriel-Martinel)
27.mihaela amalia(Maria-Mihaela)
28.Maria68(Delia-Marta)
29.valeria72(Valeria)
30.Dariela(Denisa-Mihaela)
31.Livsy(Ana-Livia si Nicolae Liviu)
32.Andreea81(Andreea-Elena)
33.Ryta(Aurica-Rita)
34.Dara(Andreea-Claudia)
35.Sandaa(Sava si Gavrila)
36.Carmencar(Carmen-Ionica)
37.Kineta(Florentina)
38.Simonasima(Simona)
39.Oana_B(Oana-Teodora)
40.Gra26(Gratiela)
41.Daro6(Roxana-Nicoleta)
42.Ira79(Irina)
43.Bususbl(Isa)
44.Oana2006(Oana-Madalina)
45.Fulg(Ioana)
46.Rocsy2007(Roxana)
47.Montytaiana(Ana)
48.Tudormiha(Mihaela)
49.Pinguina(Ana-Maria)
50.Blanche(Bianca)
51.Rodicaosoian(Rodica)
52.Liana30(Mariana-Gabriela)
53.Iuca(Viorica)
54.Melusica(Mihaela)
55.Pysypisi(Cora)
56.Ioanara23(Adnana-Ioana)
57.Simona.Lali(Simona-Paraschiva)
58.Elle23(Elena)
59.Irene-Mariana
60.Bubulina1(Karen)
61.Cocoleta(Nicoleta-Constanta)
62.Karelina(Monica)
63.Florelacri(Lacrimioara)
64.Anaconda2(Ana)
65.Cami Antonia(Camelia si Lucian)
66.Daniela_xy(Irina)
67.Lilica75(Elena)

68.sukisuki(Lucia)
69.gabi200(Ionela)

70.Strunf(
71.Alinata(Alina)
72.Anidaz(Adina-Nicoleta)

73.Gadaleane(Elena-Cornelia)
74.AndreeeaNogy(Andreea)
75.Laura2008(Laura-Cristina si Iulian)
76.Dasalina(
77.Magdita(Maria-Magdalena si Iulian-Laurentiu)
78.Anadomnica(Ana-Domnica si Marius-Cristian)
79.MaraAnisia(Mara-Iulia si Catalin Constantin)
80.Shaki(Mihaela)
81.Silvy24
82.Alexa_(Solomonia si Aurelian)
83.Silvi8 (silvia)
84.Alexia86 (Alexandra)
85.muchy (Alina-Simona)
86.Ruxandrada (Ileana-Ruxandra)
87.Doris_71 (Doinita)
88.Ingridut (Ingrid)
89.bb_wanted (Geanina)
90.mada23 (Andreea-Magdalena si Nelu)
91.medamaya1 (Florica si Cristian)
92.angi25 (Angelica)
93.katymana (Ecaterina si Marian)
94.verygu (Veronica)
95.smoly (Cristina-Mihaela si Marian)
96.unducthable (Diana)
97.LunaNueva (Alexandra-Ileana si Anastasios)
98.evanescence (Silvia-Cristina si Petru Alin)
99.anastacia (Cristina-Cleopatra si Cristian)
100.sucitul1 (Florica si Sebastian)
101.monica_1979 (Elena-Monica)
102.Ioanatugs (Ionica)
103.raculete (Iuliana)
104.luca2008 (Iuliana)
105.rocsy2007 (Anamaria Roxana si Daniel)
106.mariaraluca (Maria Raluca si Ionel)

Lista gravidutelor prin rugaciune catre Dumnezeu si toate puterile ceresti:





RUGACIUNE PENTRU PRUNCUL CE SE AFLA IN PANTECELE MAMEI

Doamne,Cel ce ai zis oamenilor:"Cresteti si va inmultiti si stapaniti pamantul",binecuvantand nasterea de prunci,arata mila Ta acestui prunc care se afla in pantecele maicii sale,si ajuta-l sa se nasca la vremea randuita de Tine.Da-i lui,Doamne,crestere fireasca,sanatate si putere.
Parinte Ceresc,Care porti de grija pasarilor cerului si infrumusetezi crinii tarinii,poarta de grija si acestui copil care n-a vazut inca lumina soarelui.Tu ai purtat de grija Preacuratei Fecioare cand a purtat in pantecele ei pe Dumnezeiescul Prunc.Nu ne parasi acum nici pe noi,robii tai,ci ocroteste-l cu harul Tau pe pruncul acesta al nostru si binecuvanteaza nasterea lui dupa multimea milostivirii Tale.Iar mai apoi,luminandu-l cu Sfantul Botez,sa il faci pe el un madular ales al Sfintei Tale Biserici,ca sa Te laude si sa te binecuvanteze in toata viata lui si in vecii vecilor.
AMIN.


