Copiluti maricei de mai-iunie 2005 (5)

Copiluti maricei de mai-iunie 2005 (5) | Autor: gabitzam

Link direct la acest mesaj

Am parasit clubul scutecelor aici si ne regasim cu bucurie in floarea copilariei
(1)(2)(3)(4)


Adresa de mail pentru contul comun este copiluti_mai_iunie@yahoo.com (cereti parola pe PM)
Colaj BEBELUSI DE MAI-IUNIE 2005 ( View )
Al doilea colaj BEBELUSI DE MAI-IUNIE 2005 ( View )
Pozele noastre (www.flickr.com/photos/copiluti_mai_iunie/" target="_blank">View )

INDIFERENT CE SE DISCUTA AICI, TOTUL ESTE ON TOPIC

* Loreen --- DELIA - 26.04.2005 - Constanta - Comorile lu' mama
* Nelia --- TUDORA - 30.04.2005 - Montreal, Canada - www.dropshots.com/aurice" target="_blank">Agata,Tudora si Lisandru
* onixone --- ALEX - 03.05.2005 - Londra
Cornelia --- STEFAN - 04.05.2005 - Constanta - poze Stefan
* Fran --- PATRICIA ANNELISE - 05.05.2005 - Bucuresti - Iepurete
* TDI --- ALYSSA - 05.05.2005 - Italia - Album Alyssa
* pisik 4ever --- OLIVIA - 08.05.2005 - SUA
* Ada_74 --- SERGIU-MIHAI - 11.05.2005 - Constanta - Sergiu
* Corni --- TIMEEA - 11.05.2005 - Constanta
* tamar --- ADINA - 11.05.2005 - SUA
* Androix --- FILIP STEFAN - 13.05.2005 - Bucuresti - www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=53375" target="_blank">Cum s-a nascut Filip
* Robotzica cucului --- MARIA MONICA - 14.05.2005 - Ontario, Canada
* Simiena --- ELIAN - 17.05.2005 - Bucuresti
* Mygirl --- ALEXANDRA ELENA - 18.05.2005 - Constanta
* Florentina G --- MAYA MARIA - 18.05.2005 - Bucuresti
* lucas --- MATEI - 21.05.2005 - Bucuresti
* Beatriced(patriciaRO) --- ALEX - 22.05.2005 - Copenhaga, Danemarca - Alex pifos
* simona_filipas --- DRAGOS OCTAVIAN - 23.05.2005 - Timisoara
* monu --- ALEXIA-IOANA - 24.05.2005 - Bucuresti - Poze Alexia-Ioana
* gabitzam --- ANDREI-STEFAN - 25.05.2005 - Bucuresti - Poze mai noi
* Babygirl --- EMA ELENA - 25.05.2005 - Bucuresti
* ChrisDun --- CARINA EMILIA - 26.05.2005 - Bucuresti
* Cloreta --- TEODORA-MARIA - 26.05.2005 - Bucuresti - Teodora
* ralwka --- IULIA-MARIA - 26.05.2005 - Bucuresti
* Margott --- DAVID - 27.05.2005 - Bucuresti
* omustata --- MAYA ILINCA - 28.05.2005 - USA
* Andutzy --- DRAGOS ALEXANDRU - 31.05.2005 - Bucuresti
* denisa73 --- CRISTIAN - 31.05.2005 - Germania
* gusta --- MARA AUGUSTA - 31.05.2005 - Olanda
* Ruxel --- BIANCA TEODORA - 02.06.2005 - Bucuresti - Bianca
* Aurasa --- CATALIN - 03.06.2005 - Bucuresti
* Mercedes --- BIANCA - 03.06.2005 - Oradea
* OlgaTarziu --- ANTHONY - 04.06.2005 - Canada
* Danelutza --- ISABELLA-ANTONELLA - 05.06.2005 - Elvetia
* Tora97 --- ANA ILEANA - 07.06.2005 - Bucuresti
* Iuliana --- DIANA MARIA - 07.06.2005 - SUA - Fetele mele
* Sufletzica --- SARA - 09.06.2005 - Bucuresti
* NewMami --- PATRICK RYAN - 13.06.2005 - Canada
* elisor --- BIANCA - 13.06.2005 - Brasov - Bianca si Andreas
* andreea.a --- ERIC ANDREI - 16.06.2005 - Bucuresti
* monicica --- ROBERT - 17.06.2005 - Germania - Robert
* Mickyyy --- DARIA MARIA - 22.06.2005 - Bucuresti
* ioanailincam --- ANA ILINCA - 22.06.2005 - Bucuresti - Ana - de la 0 la 6 luni | Ana - de la 6 luni la 1 an
| Ana - am 1 anisor

* saryta --- SARA - 27.06.2005 - Iasi
* ramyteo --- TEODORA - 29.06.2005 - Deva


Ianuarie - Mygirl(9), Cornelia(9), Olga Tarziu(20), Monu (30)
Februarie - IonanaIlincam(1), Babygirl(9), Margott(23)
Martie - Ralwka(31)
Aprilie - Fran(5), Androix(27)
Mai - Onixone(4), Danelutza(14), FlorentinaG(21)
Iunie - Mercedes(12), Gusta(15)
Iulie - Tamar(12), Beatrice(15)
August - Aurasa(2), TDI(14)
Septembrie - SimonaFilipas(20), Nelia(22), Loreen(23)
Octombrie - Elisor(7), Corni(17), NewMami(25)
Noiembrie - Omustata(20), GabitzaM(21)
Decembrie - Denisa(14), Pisik4Ever(15), Lucas(17), Andutzy (26)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns elisor spune:

Am fost cu Bia la pediatra si cica ar avea enteroviroza, de dimineata se lauda ca se simte mult mai bine ca la scurt timp sa spuna ca-i este somn si frig asa ca am luat-o de la capat. O sa-i tteaca repede, sper. Partea proasta ca si taica-su are aceleasi simptome, clar e un virus.

N-am deschis azi nici radio nici tv ca sa nu mai aud nici un comentariu, banuiesc ca nu s-a schimbat nimic de la exitpoll
Ba da Cris ma (ne) tenteaza foarte mult ideea emigrarii dar asteptam sa se redreseze Europa pentru ca pe alt continent nu ma vad traind, Australia si Noua Zeelanda sunt foarte tentante pentru mine dar sunt tari la capatul lumii, foarte retrase (asta ar fi un motiv bun, nu? ), Australia cat e ea de mare prea putin e locuibila si cred ca si procedura e foarte greoaie, asa-i?
Anul asta a fost odios si chiar daca salariile s-ar redresa o mie de alte motive ma fac sa-mi doresc sa plec. Cu atat mai mult cu cat am si copiii...si, aici pe mine nu ma mai leaga nimic. E atata nesimtire, prostie si lipsa de bun simt in jur incat fiecare zi e o provocare sa rezist

Cris multumesc de compliment la adresa Biei , referitor la fustita , ba stiam foarte bine unde mergem dar Patricia, prietena Biei, nu vrea sa iasa din fuste , am mai fost si-n octombrie la iarba verde si la fel a venit, ba nu mint, a fost in rochita . Este cea mai feminina fetita daca pot spune asa, pe care o cunosc , pentru ea nu exista decat fustite/rochite, culoarea roz si multe printese si ponei. Si cand va fi ger afara sunt sigura ca ea tot in fustite va iesi.
Felicitari pentru reusita muraturilor, acum chiar mi-ai facut pofta imi ploua-n gura numai la gandul cat pot fi de delicioase.
Daca v-au iesit bune din prima sigur vor fi la fel de bune si in anii urmatori...sper c-aveti notata reteta

Si Bianca are mare lipici la creioane, carioci cum prinde una cum musai trebuie sa zugraveasca ceva, chiar si propriile maini ...intr-o zi vad in bucatarie niste pete verzi care veneau de undeva, m-am luat dupa ele, of course de la Bia din camera, desenase pe covor cu verde si apoi tot calcand pe el si-a marcat drumul ca-n Hensel si Gretel. Acum isi exerseaza talentul cu capuri de Mickeymousi

Cris pai ursii nu sunt in zona 7 Scari (cel putin eu n-am auzit de vreo intalnire tet-a-tet, prefera Brasovul, mai ieri erau numai in cartierul meu ca acum sa ajunga pe aleile de sub Tampa si chiar pe strazile din centru orasului, cred ca tatoneaza piata imobiliara si-si cauta vecinii ideali

De Andutzy mai stiti ceva? Cum ii mai este?




Mamisorul cu Bianca (13.06.2005) Andreas (17.08.1998)

www.dropshots.com/elisibia4" target="_blank"> Viata noastra in imagini

"Daca un copil traieste in LAUDE, invata sa APRECIEZE.
Daca un copil traieste in SIGURANTA, invata sa aiba INCREDERE.
Daca un copil traieste in ACCEPTARE si PRIETENIE, INVATA SA IUBEASCA LUMEA"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns omustata spune:

La multi ani, Gabitza! Sa fii sanatoasa si fericita si sa te bucuri de Andrei si Raducu! Scuze pentru intarziere.

