Clopotei de Ianuarie-Februarie 2008 (15)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alinaatudor spune:

ellenutsa..tocmai l-am mai intrebat o data..si mi-a zis ca e frig afara si ..asta nu ar fi o pb..dar cica bate vantul...ufff...daca e cred ca pe la 2-3 asa sa dam o fuga..dar nu promit nimik:(pentru ca mircea e antiplimbare...asa in general ..:(
iti dau sms cand plecam de acsa si daca puteti si vreti..ne vedem acolo..ok?



Poze cu ingerasul

Ingerasul creste

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellenuta spune:


alina

si al meu e antiplimbare, stai linistita. prefera sa stea la terasa la bere .. si mi-a spus ca e frig si bate vantul. da-mi sms, poate venim.

stoisor stai linistita. laptele de acum e multtt mai bun ca ala de pe vremea lu' ceasca! si nu esti nici prima nici ultima care nu alapeaza .. nu-ti mai face atatea probleme.

Elena de Eva Maria (14.01.2008)

BITZI CRESTE MARE

BEBE EVA MARIA
POVESTEA NASTERII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura Ioana spune:

Gatta da-i lapte praf TOPFER LACTANA! E bun ptc regleaza tranzitul intestinal: daca-i constipat sau daca are diaree. Asta-i place Theei (ii dau doar seara un bibe) si mi-l recomandase dr ei de familie.
Stoisor si eu i-am dat Theei glicerina boraxata pe limbuta, ca avea ciupercuta (adica limba incarcata). Iti invelesti degetul in compresa sterile, inmoi in glicerina boraxata si o tamponezi in gurita (si pe limba sip e obrajori si pe cerul gurii), daca plange e chiar mai bine, ca dai peste tot. Sa nu stergi, doar tamponezi, ca-i foarte sensibil bebe si poate sangera.
Fetelor pt ce-i GAVISCONUL asta, ca vad ca va agitate tare pt el? Daca-i ceva super bun pt bebe vreau si eeeuu!!!
Nemary eu stiu ca multe femei au ramas insarcinate in timp ce luat Exluton Noi folosim preze.
Elenuta cred ca, dup ace ti-a sarit somul, iti venea sa o mananci de dragalasa! Mi-o imaginez cum se zambarea la tine Asa-mi face si Thea, daca e trezita cu ceva vreme inainte sa o aud eu (desi patutul ei e langa al meu), rade cu o gura mare la mine cand ma vede de-mi sare si somn si tot si-mi vine sa o pupacesc
Dana (danoniq) ce copii frumosi ai! Albert se vede ca-I baietel, are fatzuca de barbatel Iar Vanessa e o scumpa, ce motata si ce rochita rosie frumoasa…si ce torturi faine! Sa-ti traiasca! Vad ca Albert are si patut si carusel ca Thea


Mama fericita de minune si frumusete de Thea Maria
Sarcina 2007
Nasterea minunii Thea Maria
Atat sunt de mare
Botezul minunii Thea Maria
Poze cu hainute primite si rochita de botez + matusile mele
Am 2 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gattasalvaje spune:

quote:
Originally posted by Ellenuta


gatta cu greutatea lui bebe .. si eu m-am panicat .. in 10 zile nu a luat decat 55 grame .. de pe 14 pana pe 24 .. era sa mor cand am vazut cantarul .. maine ne cantarim iar, sper sa fi luat macar vreo 150-200g ... mi-a spus miri ca orice bebe are si perioade de stagnare .. si monica doc trece prin aceeasi problema ..

so .. dont worry!!

Elena de Eva Maria (14.01.2008)


BITZI CRESTE MARE

BEBE EVA MARIA
POVESTEA NASTERII


Ellenuta , la Bitzi nu se cunoaste , ca ea este mai durdulica si s-a nascut cu peste 4 kg , insa Sara a fost mititica de la inceput si daca mai si stagneaza , mi-e frica sa nu ramana pitika.Cand citesc aici de bebei cu 5 kg la 2 luni ma cam iau gandurile , ca a mea abia-abia a facut 5 kg la 3 luni.Pediatra a vazut-o ieri si a zis ca arata foarte bine , are un pic de pulpitze si gusulita , nu e nici pe departe skinny.
De cand i-am bagat laptele praf , am cam dat-o peste cap...o doare burtica pt ca nu poate face kk si cred ca de-aia nu mananca asa bine. Uuuff , ce greu se fac oamenii mari !

