NASTEREA LUI BITZI, IUBITA NOASTRA EVA MARIA

NASTEREA LUI BITZI, IUBITA NOASTRA EVA MARIA | Autor: Ellenuta

Link direct la acest mesaj



9 luni .. 9 luni si 10 zile .. atat am asteptat sa-mi vad minunea din burtik, comoara pe care o purtasem cu atata drag si mandrie. Bitzi a noastra s-a gandit ca ii este prea bine la mami in burtik si ca ar vrea sa mai zaboveasca ceva timp. Asa ca trei zile am umblat pe drumurile spitalului .. am facut injectii si am luat pastilute, am facut monitorizare, bebe era foarte bine, dar nu vroia dea cu nasul de gerul de afara. De fiecare data, mergeam la spital spunand ca “azi e ziua cea mare, azi facem cunostinat cu Mariuca noastra” .. Dupa trei zile de incercari, intr-o frumoasa zi de luni s-a decis cezariana. Doctorul imi facuse ecografie si imi spusese ca bebe este mare si ca nu va iesi pe unde trebuie. De altfel, duminica, pe 13 mi-a facut o ecografie si mi-a precizat ca bebe are aprox 4500 g dar ca el crede ca ecograful da eroare … (BEBE AVEA SA-L CONTRAZICA O ZI MAI TARZIU)!
Si uite asa, pe 14 ianuarie s-a decis sa o scoatem pe Bitzi la lumina. Initial, cezariana trebuie sa aiba loc la pranz insa au intervenit ceva probleme si a ramas pentru ora 20.30. Eu eram in spital de dimineata, dr mi-a spus sa nu mai plec acasa ci sa stau pe acolo. Asa de greu a trecut timpul, ma uitam din 5 in 5 minute la ceas asteptand sa vina seara mai repede si sa o vad pe bitzilina noastra. Mi-am omorat timpul facand drumuri de la rezerva pe hol unde stateau mama si sotul meu. I-am trimis sa-mi ia ceva de mancare caci eram lihnita .. si puteam papa pana la ora 12 .. dupa aia nimic, nici macar apa. In tot acest timp, am fost linistita, nu aveam nici cea mai mica teama de operatie, am fost cu zambetul pe buze tot timpul.
Pe la 20.15, a venit dr meu si m-a poftit in sala de operatie. Acolo am dat jos tot de pe mine si m-au urcat pe o masa extrem de ingusta .. chiar glumeam cu asistentele si le intrebam cum se descurca cu pacientele mai grase .. Am stat pe masa aceea aprox doua ore pentru ca venise un caz grav .. unu tip accidentat de tren si toti anestezistii fusesera chemati la operatia respective .. mi-a fost foarte frig dar am indurat cu gandul la bitzi a mea. Noroc ca una din infirmiere mi-a adus mobilul si am vorbit cu iubi al meu .. asa a trecut timpul mai repede. La 22.15, a aparut anestezista .. mi-a montat toate cele mi-a pus masca si … am adormit. Am facut anestezie generala, asa mi-au spus doctorii ca ar fi cel mai bine .. Eram constienta ca am sa pierd primul scancet al bebelushei mele, primul planset .. dar tot ceea ce conta era ca bebe sa fie bine si sa nu am probleme dupa aceea pentru a putea avea grija de Eva mea.
M-am trezit la terapie intensiva, era 24.05 .. primii au intrat iubi si cu mami mea .. nu-I vedeam prea bine, era nauca dupa anestezie .. stiu ca i-am intrebat daca bebe e bine, daca are tot .. degetele, nasuc .. mi-au spus ca e o blondina sanatoasa, grasa si lungana de 4420 g si 54 cm .. m-a pufnit plansul si mi-era tare ciuda ca nu pot sa merg sa-mi vad sufletelul. Apoi, au venit soacra si tata, viitori fini si cea mai buna prietena a mea cu iubitul ei.
Nu stiu daca am dormit o ora toata noaptea .. m-am gandit la puiul meu, am dat mesaje si am asteptat dimineata pentru a merge la puiu mic. La 8 m-au dus la salon .. cand m-au ridicat din pat, am crezut ca mor .. ca imi crapa burtica .. aveam dureri groaznice .. in rezerva am stat pe marginea patului cam 2 ore .. nu aveam curaj sa ma asez in pat, ma durea ingrozitor!! Si nu mai aveam rabdare .. ma tot gandeam cum sa ma duc sa-mi vad odorul .. aproape de 12, mi-am luat inima in dinti si tinandu-ma de ziduri, m-am dus la nenato la bebe al meu .. am intrat acolo si n-a fost nevoie sa-mi spuna care e .. i-am recunoscut fatzuca dulce, am simtit ca ea este bebelina mea!! Ignorand durerile, am luat-o in brate, am pupat-o, am alintat-o, am leganat-o! AVEAM IN BRATE MINUNEA PE CARE BURTIKA MEA A ADAPOSTIT-O 9 LUNI SI 10 ZILE – EVA MARIA! Dr imi spusese sa n-o pun la san pana seara .. sa se mai duca anestezia .. dar ea cauta cu gurita si imi venea sa plang de mila ea .. apoi a luat-o asistenta si bebelina, de fomita, incepuse sa-si roada pumnii .. iar eu plangeam pentru ca nu aveam nici macar colostru .. Seara la 6 am fost la alaptat .. am pus pe bebe la san care a tras in gol caci nu venea nimic .. Doua zile am fost disperata .. nu puteam sa-mi hranesc bitzilina .. apoi, a venit colostru ..
Pe 17, ne-am externat, am venit acasa cu Eva .. unde eram pregatiti cu biberoane, lapte praf si toate cele .. spre marea mea bucurie, pe 18 seara, bebe a papat ultimul biberon .. de atunci ii dau numai laptic de la mine!

Povestea noastra nu este spectaculoasa .. dar este a noastra .. este povestea minunii noastre, a sufletelului nostru pe care l-am asteptat atata timp!

Acum am inceput un nou capitol al vietii noastre, acum suntem cu adevarat o familie, bebe Eva Maria a venit pe lume pentru a ne aduce bucurie in casa si speranta in suflet!

Elena de Eva Maria

CRESTEM MARI

BB EVA MARIA
LUCRUSOARE BEBE
www.flickr.com/photos/14096542@N05" target="_blank">POZE DE TOT FELUL

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns laura_dimitris spune:

am intrat acolo si n-a fost nevoie sa-mi spuna care e .. i-am recunoscut fatzuca dulce, am simtit ca ea este bebelina mea!!

Ellenutza draga, FELICITARI !!! Eva Maria este cu adevarat o minune care a meritat fiecare minutel de asteptare din cele 9 luni si 10 zile !!!!
Mi se pare minunat inclusiv momentul in care ai recunoscut-o pe eva maria fara sa fie nevoie sa-ti spuna cineva ceva....

Sa ramaneti toata viata la fel de fericiti cum sunteti acum !!!!


Laura 38+ Eleni si mami de Dimitrakis 25.04.2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mitsu-bishu spune:

Da mai, Ellenuta, si pe mine tot pasajul ala m-a impresionat, ca "ai simtit ca este a ta" ... Cred ca ai vazut-o ca era cea mai grasa de acolo , scuze gluma proasta! Pup si te admir mult sa stii, mie de cezariana mi-e frica ca de dreaq, ca am auzit ce dureri infernale vin dupa! Si... E foarte miscatoare povestioara... Sa mai faci un bebe cel putin si sa scrii la fel de frumos! Sincere felicitari!



www.flickr.com/photos/21448537@N03/sets/72157603473968501/" target="_blank">Poze cu iubirea lui mami
Povestea nasterii
Ne facem maaari!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellenuta spune:



dragi zuzici,

va multumesc !



