hotii

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ritah spune:

Pe vremea lui Ceasca, mama lega presu(vorba vine, era o chestie din pai destul de frumos si durabil) cu sarma de prag.De unde se vede ca naravurile erau aceleasi si acum 25 de ani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui ritah
De unde se vede ca naravurile erau aceleasi si acum 25 de ani.



Se pare ca avem traditii milenare in domeniu...

poze multe cu noiAna a implinit un an 20062007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felix76 spune:

Caut carpa sa o leg cu sarma de usa, nu de alta dar poate mi-o fura si pe aia. Tara lui papura voda unde un pres face cu ochiu trecatorului care se gandeste " ce bine i-ar sta presului ala la usa?" Si poate si vizoru si televizoru.

Da, am fost si eu prin Europa si am umblat fara frica de a mi se fura ceva... Si am mai facut ceva, m-am ferit sa vb romaneste... Am venit in acelas avion cu cetateni, de exemplu din Anglia si din Roamania. Romanii si-au permis sa ceara la stewardesa al enspelea pahar cu bautura, ba au mai bagat si-n traista sa duca acasa la nevasta, englezii nu... Roamanii vb necivilizat, tare etc. Si exemplele ar continua...

Pacat ca nu invatam si noi ceva de prin strainataturi... Sau prea putini VEDEM in adevaratul sens al cuvantului ce se intampla pe acolo... Mai bine exportam "traditii". Oare prin Italia am vazut (era reportaj la TV) scris pe vitrine in romaneste "va rugam nu furati"? Ne roaga cica...

Felix

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kokiy spune:

Tot de pe vremea raposatului...mama, dupa n' presuri furate s-a suparat si a cumparat mocheta ieftina,dar cauciucata ...a decupat-o in mai multe bucati pe care le lipea cu prenandez de ciment ...nu-l mai spala,il arunca direct la ghena dupa ce se murdarea prea rau

****************************
Si Mihaita,are nevoie de voi!

Alaturi de Sonia!
****************************

Iulia, mami de Claudia (12.12.01) si Razvan (08.06.07)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tdi spune:

Cici, imi pare rau daca te-ai simtit ofensata, nu a fost cu intentie. Pe mine m-a frapat afirmatia pe care ai facut-o, cum ca 95% din masinile din Italia au lantzuri antifurt pe volan, in conditiile in care eu personal nu am vazut asa ceva in toti acesti ani si am circulat destul cat sa fi avut ocazia sa vad, e drept ca nu am fost in sud, unde intr-adevar situatia e mai delicata. Daca vorbesti de Napoli atunci se explica multe, totusi nu poti sa generalizezi situatia unui oras la o tzara intreaga.

On topic, Felix iti inteleg suparearea, este trist si frustrant ca intr-o tzara ce se vrea civilizata se intampla sa ti se fure de sub nas orice, pana si nimicuri pe care oricine si-ar permite sa si le cumpere insa prefera sa le "ia" de la altzii. De fapt asta e problema, mentalitatea multora - izvorata probabil din comunism - "ce-i al tau e si al meu", am vazut multi in Romania care iau pur si simplu tot ce le cade in mana fara sa le treaca prin cap ca de fapt fura! Altii o fac cu buna stiinta, simtindu-se smecheri si destepti ca au ce vor pe gratis, adica pe spatele "fraierilor". De exemplu real: vecina de palier iti "ia" ghivecele de flori aranjate in fatza usii tale si le pune la ea pe balcon, la vedere(!), te duci sa o iei la intrebari si iti raspunde cu nonsalatza ca le-a luat pentru ca le-a vazut acolo abandonate(!!!) si s-a gandit ca i le trebuie ei. Mie mi s-a furat telefonul in centrul Timisoarei, ghiciti care a fost reactia majoritatii: asa iti trebuie daca l-ai tinut in buzunar!? Poooftim??? Vorbim de telefonul meu personal, in buzunarul meu personal! Punct! Din pacate eu vad slabe sperante de indreptare a situatiei in Romania, in conditiile in care nu exista respect pentru proprietatea personala a celorlalti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Mie imi fura intrerupatorul de la lumina.
Ei il fura si eu pun altul. Si iarasi il fura si pun altul.
Numai asa de-a naibii... sa vad cand s-or satura oare?

Ultima oara am pus unul cu led. Rosu. Distrage atentia de la pres si de la vizor.

Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danat spune:

Citat:
citat din mesajul lui viviana

Mie imi fura intrerupatorul de la lumina.
Ei il fura si eu pun altul. Si iarasi il fura si pun altul.
Numai asa de-a naibii... sa vad cand s-or satura oare?

Ultima oara am pus unul cu led. Rosu. Distrage atentia de la pres si de la vizor.
Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi


Lesin dupa sarcasmul tau, viviana

Dana mama lu'Radu Stefan(Fecioras de 2003)

"Prietenii sunt aceia care te iubesc chiar si atunci cand te cunosc"

Hai la plimbare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Pe intrerupatoarele de la bunica mea din bloc administratorul a a scris cu vopsea "FURAT de la blocul X" si nu s-au mai furat :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Citat:
citat din mesajul lui felix76

Fetele, sunt tare suparata pe oamenii din tara asta de doi lei in care traim. Azi am fost la plimbare si cand am venit acasa n-am mai gasit presul de la usa apartamentului. Nu era vreo frumusete, am dat 20 lei pe el. Dar mi-e o ciuda de nu mai pot! Sunt asa de revoltata! Se poata asa ceva? Chiar sa ravnesti la presul de la usa cuiva??? Asa de neoameni am ajuns??? Offff

Felix draga,acum ceva timp,cand locuiam la bloc(cu interfon cu vecini arhicunoscuti),am patit si eu ca tine;spumegam,cum sa-mi ia mie covorasul!M-am tot gandit si am gasit ceva ca sa ma razbun .
Aveam un ghiveci pe care il luasem dintr-un targ;nu stiu de ce dar imi casunase pe el ca imi poarta ghinion si mai aveam o floare care de asemenea nu ii pria in casa mea,le-am pus pe holul blocului si bineinteles ca au disparut in 2 zile.
Nu stiu nici acum cine le-a luat dar as fi curioasa daca si-au exercitat efectul,.

Mergi la inceput