*Clopotei de Ianuarie - Februarie 2008* (9)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gattasalvaje spune:

quote:
Originally posted by alexia28

Laura, asa mi-a zis si mie med de familie dar m-a tot sunat directorul sa ma convinga ca se poate sa mi se dea pt toata perioada incat am zis ca poate nu stie dr meu. Oricum sunt ff suparata ca s-a ajuns la discutii ca trebuie atata munca pt depunerea unui concediu de-al meu si cine sa faca munca asta pt mine luna de luna...ca ei or sa-si recupereze greu banii astia...nu vor sa-mi plateasca, se plimba cu statul de plata de la un dir la altul...ce sa mai..saraceste firma din cauza salariului meu.

www.flickr.com/photos/10210052@N04//" target="_blank">Alexia de Natalia Maria 20.02.2008





Alexia , directorul ala al tau e un bou si un nesimtit ...in locul tau i-as fi zis cateva ...cat ai fost la serviciu si ai muncit pentru ei , a fost ok , acum cand , in deplina conformitate cu drepturile tale , stai acasa , nu potzi avea si tu parte de liniste. Spune-i ca nu potzi sa iei concediul decat pentru o luna si cu asta -basta. Oricum ei nu-si pot recupera banii pentru cele 126 zile intr-o singura luna ...trebuie sa deduca lunar concediul tau din contributia la fondul pentru indemnizatii si concedii medicale timp de 4 luni ...asa ca tam-tam-ul pe care ti-l face mi se pare nesimtire crasa , pur si simplu nu vor sa te lase in pace.
Cum adica nu vor sa-ti dea banii...ameninta-i si tu ca mergi la ITM pt ca e dreptul tau si nu fac ei cum ii taie capul...nah ca m-am enervat , ce impertinenti domne' !!!

Gattasalvaje - mamica Sarei ( 22 Decembrie 2007 )

Sara Eliza - cel mai frumos cadou de Craciun POZE

Povestea nasterii

Lucrushoarele Sarei vacanta 2007 Bebelina din burtica Cununia civila Nunta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gugushtiuc spune:

Fetelor LUca al meu e in al noualea cer. Deja zdrangane si smotoceste de zor jucariile atarnate, e o agitatie in dormitor de mama-mama.
LAURICI se pare ca si preferata lui tot girafa e.

GUGU de LUCA 19.12.2007

www.flickr.com/photos/12054829@N04/?saved=1" target="_blank">poze LUCA, alias "FOMILA"


POZE BOTEZ-PETRECERE 19.01.2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gugushtiuc spune:

quote:
Originally posted by miri_mik

gugu, sa va jucati cu placere! o sa va placa. lui bruno iiplacea de numa. dar pt sacha am luat alta dracie care nu e chiar asa draguta.

cu transpiratiile ar fi bine sa vezi un pediatru. in talpite e normal sa transpire si in plamite ca asa se regleaza temperatura, dar daca zici ca curge apa siroaie e mai bine sa ceri sfatul unui pediatru.

miri_mik mami de bruno (28.02.2006) si de bebe sacha (08.01.2008)
Povestea pseudo-nasterii
Povestea nasterii

http://b3.lilypie.com/A2Xhp1.png
http://b1.lilypie.com/0ymBp1.png










Transpira asa doar cand adoarme pe burta la mine sau la tati, in contact cu pielea noastra se incalzeste foarte tare.

GUGU de LUCA 19.12.2007

www.flickr.com/photos/12054829@N04/?saved=1" target="_blank">poze LUCA, alias "FOMILA"


POZE BOTEZ-PETRECERE 19.01.2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stancutza spune:

Fetele dragi,

Am o groaza de treaba de facut in casa, cu voi nu am mai stat, sunt in urma cu cititul...macar daca ar fi fost din cauze unei intamplari fericite!

Din pacate insa, am facut infectie la san ...a inceput acum 2 zile ca un canal blocat, cu durere si zona dura in san, am tot pus pitik sa pape sa mi-l desfunde, dar nu s-a intamplat, ba mai rau durea, o durere ascutita cand se prindea si manca...noaptea am folosit pompa, si spre groaza mea dintr-unul din canale tragea ceva vascos si de alta culoare decat lapticul...va dati seama ce era.

Ieri m-am dus de urgenta la medic, iau antibiotic, stau cu comprese reci, pun supozitoare antiinflamatoare si, ce ma enerveaza cel mai rau, pompez laptele din sanul stang cu buba si il arunc. Micuta mea nu se satura doar din dreptul si ii dau completare, intre 60 si 90 ml la fiecare masa.

Ieri eram distrusa...mi se parea ca m-a blestemat cineva sa ma chinui asa cu alaptatul asta, sa am atatea probleme! Azi sunt mai senina, dar tot mi-e frica ca o s apierd lapticul la sanul afectat (dr mi-a zis ca gheata sau compresele reci pe care trebuie sa le tin acolo nu prea ajuta lactatia). In plus, ma gandesc ca asta mica a tras si ea mizerie din aia...daca i se intampla ceva? Dr mi-a zis ca de cele mai multe ori responsabil de infectii este Stafilococul auriu, dar nu se poate sti pana peste vreo sapt cand iese rez. de la analiza secretiei mamare.

Cam asta ar fi...viata mea acum se reduce la alaptat, pompat, preparat, spalat si fiert bibe...Si abia astept sa ma fac bine si sa revenim la normal.

Va pup, incerc sa citesc din urma si sa mai raspund si eu ceva

Stancutza, de Sofia Elena - 21.01.2008

Povestea nasterii Sofiei
Poze Sofia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gugushtiuc spune:

quote:
Originally posted by stancutza

Fetele dragi,

Am o groaza de treaba de facut in casa, cu voi nu am mai stat, sunt in urma cu cititul...macar daca ar fi fost din cauze unei intamplari fericite!

Din pacate insa, am facut infectie la san ...a inceput acum 2 zile ca un canal blocat, cu durere si zona dura in san, am tot pus pitik sa pape sa mi-l desfunde, dar nu s-a intamplat, ba mai rau durea, o durere ascutita cand se prindea si manca...noaptea am folosit pompa, si spre groaza mea dintr-unul din canale tragea ceva vascos si de alta culoare decat lapticul...va dati seama ce era.

Ieri m-am dus de urgenta la medic, iau antibiotic, stau cu comprese reci, pun supozitoare antiinflamatoare si, ce ma enerveaza cel mai rau, pompez laptele din sanul stang cu buba si il arunc. Micuta mea nu se satura doar din dreptul si ii dau completare, intre 60 si 90 ml la fiecare masa.

Ieri eram distrusa...mi se parea ca m-a blestemat cineva sa ma chinui asa cu alaptatul asta, sa am atatea probleme! Azi sunt mai senina, dar tot mi-e frica ca o s apierd lapticul la sanul afectat (dr mi-a zis ca gheata sau compresele reci pe care trebuie sa le tin acolo nu prea ajuta lactatia). In plus, ma gandesc ca asta mica a tras si ea mizerie din aia...daca i se intampla ceva? Dr mi-a zis ca de cele mai multe ori responsabil de infectii este Stafilococul auriu, dar nu se poate sti pana peste vreo sapt cand iese rez. de la analiza secretiei mamare.

Cam asta ar fi...viata mea acum se reduce la alaptat, pompat, preparat, spalat si fiert bibe...Si abia astept sa ma fac bine si sa revenim la normal.

Va pup, incerc sa citesc din urma si sa mai raspund si eu ceva

Stancutza, de Sofia Elena - 21.01.2008

Povestea nasterii Sofiei
Poze Sofia



Imi pare rau ca trebuie sa treci prin asta. Poate daca iei pastilute galactogil o sa fie bine cu lactatia.

GUGU de LUCA 19.12.2007

www.flickr.com/photos/12054829@N04/?saved=1" target="_blank">poze LUCA, alias "FOMILA"


POZE BOTEZ-PETRECERE 19.01.2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns isidora spune:

Ellenutzapoze cu Ioan sunt pe mailul comun la mamici si bebelusi...

Mitsule nu vreau sa ne batem in complimente dar tb. sa mentionez cu rusine ca pe masa de nasteri aveam fond de ten si eram nitel machiata..asa mai discret cum mi-e felul...dar daca tu vrei sa ma vezi naturala si frumoasa nu poci eu pt. ca sa ma opun....Dar poate sa-ti infirme Angi care m-a vazut in dim. in care tb. sa nasc nemachiata,proaspat trezita din somn,nespalata nici pe dinti ,nici pe fata ca sunt stearsa si insignifianta si pe deasupra si nepoliticoasa ca aM TINUT-O PE aNGI la poarta ,cu Pupi in masina...

Doc,pai uite asa ingineru' o s-o ajunga din urma pe fiimea ca sa se ia,nu? E precoc rau si frumos cat incape pe deasupra!
multumim pt. link-uri! Ah,si povestea nasterii pusa pe prima pagina parca are alta valoare si savoare!fELICITARI happy mama inca o data!

Laura dimitris am citit povestea....si m-am emotionat si am retrait-o pe mea..ca tot scurta asa a fost si frumoasa...Felicitari!mama curajoasa!P.S:Te-a cusut Badiu cu ate resorbabile?Esti bine acum? La mine au folosit la Isi ata normala iar la Ioan resorbabila...si am emotii parca am senzatia ca nu se prinde...desi m-a simtit mai bine dupa decat la Isi..

Anca.b Doamne ajuta sa fie bine!Sa vii cu vesti bune de la spital!

