Deserturile Nataliei (12)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns jozsaerika spune:

fetelor (in special Natalia) va multumesc ca existati si am reusit astfel si eu sa-mi surprind familia (in special soacra ) cu retetele voastre delicioase

m-am simtit datoare sa va scriu si sa va arat 2 torturi ce le-am pregatit pt. ziua fiului meu (3 ani)...desi nu au fost reusite ca si aspect..gustul a fost deosebit
tort_masinutza _fatza

masinutza_lateral
tort_gradi

m-am straduit fetelor dar nu am talent la ornat ...sper doar ca invatand de la voi in timp voi reusi

mama de ingeras Norbert (07 dec 2003)

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monu spune:

Natalia, felicitari pt toate minunatiile pe care le faci. Am bagat la cutiuta retele + poze. yamiiii!!!
Am vazut o poza de la prajitura fanta dar nu stiu unde gasesc reteta. ma poti ajuta?
merci mult de tot

mami de Alexia Ioana
si Iulia Antonia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ortansa spune:

salut,

Natalia,am vazut la tine in poze un salam cu castane(parca
asa se numeste),am cautat reteta pe prima pagina si n-am gasit-o.daca ai timp ,poate o scrii,si poate-mi spui si ce se poate folosi in loc de castane(banuiesc ccc ca astea sunt puse in crema)

Imi alcatuiesc si eu meniul de sarbatori-am pus deja salata poienita cu ciuperci de la tine si inca cc cateva salate.la deserturi ma gandesc sa fac niste trufe de ciocolata dupa reteta ta-pe care sa le asez in cosulete din acelea speciale din hartie.ma gandesc si la ceva variatiuni-trufe umplute cu alune de padure,nuci,nuca de cocos-poate mai imi dai idei.vreau sa fie si bune si aspectuoase


pup

I've gt you under my skin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Erika, tortul puiului tau arata minunat, se vede chiar din poza cu cita dragoste l-ai facut. Iar la gust nici nu ma indoiesc ca a fost super gustos. Ce blaturi si creme ai folosit?
Sa-ti traiasca ingerasul!

Monu, prajitura Fanta a fost o improvizatie de-a mea, m-am inspirat dintr-o reteta gasita la Veronica in subiect. O sa-mi aduc aminte ce am pus si scriu mai detaliat reteta zilele astea.
Multumesc pt. cuvintele frumoase.

Ortansa, salamul de "castane" l-am facut dupa reteta de aici, culmea e ca nu contine deloc castane.
In trufele de ciocolata mai poti pune visine pe care sa le tii citeva zile in alcool. Sau fructe confiate, sint delicioase si se potrivesc de minune cu gustul de ciocolata.

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ortansa spune:

oops,e cu cartofi.ce gust are?

adineauri am facut o mica salata poienita ,de incercare asa.la pranz o degustam.am mai modificat-o putin in fct de ce am avut in casa-ton in loc de pui,am pus castraveti murati cum spunea cineva,am rumenit putin ciupercile ca nu-mi plac asa crude,am pus si porumb fiert(aveam o cutie desfacuta in frigi),n-am pus cascaval ca am uitat,nici partunjel si marar ca n-am avut.cred ca a iesit un hibrid de boeuf,poienita si nu mai stiu ce


pup

I've gt you under my skin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Ortansa, salamul e bun, dar cam greoi pentru gustul meu, eu prefer dulciurile mai usoare, gen pandispan.

Am dat reteta de poienita mai mult ca principiu de prezentare a unei salate, altfel, combinatiile pot fi diverse. Dupa mine, tonul se potriveste perfect cu porumbul si castravetii murati, cred ca a fost delicios.
Ciupercile nici eu nu le pun crude, ci marinate (de mine). In reteta originala se folosesc ciupercile din conserva.

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriana_mihnea spune:

Natalia, am ramas in urma cu promisiunea...
Nu am facut inca poze cu ciupercile, dar le fac si diseara le poti vedea.

Acum sa zic de gust...Imi plac, am facut de 2x, dar data viitoare renunt total la dafin. Am pus doar 1/2 dintr-o frunza si tot le-a dat aroma...Brrrrr, nu-mi place!
Am pus putin ulei ca nu-mi place si se simte ciudat dupa...

Cum le mai pot gati in afara de poienita?
Tu ce mai faci cu ciupercile marinate?

Adriana si Mihnea Stefan (11.11.03)

Creatii culinare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Adriana, si eu pun mai putin ulei decit in reteta.
In general, ciupercile marinate astfel le servesc la masa, pe linga alte aperitive.

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bumbacel spune:

quote:
Originally posted by Balbina

Bumbacel, e o masina de milioane! E asa de ingrijit facuta, si ornata f. original, bravo de o suta de ori!
Si mie tot roz imi iese frisca, oricit colorant as baga in ea.

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze



Multumesc Natalia

bumbacel ingerasului Tudor (9.12.2004)

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=41659" target="_blank">ajutati-l pe mihaita!...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

quote:
Originally posted by canne-marie

Buna fetelor, am citit toate retetele voastre , sunt superrrrrrrrrrrr ,nu am cuvinte,dar as vrea sa o intreb pe BALBINA cum face prajitura " Lemon meringue pie " ca arata super in pozele ei.
Te rog frumos sa imi sctii si mie reteta, iti multumesc mult de tot si astept raspuns.


quote:
Originally posted by canne-marie

aaaaaaaaa si DESERTUL CU FRUCTE cum ai inchegat fructele? Cu ce fel de gelatina? As vre sa fac si eu dar nu stiu cum.
Astept raspuns , multumesc.




Ambele retete le gasesti aici, vezi un pic mai jos pe pagina.

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput