hotii

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns floricik spune:

Si noi am patit faza cu presul furat...sotul era f suparat si a zis ca ia bormasina si il fixeaza cu dibluri ...si atunci sa-l mai ia
Dar ia trecut supararea si am luat altul nou nout ...asta nu le place si inca mai e la locul lui.

http://tt.lilypie.com/dT1pp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Mai vin si eu cu o idee referitoare la flori.

Incercati sa-i momiti cu flori carnivore sunt foarte frumoase, dar in timp dezvolta o putoare...

Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michela09 spune:

Dragele mele felix76 , viviana, sunteti niste fericite ca v-au furat doar presul, intrerupatorul, etc. As fi vrut si eu sa scap doar cu atat, dar din pacate, in ziua de vineri, cand eram la servici, au spart usa la apartament, au intrat in casa si mi-au furat banii ( bine ca nu tineam in casa o suma f. mare) si bijuteriile. Bineinteles ca pe langa paguba materiala, sperietura, politie, declaratii, casa vraiste (au scos tot din dulapuri, sifonier, sertare, tot in mijlocul camerelor, pana si in cosul cu rufele de spalat au scotocit!)yala schimbata, munca de trei zile ca sa punem lucrurile la locul lor, mai ramane si sentimentul acela de violare a intimitatii, pe care nu il poti sterge cu una cu doua.
Asa ca aveti mare grija, si fiti fericiti cand va dispare doar presul!




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yaia spune:

Apropo de lasat lucrurile pe unde se poate...aici lucrurile sunt lasat pe oriunde...de exemplu, groapa de nisip e plina de galetuse, lopeti si forme lasate de copii. Si vine la vecina noastra romanca in vizita o tipa cu fetita ei de vreo 4-5 ani. Si noi o incurajam sa iasa in curte si sa se joaca la leagane, la groapa cu nisip...timp in care noi leneveam in gradina, pe scaune, la soare...si apare copila dupa vreo 5 minute cu bratul plin de jucarii si zice: Mami, uite ce am gasit! Si noi, disperati, incercam sa o convingem ca nu a gasit nimic, ca jucariile trebuie sa ramana acolo, ca se poate juca cu ele, dar nu sunt ale ei, nu a gasit nimic de luat!

==================================
Irina, mami de Tudor Cristian (08.10.2007)
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felix76 spune:

Offf, michela, imi pare rau ca s-a intamplat o asa nenorocire!

Yaia, da, de mic copil trebuie invatati ca nu tot ce vedem este al nostru. Poate daca ar fi mai multa lume responsabila nu s-ar mai ajunge la furturi din astea de proportii! Putini sunt responsabili la noi in tara si aia care o fac sunt omorati (cazul Brasov)

Mie chiar mi-a zis sotul sa nu pun preshul la usa ca va fi furat dar eu am avut incredere, am zis ca n-are cine se uita la un amarat de presh. Mai bine il puneam in interior...Ma gandesc sa pun afise pe scara cum ca pe la noi trec hotii si fura ce gasesc la vedere...

Danat, voi pune si eu alt covoras, voi scrie pe el "fura-ma sunt al tau"

Asta este, traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul...

Felix



Pot ... pentru ca eu cred ca pot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

Nu pot sa sufar cand aud/citesc chestii de genul "numai la noi se intampla chestii din astea", "ca la noi la nimeni" etc. Ba nu-i absolut deloc asa. Aici in Germania am auzit f des oameni plangandu-se ca li se fura bicicleta, de ex. Sau pote veti spune ca toti cei care fura biciclete in Germania sunt tot romani. Chiar acum cateva luni la radio se plangea moderatorul ca i s-a furat bicicleta DIN GARAJ! Ca sa nu mai spun ca stiu personal multe familii care au alarma antifurt la apartament si camere de supraveghere. Da, sunt romani si aici in Trier dar nu am intalnit decat oameni respectabili si respectati.
Acum cateva luni ma plangeam unei colege din Lituania ca romanii nu sunt bine vazuti in strainatate si m-a intrebat de ce. I-am spus de ce si a inceput sa rada. Mi-a spus sa nu ma mai supar ca probabil se aude de romani si nu de lituanieni doar pentru ca Lituania e o tara mult mai mica. Mi-a spus ca ea a patit de nu stiu cate ori acasa sa i se fure presul de la intrarea in apartament, o scara de zugrav pe care o lasase pentru putin timp pe palier si, o data, clanta de la usa. Mi-a spus ca in toate tarile baltice situatia sta cam la fel. Deci nu se intampla doar la noi. Da, stiu, noi trebuie sa ne comparam cu vesticii, dar credeti-ma ca si vesticii au uscaturile lor. Eu nu incetez sa ma minunez cand merg pe strada aici sa aud oamenii cum regurgiteaza atat de zgomotos incat e imposibil sa nu-i auzi si pe urma mai si rad. Si mi se face mie rusine la gandul ca fetita mea aude si poate invata sa faca la fel, desi acasa o invatam sa o faca cat mai discret si sa se scuze daca se intampla. Aaa, si inca o intamplare care m-a impresionat in mod neplacut. Intr-o dimineata am vazut masina unui vecin cu una din oglinzi rupte desi cu o seara inainte fusese intacta. Mi-am amintit ca seara tarziu auzisem un grup galagios de tineri care cred ca luasera si ceva la bord si o bufnitura asurzitoare, de mi-a sarit inima din piept. Probabil ca ei au fost pentru ca a fost singurul zgomot auzit in noaptea aceea pe strada (eu am somnul f usor din pacate). Si zau ca acei tineri vorbeau cu cel mai pur accent nemtesc.