Gattasalvaje - mamica Sarei ( 22 Decembrie 2007 )

Sara Eliza - cel mai frumos cadou de Craciun POZE

Povestea nasterii

Lucrushoarele Sarei vacanta 2007 Bebelina din burtica Cununia civila Nunta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gattasalvaje spune:

quote:
Originally posted by Laura Ioana

Gatta da-i lapte praf TOPFER LACTANA! E bun ptc regleaza tranzitul intestinal: daca-i constipat sau daca are diaree. Asta-i place Theei (ii dau doar seara un bibe) si mi-l recomandase dr ei de familie.

Mama fericita de minune si frumusete de Thea Maria
Sarcina 2007
Nasterea minunii Thea Maria
Atat sunt de mare
Botezul minunii Thea Maria
Poze cu hainute primite si rochita de botez + matusile mele
Am 2 luni



Laurici , noi am inceput cu Humana 1 , apoi am aflat ca si Topfer este la fel de bun ...mi-e cam frica sa schimb lapticul de capul meu. Am inteles ca nu prea merge pe incercate , daca incepi cu o formula , cam trebuie sa mergi pe ea in continuare. Si eu tot seara ii dau Sarei un biberon. Am observat ca seara este productia cea mai mica de laptic , iar dimineata cea mai mare. Uneori incerc si ziua sa-i dau bibe , cand am eu impresia ca nu s-a saturat , insa , de cele mai multe ori refuza . Cred ca mai bine de 3/4 dintr-o cutie de formula se duce pe scurgerea de la chiuveta...zuziliciu nu e fan lapte praf, il accepta numai cand este fomista rau de tot .

Gattasalvaje - mamica Sarei ( 22 Decembrie 2007 )

Sara Eliza - cel mai frumos cadou de Craciun POZE

Povestea nasterii

Lucrushoarele Sarei vacanta 2007 Bebelina din burtica Cununia civila Nunta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gattasalvaje spune:

Astazi m-a sunat nasha Sarei sa-mi spuna ca nu-i gaseste o rochita de botez frumoasa. Ea sta in Calarasi si acolo , cica oferta de lucrushoare pt bb este f. saraca . Ma roaga pe mine sa ma uit prin magazine si , daca gasesc ceva frumos , sa-i iau si-mi deconteaza ea. So , stiti vreun magazin unde pot sa gasesc trusouri frumushele?
Mi-ar place o rochita din panza naturala de bumbac sau in...nu ma omor dupa alea din voal sau din satin.

Gattasalvaje - mamica Sarei ( 22 Decembrie 2007 )

Sara Eliza - cel mai frumos cadou de Craciun POZE

Povestea nasterii

Lucrushoarele Sarei vacanta 2007 Bebelina din burtica Cununia civila Nunta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stancutza spune:

Hello zuzici!

E frumos afara, desi racoare, noi o s-o scoatem pe micuta in marsupiu! Acolo doarme, cu nasu' in pieptul maica-sii

Gatta, si Sofia are fontanela mare si dr ei a recomandat 3 picaturi de Vigantol pe zi, cel putin si in cursul lunii aprilie. De fapt 2 pediatri + medicul de familie au recomandat 3 picaturi, stii si tu ca se dau in functie de dimensiunea fontanelei.

Stoisor, te inteleg ca esti stresata de control...dar spune-i dr. ca inca te mai doare zona si, in cazul in care va fi chiar control acolo, si nu doar palparea burtii, sa se poarte cu grija! Eu am facut ceza si nu stiu daca e la fel controlul dupa nasterea naturala.

