Copiluti maricei de mai-iunie 2005 (3)

Copiluti maricei de mai-iunie 2005 (3) | Autor: gabitzam

Link direct la acest mesaj

Am parasit clubul scutecelor aici si ne regasim cu bucurie in floarea copilariei
(1)(2)


Adresa de mail pentru contul comun este copiluti_mai_iunie@yahoo.com (cereti parola pe PM)
Colaj BEBELUSI DE MAI-IUNIE 2005 ( View )
Al doilea colaj BEBELUSI DE MAI-IUNIE 2005 ( View )
Pozele noastre (www.flickr.com/photos/copiluti_mai_iunie/" target="_blank">View )

INDIFERENT CE SE DISCUTA AICI, TOTUL ESTE ON TOPIC

* Loreen --- DELIA - 26.04.2005 - Constanta - Comorile lu' mama
* Nelia --- TUDORA - 30.04.2005 - Montreal, Canada - www.dropshots.com/aurice" target="_blank">Agata,Tudora si Lisandru
* onixone --- ALEX - 03.05.2005 - Londra
Cornelia --- STEFAN - 04.05.2005 - Constanta - poze Stefan
* Fran --- PATRICIA ANNELISE - 05.05.2005 - Bucuresti - Iepurete
* TDI --- ALYSSA - 05.05.2005 - Italia - Album Alyssa
* pisik 4ever --- OLIVIA - 08.05.2005 - SUA
* Ada_74 --- SERGIU-MIHAI - 11.05.2005 - Constanta - Sergiu
* Corni --- TIMEEA - 11.05.2005 - Constanta
* tamar --- ADINA - 11.05.2005 - SUA
* Androix --- FILIP STEFAN - 13.05.2005 - Bucuresti - www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=53375" target="_blank">Cum s-a nascut Filip
* Robotzica cucului --- MARIA MONICA - 14.05.2005 - Ontario, Canada
* Simiena --- ELIAN - 17.05.2005 - Bucuresti
* Mygirl --- ALEXANDRA ELENA - 18.05.2005 - Constanta
* Florentina G --- MAYA MARIA - 18.05.2005 - Bucuresti
* lucas --- MATEI - 21.05.2005 - Bucuresti
* Beatriced(patriciaRO) --- ALEX - 22.05.2005 - Copenhaga, Danemarca - Alex pifos
* simona_filipas --- DRAGOS OCTAVIAN - 23.05.2005 - Timisoara
* monu --- ALEXIA-IOANA - 24.05.2005 - Bucuresti - Poze Alexia-Ioana
* gabitzam --- ANDREI-STEFAN - 25.05.2005 - Bucuresti - Poze mai noi
* Babygirl --- EMA ELENA - 25.05.2005 - Bucuresti
* ChrisDun --- CARINA EMILIA - 26.05.2005 - Bucuresti
* Cloreta --- TEODORA-MARIA - 26.05.2005 - Bucuresti - Teodora
* ralwka --- IULIA-MARIA - 26.05.2005 - Bucuresti
* Margott --- DAVID - 27.05.2005 - Bucuresti
* omustata --- MAYA ILINCA - 28.05.2005 - USA
* Andutzy --- DRAGOS ALEXANDRU - 31.05.2005 - Bucuresti
* denisa73 --- CRISTIAN - 31.05.2005 - Germania
* gusta --- MARA AUGUSTA - 31.05.2005 - Olanda
* Ruxel --- BIANCA TEODORA - 02.06.2005 - Bucuresti - Bianca
* Aurasa --- CATALIN - 03.06.2005 - Bucuresti
* Mercedes --- BIANCA - 03.06.2005 - Oradea
* OlgaTarziu --- ANTHONY - 04.06.2005 - Canada
* Danelutza --- ISABELLA-ANTONELLA - 05.06.2005 - Elvetia
* Tora97 --- ANA ILEANA - 07.06.2005 - Bucuresti
* Iuliana --- DIANA MARIA - 07.06.2005 - SUA - Fetele mele
* Sufletzica --- SARA - 09.06.2005 - Bucuresti
* NewMami --- PATRICK RYAN - 13.06.2005 - Canada
* elisor --- BIANCA - 13.06.2005 - Brasov - Bianca si Andreas
* andreea.a --- ERIC ANDREI - 16.06.2005 - Bucuresti
* monicica --- ROBERT - 17.06.2005 - Germania - Robert
* Mickyyy --- DARIA MARIA - 22.06.2005 - Bucuresti
* ioanailincam --- ANA ILINCA - 22.06.2005 - Bucuresti - Ana - de la 0 la 6 luni | Ana - de la 6 luni la 1 an
| Ana - am 1 anisor