Elena de Eva Maria

CRESTEM MARI

BEBE EVA MARIA
POVESTEA NASTERII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stancutza spune:

Tare frumoasa bitzi...si povestea, cu atat mai emotionanta cu cat m-am regasit partial. Felicitari, si multa multa fericire!

Stancutza

Poze nastere Sofia:
http://good-times.webshots.com/album/562227330iHoRWh

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tinna S. spune:

Ellenuta, tare emotionanta povestea voastra! Am lacrimi in ochi, stiu cat de mult iti asteptai fetita in fiecare zi, si ea parca nu mai vroia sa iasa, ii placea prea mult acolo in burtica!
Sa dea D-zeu sa fie fericita, ca frumoasa si dulce este deja! Ai de ce sa fii mandra!
,

Tinna 37+ cu si mami de Andrei (7 ani)

Atat mai am pana vin pe lume!
Povestea nasterii lui Andrei
www.flickr.com/photos/21493362@N02/sets/72157603366051910/" target="_blank">Poze cu iubirea mea Andrei

AMR maxim 17 de zile !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina023 spune:

Ellenutz, imi scapase povestea voastra. Ce mult ma bucur ca mi-am dat seama!!!

Ai scris minunat si m-ai facut sa retraiesc si eu acele momente extraordinare!
Sa fie sanatoasa Bitzi a ta iubita si gashunica!

Alina, mami de Ana Antonia (06 Dec 2007) si Luca nazdravanul (14 Feb 2003)

Poze botez Ana 02.03.2008
poze Luca nazdravan
poze Ana mica
Povestea nasterii Anei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aweya spune:

Ellenuta abia acum am citit povestea voastra, nu stiu de ce nu o vazusem. M-am regasit in ea foarte mult, pentru ca si eu am nascut la Elias si m-au tot amanat, numai ca pe mine chiar m-au dat jos de pe masa de operatie si m-au programat pt a doua zi, a fost cumplit pentru ca nu mai puteam face fata emotiilor.
Dar sa trecem peste asta ca nu vorbim de mine, ci de tine si micuta Eva care este o dulceata de fetita. Ti-am mai spus ca daca aveam o fata si eu vroiam sa-i pun numele acesta EVA MARIA. Ai povestit atat de frumos, m-a emotionat foarte mult... Sa-ti traiasca si sa va bucurati de ea. Va pup!

Nicole-mamica si Mihai Alexandru (26.01.2008)

www.flickr.com/photos/25114008@N06/" target="_blank">poze Mihai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura Ioana spune:

Elenuta si mie mi-a scapat pana acum povestea ta! Am citit-o cu un mare nod in gat si cu lacrimi in ochi! Foasrte frumos si emotionant....mi-am amintit cum ne rugam sa nu nastem decat dupa anul nou, cum ziceam ca strangem din genunchi SI uite ca amandoua au venit pe lume prin cezariana, nu mai devreme decat trebuia Deja sunt 6 luni (acusica si la voi) O pupam cu mare drag (eu si Thea) pe Bitzilina ta cea draga!


Mama fericita de minune si frumusete de Thea Maria
Sarcina 2007
Nasterea minunii Thea Maria
Atat sunt de mare
Botezul minunii Thea Maria
Am 2 luni
Poze noi
Am reusit s a ma intorc pe burtica - filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Michelle81 spune:

Ellenuta-am citit povestea ta cu lacrimi in ochi,minunat!!M-au luat emotiile,ai povestit foarte frumos!Sa iti traiasca micuta,sa iti aduca numai bucurie!!!

13+ Doamne ajuta!

http://tickers.baby-gaga.com/p/dev004pp_.png

http://tickers.baby-gaga.com/p/boa004pb_.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CHOWPERSA spune:

Fiecare poveste ma emotioneaza si de fiecare data "traiesc" emotiile alaturi de cel care povesteste.
Sa aveti parte de toata fericirea.


Mergi la inceput