Va multumesc din suflet ca nu m-ati uitat si m-ati si felicitat de ziua mea. Eram convinsa ca m-ati uitat. Noroc cu Teodora care mi-a spus sa ma uit pe forum pentru ca am primit o multime de felicitari.

Nu am mai intrat cred ca de aproape un an si am ramas atat de in urma cu povestile incat ma gandeam ca nu mai are rost sa intru caci oricum nu o sa mai inteleg nimic din ce se intampla in viata voastra. Am citit ultimul capitol acum ca sa ma familiarizez cu noile situatii .

Noi suntem bine. Maya creste si devine pe zi ce trece tot mai obraznica incat am zile in care plang si ma gandesc ca probabil nu sunt o mama buna pentru ca de multe ori ma simt depasita de situatie si nu stiu cum sa reactionez. Insa la gradinita se comporta excelent, invata sa citeasca, scrie destul de bine, etc.

Oana si Nelia-si Mayei ii place foarte mult in Romania si mereu ne spune cat de dor ii este sa mearga din nou acolo. Asta vara am dat-o la un Summer Camp la Fast Track Kids in Bucuresti si i-a placut nemaipomenit de mult. Ne-a spus ca ei i-ar place sa ne mutam inapoi in tara.

monu-serbare fara parinti? Pai atunci ce rost are sa faci serbare daca nu te vede nimeni. Mi se pare tare aiurea.

Vaccin antigripal-eu i le-am facut Mayei pe amandoua. Stiu ca in Romania lumea nu prea este de acord cu vaccinarea copiilor contra gripei porcine, dar eu lucrez la universitate si sunt atat de mult studenti bolnavi incat o voi face si eu probabil cat de curand si am vrut ca macar ea sa fie protejata. Aici adultii nu se pot vaccina pentru ca nu au suficiente vaccinuri. Prioritate au copiii sub 5 ani si adulti cu boli cronice grave. Nu stiu daca am facut bine sau nu, soacra mea nu prea era de acord, dar am facut-o si acum nu mai pot sa fac nimic. Noi oricum ne vaccinam in fiecare an toti trei pentru gripa obisnuita. Anul asta si vaccinul obisnuit nu este suficient, asa ca eu si Mircea am ramas deocamdata nevaccinati.

Eli-ce frumos ca Bianca are o prietena asa buna. Maya a devenit in mod clar mai interesata in joaca cu alti copii, dar nu pot sa spun ca are o prietena buna. Exact cum spui si tu, a devenit mai usor acum, pentru ca se joaca cu alti copii si mai pot si eu sa citesc o carte. Inainte ii invidiam pe parintii care puteau face asta.

activitati extrascolare-si Maya merge la innot (dar tot repeta primul nivel ), gimnastica si karate. Ea de fapt ar merge la orice ii propui, nu zice niciodata nu. Dar deocamdata este suficient la cate merge.

Cam atat despre noi. Ma bucur mult ca am intrat sa va mai vad si poate imi gasesc timp sa mai intru acum ca am "spart gheata".

Va pup!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

:



CORNELIA, mami de www.dropshots.com/nelia#date/2009-03-30/13:05:37" target="_blank">AGATA, TUDORA si LISANDRU

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitzam spune:

Am facut o nenorocire de zona zoster pe fatza si la ochi, ma simt ca naiba, ma doare capul. As zaceeee....Nu ma simt bine deloc. Toata dimineata am fost pe la doctori. Sunt in medical acasa toata saptamana si fac tratament.

Ma bucur mult ca ne-ai scris, OlgaM!


Alaturi de SEBI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tdi spune:

Ciao fetele!
Gabitza, multa sanatate iti doresc...stiu ca e ff dureros zona zosterul asta. Felicitari lui Andrei pentru opere, e talentat la desen.
Elisor, multa sanatate si voua...vezi ca febra, frisoane si slabiciune cu dureri de burta si vomitat sunt printre simptomele gripei porcine...la noi asa a fost...sper sa scapati repede.
Olguta, bine ai revenit!
Nelia, cam scurt...sper ca esti ok. Sper sa nu ma injurati dar musai sa ma confesez, mie queen si freddy asta nu mi-au placut niciodata, nu pot sa-i sufar.

Alyssa e bine...se vede si din comportamentul ei...cat e bolnava e foarte intelegatoare, linistita, calma, pot sa stau langa ea, vrea pupacita si cocolosita...ei bine, abia a trecut buba si a redevenit agitata, tipicara, incapatanata, face o gramada de boacane si ne testeaza incontinuu limitele...azi a scos sufleul din mine, nu mai poooot!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns omustata spune:

Sanatate multa Gabitza!Vezi ca s-ar putea ca baietii sa faca varsat de vant. Stiam de la soacra mea ca aceste 2 boli au aceeasi tulpina si cine nu a facut varsat de vant poate lua boala (varsatul) de la un bolnav de zona zoster.