* saryta --- SARA - 27.06.2005 - Iasi
* ramyteo --- TEODORA - 29.06.2005 - Deva


Ianuarie - Mygirl(9), Cornelia(9), Olga Tarziu(20), Monu (30)
Februarie - IonanaIlincam(1), Babygirl(9), Margott(23)
Martie - Ralwka(31)
Aprilie - Fran(5), Androix(27)
Mai - Onixone(4), Danelutza(14), FlorentinaG(21)
Iunie - Mercedes(12), Gusta(15)
Iulie - Tamar(12), Beatrice(15)
August - Aurasa(2), TDI(14)
Septembrie - SimonaFilipas(20), Nelia(22), Loreen(23)
Octombrie - Elisor(7), Corni(17), NewMami(25)
Noiembrie - Omustata(20), GabitzaM(21)
Decembrie - Denisa(14), Pisik4Ever(15), Lucas(17), Andutzy (26)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns onixone spune:

na...ca pana la urma au fugit.

Oana lu'Alex
www.dropshots.com/onixoneuk#date/2009-05-03/13:03:43/" target="_blank">Poze Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elisor spune:

Un nou an scolar excelent scolarilor si prescolarilor, succes!

Mamisorul cu Bianca (13.06.2005) Andreas (17.08.1998)

www.dropshots.com/elisibia4" target="_blank"> Viata noastra in imagini

"Daca un copil traieste in LAUDE, invata sa APRECIEZE.
Daca un copil traieste in SIGURANTA, invata sa aiba INCREDERE.
Daca un copil traieste in ACCEPTARE si PRIETENIE, INVATA SA IUBEASCA LUMEA"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OlgaTarziu spune:

Uite ca prind si eu un minut la calculator.

Nu am prea citit asa ca va rog sa ma scuzati daca-s total inafara.

Raportul scurt despre noi...Suntem mari si sturlubatici. Tony a inceput Junior Kindergarden-ul. Am lacrimat in prima zi de scoala amandoi, el ca era speriat sufletul mic, eu ca mi-a crescut puiul si pleaca. Deja maine incep literele. Joi imi spune" mami nu am mancat gustarea ca am mancat cereale." Eu dezorientata il intreb de unde. Abia cand am citit biletul de la profa m-am luminat. Femeia le-a dat sa faca ceva lucru manual, sa le lipeasca pe o foaie. Ei Tony le-a mancat pe toate. Cool!
Cum de la 1 an jumate a fost la day care se pare ca se va adapta usor.

Sophia e maricica, are 5 luni. Vrea tot timpul in picioare. E o scumpa si o dulce iar acum dintzuim de jor. Am inceput diversificarea timid.

Eu slabesc destul de frumos, nu atat de accelerat pe cat mi-as dori. Am o freza a la onixone (aia scurta tare). Alaptez inca dar sincer nu stiu pt cat timp ca deja stau tare prost cu productia.

Cam atat. Sotul fara job, deocamdata. Si-a inceput o corporatie cu inca 3 colegi. Deocamdata nu a intrat nici un ban in casa. Inca sunt optimista si mai astept. Intre timp a considerat ca e momentul sa-si cumpere un telefon tzapan asa ca sa fiu si mai stresata. Dar ce te pui ca telefonul ala face de toate frate. Visele mele de groaza sunt ceva de genul ca-si cumpara si o masina noua.

Va las si mai trec.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Olga, m-am distrat cu mesajul tau, desi stiam deja tot ce ai scris.

Eu am intrat rapid, poate imi raspund fetele in citeva ore, ca miine dimineata trebuie sa duc tema la universitate. Asa... stiu ca au fost pe aici copii cu probleme de facut alea si alea la olita si la wc. Ma intereseaza baietii, Patrick, Filip... cind aveau problemuta asta, urinau din picioare sau asezati pe olita? Newmami, ce ti-a spus psihologul despre cauza, asa, in citeva cuvinte. Trebuie sa am un punct de plecare, am gasit ceva intr-o carte de-a lui Dolto care mi-a placut, dar voiam sa verific daca se aplica si in practica... Dupa ce termin nebunia asta, vin si va povestesc si voua, ca e interesant rau.

Of, poate intrati una care s-a confruntat cu problema asta la baietei... Adina, si Ema a avut problema asta si am nevoie si de o comparatie... nu mai stiu daca ai fost cu ea undeva, stii cauza, motivul pentru care nu voia sa faca? Sper sa nu ma insel asupra numelor, ca le-am zis si eu asa cum tin minte...

CORNELIA, mami de www.dropshots.com/nelia#date/2009-03-30/13:05:37" target="_blank">AGATA, TUDORA si LISANDRU

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NewMami spune:

Nelia, ti-am trimis un PM ca sa nu ocup subiectul cu ditamai detaliul. Daca mai ai nevoie de alte informatii, spune-mi.

