Copiluti maricei de mai-iunie 2005 (16)

Copiluti maricei de mai-iunie 2005 (16) | Autor: gabitzam

Link direct la acest mesaj

Am parasit clubul scutecelor aici si ne regasim cu bucurie in floarea copilariei
(1)(2)(3)(4)(5)(6)(7)(8)(9)(10)(11)(12)(13)(14)


Adresa de mail pentru contul comun este copiluti_mai_iunie@yahoo.com (cereti parola pe PM)
Colaj BEBELUSI DE MAI-IUNIE 2005 ( View )
Al doilea colaj BEBELUSI DE MAI-IUNIE 2005 ( View )
Pozele noastre (www.flickr.com/photos/copiluti_mai_iunie/" target="_blank">View )

INDIFERENT CE SE DISCUTA AICI, TOTUL ESTE ON TOPIC

* Loreen --- DELIA - 26.04.2005 - Constanta - Comorile lu' mama
* Nelia --- TUDORA - 30.04.2005 - Montreal, Canada - www.dropshots.com/aurice" target="_blank">Agata,Tudora si Lisandru
* onixone --- ALEX - 03.05.2005 - Londra
Cornelia --- STEFAN - 04.05.2005 - Constanta - poze Stefan
* Fran --- PATRICIA ANNELISE - 05.05.2005 - Bucuresti - Iepurete
* TDI --- ALYSSA - 05.05.2005 - Italia - Album Alyssa
* pisik 4ever --- OLIVIA - 08.05.2005 - SUA
* Ada_74 --- SERGIU-MIHAI - 11.05.2005 - Constanta - Sergiu
* Corni --- TIMEEA - 11.05.2005 - Constanta
* tamar --- ADINA - 11.05.2005 - SUA
* Androix --- FILIP STEFAN - 13.05.2005 - Bucuresti - www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=53375" target="_blank">Cum s-a nascut Filip
* Robotzica cucului --- MARIA MONICA - 14.05.2005 - Ontario, Canada
* Simiena --- ELIAN - 17.05.2005 - Bucuresti
* Mygirl --- ALEXANDRA ELENA - 18.05.2005 - Constanta
* Florentina G --- MAYA MARIA - 18.05.2005 - Bucuresti
* lucas --- MATEI - 21.05.2005 - Bucuresti
* Beatriced(patriciaRO) --- ALEX - 22.05.2005 - Copenhaga, Danemarca - Alex pifos
* simona_filipas --- DRAGOS OCTAVIAN - 23.05.2005 - Timisoara
* monu --- ALEXIA-IOANA - 24.05.2005 - Bucuresti - Poze Alexia-Ioana
* gabitzam --- ANDREI-STEFAN - 25.05.2005 - Bucuresti - Poze mai noi
* Babygirl --- EMA ELENA - 25.05.2005 - Bucuresti
* ChrisDun --- CARINA EMILIA - 26.05.2005 - Bucuresti
* Cloreta --- TEODORA-MARIA - 26.05.2005 - Bucuresti - Teodora
* ralwka --- IULIA-MARIA - 26.05.2005 - Bucuresti
* Margott --- DAVID - 27.05.2005 - Bucuresti
* busymummy --- Andrei Sorin - 27.05.2005 - Bucuresti
* omustata --- MAYA ILINCA - 28.05.2005 - USA
* Andutzy --- DRAGOS ALEXANDRU - 31.05.2005 - Bucuresti
* denisa73 --- CRISTIAN - 31.05.2005 - Germania
* gusta --- MARA AUGUSTA - 31.05.2005 - Olanda
* Ruxel --- BIANCA TEODORA - 02.06.2005 - Bucuresti - Bianca
* Aurasa --- CATALIN - 03.06.2005 - Bucuresti
* Mercedes --- BIANCA - 03.06.2005 - Oradea
* OlgaTarziu --- ANTHONY - 04.06.2005 - Canada
* Danelutza --- ISABELLA-ANTONELLA - 05.06.2005 - Elvetia
* Tora97 --- ANA ILEANA - 07.06.2005 - Bucuresti
* Iuliana --- DIANA MARIA - 07.06.2005 - SUA - Fetele mele
* Sufletzica --- SARA - 09.06.2005 - Bucuresti
* NewMami --- PATRICK RYAN - 13.06.2005 - Canada
* elisor --- BIANCA - 13.06.2005 - Brasov - Bianca si Andreas
* andreea.a --- ERIC ANDREI - 16.06.2005 - Bucuresti
* monicica --- ROBERT - 17.06.2005 - Germania - Robert
* Mickyyy --- DARIA MARIA - 22.06.2005 - Bucuresti
* ioanailincam --- ANA ILINCA - 22.06.2005 - Bucuresti - Ana - de la 0 la 6 luni | Ana - de la 6 luni la 1 an
| Ana - am 1 anisor

* saryta --- SARA - 27.06.2005 - Iasi
* ramyteo --- TEODORA - 29.06.2005 - Deva
* elly_b --- ANNELIES - 30.06.2005 -


Ianuarie - Mygirl(9), Cornelia(9), Olga Tarziu(20), Monu (30)
Februarie - IonanaIlincam(1), Babygirl(9), Margott(23)
Martie - Ralwka(31)
Aprilie - Fran(5), Androix(27)
Mai - Onixone(4), Danelutza(14), FlorentinaG(21)
Iunie - Mercedes(12), Gusta(15)
Iulie - Tamar(12), Beatrice(15)
August - Aurasa(2), TDI(14)
Septembrie - SimonaFilipas(20), Nelia(22), Loreen(23)
Octombrie - Elisor(7), Corni(17), NewMami(25)
Noiembrie - Omustata(20), GabitzaM(21)
Decembrie - Denisa(14), Pisik4Ever(15), Lucas(17), Andutzy (26)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Primaaaaaa!

Cu trenul!!! Foarte tare, Gabitza! Deci Filip ma tot roaga de nu stiu cand sa-l duc cu trenul, nici eu n-am mai fost cu trenul de nu mai tin minte de cand. In principiu mi-e sila de pretul exagerat, chiar sunt curioasa cat va costa pe voi 4 excursia pana la Sinaia.
Pentru asta aveam in plan intr-o zi sa-i duc la Ploiesti la muzeul ceasurilor si daca tot merge sa mergem cu trenul ca e distanta mai mica, impacam si capra si varza, plus ca vedem muzeul

www.obiectiverealiste.blogspot.com" target="_blank">Obiective Realiste
Androix Bijoux

Niste copii si toti copiii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

A doua!!!

Am ris cu lacrimi la faza cu hotul, cu cauciucul si cu sacosele! Iti dai seama ca se astepta sa fie in sacosa aia ceva mai mult decit alte sacose goale, din moment ce era ascunsa in roata de rezerva. Insa acum ma gindesc ca poate nu a putut cara mai mult si se intoarce... nu ai cum sa iei ce ai in portbagaj si sa pui in alta parte.

Gabitza, calatorie placuta cu trenul!

Ai mei sint inca in Romania, mai am o saptamina de asteptat. Va pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

La multi ani de sf. Maria!


Nelia, sacosa nu era ascunsa in roata de rezerva, era in portbagaj pur si simplu. Intre timp mi-am adus aminte ca nu numai ca nu mi-a luat bicicleta si rolele dar mi-a si scos rolele mele din sacosa, ca eu le aruncasem acolo cand am terminat plimbarea. Deci omul chiar a avut nevoie de sacose!
Si evident odata cu acest neplacut incident am inceput sa caram tot din portbagaj acasa, de-aia ziceam ca portbagajul mare nu mai e un avantaj. E nasol ca renunt sa le iau cu mine in parc mult mai usor decat pana acum, asa cand le aveam la mine stabileam pe loc in ce parc mergem si daca le dam jos din masina sau mergem pur si simplu la joaca. Acum trebuie sa le iau de sus si daca nu vine si Mihai de cele mai multe ori mi-e lene sa car singura.

