Gravidute si mamici de Constanta (23)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns jojo_miha spune:

HRISTOS A INVIAT! si LA MULTI ANI! tuturor sarbatoritilor!
Felicitari Mav si Doc pt finutul si baiatul vostru.Habar nu am avut ca Alina e nasa lui Serban.
Madaluta te inteleg ca iti este dor de Darius ,nici eu nu o pot lasa pe Teo,dar la anul si eu ma rog sa mai fac un bebe asa ca voi fi nevoita s-o las.Cat despre tine,la cat faci cezariana? eu in ziua in care am facut 37 saptamani gata .
Eu doua zile am umblat la rude,nasi,si azi ma duc la finuta mea ca e ziua ei,sunt tare obosita.Am pus poze noi cu Teo.
Va pup!

Mihaela si Teodora Ioana (29.09.2007)
printesa mica
http://community.webshots.com/user/jojo_miha

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mav spune:

cami, cat de mult au crescut fetele (teo aproape merge singurica!), sunt foarte frumoase si ce de rochite... pentru printese!!!!!!! ...iar tati... cu gandul la mirese, ha?

jojo, superba printesa roz!

...am rams cu restante... tocmai la pozele cu ana-maria, sarbatorita... dar o sa le vizionez eu mai tarziu...

13+

Mami de Sebi (04.02.2004)


www.youtube.com/watch?v=RYMC822iT4I" target="_blank">CITY OF ANGELS
"Iubirea ne face sa plonjam in necunoscut si apoi ne da curajul de a rezista!" (Pam Brown)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanalucia spune:

doc, mav, super pozele de la botez, si voi toti fericiti, serbanel e un frumos.. sa va traiasca micul crestin si voi sa va bucurati de el!

si baiatul meu mai vomita din cand in cand, asa, cam o data pe saptamana, dar vomita tot ce manaca, si pe gura si pe nas... pe urma e fericit, azi dimineata mi-a facut una din asta si pe urma imi zambea cu gura pana la urechi. febra nu are, dar ideea cu streptococul m-a pus pe ganduri, mai ales ca de cele mai multe ori nu mananca atat cat trebuie... o sa merg si eu cu el la doctor, cel mai bine.

roxana, mami de bebe Victor Costin

nunta
croatia voiaj de nunta

bebe Victor
poze noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisikuta spune:

Hristos a inviat! Va doresc ca sarbatoarea Pastelui sa va aduca in viata lumina, sanatate, bunatate, impacare si bucurie.
Cu drag,

mama de Loli mic
Asa creste o fetita

Varsta mea

Everyday is the right day

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tinna S. spune:

Monica felicitari din inima pentru micutul crestin Serban-Andrei!
Multi pupici pentru mamica fericita si bineinteles pentru nasica Alina! Am vazut si eu pozele si se citeste bucuria pe fetele voastre!
Nu trebuie sa fii suparata ca soarele n-a stralucit ieri pe cer, lumina si caldura din sufletele voastre sunt cele mai importante, si au facut din ziua de ieri o zi speciala si minunata!

P.S. Monica, te-am sunat azi sa te felicit personal, dar nu mi-ai raspuns... Sper ca nu te-am deranjat cumva, ca abia acum am reusit sa intru pe net si am citit ca ai scris ca esti tare obosita...



Tinna, mami de doua minuni Alexandru Luca (14 feb. 2008) si Andrei Florin (1 ian. 2001)

Povestea nasterii lui Andrei
Povestea nasterii lui Luca
www.flickr.com/photos/21493362@N02/sets/" target="_blank">Poze cu iubirile mele
Cum creste Andreiush
Cum creste bebelinul meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madaluta spune:

mirela: daca nu ati fost pana acum la medic, uite cateva sfaturi pe care ar fi bine sa incerci sa le aplici in cazul diareiei:

Cel mai comun antidiareic este SMECTA. Se poate folosi si HIDRASEC.
Pentru copiii sub un an, se administeaza 1 plic/zi, pentru copiii cu varsta cuprinsa intre 1 si 2 ani - 1-2 plicuri /zi, iar dupa 2 ani, 2-3 plicuri/zi. Nu se folosesc decat cu avizul medicului: metoclopramidul ca antivomitiv sau loperamidul ca antipropulsiv, in cazul acestor medicamente efectele adverse la copii fiind mai mari.
Observatii:
La diaree primul pas este regimul alimentar. Regulile sunt:
- daca si vomita => repaos digestiv; in schimb se insista pe hidratare
- de preferat ca in primele 24 ore bb sa nu primeasca decat morcovi+orez fiert
- apoi reintrodus treptat lapte HN, carne fiarta, banana, paine prajita, mar copt, telemea desarata, etc.
Hidratarea de asemenea este cruciala!
Daca bb are si febra combinata cu diaree nu se folosesc anti-termice supozitoare, ci numai orale.

Observatie generala:
In orice boala conteaza f mult starea generala a copilului si tb urmarit: daca este prezent (nu apatic), este cat de cat vioi, respira bine, are dureri, etc.



Madalina37
+Darius Cristian ( 14.12.2006 )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirela79 spune:

Madalina iti multumesc foarte mult pentru sfaturi, dar Maria nu are diaree. A avut un singur scaun putin mai moale de dimineata si atat. Toata ziua nu a mai facut nimic. In schimb mi-a vomitat de doua ori si am observat ca s-a intamplat exact cand avea temperatura mai mare (o data avea 39,2 si a doua oara 38). I-am dat telefon pediatrei, care mi-a recomandat regim alimentar si antitermice. Vreau sa-ti spun ca i-am pus novocalmin supozitor si dupa trei ore avea iar febra.
Asa ca i-am dat de toate: Nurofen, Novocalmin si Paracetamol. Problema este ca nu am respectat regimul pana la capat si la culcare i-am dat lapte. Sa vad ce o fi in noaptea asta.
Camelia iti multumesc si tie. Printesele tale sunt o minune. Si ce stau ele la pozat. Teodora Lucia este mortala in rochita alba. Nu ma mai saturam sa ma uit la ea.

www.flickr.com/photos/24980424@N08/sets/72157604195810998/" target="_blank">Maria la restaurant
www.flickr.com/photos/24980424@N08/sets/72157604200218221/" target="_blank">Primele zile din viata mariei
www.flickr.com/photos/24980424@N08/sets/72157604340884907/" target="_blank">Maria face baie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mokika spune:

Neata!

In primul rand, felicitari pentru increstinarea micutilor. Deiutz si Doc - sa va traiasca micii crestinei!

Fetelor, sa va spun si eu ce am patit: teoretic, mie trebuia sa-mi vina CM in jur de 23, 24 aprilie (cam la 28-29 de zile). Numai ca asta nu s-a intamplat normal ci numai cateva urme de secretii maronii. De azi de dimineata, m-am trezit cu dureri de mijloc (care nu imi sunt straine caci eu am frecvent astfel de dureri) insotite acum de niste contractii ale burtii, de la buric in jos si simt ca as avea o greutate acolo. Ce sa fie? Sunt foarte speriata.

A! Si sa va spun ca s-ar putea sa nu am internet cateva zile caci ma schimb la RDS. Daca ati putea sa imi raspundeti si mie azi, sa-mi spuneti ce credeti voi.... va multumesc!

Mokika - mami de Crina (11 ani) si Theodor (8 luni)
www.flickr.com/photos/12207142@N08/page2/" target="_blank">poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madaluta spune:

mokika: un test de sarcina ai facut?
poate nu e sarcina, dar intai ar trebui sa te asiguri.
O raceala puternica mai poate fi, sau o dereglare hormonala, urmata de un CM mult mai abundent.Cel putin eu am trecut prin ambele situatii si au avut cam aceleasi manifestari.Ia no-spa pana la 3 pe zi si bineinteles mergi la medic dc situatia nu se amelioreaza si nu-ti vine Cm-ul..

Fetelor,Mokika, cum ramane cu actiunea noastra ? ne intalnium sambata la mine, sau cum facem...? astept sa-mi scrieti pe PM cele care mai vreti sa participati si sa discutam despre detalii...Sa vedem cam cate ne adunam cam la ce ora...etc..

Madalina37
+Darius Cristian ( 14.12.2006 )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AngeliquedeS spune:

Neats, sunt fff pe fuga pt ca am o gramada de treaba de facut pe care tb sa o termin in 2 ore cat e bebe in parc cu bunicul, astept musafiri, vine tatal meu dupa uin an de cand nu l-am mai vazut.

am nevoie de ajutor - dati-mi si mie datele de contact ale unui proctolog - bun - din Cta, socrul meu are marei probleme.

Mokika, daca nu e sarcina - poate fi o anexita fff zdravana. cel mai bine elimina cauza I si pe urma vezi tu- Tin pumnii!!



Angelique, mami de Pupi (bb Viktor, 28.12.2007)

Inimioara mea

Povestea nuntii, Povestea nasterii lui Pupi

noi 2, poze, luni de miere...

Mergi la inceput