Pepenasi de iulie-august 2008 (18)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Caprioara spune:

Boti, poti face in orice zi analizele de tiroida. E vorba de TSH, T3, T4. Io aveam hipo si luam tratament eutirox, dar acum vad ca am dat in hiper, adica TSH sub normal. Am reusit sa vorbesc cu doctorita ultra rapid ca era fff prinsa si mi-a zis sa nu mai iau eutirox 6 saptamani si sa repet analizele la alt laborator, de curiozitate. Io oprisem deja eutiroxul cand am vazut ce TSH mic am. Hiperiroidia are ca simptome printre altele scadere in greutate si transpiratie mai abundenta. Dupa nastere exista o forma de boala postpartum care la inceput e hiper si apoi devine hipo. Cred ca la mine la sarcina cu Matei s-a intamplat asa dar eu am depistat-o dupa 1 an si juma , cand am ajuns la o dermatoloaga care m-a trimis la endocrinologie, zicandu-mi ca e "precisa" ca de acolo mi se trage. Si a avut dreptate.

Trebe sa fug.

pup you all,

Caprioara, mami de Matei (07.01.2002) si de Ilinca (14.07.2008)
Povestea nasterii Ilincutzei, poze Ilinca si Ilinca si Matei
poze Ilinca, burtica, botez si altele
(cont abimami2008 cu parola de la mailul comun)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabriela82 spune:

o scumpete Allegra Cara de Carmenela si mami la fel

Kamelya multumim



GABRIELA de IRINA PAULA (02.07.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabriela82 spune:

dulcica foc Deea de Mina

aaaaa si Ana Sofia de Marina are poze noi, e asa frumusica.





GABRIELA de IRINA PAULA (02.07.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaxena spune:

Citat:
citat din mesajul lui Kimmy

Anaxena nu-mi spui te rog in ce magazine se gaseste desincrustante?Solutia pentru curatat rosturi de care ai zis pe perioada sarcinii.Am ceva treaba cu rosturile astea...Acu ma apuc de frecat

Izabella mami de Timea Cristina (28.06.2008)

nu te pot ajuta cu magazinul,ca eu il iau de la alimentara..dar sa shti ca acest produs te scuteshte de frecat:doar pui pe rosturi ,ashtepti si indepartezi si gata..rosturi ca noi!!!firma producatoare este ASEVI



Ana-Maria de Maria 19.06.2008
www.flickr.com/photos/12649238@N02/?saved=1" target="_blank">diferenta dintre poza si fotografie+poze test+poze bb+poze burtica
www.dailymotion.com/anaxena/video/x5bzzp_maria_lifestyle" target="_blank">filmuletze bebe 20s+33s new de new!!
Maria,povestea nashterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marimar spune:

Citat:
citat din mesajul lui turturica

Da stiu ca scrieti o gramada, de-abia ce-am apucat sa recuperez tot ce s-a scris.
Ma bucur s-aud ca nu-s singura cu foamea-n git, tocmai ce pap un piureu de castane, toamna e nebunie ca eu mi-s innebunita dupa castane si le maninc in orice pozitie si-n orice fel, coapte, piureu, in prajituri, in mincare. In halul asta n-o sa slabesc veci.

pica, ma laud si eu cu copil dormitor noaptea, a mea a dormit de la 10 fara un sfert seara pina la 10 dimineata cu pauze de mincat la 2 si la 6 dimineata. Sint o odihnita, ce mai, sper sa o ducem tot asa.

Mami de Mara (19.08.2008)


wow Turtu,
asta da performanta ! Bravo Mara!

Eu gasisem pe aici prin forum tradusa o metoda de adormit bebeii, o s-o copiez, era un subiect uitat pe undeva

se numeste Metoda Karitane ( de la Karitane , un oras in Noua Zeelanda)

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=94892&whichpage=1


Ciclurile somnului
Noi toti avem anumite cicluri de somn; la adulti un ciclu complet dureaza aproximativ 90 minute, la sugari acesta dureaza in jur de 40 minute (0-3 luni – 40-45 minute, 3-6 – pana la 60 minute, dupa 12 luni – in jur de 70-80 minute). In timpul fiecarui ciclu trecem prin faza somnului rapid, superficial (REM) si faza NON-REM – somnul profound. Unii copii pot “omite” REM si sa intre in faza somnului pround foarte repede, alti copii insa au nevoie de mai mult timp (chiar si 20 minute) ca sa ajunga la aceasta faza. Noi toti ne trezim in timpul noptii dupa faza de somn profound si daca nu exista nimic ce ne-ar fi putut deranja in acel moment (sunete puternice, senzatie de frig/cald etc.) adormim la loc, in faza de somn superficial. Nici nu tinem minte astfel de treziri.