Marie Maica Preacurata, ceea ce ai purtat in pantecele tau cel binecuvantat pe Mantuitorul a toata lumea, inconjoara-ma pe mine, pacatoasa, cu dragostea ta de Maica si du rugaciunea mea la Fiul Tau si Dumnezeul nostru, ca sa-mi binecuvanteze pruncul pe care-l port in pantece si sa ma invredniceasca sa-l aduc la lumina in chip firesc si sanatos, intarindu-ma cu puterea dreptei Sale , intru care bine am nadajduit. Amin



1.Danangie(Daniela-Angela)
2.Ali(Alina)
3.Irinach(Irina)
4.Suflet(Elvira)
5.Ainigriv(Virginia-Adriana)Ioana-Nectaria
6.Syris(Marinela)
7.Baby_r7(Roxana)Bianca-Daniela

8.Alinushca(Alina-Laura)
9.Maryb(Mariana)
10.Vdrag(Virginica)
11.Hera25(Adriana)
12.Manumanu(Bianca)
13.oana_oana26(Geanina)
14.alina27(Alina Luciana) si tata Marius Danut


Lista mamicilor prin rugaciune catre Dumnezeu si toate puterile ceresti:




Rugaciunea femeii inainte de nastere

Marie, Maica Preacurata, ceea ce ai purtat in pantecele tau cel binecuvantat pe Mantuitorul a toata lumea, inconjoara-ma pe mine, pacatoasa, cu dragostea ta de Maica si du rugaciunea mea la Fiul tau si Dumnezeul nostru, ca sa-mi binecuvanteze pruncul pe care-l port in pantece si sa ma invredniceasca sa-l aduc la lumina in chip firesc si sanatos, intarindu-ma cu puterea dreptei Sale, intru care bine am nadajduit. Amin.



Rugaciunea mamei dupa nastere


Multumescu-Ti Tie, Doamne, din adancul inimii mele, pentru pruncul pe care Tu mi l-ai daruit si pe care Tie Ti-l inchin, dimpreuna cu toata viata mea, intru care ai binevoit. Daruieste-i, Stapane, viata ca sa se nasca din nou, din apa si din Duh, ca fiu al Tau dupa har, in Taina Sfantului Botez. Ajuta-ma, Iubitorule de oameni, sa-l cresc in pace, ca pe un madular binecuvantat al Bisericii Hristosului Tau. Si intreaga noastra familie pazeste-o intru dragostea Ta, daruindu-i toate cele spre trebuinta, dupa marea Ta mila, putere si intelepciune. Ca noi Tie Iti incredintam sufletele si trupurile noastre, Tie ne rugam pentru noi insine, si unii pentru altii, si numele Tau, de viata facatorul, in veci il preamarim: al Tatalui si al Fiului si al Sfantului Duh. Amin.


1.Adela Achim(Maria-Adela)Stefan DPN
2.Aditi(Adriana-Olimpia)Andrei
3.Cleopatra70(Claudia)Marian-Gabriel si Cristian-Andrei


Cum se deschide un nou capitol:

-capitolul nou se deschide in jur de pagina 20
-se lucreaza cu doua pagini deschise, cea de la subiectul vechi si cea de la subiectul nou
-subiect nou cu titlul "rugaciune colectiva pentru a avea un copil" +nr. de capitol
-cu butonul "reply with quote" (foita cu sageata verde de deasupra mesajului) se ia textul de la mesajul cu listuta din cap de la subiectul vechi si se copiaza in primul mesaj din capitolul nou si se scot tag-urile [quote] de la inceput si de la sfarsit ca sa apara textul scris normal nu ca si cand ar fi citat.
-apoi se pune mesaj la sfarsitul capitolului vechi cu anunt ca a fost deschis capitol nou plus link-ul capitolului nou.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns daro26 spune:

Hristos a inviat!

Sa ne ajute Maica Domnului sa ne implinim toate visul minunat de a avea copilasi!
Asteptam vesti bune in noul capitol!

Viitoarelor mamici si celor care isi tin deja bebelusii in brate, le doresc multa, multa sanatate si putere!

Montytaiana (Ana), imi pare rau pentru nereusitele tale. Intr-adevar, nu trebuie sa-ti negi durerea. Incearca doar sa-i arati Domnului si Maicutei Sale durerea ta, sufletul acesta rupt in doua, sfasiat,.... si vei primi mangaiere. Chiar daca ti-e greu sa crezi acum in implinirea visului tau, zi-I lui Dumnezeu, ca si tatal copilului bolnav din Evanghelie, "cred, Doamne, ajuta necredintei mele!". Plangem si noi cu tine, nu esti singura!

Va si va urez o zi binecuvantata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Livsy spune:

"Un cuvant spus la vremea potrivita este ca niste mere de aur intr-un cosulet de argint." Proverbe 25:11

... Asa sunteti voi pentru mine!... Asa sper sa putem fi si pentru Ana (Montytaiana) si pentru oricine are nevoie, caci in viata tuturor exista momente cand totul pare sfasit... si in Viata Lui Isus, nu?... in vinerea rastignirii totul parea sfarsit, atat pentru El cat si pentru cei care crezusera in El... Anuta, si eu cred ca e foarte bine ca iti recunosti si afirmi ceeace simti.. si cum mi-a spus mie o prietena credicioasa, e bine sa te eliberezi prin lacrimi... si faptul ca acum te simti descurajata, trista, nu, nu te face necredincioasa, Doamne fereste! Dimpotriva, Dumnezeu ne-a dat si aceste sentimente si ele au rolul lor.

Nu, sa deznadajduim nu trebuie... dar de deznadajduit tot deznadajduim toti, la un moment sau altul... (eu nu m-am putut spovedi, din nefericire, inainte de Pasti din niste motive obiective... evitabile dar obiective... in fine... primul pacat pe care am de gand sa-l marturisesc cand ma voi spovedi acesta este, al deznadejdii). Am sa-ti spun ceeace am spus in mai multe randuri, si aici pe forum, ceva ce pe mine m-a ajutat si continua sa ma ajute de fiecare data. Uita-te in jur... si lasa-i pe cei care crezi tu ca sunt mai fericiti si mai impliniti decat tine (desi poate nu sunt), uita-te la cei care sunt intr-o stare mai proasta decat a ta, pentru care, poate, sa aiba viata pe care o ai tu ar fi un privilegiu... este un "exercitiu" care te ajuta sa vezi ca in afara de ceeace nu ai acum - si pe care te concentrezi - viata ta este plina si cu lucruri bune si frumoase. Gandeste-te cum ar fi sa ajuti, acum, in starea pe care o ai, pe cineva care are nevoie de ajutor... astazi dupa cum ne-a scris Anadomnica se da de pomana, intinde un pachetel cu ceva unui om care are nevoie de asta... daca vrei sa-ti schimbi starea... Si fii linistita, Dumnezeu vede cat de mult iti doresti un copilas. Si ceeace ne dorim atragem... ai incercat mult, ai muncit mult, aparent fara rezultat... aminteste-ti ca sunt femei (eu am auzit muuulte exemple) care au incercat in fel si chip.... proceduri medicale complicate, costisitoare si traumatizante... si fara rezultat.... si apoi le-a dat Dumnezeu sa ramana insarcinate natural... Apoi stiu femei, tot multe, care au ramas gravide cand si-au luat o pauza dupa luni si poate ani de incercari nereusite... Nu stii cat de mare si minunat e darul pe care ti-l pregateste Dumnezeu... caci El ne da mai mult decat cerem si face lucrurile mai frumos decat cel mai frumos scenariu pregatit de mintea noastra. Abia astept sa te pot felicita si sa ne povestesti cu zambetul pana la urechi izbanda ta!

Sa ne ajute Dumnezeu pe toate sa ne implinim Visul! Astazi este mare Sarbatoare! Dumnezeu sa ne binecuvanteze!
TUTUROR!



Ana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anadomnica spune:

montytaiana - cate fete alaturi de tine!!! Ce frumos au scris daro26 si Livsy, ce frumos sa ai asa multe si bune prietene!!!
Fetelor, am adaugat in pagina principala si link-uri catre acatiste spre citire si un link (primit in capitolul 9 (cred) de la Livsy ) catre acatistele audio.
Hristos a inviat!

Doamne ajuta in drumul meu spre bebe!
http://tt.lilypie.com/MZWVm7.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anadomnica spune:

Poezie audio la Ivierea Domnului Iisus de Petrica Moise:
http://www.crestinortodox.ro/AscultaPetrica_Moise_Hristos_a_inviat-570.html
daca nu merge: copiati link-ul in bara de sus. Sper sa va placa...

Doamne ajuta in drumul meu spre bebe!
http://tt.lilypie.com/MZWVm7.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Livsy spune:

Anadomnica , sa stii ca putin mai devreme imi admiram cu mare bucurie cele 150 de mesaje scrise la aceasta discutie, contorizate sub nickul meu... si acuma intamplator am vazut ca tu ai 220... si te-ai inscris pe forum cu muuuult dupa mine! Sa iti rasplateasca Dumnezeu pentru tot ce faci pentru noi, aici, si in general... esti o prietena de nadejde, intotdeauna doritoare sa ajute si sa spuna o vorba buna cui are nevoie! MULTUMIM si pentru noul capitol!! Si , daca pot sa spun... tine-o tot asa si inca o data, sa fii rasplatita, adica stiu sigur ca vei fi!

Voiam sa va mai scriu un verset de data asta din Cartea lui Iov, este un verset pe care o alta prietena credicioasa mi l-a spus de curand eu cred ca se potriveste si mi se pare si foarte frumos! Iata-l: Acum, fireste, nu putem vedea lumina soarelui care straluceste in dosul norilor, dar va trece un vant si-l va curati; (Iov.37:21) Sa fie de folos! si sa se risipeasca norii ca sa vedem cat mai curand Soarele care straluceste!

Va imbratisez cu mult mult drag
Ana


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anadomnica spune:

Revin, ma iertati va rog, nu pot sa nu va impartasc si voua urmatoarea predica a Parintelui Savatie Bastovoi cu privire la deznadejde:
http://www.crestinortodox.ro/AscultaPuterea_duhovniceasca_a_deznadejdii_Savatie_Bastovoi_03-1152.html

Doamne ajuta in drumul meu spre bebe!
http://tt.lilypie.com/MZWVm7.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns montytaiana spune:

nu pot sa va spun decat ca va multumesc
cuvintele voastre pline de adevaruri nu pot decat sa imi bucure sufletul
multumesc in primul rand cleopatrei pt ca a deschis cu ceva vreme in urma acest subiec unde putem sa ne ajutam cu un sfat sa ne indemnam la rugaciune si credinta
sunteti niste persoane cu adevarat speciale

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anadomnica spune:

Livsy - multumesc . Mare dragoste am primit pt. voi si pentru semenii mei odata cu descoperirea acestui forum. Domnul sa ne binecuvinteze si sa ne aduca lumina in urma necazurilor noastre. Foarte frumos versetul din Biblie citat!!! Avem de invatat.
Hristos a inviat!
montytaiana -

Doamne ajuta in drumul meu spre bebe!
http://tt.lilypie.com/MZWVm7.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Livsy spune:

Stiu, Ana, (Anadomnica), si eu la fel... "inainte" eram inchisa in mine (probabil si acum mai sunt reminiscente...), fricoasa de oameni, ce mai, aproape ca am uitat (deja) cum eram, insa odata cu Rugaciunea am devenit dornica sa ajut, imi pasa (sau in orice caz mai mult decat inainte), am devenit mai sensibila in sensul bun si infinit, pot spune, mai puternica. Ce voiam sa spun mai sus este ca te consider un model pentru noi, pentru mine in orice caz, eu imi doresc sa fiu ca tine, sa gasesc energie si iubire pentru a-i sprijini pe altii, pentru a veni cu tot felul de lucruri frumoase aici, mereu, menite sa ne zideasca pe toate, imi place foarte foarte mult de tine. Nu da Dumnezeu sa organizam vreodata o mare inalnire asa... cu toate fetele ?!?!! Ar fi superb!

Si eu ii multumesc Cleopatrei pentru acest subiect minunat unde am invatat despre Viata la cu totul alte dimensiuni, unde am intalnit si continui sa intalnesc Oameni Minunati... si unde... L-am cunoscut pe Dumnezeu! Ii dadusem eu tarcoale si inainte, trebuie sa recunosc, insa pot spune ca Minunea s-a produs in viata mea cand am inceput sa ma rog odata cu voi. Sunt deosebit de recunoscatoare pentru asta, Ii multumesc in fiecare zi Lui Dumnezeu si incerc si mai des decat atat, daca as putea in fiecare clipa, sa-mi transform Viata in Multumire...