Miri,mamaaaa ce amalgam frumos de religii acolo...mi-e si mai simpatic sotul tau acum ca e evreu...Cat despre taina botezului nu s-ar stirbi cu nimic asa cum pui tu problema...dimpotriva...dar n-as vrea sa-mi dau cu parerea neintrebata...And yet, ar fi minunat ca tu si sotul sa fiti de acord intr-o privinta sau alta...

Cu IOAN s-a rezolvat ...nu necesita tratat. icterul lui...sunt peste grafice...Doamne ajuta!

Pup,fetele!

Adina
Mami de(Isidora-4ani) si Ioan 3 sapt.
www.kodakgallery.eu.com/BrowsePhotos.jsp?&collid=4516866000233.5781386000233.1203523802941&&localeid=en_GB_EURO&&localeid=en_GB_EURO&UV=128845807824_9450568900233" target="_blank"> Poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns isidora spune:

Of,Stancutza ,saracutza de tine ,prin ce tb. sa treci...Doamne ajuta sa tina cat mai putin si sa-ti revii cu laptele...oricum stimulat mai mult sanul ok poate sa produca suficient pt. Sofia..dar asta hotarasti tu ...vazand si facand...fata si sanatate!

Adina
Mami de(Isidora-4ani) si Ioan 3 sapt.
www.kodakgallery.eu.com/BrowsePhotos.jsp?&collid=4516866000233.5781386000233.1203523802941&&localeid=en_GB_EURO&&localeid=en_GB_EURO&UV=128845807824_9450568900233" target="_blank"> Poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns darene spune:

Stancutza nu mi-a venit sa cred,toate problemele cu alaptatul la tine treag.Dar lasa ca trece si asta,multi pupici!

Miri noi am fost la pediatru,sigur are candidoza,m-a controlat si pe mine la sani asistenta.In plus cateva zile se curatase complet si acum stiu diferenta.Cand e alb de la lapte se ia usor + limba nu trebuie sa fie alba la 2 ore de la papat.

Am pus pozici cu familia noastra mica daca era cineva curios sa ne vada:

http://family.webshots.com/album/562818785MlfHtC

Poze
Poze Khalid

www.onetruemedia.com/shared?p=4c49c7a20381c93ac02f82&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Montaj Khalid


Povestea nasterei



Elena,mamica de Khalid 21.12.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

quote:
Originally posted by gattasalvaje

quote:
Originally posted by Lala_D

quote:
Originally posted by gattasalvaje





[quote]
Gatta ai tinut termometrul pana a facut 2 bip si afisa 000 apoi ai apasat ?
Te intreb deoarece eu am de ani de zile termometrul asta si imi functioneaza perfect. Atat la Bogdan cat si la Andrei.
Doar ca trebuie tinut perfect la 90 de grade in ureche si sa iei temperatura pe medie nu la primul bip ci la al doilea.
Ca valoare fata de cel rectal este mai mica cam cu 0,5 grade.
Eu le-am luat temperatura cateva zile la rand sanatosi fiind ca sa imi fac o idee de valoarea lor "normala" .
A.....si capisonul termometrului trebuie sa fie perfect curat.

O zi excelenta !
Lala.


Fratele mai mare!
Baby Andrei ! (27.12.2007)

Poze



Lala , exact asa cum zici tu am procedat...am citit instructiunile alea de nshpe mii de ori. Azi dimineata imi arata pe term. intrarectal 37.6 iar pe cel de ureche 35.4. Term. meu intai imi da un bip care ma avertizeaza ca incepe masurarea , iar dupa vreo cateva secunde alte 2 bip-uri , cand se detecteaza temp. maxima la nivelul timpanului. Atunci scot term si apas pe butonul din partea de sus si-mi afiseaza temp. masurata. Si tin exact la 90 de grade si trag un pic de pavilionul urechii...Nu stiu ce e wrong...ma gandesc c-o fi defect termometrul.

Gattasalvaje - mamica Sarei ( 22 Decembrie 2007 )

Sara Eliza - cel mai frumos cadou de Craciun POZE

Povestea nasterii

Lucrushoarele Sarei vacanta 2007 Bebelina din burtica Cununia civila Nunta




Gatta, NU mai scoate termometrul din ureche inainte sa apesi dupa cele 2 bip-uri !
Ia incearca asa si sa imi spui daca merge mai bine.
In mod normal ar trebui sa iti arate la Sara cam 36, 5 - 36, 8 C

O zi excelenta !
Lala.


Fratele mai mare!
Baby Andrei ! (27.12.2007)

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns darene spune:

Gugu al meu transpira cand il tinem in brate si cand suge;i se uda parul de zici ca a facut baitza.

Monica Serban e mortal cu genele alea lungi,e frumos foc.Se vede ca e alintat din "vorbele lui".

Poze
Poze Khalid

www.onetruemedia.com/shared?p=4c49c7a20381c93ac02f82&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Montaj Khalid


Povestea nasterei



Elena,mamica de Khalid 21.12.2007

Mergi la inceput