Sleep needs. Pe masura ce creste copilul nevoile acestuia de somn scad, iar perioada in care acesta sta treaz este tot mai lunga. 6 saptamani – sta treaz in jur de 1 ora, iar somnul ce urmeaza dureaza aprox. 2-3 ore, 12 saptamani pana la 20-22 saptamani – 1,5-2 ore sta treaz, 2-2,5 ore doarme, dupa 20-22 saptamani – 2-2,5 ore/2-2,5 ore doarme, dupa 6-8 luni – 2-3 ore treaz, 1,5-2 ore somn.
Copiii mai mari dorm 1 data pe zi pana la varsta de 3-4 ani .
Regimul copilului
Se propune urmatorul regim al zileo – este foarte important

SOMN-MANCARE-JOACA
Reglati regimul copilului vostru in asa fel, incat acesta sa manance imediat dup ace se trezeste. Daca (,) copilul mananca chir inainte de a dormi, i se va crea o asociere intre mancare si somn, si atunci cand copilul se trezeste in timpul fazei REM (nu conteaza dca e zi sau noapte), acesta asteapta urmatoarea masa, fie aceasta si una scurta.
Semnalele de oboseala
Copiii ne arata cand sunt obositi. Fie prin frecarea ochisorilor/nasucului, incetinirea activitatii, reducerea concentrarii si/sau coordonarii in timpul jocului, scancetele caracteristice, dau dinmaini/picioare, strang pumnisorii, casca – adica o mamica atenta recunoaste semnalele de oboseala transmise de copilul sau.
Principalele actiuni inaintea aplicarii oricarei metode:
-asigurati-va ca (,) copilul Dvs se simte confortabil – nu-l strang hainitele, este satul, temperatura in incapere este potrivita, are pampersul curat (in timpul aplicarei metodei pampersul se schimba doar daca s-a facut caca in el, pampersul ud nu se schimba (este un moment important)) etc.
- inainte de a-l culca pe bebelus efectuati cu acesta niste exercitii de “incetinire” a acestuia. Adica neteziti-l, spuneti-i o poveste, faceti-I un usor masaj, baie.
- puneti copilul in pat treaz. Evitati adormitul copilului in brate (prin leganare de exemplu) sau la piept – dupa ce-l veti pune in patut si dup ace copilul se va trezi in faza de somn rapid, copilul va crede ca este la Dvs in brate si va avea nevoie de ajutorul Dvs ca sa adoarma.
- Daca bebelusulu Dvs adoarme mai usor infasat (daca are manute prea active sau tresare puternic) – infasati-l nu strans de-asupra hainitelor. Cel mai bines a-l infasati cu manutele indoite de la coate (mainile sa fie aproape de fata) ca in caz ca va vrea sa-si suga pumnisorii s-o poata face.
- daca bebelusului nu-i place sa fie infasat, puteti sa-l acoperiti cu o plapumioara

METODA KARITANE PENTRU COPII DE 4-7 LUNI
1. Fiti atenti la semnalele de oboseala la copil
2. Petreceti 5-10 minute cu copilul facand activitati de linistire (povestiti-i, tineti-l la piept si cantati-i, etc.)
3. Puneti copilul in pat in pozitita preferata de el pentru somn, daca e nevoie inveliti-l
4. Neteziti-l, leganati-l usurel – alegeti o singura actiune, si spuneti-i ceva linistitor (sunetul sh-sh-sh-sh… sau un cantec de leagan). Iesiti din camera
5. Daca a inceput sa planga (in lipsa Dvs) – lasati-l 1-3 minute sa planga (puteti chiar cronometra)
6. Intoarceti-va in camera la copil si repetati actiunea de linistire (netezit, “sh”, cantec de leagan) in decurs de 3 minute
7. Parasiti iarasi camera pe 3 minute. Daca vi se pare prea mult, incepeti cu 1 minut, data urmatoare 2 minute, urmatoare – 3 minute
8. Unor copii cand dorm le ajuta un sunet monoton incet – poate fi radio, cantece de leagan, orice alta muzica linistitasau de relaxare.
9. Repetati punctul 6.
10. Repetati punctul 7.
In functie de varsta copilului puteti mari perioada in care nu sunteti in camera – treptat, cu cate 1 minut, si totodata in functie de cum rezistati Dvs sau partenerul Dvs la plansul copilului. Insa la aceasta varsta nu se recomanda sa parasiti camera pentru mai mult de 5 minute Ascultati cu atentie cum plange bebelusul Dvs si decideti singuri cand sa va intoarceti la el in camera sis a repetati pasul 6. Daca bebelusul plange atat de tare incat nu-l puteti linisti prin netezire, luati-l in brate si faceti ceea ce faceti de obicei pentru calmarea copilului (cu exceptia hranitului). Insa!!! – nu asteptati sa adoarma copilul in brate. Imediat ce copilul s-a linistit – puneti-l in patut (inca o data va atrag atentia – copilul treaz) si repetati procedeul de la inceput.
Pasii 4-10 nu trebuie sa dureze mai mult de 45 minute. Daca bebelusul dupa 45 minute nu s-a linistit si/sau adormit, scoateti-l la plimbare, faceti-i un masaj usor sau o baie pentru relaxare. Aceste actiuni nu trebuie sa dureze mai mult de 30 minuute. Dupa aceasta repetati actiunile descries la p.1-10. Daca a venit timpul pentru hranire, hraniti copilul, fara a repeat p.1-10, jucati-va putin si repetati p.1-10.




