Deserturile Nataliei (12)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

Am facut ieri krem a la krem. Am gasit pana la urma dorna rosie.
Si ma bucur ca am facut-o inainte de Craciun pentru ca am avut cateva mici probleme cu ea:
1. blatul nu a crescut aproape deloc. Trebuie sa creasca? Cat de mult? al meu a are cca 0,5 cm.
2. Crema a ramas relativ moale. Trebuie sa se intareasca?
3. Glazura nu s-a intarit.
In schimb la gust e dementiala.

Unde am gresit? Sau asa trebuie sa fie, usor moale? Vreau sa servesc colindatorii cu ea dar asa cum e acum se cam murdaresc (in cazul in care reusesc sa o ia de pe farfurie)



Monica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu05 spune:

Fetelor, apropo de "poienita cu ciuperci" si eu sunt lesinata dupa ea, iar in ultimul strat de ou cu pui si maioneza, sa incercati sa amestecati si 2-3 castraveciori acri taiati cubulete. Numai iese asa dulceaga salata(de la morcov), iese mai acrisoara. Mi-a placut mult asa!

Oana si Vladutz (2 ianuarie 2005)
Poze cu Vladutz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Bumbacel, desi cu intirziere (scuza-mi nesimtirea), iti doresc puiului tau ce-i mai bun pe lume, sa fie sanatos, sa creasca mare si sa va aduca numai bucurii!
Astept cu interes poza tortului aniversar.

Nushulica, chiar, asta era! Sotul tau a pus punctul pe "i", chiar ma gindeam cu ce seamana la gust prajitura asta, si intr-adevar e precum kinder piunguin. Noi avem 2 amatori in casa de aceasta prajitura, eu si fiu-meu.
Ce buna ideea cu frisca mai slaba, aveam rezerve in a o folosi, credeam ca nu se va intari crema, dar uite ca nu e asa. Merci de pont!
De Craciun nu stiu daca gatesc ceva , intrucit vrem sa mergem la nasii nostri, pentru citeva zile, probabil o s-o ajut pe nasa, ea mereu gateste multe bunatati de sarbatori. Pentru ce vrei tu sa faci, iti recomand fursecurile fara crema, biscuitii gen biscotti (personal, n-am facut inca niciodata, dar nu se fac greu). Poate ma mai gindesc si mai scriu.
De Revelion tot inca nu am idei, in general, anul asta sint mai puturoasa in ceea ce priveste stabilirea meniului, inca nu m-am apucat. Ar trebui sa ma mobilizez.

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Pentru doritori, reteta poienitei cu ciuperci este AICI.

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

quote:
Originally posted by Moniland

Am facut ieri krem a la krem. Am gasit pana la urma dorna rosie.
Si ma bucur ca am facut-o inainte de Craciun pentru ca am avut cateva mici probleme cu ea:
1. blatul nu a crescut aproape deloc. Trebuie sa creasca? Cat de mult? al meu a are cca 0,5 cm.
2. Crema a ramas relativ moale. Trebuie sa se intareasca?
3. Glazura nu s-a intarit.
In schimb la gust e dementiala.

Unde am gresit? Sau asa trebuie sa fie, usor moale? Vreau sa servesc colindatorii cu ea dar asa cum e acum se cam murdaresc (in cazul in care reusesc sa o ia de pe farfurie)





- Ce dimensiuni are tava in care ai copt blatul? In tava mea de 20/30 imi iese cam 1 cm de blat. La copt el se inalta mai mult, dar se lasa un pic cind se raceste.
- Crema nu iese chiar ca la cremsnit, e relativ moale-tare, nu stiu cum sa explic, oricum, se mai intareste la rece. Ideea e ca atunci cind tai prajitura, crema trebuie sa-si pastreze forma, adica nu se scurge.
- Poti incerca o alta varianta de glazura, care stii tu ca-ti iese bine. Dupa reteta initiala, mie glazura imi iese uneori mai tare, unoeri mai moale, nu stiu de ce depinde, poate de ciocolata, poate de marimea lingurii cu care am pus apa.
Prajitura aceasta este de felul ei mai moale si insiropata, se maninca mai degraba cu o lingurita/furculita, decit cu mina. Pentru colindatori ti-as sugera sa faci niste fursecuri "trufe" si bilute de cocos, de ce nu, sint delicioase si nu te murdaresti pe miini.

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

pentru lamuriri.

Tava este de ~ 25/35. Ii voi schimba glazura si in rest se pare ca e bine cum am facut-o.

Multumesc inca odata.

Monica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

quote:
Originally posted by Moniland

pentru lamuriri.

Tava este de ~ 25/35. Ii voi schimba glazura si in rest se pare ca e bine cum am facut-o.

Multumesc inca odata.

Monica



Aha, deci a fost tava mare, de aia a iesit blatul subtire. Poti face o portie si jumatate.

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bumbacel spune:

Natalia, multumesc mult pentru urari .
Masinuta si masinuta vedere de sus
Mi-a fost teama sa incerc sa fac o pasta de zahar pt ca n-am mai facut niciodata si nu stiam daca iese, asa ca am imbracat tortul in frisca. Masinuta trebuia sa iasa rosie, dar colorantul combinat cu frisca a dat roz

bumbacel ingerasului Tudor (9.12.2004)


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=41659" target="_blank">ajutati-l pe mihaita!...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Bumbacel, e o masina de milioane! E asa de ingrijit facuta, si ornata f. original, bravo de o suta de ori!
Si mie tot roz imi iese frisca, oricit colorant as baga in ea.

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

Natalia, dupa inca o zi krem a la krem a putut fi taiata ramanand la aceeasi forma. E clar, voi face portie dubla intr-o tava usor mai mare si a 3-a zi poate fii mancata fara sa se murdareasca lumea.
Ma bucur ca am facut-o din timp. Acum stiu cum o voi face si cu siguranta o fac.

Monica

Mergi la inceput