Asa laconica Elisor ??? Ai dreptate maine se incep scolile in RO. Multa bafta scolarilor

Olga, mare figura Tony cu cerealele baiat descurcaret ... daca i-a fost foame. Imi aduc aminte cand eram la scoala elementara ca faceam in ore arici din mar... iar pana ajungeam acasa mancam modelul
Multa bafta sotului, sa fie bine si sa razbeasca in "jungla" asta de economie, fir-ar sa fie ca parca tot mai rau e ...

La noi e super afara, iar eu mi-am gasit sa bolesc. M-a apucat vineri cu dureri in gat, frisoane, nu i-am dat importanta. Sambata am stat toata ziua afara, am fost in vizita la o livada.A fost superb, poze aici: http://www.dropshots.com/Newmami2005#date/2009-09-12/12:28:06
dar pe mine m-a pus pe butuci. Asa ca acum ma trag dintr-un pat in altul, ma doare tot corpul, si tusesc ca un magar. Deci am cancel orice drumetie pe ziua de azi, baietii au iesit prin park, pe la playgound, iar eu am dormit, batut internetul si vazut 2 filme ! ceea ce nu s-a mai intamplat de mai bine de 1 an de zile.
Sper sa pot merge la munca maine caci ma asteapta o tona de munca. Mi-e ciuda de ziua frumoasa de afara care-am pierdut-o bilind

Va doresc o saptamana buna, frumoasa si sa auzim numai de bine.

Tdi, azi m-am gandit la tine, ce mai faceti? Sper ca totul e in regula

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Nu stiu la ce problemuta te referi, Nelia. Filip a facut multa vreme si alea si alea la olita, stand jos. In picioare a facut mai intai pe-afara la pom dar putin mai tarziu, la inceput il tineam in brate si afara. Acdum daca il tin in brate face pipi pe pantaloni. In rest noi am avut o singura problema la caca dar a tinut doar 2-3 zile, din care prima a fost un pic mai tragica. M-ai facut curioasa si daca imi spui ca acum plange la gradinita pentru ca a facut pipi stand jos n-o sa stiu daca sa plang sau sa rad

Doamne, ce aglomeratie azi asa dintr-o data. Dar tot 10 minute am facut pana la gradi ca in directia aia e super liber, aglomeratia e pe celalalt sens. Motiv pentru care am facut mai mult la intoarcere. Azi la 16 ma infiintez la usa la gradi si sa mor io daca nu-mi fac lista de intrebari sa-mi bifeze cu da si nu ca asa nu se mai poate. O nebunie la gradi, parinti, copii, al meu singurul urlator din grupa. Fi-mea intra in clasa fara retineri, se duce la educatoare, si-ar baga crengile in cele 10 cuburi care servesc drept jucarii si ar ramane acolo daca ar primi-o, ca de dat eu as da-o
SI de parca n-as avea oricum destule probleme noua pasiune a lui Filip e sa muste. A invatat la gradinita, inca din prima zi si acum zilnic are cate o victima. Misto, nu?

Bafta la toti scolarii si bobocii azi!

www.flickr.com/photos/bijuteriiunicat/" target="_blank">Creatiile mele
www.breslo.ro/Shop/androix" target="_blank">Androix Bijoux


Andreea mama de Filip si Georgia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanailincam spune:

Succes tuturor scolarilor astazi!

EU nu am mai intrat demult nici macar sa citesc, vad ca s-a mai incheiat un capitol, a fost cam mare nebunia la birou, iar acasa nu am loc de barbat la calculator. Dar recuperez eu azi, daca nu se inteteste iar treaba.

Noi facem progres dupa progres, dupa progresul cu kk a urmat cel cu... dormitul singura. Fata mea doarme de o saptamana singura. Rezolvarea acestor 2 probleme inseamna enorm pentru mine, cel putin asta cu somnul e geniala. In primul rand se culca destul de devreme acum, imi dau seama ca eu o tineam in mod artificial treaza pana pe la 11 caci, nestiind daca ma mai trezesc sa termin ce mai aveam de facut prin casa, preferam sa fac intai treaba si apoi sa o culc. In al doilea rand adoarme foarte repede, max 15 minute, deci nimic nu ma inpiedica apoi sa ma dau jos din pat de la mine (ca cica si noi ne culcam odata cu ea) si sa fac ce am de facut. In sfarsit, stiind ca am atata timp pentru treburi/mine/barbat dupa ce adoarme ea, imi pot permite sa stau cu ea pana la ora de culcare sa ne jucam sau sa facem ce vrea ea fara sa mai fiu stresata. Ce sa mai, e o realizare mareata!

In rest, am inceput gradi cu bine, nu plange, ba chiar e bucuroasa sa mearga, am vazut si lista de opionale, mi s-a facut rau cate sunt, nu o voi da la toate, gasesc ca ar fi prea obositor. De asemenea, vreau sa o dau la balet in afara gradinitei, merge cineva la Plaatul Copiilor? As incerca si ceva inoit, am gasit un bazin pe la Iancului, dar trebuie sa mergem noi intai sa vedem cum e si daca reuseste bona sa o duca, mai ales ca vine frigul.

Cam atat despre noi, abia astept sa citesc din urma, sper sa pot ca vad ca iar e Inboxul plin la birou. O saptamana buna sa aveti!

Ioana cu Ana (22.06.2005)
Ana - de la nastere pana la Revelion
Ana - dupa Revelion, in 2006
Ana - dupa 1 an
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=61984" target="_blank">Povestea nasterii

Ai grija ce iti doresti! S-ar putea sa se indeplineasca...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cloreta spune:

Hello gagix,

Am inceput si noi gradinita cu succes, ma rog numa gandeam ca va fi altfel:)))Dar noi,parinti denaturati stateam linistiti, nu stiam in ce data suntme si in plus eram convinsi ca se deschide la fel de tarziu ca anul trecut gradinita (la 1 oct). Abia sambata a trecut tati pe la gradi si am vazut ca incepe azi.
Totul e ok cu mandra doar ca educatoarea noastra preferata, the best ever seen a iesit la pensie:(((( Edu cea noua e tanara si foarte draguta totusi, mi-a placut de cand am vazut-o (asta e semn bun]

Ioana, la palatul copiilor a fost varulmeu sa o inscrie pe nepotica mea la dansuri si cica era super coada la inscrieri/preselectie. Inscrierile se termina pe 30 sept si nu stiu ce criterii au pentru preselectie, parca ar fi concurs nu un curs platit. Ideea e ca e mult mai ieftin ca in alte parti se pare. Vara-mea vrea si la curs de ceramica/olarit, ceva de genul asta. Vorba ei, parca o da la facultate. Succes!
Olga, foarte dragut, optimist mesajul tau, m-ai binedispus. Ne mai arati poze cu printesa mica? Un mare pup pentru voi si mult succes sotului cu firma!




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mercedes spune:

Apropo de palatul copiilor sunt si eu curioasa ce varsta tb. sa aiba copii inscrisi acolo... eu m am uitat azi pe listelele copiilor inscrisi, de fapt am si frunzarit sa vedem ce s -ar potrivi mai ales pentrun cristi dar si pt. bia . Pt. bia am ales balet si gimnastica aerobica curs ce va incepe de la 1 oct si pana acum pe baza listei ea e cea mai mica, majoritatea copiiilor fiind 6+, om vedea.

elisor-nu spui nimic despre cum ati trecut intr a 5 a? sunt convinsa ca cu emotii dar te las pe tine sa spui, pe noi ne asteapta anul viitor.

Bafta tutror scolarilor si gradinarilor in noul an scolar.

Bia s-a reintegrat bine zic eu in fosta ei grupa dinainte de a implini ea 3 ani, deocamdata cel putin,mai vb cu un baietel la telefon in joaca(,, ii spune lasa ma eu sunt male nu ca tine bebe mic si acum mami m a dus la glupa male,,).

androix-stiu ca suna aiurea dar incearca sa l musti si tu si vezi reactia lui... sunt convinsa ca se va calma dupa. II spui frumos ca daca nici lui nu i place inseamna ca nici celor din grupa nu le va place si va ceda.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OlgaTarziu spune:

Din seria o perla pe zi, protagonist Tony.

aud ca o amotrocea pe Sophia, vin repede in camera si Sophia cu doua urme de degete pe fatzuca. Bum. Zic Tony ce ti-a spus mami? Nu te joci dur cu ea, esti atent, nu o ranesti. De ce i-ai facut asta fetii?
La care el senin. I did nothing! Did you see me doing that?
Mai si are argumente garla. Si minte uitandu-se in ochii mei.Acum o tine cu did you see me doing that ca si cum daca nu l-ai vazut inseamana ca nu a facut el. Saptamana trecuta ia Tony un papuc de casa si-l tine asa de control pe fata Sophiei. Il amuza cum dadea saracutza din maini. Am intepenit.

Zilele trecute ia o margica si si-o infunda in nas. Il intreb daca si-a bagat-o in nas. El nu si ni. Merge in bucatarie ia o furculitza sa scoata margica din nas. Noroc ca l-am vazut si l-am pus sa sufle tare pana a iesit.

Clara, Nelia, Anca

Mergi la inceput