Capri,, imi pare rau ca ai probleme cu tiroida, multa sanatate it doresc!!

Diarux, vazut poze cu inainte - si - dupa....cum naiba ai slabit asa de repede ???? Bravo tie, areti super!

Turtu, ti-a adus mami piure de castane??? YUMMY!! Daca citeam asa ceva si eram in NZ zburam pina la tine in Elvetia sa ti-l iau de sub nas ca sin MOARTA dupa el, cind eram gravida in NZ visam noaptea ca mincam piure de castane, a trebuit sa-mi trimita din RO pachet cu piure de castane !!! Noroc insa ca aici gasesc totusi

-------
eu si cele 3 minuni ale mele
........
Alaptati cit de mult, incepeti diversificarea de la 6 luni si mare atentie la ce alimente dati copilului!
Nu va jucati, repercursiunile in timp pot sa fie iremediabile !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dia_filipas spune:

Seara buna fetele!!

Noi azi am fost in plimbari, ca a fost fainutz afara!

Multumesc tuturor pentru aprecierile la adresa Mirunicii!

Tecky super faina ideea cu costumele ursitoarelor!! Raluca a fost o frumoasa! Si tu de altfel!

Anaxena ce m-ai distrat cu Maria mandra de tzatza ei incat o arata la tot mall-ul

Capri imi pare rau ca ai probleme cu tiroida! Sper sa se rezolve!

Iza bafta s-o convingi pe scorpie sa-ti faca adeverinta...poate totusi se indupleca...Ce dulce eTimi cu tot pumnul in gura!!

Maitreyi felicitari studento!!

Sun superbe pozele cu Thea...mai ales alea cu intoarcerea!

ileana m-ai distrat cu schiatul..eu nu ma incumet ca am incercat o data si am cazut in nas...m-am lecuit, prefer patinajul

pica ce program misto are fiu-tau! Te invidiez!!

Vio nici Miruna nu vroia suzeta de la inceput, da i-o tineam in gura si nu o lasam s-o scuipe, pana o prindea ca lumea si o molfaia...acu a descoperit degetul si nu-i mai place suzi...

Cristina ma bucur ca ai aparut!!

Anna multa sanatate Ioanei! Sper sa-i treaca fara antibiotice. Am vazut poze...e o dulceata de fetita!! Imi place aia pe canapeaua zebra...ce rochita faina areee!! Unde i-ai gasit ciorapei ca si eu vreau sa-i iau!!!

Carmenela Allegra e o bombonica de fetita! Sa mai pui poze! Ce fain doarme cuiobarita in prosop si ce pletoasa e!

Alina mami de Darius bine ai venit!! Scrie repede cateva mesaje, sa scapi de moderare, sa te vedem live!!

CM nici eu nu am si Miruna are aproape 3 luni!! Should I worry? Ca ea mai primeste si completare!

Hemoroizi am si de-aia, externi inca, oh joy!! Am iesit taaare sifonata dupa sarcina asta...is mai rau ca o baba reumatica, ca ma mai dor si toooate incheieturile, dimineatza abia ma ridic din pat...

Acu' sa revenim la lucruri mai placute: vazut poze deAlexandra de Voi care e o dulce cum doarme cu mana sub cap, Theodor grasunelul, Tudor Milan bombonel in leagan! Maya-Elena ce dulce doarme infofolita!! Irina Paula care are un zambet fermecator! David Gabriel care are niste falcutze...delicioase!!, dolofanul Ryan cu pijamalute de baiat mare!, Maya de Vicky care e o scumpete in rochita aia rosie!, Erika ce dukce e cum doarme cu mana la tampla! Cam atat am apucat, dar mai reiau ca is toti frumusei din cale afara!!

Fug la somn ca nu mai am mult!! Noapte buna si linistita!!


Dia mami de Miruna 15.07.2008

poze
poze burtika

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Biribu spune:

buna fete, nu m-a dat nimeni disparuta?
ce se mai aude pe aici, ceva zarva ceva certuri, nimik????
greu de tinut pasul cu voi...

noi fuseram ocupati... cu scos de muci la doi copchii raciti, bine la aia mare vorba vine ca rar reuseam sa o prind ca sa fac asa ceva nu stiu daca lipsa de somn e de vina dar am dat jos 2 kile sunt mai fericita decit daca cistigam la loto... vedeti ce putin imi trebe...

vazut poze fromoase cu pepenasi, nu nominalizez ca toti sunt niste frumosi.

dar nu pot sa tac si sa nu zic: bei ileanna tu prin bulgaria aia asa despuiata ai umblat? pai aia cica e fusta? nu te-a arestat nimeni??

capri am vazut acum ca ai probleme dar si ca ai vorbit cu dr ta, si eu ti-as fi zis la fel ca e f bine ca ai intrerupt eutiroxul. chestia e ca atunci cind slabesti brusc si necesarul de medicament e mai mic si tu probabil ai luat mai mult decit era nevoie pe o buna perioada, de aici si tsh-ul scazut. in general se reechilibreaza in 6-8 saptamini, atunci vei stii ce si cum exact.

kimmy
lasa frigiderul ala in paceeeeeeeeeeeee!!!



Mami de Anna (5.02.2007) si Anthony (27.06.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladymina77 spune:

Neata buna,
Cum ati dormit bebelusi?Sper ca bine ca si noi.
Da` chiar oare de la cate luni nu va mai treziti voi sa papati noaptea ai?
Azi o sa fie super afara ca e o ceata de toata frumusetea.Ce bine ca mai putem iesi.
Gata va las ,fug sa-mi termin ceaiul si sa fac un dus pana nu se trezeste mamaru`.

Mami de Andreea Maria 07.08.08
Mami de Bogdan 28.05.99
http://community.webshots.com/user/ladymina77
povestea mamarutei cu cifra 7, ziua joi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ileanna spune:

Biri eram tanara, saraca si nu aveam bani de material .
Tocma ii pusesem poalele in cap lu barbac'miu si atata imi ramasese si mie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AnnaBaby spune:

Neata fetele! Cum ati dormit? Sper ca ati avut o noapte buna... Noi ne-am cam chinuit, adica mai mult tati; aseara ariciul a adomit tare greu, adica era obosita si dormea dusa in brate, dar cum o puneam jos gata cu fericirea...asa ca eu m-am cukcat si a ramas tati de garda...si apoi pe la 3 jumate dupa ce a papat nu mai dormea neam, tati si-a pierdut rabdarea, asa ca am trecut eu la aparat, si la mine s-a linistit instantaneu si a adormit, pana la 8 cand a papat iar...

Sper ca azi o sa fie mai bine ariciul, tot a mai stranutat si tusit de vreo 2 ori, mucisori insa nu are f multi, am tot chinuit-o cu aspiratorul si nu-i place deloc. se sperie si de zgomot si de aspirare...Temperatura nu a facut...Nu o sa-i dau inca antibiotic, mai astept sa vad cum evolueaza...

Eu sunt la fel de racita, adica am nasul infundat dar o nara curge, adica e "perfect", am inceput sa si tusesc, ca asta nu faceam pana acum, macar nu ma mai doare gatul...

Dia ciorapeii i-am primit la botez si nu stiu de unde au fost luati, ca inainte cautasem si eu si nu am gasit...Multumim de aprecieri

Anna de Ioana Maria
printesa noastra povestea nasterii
www.totsites.com/tot/ioana-maria" target="_blank">pagina mea web www.onetruemedia.com/shared?p=676cf86b3431cbc69b663e&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">could this be love
jos kg!!!

Mergi la inceput