*Mamici de Ianuarie - Februarie 2008 (148)*

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gattasalvaje spune:

Am fost sa verific copilul si doarme profund , asa ca mai pot sa stau si eu cu zuzele la palavre pe forum.
Cred ca nu mai are nici febra ca nu-i mai arde capsorul. Ar cam fi timpul sa pape dar mi-e mila s-o trezesc ca doarme asa frumos si linistit...O mai las o ora si-atunci vedem ce si cum si cu febra , dam papa si inca o doza de Panadol...sper sa nu mai fac vreo tampenie ca data trecuta.
Angi , sunt complet de acord...azi am incercat si eu minunata "Batista" si am zis sa-i dea Dumnezeu sanatate celui care a inventat-o . Cu pompita ma chinuiam de numa', plus ca Sara sucea capul in toate partile si o mai si zgariam pe nasuc si tot nu scoteam nimic. Cu "batista" nu mi-a venit sa cred ce cuminte a stat , cred ca-i placea la nebunie.N-a prea avut mucisori insa cele cateva cojite le-am inmuiat cu spray nazal si i le-am tras teribil de usor .Initial am fost foarte susceptibila cand am auzit ca se conecteaza la aspirator , dar azi mi-am dat seama ca e complet igienic si eficient

quote:
Originally posted by AngeliquedeS

Fetelor am luat Batista bebelusului si declar solemn ca e cea mai tare inventie de la maimuta incoace!!! Nu mi-am imaginat ca un bebe mic poate avea atatia mucisori in nasucul ala, pai cum sa nu fie fornait si cum sa nu faca infectii daca ii raman acolo in nasuc?? A stat cuminte si nu a plans or la pompita innebunea pur si simplu si cred ca nu scoteam nici jumate din cati mucisori avea. Jos palaria!! Si multumesc, Ven, ca din cauza ta am luat-o pt ca prea o laudai!!

Gratiela, tu ziceai ca nu iei Batista pt ca Tudor urla oricum, poti sa ai surpriza sa nu urle - ca Pupi - si in plus nu se compara cat scoate!!!



Angelique, mami de Pupi (bb Viktor, 28.12.2007)

Povestea nuntii, Povestea nasterii lui Pupi

noi 2, poze, luni de miere...,
Mare, Munte, Flori





Gattasalvaje - mamica Sarei ( 22 Decembrie 2007 )

Sara Eliza - cel mai frumos cadou de Craciun POZE

Povestea nasterii

Lucrushoarele Sarei vacanta 2007 Bebelina din burtica Cununia civila Nunta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellenuta spune:


BEBE ANDREW, BINE AI VENIT PE LUME CLOPOTEL SCUMP SI DRAG! SA FII SANATOS SI SA LE ADUCI NUMAI BUCURII PARINTILOR TAI! HONEY, IUBITA, REFACERE RAPIDA DUPA CEZA SI SA VINA LAPTICUL REPEDE SI MULTT!


Elena de Eva Maria

CRESTEM MARI

BEBE EVA MARIA
POVESTEA NASTERII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellenuta spune:


gatta chiar ma gandeam ca maine faceti doua luni si va pregatiti de vaccin. imi pare rau ptr raceala fetitei .. lasa sa-i treaca si faceti apoi vaccinul!

multa sanatate!



Elena de Eva Maria

CRESTEM MARI

BEBE EVA MARIA
POVESTEA NASTERII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gattasalvaje spune:

Eliza , sa-ti traiasca micuta Emma , sa fie sanatoasa , papacioasa si necolicoasa !

Tinna , am vazut poze cu bebe Luca , sa-ti traiasca , e un scump si cred ca fratiorul lui il iubeste f. mult.

Alexia28 , bun venit printzesei Natalia Maria , sa-ti traiasca si sa te bucure in fiecare zi !

Gattasalvaje - mamica Sarei ( 22 Decembrie 2007 )

Sara Eliza - cel mai frumos cadou de Craciun POZE

Povestea nasterii

Lucrushoarele Sarei vacanta 2007 Bebelina din burtica Cununia civila Nunta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mitsu-bishu spune:

Hello, hello! Sa stiti ca citesc tot, dar nu prea pot urmari, adica nu retin nume...

Oricum, am vazut multe poze de bebici, felicit pe toate zuzele mamici!!!

Honey, draga, curaj!!! Nu credeam ca ai sa nasti vreodata Cred ca mi se parea mai departe decat tie!

Angelique, multumesc de incurajari, cu treaba cu shoppingu' si cu antibioticele

grati.ela, chiar citeam capitolul trecut ca nu iei Batista Bebelusului... Si ma gandeam ca rau faci! Eu am cumparat-o tocmai fiindca Conrad urla de-si scuipa plamanii, nu urla nici la colici (vb. serios!!!) cum urla cand ii curatam nasul si se zbatea de-mi era frica sa nu ii dea sangele din nasuc! Cu Batista... E alta viata! Pe langa faptul ca sunetul aspiratorului il calmeaza, nu e asa de intruziva, adica o tii la intrarea in nari si face ea treaba. Si Conrad se uita fix, cu ochisorii mirati si nu zice nici pas! Cat despre umidificator... Este o risipa. Eu am luat din Cora termometru de camera cu higrometru si urmaresc umiditatea din camera. Cand scade sub cea optima pun un prosop ud pe calorifer si imediat creste. Si ramane asa cateva ore bune, daca nu chiar toata ziua!


www.flickr.com/photos/21448537@N03/sets/72157603473968501/" target="_blank">Poze cu iubirea lui mami
Povestea nasterii
Ne facem maaari!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellenuta spune:


gata zuzici .. am trecut-o pe honey la mamici!!

eu ma bag la patuz caci nu stiu ce program imi va face bb .. acum oricum nu doarme .. roade la suzeta .. o scuipa si dupa aia o cauta cu gurita .. tzitzi nu vrea .. plange cand i=o duc la `gura .. asa ca am pus-o in pat sa se holbeze pe pereti ..

voi lasati o veioza aprinsa in camera la bb? eu da .. fac bine sau nu?

mitsu buna idee cu acel termometru .. cred ca voi lua si eu!



Elena de Eva Maria

CRESTEM MARI

BEBE EVA MARIA
POVESTEA NASTERII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gattasalvaje spune:

quote:
Originally posted by anca.b

Salut si de la noi!

Azi am fost la controlul de 6 saptamini, la gine. dupa un eco scurt, ne-a dat liber la . mi-a zis sa ne alegem mijloace de contraceptie, mi-a recomandat steriletul (no way!!!!), sa-i dam bataie si sa-l sun daca sint probelme. sper sa nu fie, ca el pleaca miine la schi in austria si eu sarbatoresc in 23 febr 6 ani de cind m-am intilnit cu sotul. si pun la cale . chiar daca multe fete au zis ca e nasol prima data dupa nastere, trag speranta ca nu va fi asa rau. Ma incurajeaza cineva?





Anca si Stefan (13.01.2008)
http://www.flickr.com/photos/23412074@N05/?saved=1



Anca , la mine nu a fost nasol , ba chiar dimpotriva ( la cat de horny eram dupa vreo 3 luni de stat pe bara , n-avea cum sa fie naspa ). Ca sa ajuti putin , cumpara niste gel lubrifiant si foloseste-l cu incredere...rezultat garantat

Gattasalvaje - mamica Sarei ( 22 Decembrie 2007 )

Sara Eliza - cel mai frumos cadou de Craciun POZE

Povestea nasterii

Lucrushoarele Sarei vacanta 2007 Bebelina din burtica Cununia civila Nunta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gattasalvaje spune:

quote:
Originally posted by cati_magureanu

Fetele,

b]mesaj de la Honey:
Bebe Andrew-John a venit pe lume prin cezariana de urgenta! 3.690 kg si 50.8 cm

Felicitari draga Honey! Sa-ti traiasca mandretea de baiat!b]

Mami de Matei
http://www.dropshots.com/CatiM



Waaaw , bine-ai venit bebe Andrew , sa fi sanatos si destept si sa ai parte de mult noroc in viata !
Honey , iubita ...sper ca esti bine . Iti doresc refacere rapida si laptic mult si sa vii repede sa ne povestesti cum a fost si sa ne pui poze cu comoara ta .

Gattasalvaje - mamica Sarei ( 22 Decembrie 2007 )

Sara Eliza - cel mai frumos cadou de Craciun POZE

Povestea nasterii

Lucrushoarele Sarei vacanta 2007 Bebelina din burtica Cununia civila Nunta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns isidora spune:

HONEY ,FELICITARI!!!SA VA TRAIASCA BEBE ANDREW ,SA FITI SANATOSI ,SA CRESTETI USOR SI FRUMOS!!!!

MIRI,asa razi de mine.....ca am ramas de caruta...Acuma nu stiu care dintre mine si Numeioana...La ea cica col lung inchis,la mine sambata trecuta col scurt moale,permite indexul DAr cu toate astea poate sa mai stea lejer o saptamana ...deci nu se stie..Cred ca ma apuc sa mut niste mobila ca tot vine o parte pe luni...

Raca ,imi pare tare rau sa aud ca aveti asa probleme...
Acum am vazut ca sunteti din Iasi ca altfel iti recomnadam un homeopat cum zicea si Doc ca ar tb. sa consulti...In cazuri din acestea cand n-ai iesire ar fi o varianta...Oricum stiu ca exista un homeopat bun si in Iasi ,nu-i stiu numele,stiu ca avea cabinet in Tatarasi si ca avea tarife cam mari dar era f, bun!
Oricum daca alta solutie nu gasesti decat prednisonul ,incearca sa te linistesti,sunt multi copii care au primit prednison si n-au ramas cu sechele....nu e musai sa se intample asta.Gandeste-te ca eviti un rau mai mare administrandu-i-l.3 saptamani nu e o perioada asa lunga...Efectele secundare nasoale la prednison apar dupa perioade de folosinta mai mare de 3-6 luni...

Si daca tot nu reusesti sa te linistesti iti dau 'reteta' mea mostenita de la prietena mea cu 3 copii care a trecut prin destule.
Inchina copilul- adica ii faci tu cruce- ori de cate ori ii dai ceva sa manance,inainte de alaptat,dupa alaptat,inainte si dupa masa,inainte si dupa orice medicament.Si in gand il rogi pe Dumnezeu sa-l binecuvanteze pe copil si tot ce ii dai.
Nu stiu daca ai auzit de o poveste spusa de Sfintii Parinti,in care se spune ca un calugar isi ratacise mintea si s-a hotarat sa se sinucida.Si-a pus intr-un pocal otrava si vrea sa o bea;isi face cruce duce pocalul la gura si bea.NU se intampla nimic insa.Mai pune o portie de otrava,se inchina si bea ;din nou nu se intampla nimic.Pune a treia oara otrava ,si in timp ce se inchina realizeaza brusc ce se intampla:nu se putea otravi pt. ca semnul crucii cu care era atat de obisnuit din viata monahala anula efectul otravei...Cade in genunchi ,plangand si-i cere iertare lui Dumnezeu pt. gestul sau disperat si multumeste ca nu l-a lasat.