Eli-sanatate Biei! Sa se refaca cat mai repede!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elisor spune:

Buna seara!

Ma bucur foarte mult Olguta ca ai reaparut si sper sa nu mai dispari, chiar daca scrii mai rar cel putin s-o faci

Gabitza n-ai avut varicela in copilarie? Of, sanatate multa! Am avut o colega de servici care a facut zosterul si ne-a povestit ce boala ingrata e, asa ca te inteleg. Esti pregatita sufleteste daca fac baietii varicela? Sa stii la ce sa te astepti.

Teddy multumim frumos , nu e gripa noua ci o enteroviroza, febra nu i-a crescut mai mult de 37.8, partea proasta ca a luat si Dan si fiind adult are o forma mai severa, de doua zile boleste in pat. Astazi s-a plans si Andreas de febra, tot pe-acolo si el, 37.8, bine cel putin ca eu sunt pe pozitie si ii pot obloji pe toti. Te arat cu degetul sa stii , nu inteleg cum nici macar o melodie de-a lui FM/Queen nu s-a lipit de tine, cand aud I want to break free ma si vad in liceu cu gasca in discoteca, doamne...e adolescenta mea!!!

Nelia , se implinesc cumva "n" ani de la disparitie lui FM? Parca in '91 prin noiembrie a murit, asociez cu un moment de trista amintire cand eram in Bucuresti la prietenul meu, bine ca n-am finalizat relatia

Olguta sa stii ca si eu simt la fel, de multe ori ma cert seara cand pun capul pe perna si-mi fac retrospectiva zilei ca n-am fost suficient de atenta la flecarelile ei, ca o mai reped uneori ca-mi toaca creierii pane tocnmai cand sunt super obosita dupa servici si "incarcata" si caut de fiecare data sa fiu mai calma si mai rabdatoare ca stiu ca e o perioada super frumoasa si am o sansa sa profit de fiecare clipa, sunt atat de dragalasi, curiosi si inocenti incat e pacat sa nu traim la maxim, dar conjunctura vietii in ziua de azi e una stresanta si ne cerem si noi drepturile de a fi pentru putin timp si noi, numai noi cu gandurile noastre, dar in preajma copiilr asa ceva nu e permis. Oricum varsta si experienta cu Andreas m-a schimbat si am devenit mult mai rabdatoare cu Bianca, e bine ca am invatat ceva din prima experienta.
Stiu ca multi copii sunt asa, inclusiv Bianca mea, la gradi numai de bine si laude despre cat e de cuminte, atenta, intelegatoare, ce mai, copilul perfect si cum parasim gradinita incep miorlaiturile, scancelile dar e normal pentru ca intra in mediul ei cel mai familiar si drag si-si permite, daca nu cu parintii atunci cu cine.
Imi amintesc bine (sau nu) spuneai prin primavara/vara ca-ti faci niste analize/teste de sanatate? E totul in regula? Sper ca da.

Am fost azi la sedinta la Andreas. Am primit o bomba cu dubla explozie: li se schimba si diriginta si profa de mate. Cea din urma era cotata ca fiind cea mai buna din scoala (de altfel am si optat pentru ea la inscrierea in a V-a), preda foarte bine, dar au pus-o directoare in urma destituirii directorului care e tot prof de mare si l-au pus pe el diriginte. Despre diriginta sa nu mai vorbesc ca am placut-o din prima clipa, tanara si cu lipici la copii si in timpul care a trecut de la inceperea anului scolar a stiut sa si apropie, foarte mult am apreciat-o si indragit-o. Ne-am hotarat parintii sa facem un memoriu la inspectorat in care sa spunem ca nu suntem de acord, nu cred ca mai putem schimba ceva, ne deranjeaza enorm ca toate aceste schimbari si rocade (care tot ce se poate sa fie politice ca doar se poarta peste tot in orice domeniu) se4 fac fara sa se gandeasca nimeni de fapt la actorii principali - copiii. Si ei sunt foarte atasati de diriginta lor, e cat se poate de aiurea. Multi parinti iau in calcul si varianta retragerii copiilor de la aceasta scoala, o scoala foarte buna de altfel. Fostul director pe care l-au pus diriginte la clasa lor e un om foarte rigid si de o severitate dusa la extrem (una din masurile lui foarte contestate e scaderea notei la purtare pentru simplul fapt ca nu ai uniforma in regula, a tot facut controale inopinante pentru uniforma) asa ca nu vad cum s-ar suda vreo relatie intre el si copii, un domn de moda stim noi de care cu idei si aplicatii ciudate zilelor noastre. Nu mi se pare in regula o relatie in care unii stiu de frica, asta nu mai e relatie e teama de a nu gresi, da-o-ncolo de viata ca astea erau vremurile ceausiste.

