Rugaciune colectiva pentru a avea un copil (11)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns daniela_xy spune:

HRISTOS A INVIAT! si un gand bun la toate fetele. Chiar daca intru mai rar, sa stiti ca ma rog impreuna cu voi si cred cu tarie ca intr-o buna zi, stiuta doar de Dumnezeu, va aparea minunea mult dorita si in viata noastra. Va imbratisez pe toate, va citesc in fiecare zi, ma bucur si sufar alaturi de fiecare dintre voi. Sunteti unice si minunate, de aceea vreau sa va trimit ceva... sper sa va placa. Doamne ajuta, noua si la toata lumea!! Cu mult drag, Irina. Scrisoare de la Dumnezeu...
"…Cand am creat cerurile si pamantul, le-am rostit si ele au luat fiinta. Cand am creat Barbatul, l-am modelat cu mana Mea si i-am suflat in nari suflare de viata. Dar pe tine, Femeie, te-am alcatuit dupa ce am suflat suflare de viata in narile Barbatului, pentru ca narile tale sunt mult prea delicate. Am lasat ca peste Barbat sa vina un somn adanc, astfel incat sa te pot modela cu rabdare, in chip desavarsit. L-am adormit, ca sa nu intervina in creativitatea Mea.

Te-am modelat dintr-un os. Am ales osul care ocroteste viata Barbatului. Am ales una din coastele lui, care ii ocroteste inima si ii sustine toracele, asa cum te vreau si pe tine, Femeie.
Din acest os te-am creat pe tine. Te-am creat frumoasa si perfecta.

Caracteristicile tale sunt ca ale coastei, care este puternica, desi delicata si fragila. Coastele asigura protectia pentru partea cea mai sensibila din trupul Barbatului, pentru inima lui.

Inima este centrul fiintei lui, plamanii sunt cei care asigura suflarea de viata. Pentru a se ajunge la inima, trebuie sa treaca de bariera coastelor. Cu riscul de a se frange, coastele se vor impotrivi oricarui atac asupra inimii.

Sprijina-ti Barbatul, Femeie, la fel cum cutia toracica ocroteste viata trupului. Nu ai fost luata din talpa Barbatului, ca sa nu fii sub el; nu ai fost luata nici din capul lui, ca sa fii deasupra lui. Ai fost luata din coasta lui, ca sa-i fii alaturi si sa fii tinuta langa el. Tu esti ingerul Meu perfect. Tu esti fetita Mea frumoasa.

Ai crescut ca sa devii o Femeie desavarsita, si ochii Mei se bucura la vederea virtutilor din inima ta. Ochii tai, nu-i schimba. Buzele tale, cat de placute, cand freamata in rugaciune. Nasul tau, de o forma perfecta. Mainile tale, poarta in ele atingerea blandetii.
Ti-am mangaiat fata cand dormeai somnul profund al creatiei, inima ta am tinut-o aproape de a Mea.
Adam a umblat cu Mine in racoarea zilei si totusi era singur.
El nu Ma putea vedea, el nu Ma putea atinge. Astfel ca tot ce am vrut ca Adam sa impartaseasca si sa cunoasca din Mine si cu Mine, am pus in tine: sfintenia Mea, taria Mea, puritatea Mea, dragostea Mea, ocrotirea si sprijinul Meu.
Esti cu totul aparte. Traieste-ti unicitatea si gingasia in uimirea menirii harazite tie inca dintru inceput.
Asadar, Barbate, vreau sa te porti frumos cu cea pe care am creat-o din tine. Iubeste-o, respect-o, pentru ca este fragila si delicata. Cand o ranesti, Ma ranesti pe Mine. Daca o zdrobesti, iti zdrobesti propria inima, inima Tatalui tau #351;i inima Tatalui ei.
Femeie, sprijina-l pe cel din care ai fost creata, in umilinta, arata-i puterea emotiei pe care ti-am daruit-o intr-un mod cu totul aparte; in blandetea unui duh linistit, arata-ti taria; in dragoste, arata-i ca tu esti coasta care-i ocroteste fiinta launtrica.
Iar Fata Mea va straluci pururea peste voi..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanatugs spune:

Adevarat a inviat!!
Buna ziua fetelor!
Am votat si eu subiectul si doresc sa fiu si pe listuta aspirantelor! E un subiect foarte important si mereu am vrut sa intru si aici. Il port pe Dumnezeu mereu in sufletul meu si ma rog sa devin si eu o mamica intr-o buna zi!
Doamne ajuta la toate fetele!! Felicitari gravidutelor si mamicilor!

cu drag Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ainigriv spune:

Bine ai venit,Ioana!!!Vei fi trecuta pe lista de Anadomnica si speram ca alaturi de noi,in rugaciune,sa primesti liniste,bucurie sufleteasca si Darul mult asteptat.Nimic nu este intamplator in viata,asa ca fie ca bunul Dumnezeu sa nu te lase sa astepti mult pe lista aspirantelor,ci sa ajungi repede pe lista .

Fetelor,pentru ca am inceput un nou capitol in saptamana luminata,speram sa fie plin de bebei si burtici fericite.Doamne ajuta!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanatugs spune:

ainigriv multumesc frumos pentru primire si urari! Asa cred si eu: "ca nimic nu e intamplator" si sper ca minunea mea sa vina la momentul potrivit. Am avut si eu o perioada in care eram disperata in dorinta de a avea un bebe si nu mai vedeam soarele de nori. Insa am realizat singura ca nimeni nu e vinovat pentru faptul ca eu nu am inca un copil. Am reinvatat sa vad viata si cu alti ochi si am inceput sa zambesc din nou si sa sper ca intr-o buna zi minunea va veni!

Anadomnica numele meu de botez este Ionica


cu drag Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami_antonia spune:

FETELEEEEEEEEEEE

nu am mai intrat cateva zile pentru ca am fost plecata la Pestera Sf. Andrei si la Manastirea Dervent al carei hram este Izvorul Tamaduirii...vineri a fost aceasta mare sarbatoare.....si am lasat acolo pomelnicul nostru.....sper sa fie citit de cat mai multe ori.....m-am rugat la pestera pen tru toate....am rostit numele tuturor.....sper ca in acest capitol si in aceasta noua luna calendaristica sa apara cat mai multe vesti bune.....cat mai multe gravidute....

eu va pup pe toate va urez bun venit celor mai noi....si nu uitati sa va rugati...

imi era dor de voi toate...
sper ca de acum inainte sa pot scrie zilnic...
DOAMNE AJUTA!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MaraAnisia spune:

Daniela, ADEVARAT A INVIAT!

Ff frumos ce ai trimis. de unde ai acest pasaj?

Succes in lupta pt bebe si multumim pentru rugaciunile tale.
Mara


quote:
Originally posted by daniela_xy

HRISTOS A INVIAT! si un gand bun la toate fetele. Chiar daca intru mai rar, sa stiti ca ma rog impreuna cu voi si cred cu tarie ca intr-o buna zi, stiuta doar de Dumnezeu, va aparea minunea mult dorita si in viata noastra. Va imbratisez pe toate, va citesc in fiecare zi, ma bucur si sufar alaturi de fiecare dintre voi. Sunteti unice si minunate, de aceea vreau sa va trimit ceva... sper sa va placa. Doamne ajuta, noua si la toata lumea!! Cu mult drag, Irina. Scrisoare de la Dumnezeu...
"…Cand am creat cerurile si pamantul, le-am rostit si ele au luat fiinta. Cand am creat Barbatul, l-am modelat cu mana Mea si i-am suflat in nari suflare de viata. Dar pe tine, Femeie, te-am alcatuit dupa ce am suflat suflare de viata in narile Barbatului, pentru ca narile tale sunt mult prea delicate. Am lasat ca peste Barbat sa vina un somn adanc, astfel incat sa te pot modela cu rabdare, in chip desavarsit. L-am adormit, ca sa nu intervina in creativitatea Mea.

Te-am modelat dintr-un os. Am ales osul care ocroteste viata Barbatului. Am ales una din coastele lui, care ii ocroteste inima si ii sustine toracele, asa cum te vreau si pe tine, Femeie.
Din acest os te-am creat pe tine. Te-am creat frumoasa si perfecta.

Caracteristicile tale sunt ca ale coastei, care este puternica, desi delicata si fragila. Coastele asigura protectia pentru partea cea mai sensibila din trupul Barbatului, pentru inima lui.

Inima este centrul fiintei lui, plamanii sunt cei care asigura suflarea de viata. Pentru a se ajunge la inima, trebuie sa treaca de bariera coastelor. Cu riscul de a se frange, coastele se vor impotrivi oricarui atac asupra inimii.

Sprijina-ti Barbatul, Femeie, la fel cum cutia toracica ocroteste viata trupului. Nu ai fost luata din talpa Barbatului, ca sa nu fii sub el; nu ai fost luata nici din capul lui, ca sa fii deasupra lui. Ai fost luata din coasta lui, ca sa-i fii alaturi si sa fii tinuta langa el. Tu esti ingerul Meu perfect. Tu esti fetita Mea frumoasa.

Ai crescut ca sa devii o Femeie desavarsita, si ochii Mei se bucura la vederea virtutilor din inima ta. Ochii tai, nu-i schimba. Buzele tale, cat de placute, cand freamata in rugaciune. Nasul tau, de o forma perfecta. Mainile tale, poarta in ele atingerea blandetii.
Ti-am mangaiat fata cand dormeai somnul profund al creatiei, inima ta am tinut-o aproape de a Mea.
Adam a umblat cu Mine in racoarea zilei si totusi era singur.
El nu Ma putea vedea, el nu Ma putea atinge. Astfel ca tot ce am vrut ca Adam sa impartaseasca si sa cunoasca din Mine si cu Mine, am pus in tine: sfintenia Mea, taria Mea, puritatea Mea, dragostea Mea, ocrotirea si sprijinul Meu.
Esti cu totul aparte. Traieste-ti unicitatea si gingasia in uimirea menirii harazite tie inca dintru inceput.
Asadar, Barbate, vreau sa te porti frumos cu cea pe care am creat-o din tine. Iubeste-o, respect-o, pentru ca este fragila si delicata. Cand o ranesti, Ma ranesti pe Mine. Daca o zdrobesti, iti zdrobesti propria inima, inima Tatalui tau #351;i inima Tatalui ei.
Femeie, sprijina-l pe cel din care ai fost creata, in umilinta, arata-i puterea emotiei pe care ti-am daruit-o intr-un mod cu totul aparte; in blandetea unui duh linistit, arata-ti taria; in dragoste, arata-i ca tu esti coasta care-i ocroteste fiinta launtrica.
Iar Fata Mea va straluci pururea peste voi..."



http://tt.lilypie.com/ayXqp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anadomnica spune:

Ioanatugs- te-am trecut.Sper sa nu stai prea mult pe lista de aspirante si sa treci repede la . Doamne ajuta!
daniela_xy - foarte frumos ce ai postat... o alegorie foarte frumoasa! Mi-a adus aminte despre ce spunea un parinte si am sa incerc sa reproduc aici, desi nu am citatul asa ca s-ar putea sa pierd putin din puterea si taria cuvintelor sale: spune ca la slujba nuntii se spune miresei sa asculte (sa se teama) de barbat... si toata lumea se uita atunci la mireasa (si unii mai viteji se uita sa vada daca a priceput bine)... si parintele spune vorba asta: ca inainte sa spuna miresei sa asculte de barbat se spune mirelui sa-si iubeasca mireasa, iar daca acesta n-o iubeste, atunci nici ea nu e datoare sa-l asculte!!! Ca mai inainte este dator barbatul sa iubeasca femeia lui, si daca acestea sunt indeplinite, femeia sa asculte de barbat - un fel de raspuns la dragoste (am zis deja ca nu stiu sa reproduc intocmai ). Apoi zice parintele: ca se spune miresei si sa se teama de barbat, si ce sa insemne asta? Spune ca mireasa sa se teama in sensul de a nu pierde iubirea barbatului fata de ea (adica sa fie cuminte si sa ingrijeasca sa nu scada dragostea barbatului fata de dansa, sa fie blanda, smerita, iubitoare...etc.)
Mie mi-au fost de multa ajutor si folos aceste cuvinte si s-a luminat putin in mintea mea marea taina a cununiei.
Hristos a inviat! Adevarat a inviat!

Doamne ajuta in drumul meu spre bebe!
http://tt.lilypie.com/MZWVm7.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raculete spune:

Salutare
Uite ca a venit si ziua in care mi-am facut curaj sa va scriu, asta dupa ce va citesc frecvent cam de vreo 3 ani.
Mi-ati fost de mare ajutor in multe situatii, pot spune ca cele mai multe informatii in domeniul infertilitatii le-am gasit aici....si prin cate n-am trecut in acesti aproape 4 ani de cand astept sa se intample minunea.(analize, monitorizari, operatie si inclusiv un FIV acum un an)
Va mutumesc ca existati, si va rog sa ma treceti si pe mine in lista voastra cu numele de botez IULIANA.
Va multumesc anticipat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daro26 spune:

Cami_antonia, multumim pentru rugaciune!

Fetele, ma iertati de intrebare... la ce ora faceti voi rugaciunea comuna? Stiu ca era pe la inceputul subiectului la ora 21.00. Asa a ramas? Cititi toate acelasi acatist sau oricare acatist din lista de la inceput? Am incercat de vreo doua ori sa prind ora 21.00 cu voi la rugaciune, dar n-am putut mai des....Din pacate eu ma culc mai tarziu si la ora aceea sunt in plina activitate, de multe ori chiar nu sunt acasa...

Va

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anadomnica spune:

daro26 - cred ca ceea ce a vrut sa faca cleopatra70 a fost sa ne uneasca pe toate in rugaciune la aceeasi ora si citind aceeasi rugaciune: Acatistul Sfantului Acoperamant al Maicii Domnului.Un lucru minunat si demn de admiratie, insa din pacate se intampla sa nu putem toate la aceeasi ora, asa ca din ce am citit eu ca s-a discutat in urma pe forum, importanta nu este neaparat ora sau acatistul ales, ci gandul la toate fetele de aici (eventual citirea numelor intr-un scurt pomelnic) si rugaciunea catre Domnul Iisus, Maica Domnului si Sfinti sa ne ajute in implinirea dorintei de a zamisli si a naste prunci buni. Unele fete aleg alte acatiste catre Maica Domnului sau Acatistul Sfintilor Parinti Ioachim si Ana. Eu cred ca e important sa-ti alegi tu un timp de rugaciune si sa te rogi in fiecare seara (pe cat posibil) cu aceeasi rugaciune si cu aceeasi ruga de a avea prunci, daca se poate si avand o lumanare aprinsa in acest timp in camera. Mie parintele duhovnic mi-a dat sa spun in fiecare zi Acatistlu Sfintilor Parinti Ioachim si Ana si apoi Acatistul Sfantului Stelian in aceasta ordine, asa ca eu asa fac, in plus ma rog pentru toate fetele/familiile din listuta. Domnul sa-ti auda ruga!
Fetelor, ma gandeam ca poate e mai bine sa scriu la inceputul primei pagini, a celei de prezentare povestea acestui minunat grup: incepand cu initiativa Cleopatrei si precizand pentru fiecare regulile de "adeziune" la acest grup, adica regula de a face rugaciune seara cu lumanare aprinsa si cu pomenirea numelor din listuta. Voi ce ziceti? Eventual cu rugamintea de a lasa si la biserici si manastiri pomelnice cu numele noastre. Asa ma gandesc ca le-ar fi mai usor celor ce abia ne descopera sa cunoasca "istoria" si "munca" noastra.
Hristos a inviat! Adevarat a inviat!


Doamne ajuta in drumul meu spre bebe!
http://tt.lilypie.com/MZWVm7.png

Mergi la inceput