Mai departe ,dupa ce vei boteza copilul,incearca sa-l impartasesti cat de des poti tu sau sotul tau sau o bunica,bunic...Copilul pana la 4 ani se poate impartasi si in fiecare duminica chiar daca a mancat dimineata.Dupa 4 ani ,ori il impartasesti dimineata ,dupa ce se trezeste -il duci in fata la preot si rogi preotul -ori daca rezista pana la pranz,atunci.La Isi, ca acum e mare,tine pana la pranz ,ca se trezeste mai tarziu si tine mai ales atunci cand vine de la ea propunerea...Imi zice :'mami nu beau apa si nici laptic ca vreau sa ma impartasesc azi.'Bineinteles ca ma topesc de dragul ei....dar o impartasesc de mica aproape in fiecare duminica si la sarbatori mari asa ca s-a obisnuit si simte nevoia singura...
Care -i treaba cu asta?Multi oameni nu stiu,putini preoti ne spun sau nu suficient de multi,cat de importanta e impartasania ,mai ales pt. copii...Iisus spunea -"'Lasati copii sa vina la Mine!'
Odata cu impartasania-vinul-sangele si painea -trupul Domnului Nostru IIsus Hristos devenim o parte din Dumnezeu,ne sfintim.Capatam putere si har si duh si credinta.Pt.copii si pt. oricine e aur.
Pt. mine impartasania era salvarea la orice boala a Isidorei ,la orice suspiciune ,la orice framantare a mea in privinta ei.
Stiam ca odata ce s-a impartasit,odata ce l-a primit pe Iisus in trupul si in sufletul ei nimic ,DAR, NIMIC din ce n-ar vrea Dumnezeu sa se i se intample nu se putea intampla...Ca a cazut pur si simplu din mana mea si s-a lovit la frunte-eram in curtea bisericii-si a ramas un mic semn,prins cu un fir la urgenta,ca avea infectiile urinare suspecte,ca a facut dermatita,foliculita,ca inca n-am scapat de pampers noaptea....Multumim lui Dummnezeu pt. toate si dupa ce trec de prima panica si criza cu orice se intampla cu ea ,imi spun ca toate puteau fi mult mai grave .Inainte sa o impartasesc imi spun:"Doamne e copilul tau inainte de a fi al meu ,fa ce stii tu mai bine cu el si pt. el!"Si asa reusesc sa dorm noaptea cu constiinta impacata ca dupa ce am epuizat toti dr. si am luat decizia unui tratament-tot cu ajutorul lui Dumnezeu-am facut TOT ce mi-a stat in putinta pt. copilul meu.

Sper din suflet sa nu fi plictisit pe nimeni cu tot romanul,dar din nou cand stiu eu ceva simt nevoia sa impartasesc cu voi pt. copilasii vostri! Nu ca ar fi mare secret ce am spus eu aici ...sunt convinsa ca multe dintre voi faceti la fel.!pe toate si toti copilasii!Doamne ajuta!












Adina
Mami de(Isidora-4ani) si (39sapt) cu
www.kodakgallery.eu.com/BrowsePhotos.jsp?&collid=4516866000233.5781386000233.1203523802941&&localeid=en_GB_EURO&&localeid=en_GB_EURO&UV=128845807824_9450568900233" target="_blank"> Poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns isidora spune:

Irlandeza,ma bucur ca sunteti mai bine...mai e putin si scapati si de ham.Doamne ajuta!

Lala 20 ,bine ati revenit si Doamne ajuta!Felicitari pt.Bibi!

Gatta , saracuta de tine prin ce-ai trecut...Sper din suflet sa fie doar raceala....Incearca sa o hidratezi bine acum cand are febra,cu san si ce-i mai dai tu ,sa n-o lasi sa doarma prea mult...
Caloriferele nu se pot schimba?Mai mult de jumatate de zi nu dureaza...Banuiesc ca n-au robineti de aia nu le poti inchide...

S-a innecat mai mult ca sigur...atunci;incerca sa-i dai cand e linistita ,nu cand plange,eventual inainte de san.Dar cel mai sigur mergi pe supozitoare cu paracetamol-efferalgan de ex.-,daca nu ti se mai pare suspecta la burtica.Se asimileaza mai repede in fundulet ,scapa mai repede de febra...Novocalmin tine-l doar pt. extremis,febra mare asa cum a zis si pediatra.Vit C deasemenea ajuta la reducerea rapida a febrei.! si sper din suflet sa treaca repede!Doamne ajuta!

Adina
Mami de(Isidora-4ani) si (39sapt) cu
www.kodakgallery.eu.com/BrowsePhotos.jsp?&collid=4516866000233.5781386000233.1203523802941&&localeid=en_GB_EURO&&localeid=en_GB_EURO&UV=128845807824_9450568900233" target="_blank"> Poze cu noi

Mergi la inceput