Imi cer scuze pentru cat de mult m-am lungiit cu subiectul asta dar m-a afectat foarte mult (sau foarte tare ca vad ca asta-i expresia care se poarta la tv )

Andreea come stai cu ordinea mondiala , mai lupti pe multe fronturi?
Va pup, tineti aproape , vi-l mai amintiti pe Marius Tuca?




Mamisorul cu Bianca (13.06.2005) Andreas (17.08.1998)

www.dropshots.com/elisibia4" target="_blank"> Viata noastra in imagini

"Daca un copil traieste in LAUDE, invata sa APRECIEZE.
Daca un copil traieste in SIGURANTA, invata sa aiba INCREDERE.
Daca un copil traieste in ACCEPTARE si PRIETENIE, INVATA SA IUBEASCA LUMEA"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Da, Elisor, 18 ani!

Tdi, scurt, ca nu am timp nici sa respir, dar sintem bine. Nu e nici o problema ca nu-ti place Queen, nu e o muzica care poate fi pe gustul tuturor, fiecare cu gusturile lui. Mie imi place fff mult, Freddie a avut o voce absolut fenomenala (da' mie imi place opera, deci vocile foarte puternice, mai ales cele masculine)... dar nu sint neaparat preferatii mei, desi am multe melodii dintre ei printre preferinte. Poate si pentru ca nu ma pot opri la un singur cintaret si sa-i fiu fan, sa-l trec in top si dupa el... nimic. Am preferinte din multe stiluri muzicale, dar sufletul meu este mai hipiot asa, deci cel mai mult imi place muzica anilor '60-'70 - e perioada mea preferata, pacat ca m-am nascut cind s-a terminat. Spuneam ca-mi plac astia mai vechi: Beatles, Led Zeppelin, Deep Purple, Dire Straits, Doors... Pink Floyd sint preferatii dintre preferati... Jimi Hendrix, Bob Dylan, Joe Baez... dintre astia mai noi, Sting, Tracy Chapman, Cranberries... I-am luat la intimplare, oh, da' citi nu-mi plac! Dar, desi este o muzica excelenta pe care o simt ca pe o manusa pe sufletul meu si as fi trait intr-adevar cum sint in acea perioada, nu mai e o muzica pe care o asculta toata lumea. Na, nu m-ai intrebat asta, dar daca tot am scris, las...

Gabitza, Bianca de Elisor si alti bolnaviori, sanatate multa!

OlgaM, ma bucur ca ne-ai mai scris despre voi, sper ca nu fugi din nou.

Si daca tot vorbeam despre melodiii preferate, hai sa va pun citeva:









CORNELIA, mami de www.dropshots.com/nelia#date/2009-03-30/13:05:37" target="_blank">AGATA, TUDORA si LISANDRU

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elisor spune:

Buna, vad ca n-a intrat nimeni azi sa dea binete

Din fericire Bianca e spre bine, e vioaie, taica-su da si el semne de recuperare dar din nefericire Andreas are pneumonie, se invarte pe la 39,7 - 40. In doua zile ar trebui sa nu mai faca febra asa mare altfel va trebui sa-l internam, sper din suflet sa se amelioreze ca ma ucide gandul de spital mai ales in perioada asta.

Anca, Patrick al tau i-a facut o surpriza Biei de am ramas si eu impresionata ! Da, am primit felicitarea personalizata, e superba!!! Patrick pozeaza ca un adevarat printisor, ne-a placut foarte mult. Multumim pentru ca de fiecare data ne surprinzi cu cate ceva, mereu atenta si draguta, sunteti niste oameni deosebiti, toti trei pentru ca la voi se impletesc ideile cu manopera. Inca o data multumim!


Mamisorul cu Bianca (13.06.2005) Andreas (17.08.1998)

www.dropshots.com/elisibia4" target="_blank"> Viata noastra in imagini

"Daca un copil traieste in LAUDE, invata sa APRECIEZE.
Daca un copil traieste in SIGURANTA, invata sa aiba INCREDERE.
Daca un copil traieste in ACCEPTARE si PRIETENIE, INVATA SA IUBEASCA LUMEA"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitzam spune:

Vai de mine, Eli, pneumonie??? Poate scapati fara spital, Doamne ajuta sa isi revina.


Alaturi de SEBI

Mergi la inceput