Hai ca plec la sala! Mai scrieti si voi, doamnelor! Hai ca poate azi fiind liber apare si Ioana daca nu s-o duce pe la shopingg.

www.obiectiverealiste.blogspot.com" target="_blank">Obiective Realiste
Androix Bijoux

Niste copii si toti copiii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Am uitat: Gabitza, cum a fost la sinaia cu trenul?

www.obiectiverealiste.blogspot.com" target="_blank">Obiective Realiste
Androix Bijoux

Niste copii si toti copiii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitzam spune:

A fost destul de lejer cu trenul, nu foarte aglomerat, a facut 1:45h pīna acolo. Bai, dar e scump rau cu trenul, faceam plinul de benzina la masina si ne mai si ramanea. Iar duminica am auzit ca s-au scumpit biletele. Eu am luat vineri de la agentie, dus intors, cu locuri, cu tot ce trebuie. Au costat 223 biletele, ale noastre intregi, al lui Andrei jumatate iar la Raducu doar locul. Oricum astia ai mei s-au plictisit, s-au ciondanit, au vrut ba apa, ba mancare, oricum au tot timpul ceva de impartit.
La intoarcere a fost la fel de lejer, dar era f.f. cald si nu facea fatza aerul conditionat.

Dar am simtit rau lipsa masinii, parca eram in sevraj Am luat un taxi ieri dimineata pina la Peles Vreme foarte frumoasa, extrem de multi copilasi in Sinaia. Parcul era intesat de pustime. Andrei a descoperit tiroliana si cred ca s-a dat de 9 sau 10 ori (10 ron tura, 3+1 gratis ). O sa va arat poze si un filmulet.

Am fost si cu telecabina pina sus la cota, telegondola nu mai functiona. Si au bagat si un trenulet care face turul Sinaiei, se urca sus pe Furnica, ajunge cam pina la Taverna Sarbului, pe stradutele alea in panta, foarte dragur turul.

Vedeti si poze aici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitzam spune:

Mai misca cineva pe aici? Cred ca e toata lumea prin concediu.

Hai sa va mai dau o tema de dezbatere. Povestile.
Mai, eu sunt oripilata, nici nu mi-am dat seama pina acum cat de pline de singe si horror sunt povestile astea clasice, gen Fratii Grimm. I-am luat eu lui Andrei o carte si ii citesc seara cate o poveste. Am ajuns sa ma autocenzurez. Aseara i-am citit "fetita cu chibrituri" care e groaznic de trista, nici nu stiam cum o sa reactioneze. Zilele trecute ii citisem "Tom Degetelul" sau "Barba albastra", ca astea l-au atras pe el dupa nume. Gaturi taiate, sange pe pereti, nu alta. Asa din mers ii reformulam pe masura ce citeam. Cred ca trec pe povesti mai moderne, renunt la astea clasice.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns busymummy spune:

Gabitza, noi am avut aceasta "revelatie" cu desenele animate... canmd am constatat cata violenta e in Tom si Jerry de ex.
Solutia noastra a fost urmatoarea: pana pe la 4 ani, cand deja intelege ca povestile nu sunt realitate, am "inventat" eu povesti... cu zane, printi si vise frumoase.