Iar glicerina, poti sa i-o dai asa cum ti-au zis fetele: ori badijonaj cu compresa sterila (eu n-am reusit niciodata, Sofia incepea sa-mi suga degetul imediat ce i-l varam in gura), sau pusa pe suzeta. Dar pentru ciupercute se recomanda glicerina cu nistatin, nu boraxata din cate stiu eu. Nistatinul este un antifungic.

Referitor la laptele praf...daca sunt portii mici (30-50 ml) se poate da urmatoarea portie si mai devreme de 2 ore. Daca e portie intreaga (90 /120) asteapta doua ore jumate cel putin pana la urmatoarea masa.




Stancutza, de Sofia Elena - 21.01.2008

Povestea nasterii Sofiei
Poze Sofia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stancutza spune:

Fetele,

am si eu niste intrebari:

1. Sofia mea nu a dormit niciodata pe burta. Ziua o tin in relax, care nu permite aceasta pozitie, noaptea in patul ei dar o culc pe spate. Cum sa fac? Sa o culc pe canapea ziua, sa astept sa adoarma si pe urma s-o intorc? Pentru ca treaza nu-i place sa stea pe burta.

2. Dat fiind ca e soare afara mai mereu, ar trebui sa incepem sa dam micutii pe fata cu crema de protectie solara cand ii scoatem? Speciala pentru bebei, cu factor mare? Sau asteptam pana la vara ca sa incepem s-o folosim?


Fetele, voi ati observat ca puiutii nostri sunt din ce in cei mai...oameni mari? Eu am vazut la Sofia ca doarme in fiecare noapte cel putin 6 ore legat (daca reusesc sa o pacalesc sa adoarma si dupa trezirea de la 6-7, mai prindem inca trei ore de somn ...mmmm...), ca acum da aerul afara si singura destul de des, ca nu prea mai are colici, ca sta din ce in ce mai mult singura uitandu-se pe pereti fara sa planga...ce mai, niste omuleti! Nici nu simt cand se petrec schimbarile astea...Doar le remarc asa, la momente de bilant

Stancutza, de Sofia Elena - 21.01.2008

Povestea nasterii Sofiei
Poze Sofia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Shose spune:

Mishule dupa gusturile mele BB C se face din ce in ce mai frumos si capata o expresie interesanta. baiatul si pt mami

Angeliqule si Stancutza si multuim de aprecieri
va si noi si va imbratisam cu drag.

Doculetz DOAMNEEE cum e dom'inginer de smecher si talentat.
Shose baiatul, ce drag imi e de el!

[red]LA MULTI ANI! Dariutza, Tudorash, Luca si Razvanel.
Sa cresteti mari si frumosi.



Shose si Pipetzica

www.flickr.com/photos/10814074@N07/" target="_blank">Poze

Sunt mare

Povestea Nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gattasalvaje spune:

Uuuff , sunt tare suparata . De parca reactia la vaccin si constipatia nu ar fi fost suficiente , Saratzelul s-a mai pricopsit si cu o afurisita de conjunctivita . Azi dimineata am observat ca are in ochisorul stang o secretie galbena , care devine din ce in ce mai abundenta desi o sterg mereu cu compresa sterila si ser fiziologic. Acum am sunat pediatra si mi-a zis sa-i pun Tobrex picaturi de trei ori pe zi cate o picatura , timp de 7 zile.
Mi-e frica sa nu ii treaca si la ochiul drept ca se tot freaca cu manutele.
Alina023 , parca tu ai mai avut problema asta cu Anita...te rog , spune-mi si mie cum ati tratat-o si in cat timp s-a vindecat.
Deja am o intreaga lista de medicamente pe care trebuie sa i le dau , cred ca-mi voi face o schema de tratament cu zilele saptamanii ca sa nu uit ceva.
Deci :
dimineata - Lass Baby si Tobrex + Panadol inca 2 zile dupa vaccin
pranz - Vigantol si Tobrex
seara - Liv 52 si Tobrex + iarasi Panadol

Gattasalvaje - mamica Sarei ( 22 Decembrie 2007 )

Sara Eliza - cel mai frumos cadou de Craciun POZE

Povestea nasterii

Lucrushoarele Sarei vacanta 2007 Bebelina din burtica Cununia civila Nunta

Mergi la inceput