Ana (Montytaiana), poate unul dintre darurile cele mai frunmoase primite de noi oamenii este capacitatea de a ne ridica si a incerca din nou. Poate nu identic ca inainte... poate altfel... dar oricum, pana cand reusim... Sotul meu (pe care sper cu ajutorul Lui Dumnezeu ca voi fi vrednica sa-l pastrez langa mine... fiindca de cateva luni are ganduri de despartire ... asta iti spun a propos si de indemnurile de mai sus, de a vedea ce e frumos in viata ta si a te bucura de ce e bun si frumos...) are un exemplu - daca un copil care invata sa mearga s-ar supara foc la primele cazaturi si ar declara ca e prea dureros pentru el sa mai incerce.... sigur, nu e acelasi lucru deloc, insa e un exemplu amuzant, care sper sa iti descreteasca in continuare fruntea. Si eu ma bucur pentru fiecare Om pe care l-am intalnit aici, am mai spus-o, consider ca acest forum este o Binecuvantare speciala in Viata mea, o Comoara de Bunatate, Frumusete si Credinta.

Fiti binecuvantate!

TUTUROR!

Ana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ainigriv spune:

Montytaiana,esti un suflet atat de nobil si curat,daca ai putut sa-ti deschizi "usita" si sa ne inviti cu atata sinceritate inauntru!!!Asa cum spui,fiecare OM are dreptul la suferinta,la un strigat de ajutor catre Dumnezeu,Maicuta Domnului si toate puterile ceresti,cu cat mai tare cu atat mai mare ajutorul primit!!!Aceasta nu este deznadejde,ci recunoasterea neputintei noastre omenesti,prin care fiecare cred ca am trecut,la grele incerceri.Cu atat mai mare este Dumnezeu,cu cat noi ne recunoastem aceste neputinte si ne punem viata in mainile LUI.

Acum sunt de prisos cuvintele si nu putem decat sa ne plangem una alteia amaraciunea,caci plansul curateste si lumineaza sufletul,mai ales cand e combinat cu rugaciune si credinta tare,nu cu plangere de mila.Numai cine nu a trecut prin asa ceva nu poate simti ce-i in sufletul tau,insa nu cred sa fie vreuna dintre noi,din moment ce Dumnezeu ne-a strans pe toate aici!!!

Am sa-ti povestesc ce lectie de viata am primit eu si m-am simtit nevrednica,dar de atunci m-am linistit.Eram deja in al doilea an de la extrauterina si realizam ca-i foarte greu sa se intample minunea cu o singura trompa,dar nu aveam nici curajul si energia ta sa merg la doctori,sa demarez astfel de proceduri,in schimb,tare imi plangeam suferinta,fara sa am curajul sa spun la cineva.Si cum credeam eu ca-s mai amarata decat toti,se intampla mare necaz cu mama,un infarct si intr-o luna direct la operatie pe inima ajungem,ca sa poata avea o sansa.Mi-a trecut orice gand de bebe,ma rugam la Dumnezeu sa-mi dea putere sa o ajut pe ea,iar pentru mine nu mai ceream nimic.
In acel moment,la Spitalul Militar Bucuresti erau operati pe inima si 2 copii,dintre care,unul avea 3 luni.Aici mi-am primit lectia,vazand chinul unei mame care statea de luni de zile in spital pentru as face bebelusul bine si mai avea puterea sa ne zambeasca si sa ne intareasca pe noi cu incurajari.Atunci am zis,Doamne,eu nu as fi in stare de asa ceva,deci sa-mi dai copil doar daca vezi ca merit si sunt in stare sa-l cresc si este spre voia ta!!!
S-a domolit in mine atunci dorinta arzatoare de a avea copil pe loc,cand vreau eu,desi in sinea mea nu am renuntat sa cred niciodata ca daca mi-l va da,mi-l va da Dumnezeu.S-au facut bine amandoi,si bebele si mama mea,iar la un an de zile am primit si eu Darul mult asteptat.Si nu oricum,inainte de a pleca intr-un pelerinaj,ca sa primeasca toata binecuvantarea Sfintilor si a Maicutei Domnului si a bunului Dumnezeu.

Deci vezi cat de frumos lucreaza Dumnezeu???De unde erau nori negri si au venit furtuni si mai mari,a suflat un "vant",cum spune Livsy si a iesit soarele.E greu sa dau eu sfaturi acum,dar ai incredere in Dumnezeu ca nu te va lasa si Darul cred ca va veni natural.Important este sa primim un copil sanatos,indiferent cand va hotari Dumnezeu.Cu cat mai mare rabdarea si incercarea,cu atat mai mare rasplata,asta pot sa-ti spun sigur.

Nu vreau sa intind discutia la nesfarsit,ca as vorbi cu voi non-stop,sunteti toate niste suflete deosebite,Anadomnica,Livsy si toate fetele,iar Dumnezeu va va rasplati pentru bunatatea voastra.Sa ne bucuram acum,Hristos a Inviat,ca sa ne dea speranta!!!

Mergi la inceput