Vlady de ex. nu sta la povesti... el prefera sa-i cantam

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Eu te-am citit dar daca am amanat sa rapsund din prima pe urma am uitat.
Am avut si eu dileme d-asatea. Nu mai am din doua motive: m-am impacat cu ideea ca si noi am avut parte de aceleasi povesti cu sange pe pereti si aceleasi desene animate si suntem ok. Si in al doilea rand firea copiilor mei m-a linistit. Fi-mea mai nou se uita la barbie si moda la paris iar Filip este absorbit de tot ce inseamna dinozauri. Sunt niste desene cu dinozauri pe minimax e mare fan, iar de citit tot cu dinozauri vrea. Sau povesti fantastice gen harry potter. Am gasit la roaba de cultura o carte de genul asta cu vraji si potiuni magice si i-a placut la nebunie.
Nici nu stii cum s-o dai pana la urma. As mai dezvolta dar e vraiste in capul meu si ma asteapta o tantica sa ma jumuleasca la 11 asa ca fug.

www.obiectiverealiste.blogspot.com" target="_blank">Obiective Realiste
Androix Bijoux

Niste copii si toti copiii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanailincam spune:

Hello! We are back! Am fost si noi in marele concediu de 10 zile care nici n-a inceput bine ca s-a si terminat.

De maine o luam de coada cu gradi si cu munca.

Concediul obositor - la ce sa te astepti cu 2 copii dupa tine - desi am fost la mare sunt la fel de alba ca atunci cand am plecat. In alti ani as fi dat in depresie de-a dreptul dar in afara de faptul ca nu prea am avut timp sa stau la plaja, nici nu-mi propusesem sa ma bronzez de cand cu soarele asta asa violent. Vasazica ioc plaja si timp pentru mine si asta in conditiile in care bb e super cuminte, a stat 90% din timp in carut. Insa ne trezeam destul de tarziu, pana si mancam si ne pregateam de plaja se facea 10 si ceva, mai trecea oleaca pana si ungeam copiii (ca nu mai apucam din camera), pe la 11 si ceva culcam bb-ul, maxim la 12.45 inapoi in camera program de pranz 9Nu va ganditi ca stateam la soare: noi am fost fideli piscinei - chiar a celei de interior pentru copii - si in rest stateam la umbra). Dupa pranz somn si pana ieseam iar se facea ora 5 cand la piscinele de la hotel nu mai era soare. Inca un pic de balaceala si inapoi pt programul de seara: cina si plimbare pana spre miezul noptii. Una peste alta, obositor pentru ca dormeam niciodata cat mi-as fi dorit in ideea sa stam totusi un pic pe afara, copiii cereau atentie, in special asta mic, numai sa-i pregatesc mancarea si apoi sa spal totul dura o vesnicie... Vorba noastra: abia astept sa ma duc la birou sa ma oduhnesc (vorba vine ca cica e o nebunie si acolo de ma ia capul).

Cam asta a fost. Ana si barbatul au racit cobza, evident, fata abia a terminat antibioticul dar tot mai tuseste, in rest e bine. Azi am facut proba la sacul de incaltaminte pe care l-a acumulat din primavara si am constatat ca ii mai vin doar 2 perechi de sandale si niste adidasi, deci in week-end e rost de shopping, mai ales daca se zburleste vremea. A crescut incredibil peste vare, de fapt ca in fiecare an: nu mai e mult si imi ajunge la umar.

Acestea fiind spuse va las ca ma pregatesc de nani; mi-am propus sa-mi fac un program mult mai ordonat, m-am ingrasat enorm, tre' sa ma bag la cura, tre' sa ma reapuc de bicicleta + abdomene daca vreau sa scap de o burta odioasa pe care am pus-o in ultima vreme si musai sa dorm mai mult ca altfel ma duc cu capul. Zici ca e anul nou, asa dorinte pe mine. Sa vedem cate din ele voi respecta. Noapte buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitzam spune:

Ioana, sa-ti fie de bine concediul! Lasa ca ai tu vreme de bronzat cand o sa creasca piticotul mic. Eu am constatat ca nu m-am mai dat asa tare in vant dupa stat la soare si bronzolit ca atunci cand eram mai tanara.

Si as vrea sa vad si eu ce inseamna la tine "ingrasat enorm"

Mergi la inceput