de www.totsites.com/tot/mariacornelia" target="_blank">Maria Cornelia (20.09.2006)
Din ce in ce mai mare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danangie spune:

Citat:
citat din mesajul lui Tdi

Citat:
citat din mesajul lui cici

Daca tara asta e de doi lei ,de cati lei o fi Italia unde 95 % din masini au pe volanul masinii o "husa" din fier si cu lacat ?Acolo masinile se fura precum presurile in Romania.Tot azi mi-a zis sora-mea ca in Italia s-au gasit zeci de cadavre de copii carora le lipseau diferite organe (asta vizavi de traficul de organe)
Vorbesc despre Italia pentru ca de acolo am informatii.
casuta cu pitici




Sigur vorbesti de Italia (Europa, Planeta Pamant)??? Nu te supara dar asemenea aberatzii n-am mai auzit de mult, sincer te invit sa faci o vizita inainte sa scrii asa ceva. Ok?

Edit: eu de 5 ani de cand sunt aici n-am avut norocul sa vad nici macar o "husa de fier", ba am lasat de multe ori masina deschisa si cu poseta la vadere si nu a umblat nimeni. Oi fi eu mai norocoasa sau pur si simplu consider ca traiesc intr-o tara civilizata. La fel, poti sa lasi casa deschisa fara sa-ti faci probleme ca te fura cineva. Un exemplu marunt dar care spune multe: cand ploua si mergi la magazine lasi umbrela la intrare, am lasat-o de zeci de ori la mall printre sute de alte umbrele si am gasit-o de fiecare data si te asigur ca nu au gardian sa le pazeasca!
Ps. In Romania mi-au furat farurile de la masina in fatza casei, ziua la amiaza-mare, bineinteles ca nimeni n-a vazut nimic; sau cucoane aparent respectabile smulgeau cu nonsalanta florile din parculet si le bagau in geanta cu tot cu pamant.



In ce oras stai? Uite eu am stat pentru 6 ani la Modena si nu mi s-a intamplat nimik. Chiar odata am uitat geamul de la masina deschis de tot.De cand am venit la Milano, in provincie......mi-au spart masina de 3 ori.Mi-au furat motocicleta. Cumnatului nr 1 le-au furat masina, dar au gasit-o ca avea satelitar pe masina, cumnatului nr 2 i-au furat masina dar la fel au gasit-o ca avea satelitar. O buna prietena care locuieste la vila.....i-au intrat hotii in casa.Cum? Au reusit sa invarta cheia care prietena mea o lasase in usa duoa ce a incuiat usa, inainte de culcare. Au dat prin camera cu un spray ceva...de nu s-au putut trezi. Salvarea? Tatal prietenei dormea la parter......deci..depinde in ce zona locuiesti. Nu e chiar in toata Italia situatia asa roz precum o descrii.










.....Il sorriso innocente di un bimbo è l'espressione più viva dell'amore....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns croco21 spune:

Si in blocul meu s-au furat de cateva ori intrerupatoarele de pe scara. Pana la urma, adminstratorul le-a taiat un colt, le-a montat asa stirbite si n-au mai fost furate.

Citat:
citat din mesajul lui viviana

Mie imi fura intrerupatorul de la lumina.
Ei il fura si eu pun altul. Si iarasi il fura si pun altul.
Numai asa de-a naibii... sa vad cand s-or satura oare?

Ultima oara am pus unul cu led. Rosu. Distrage atentia de la pres si de la vizor.

Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi


Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bulinuta27 spune:

sa va spun ca mie mi-au furat carucioarele, jucariile si ce mai aveam pe acolo de la spalatorie? am cehmat politia, au luat amprente, au facut pe acolo show cu femeia de servici..o si gasisera..dupa o luna am primit o scrisoare de la politie in care ma asigurau de tot sprijinul lor in continuare ...dar nu au gasit faptasii...io acu' ma gandesc? cum naiba sa furi mai frate carucioare de copil? ..asta e...o tara minunata DAR pacat ca e locuita - parerea mea

bulinuta mamica de bulinel dragutel

Poze noi


www.onetruemedia.com/shared?p=1ad6bcc6cb70cbb27cf08c&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">minune mica

Poze

Ajutati-o pe Sonia,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Hai mai Bulinuta, ca daca n-ar fi locuita n-ar avea cine sa-ti fure carucioarele!

Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput