Gravidute cu trombofilie -cap2-

Gravidute cu trombofilie -cap2- | Autor: trombofilia

Link direct la acest mesaj

Multumim pt voturi
RAMONELLA mada23 andreiutasg
felix76 tamaryllis


Sub vechi:
Trombofilia- o problema ignorata de multe mamici Cap1, Cap2

Gravidute cu trombofilie: Cap1



_________________________________________
Gravidutele noastre
_________________________________________






Anna_Chris DPN.... 35ani, MTHFR mutatia C677T genotip heterozigot si mutatia A1298C genotip heterozigot. Nu a pierdut nici o sarcina, a facut anal din proprie initiativa. Operata de endometrioza la 26 ani, sotul are anticorpi antispermatici, 5IA Tratament in sarcina: clexane, acid folic, omega 3, elevit, 2magneB6, duphaston



Ana_PerianuDPN.... ...ani 1 sarcina oprita in evolutie, proteina C - 52% (v. n: 70-130%)/MTHFR : mutatia C 677T – heterozigot/ factor XIII - V 34 L homozigotSarcina 18+, tratament Clexane 0,6 + 0.8 (2 ori/sapt), aspenter, omega 3 + complex B, vit.C, Magneziu


Balanta_tm DPN 2 dec 2010, 34 ani, MTHFR C677T heterozigot, protrombinica (G20210A) heterozigot si PAI 4G/4G homozigot, insuficienta venoasa cronica bilaterala, FIV1 reusit la Clinica Wunschbaby Viena, Prof. Feichtinger.


Claudia79 30ani Pai-1 si MTHFR(genotipul nu-l stie), o sg trompa. FIV 2 reusit!


Creatza11DPN.... ...ani MTHFR A1298C genotip homozigot, 2 sarc oprite din ev(7s,9s). Acum insarcinata cu


DalvDPN.... ...anipovestea ei APCR, LA pozitiv, o sarcina pierduta la 23 sapt sub tratam cu clexan (doza gresita)


Danny1DPN.... 34ani MTHFR C677T heterozigot, A1298C homozigot si Tiroida Hashimoto Are o fetita, pe per sarcinii nu a facut nici un tratament, mutatiile s-au activat mai tarziu; 2 sarcini oprite din ev la 5 si 6 s. Acum e graviduta, sarcina obtinuta natural.


Didiloo DPN 18 august 2010, 26ani. Sarcina obtinuta prin FIV+ICSI la Debrecen. Mutatia MTHFR C677T genotip heterozigot si mutatia MTHFR A1298C genotip heterozigot. Tratament: Clexane, ThromboAss, Elevit, Acid folic, Utrogestan.


GoggyDPN.... 32ani MTHFR A1298C hetero si mutatia protrombinica hetero, 2 Fiv-uri nereusite la Giulesti,1FIV Byogenesis reusit


Letzy81DPN.... ... ani, FVL heterozigot+MTHFR C677T heterozigot+ MTHFR A1298C heterozigot; 2 sarcini oprite din ev la 8/9 sap. Tratament....


Rosca DPN.... 38ani BHCG 72 in zi 12 de la ET.(FIV nr 2 la Szeged), Clexane de 0,4 din zi 1 de stimulare povestea ei, MTHFR mutatia C677T genotip heterozigot si mutatia A1298C genotip heterozigot, o sarcina oprila din ev la .... saptamani.


Tamaryllis DPN 10 ian. 2011, 30 ani - MTHFR C677T heterozigot, proteina S 51%, PAI I 4G/5G genotip heterozigot, FIV 1 fara clexane - sarcina biochimica, FIV 2 reusit- tratament clexane din prima zi de stimulare






_________________________________________
Mamici fericite
_________________________________________


Avalon 39ani de , sarcina obtinuta prin FIV, povestea ei: episodul 1 episodul2 episodul3 Antecedente
Mutatia Factor V Leiden genotip heterozigot, MTHFR mutatia A1298C genotip heterozigot
- avort spontan la 6 saptamani in 2004 - sarcina obtinuta natural;
- avort menstrual in 2004 (tot natural) - dovedit cu 3 analize succesive hcg;
- sarcina oprita in evolutie la dimensiunea ce corespundea la 8 sapt dupa ce s-a vizualizat ecografic activitatea cardiaca e embrionului in 2008 - sarcina obtinuta la cel de-al 2-lea FIV.
Tratam pe per sarcinii:.............


Idaira 37ani de Carla povestea Carlei Mutatiei protrombinica G20210A genotip heterozigot, 3 sarcini pierdute: 8s, 5s si un avort menstrual, 2 IA, prima nereusita, a II-a cu succes(stimulare cu Puregon si Ovitrell).
Tratament in sarcina: clexan40 (de la 5s), Adiro100mg (aspirina micronizata doar pana la 35s), multivitamine(... +omega3+iod+vitC)


Alexuta1181 28ani de Eliza Teodora(2700 g,46 cm, cezariana la 36s) povestea ei Sticky Platelets Sindrom(SPS)=hiperagregabilitate plachetara4 sarcini oprite din ev la 13,9,5,7s .
Tratament: clexane40 .


Mcrissa 30anide Vladut MTHFR- mutatia A1298C genotip homozigot (2 sarcini oprite la 13s si 15s) Sarcina supravegheata de dr Uscatescu si dr Rotaru Octavian.


Andrutzac 33ani de Mutatia factorului XIII(G102T)mutatia V34L genotip heterozigot si Gena MTHFR Mutatia A1298C -genotip heterozigot, 1 sarcina obtinuta natural in 2007 si oprita din ev la 8s, in 2009 fiv 1 reusit cu dr Zadori-Szeged


_________________________________________
Prietene dragi
_________________________________________

Rocris75 34 ani diagnostic higroma chistica la ... saptamani. MTHFR 1298-heterozigot, PAI-1-4G/5G-homozigot 2 sarcini oprite din evolutie la 6, resp. 8 s; graviduta a treia oara . Tratament Clexane 0.4, Aspenter 75, Acid folic 5 mg 2/zi, Medyn forte 1/zi, Cetebe 1/zi, Utrogestan


PaulaPor 26 ani de ingeras Gabriela Catalina, DN 27.04.2010 Fetita s-a nascut la 28 de saptamani cu greutatea de 900 de grame dar a plecat dintre noi dupa 13 zile - MTHFR mutatia A1298C genotip homozigot, prima sarcina, tratament in sarcina TromboAss, Clexane, Acid folic, Cetebe, Zn, Elevit







Instructiuni pt semnatura:
Copiati (ctrl C) urmatoarea formula, stergeti spatiul pus de mine in paranteze si in loc de puncte scrieti mutatiile si varsta sarcinilor oprite din evolutie.
[ hr][ font=Tahoma][ size=1][ teal]................[ /size=1][ /teal][ /font=Tahoma]

Apoi, te duci pe: Profil personal-> Editeaza profil-> Optiuni profil-> Semnatura; acolo Paste (ctrl P). Tot acolo ai si un butonas 'Vizualizeaza semnatura', ca sa vezi cum arata dupa ce scrii.




Pt modificari pe prima pagina va rog sa scrieti cu rosu in cadrul subiectului.


Cine doreste sa se ocupe de prima pag o rog sa trimita PM trombofiliei

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns trombofilia spune:

Clexane 0.4:
Farmacii Dona www.farmaciiledona.ro/produse/clexane-40mg-0-4ml-sol-inj-x-10-aventis-I337#farmacii" target="_blank"> aici
Farmacii Sensiblu www.sensiblu.com/index.php?page=search&searchword=clexane&ItemId=1065732" target="_blank"> aici




Pt modificari pe prima pagina va rog sa scrieti cu rosu in cadrul subiectului.


Cine doreste sa se ocupe de prima pag o rog sa trimita PM trombofiliei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danny1 spune:

eu am gasit 0.4.dar la o zi dupa ce am luat 30 fiole de 0.4,tre sa fac 0.6.deci voi lua 0.2 in completare.si iaca asa se duc milioanele.........asa ca nu va faceti stocuri prea mari,nu se stie niciodata.

mami de , premiata la concursul de dans 19+


avort spontan(4s,5s,6s)mutanta:A1298 homozigot,C677 heterozigot-hihihi si bleah,bleah,bleah

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns letzy81 spune:

Miki multumim!
Sa speram ca nu mai aducem vesti proaste
Asa este Danny,zboara,zboara milioanele


FVL heterozigot+MTHFR C677T heterozigot+ MTHFR A1298C heterozigot; 2 sarcini oprite din ev la 8/9 sap

14+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana_Perianu spune:

danny - de ce nu incerci sa vinzi 0,4 sau sa le dai innapoi si sa iei 0,6 ?
22+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anabel79 spune:

Buna fetelor,

in legatura cu homocisteina sa stiti ca se face la Fundeni, eu am facut o ptr ca am si eu o mutatie si din nefericire si homocisteina a iesit in afara limitei maxime.nu stiu dc se da rezultatul in ac zi ptr ca a fost o problema cu aparatul si mi au dat rezultatul mai tarziu....bafta la analize....ar fi bine sa incercati acolo ptr ca e 150 ron la synevo.

ah inca ceva, eu am fost cu dosarul de analize, fara trimitere, pe care il lasati si cereti homocisteina, dr uscatescu se va uita pe dosar si va corela cu rezultatul homocisteinei, iar dupa amiaza va recomanda schema de tratament....va pup dulce....


31 ani, boala autoimuna Hashimoto,ATPO, Anti TG si ANA pozitivi, mutatia MTHFR C677T genotip homozigot nicio sarcina in 7 ani, in curand FIV 1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danny1 spune:

anapai am luat fiole de 0.2,completare la 0.4.acu ma intep de 2 ori.nu conteaza,bebe sa fie bine.
de o vreme sunt tare nervoasa.or fi hormonii sau capul meu,nu stiu.acu am devenit si f stresata.offffff Doamne ajuta sa ma vad la capat!

mami de , premiata la concursul de dans 19+


avort spontan(4s,5s,6s)mutanta:A1298 homozigot,C677 heterozigot-hihihi si bleah,bleah,bleah

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns p@ulici spune:

Am nascut in data de 27 apr 2010 ora 01:35 o fetita GABRIELA CATALINA de 900 g la Maternitatea din Oradea cu dna dr Gabor, a fost o nastere naturala. Din pacate fetita mea a murit in data de 09 mai 2010 ora 14:30 la doar 12 zile.

AVEM UN INGERAS CARE NE VEGHEAZA DE SUS. ESTE FETITA NOASTRA GABRIELA CATALINA


Gena MTHFR Mutatia A1298C Genotip HOMOZIGOT Tratament: Clexane 0.4, Utrogestan 2/zi, Prima sarcina Supravegheata de dr. Heim Manuela Satu Mare
28+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana_Perianu spune:

Uf danny si mai ai unde ?
Eu am burta plina de vanatai si noduli ...

Pentru cine cauta Clexane 0,4 exista la farmacia din cadrul policlinicii Rahova, pe stra. Malcoci

Azi am fost la eco si, desi sunt pe 0,6 cu 0,8 (o zi si-o zi) iar am rezistenta crescuta pe artere: 0,68 cu 0,61
Nu stiu ce sa mai fac, in ultima vreme mi-am tinut f strict sub control greutatea (nu am mai luat deloc), am baut multa apa, etc
Plus doza crescuta de Clexane. Probabil ca urmatorul pas va fi doua zile 0,8 si una 0,6 si tot asa
Parca ma vad prin luna a 9-a facand cate vreo doua 0,8/zi

23+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RAMONELLA spune:

Citat:
citat din mesajul lui paulapor

Am nascut in data de 27 apr 2010 ora 01:35 o fetita GABRIELA CATALINA de 900 g la Maternitatea din Oradea cu dna dr Gabor, a fost o nastere naturala. Din pacate fetita mea a murit in data de 09 mai 2010 ora 14:30 la doar 12 zile.

AVEM UN INGERAS CARE NE VEGHEAZA DE SUS. ESTE FETITA NOASTRA GABRIELA CATALINA


Gena MTHFR Mutatia A1298C Genotip HOMOZIGOT Tratament: Clexane 0.4, Utrogestan 2/zi, Prima sarcina Supravegheata de dr. Heim Manuela Satu Mare
28+


Offf Paula,imi pare atat de rau...nici nu stiu ce sa spun...sa va dea Dumnezeu putere sa mergeti mai departe...Suntem alaturi de tine!



Ramonel,mami de Bea(08.11.2007)

MTHFR C677T heterozigot, 2 sarcini oprite din evolutie la 5s si 7s

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rocris75 spune:

Paula...nici nu stiu cum sa-ti spun cat de rau imi pare :(. Ma tot gandesc la voi, cum treceti prin tragedia asta...
Nu pot decat sa-ti soun ca Dumnezeu mai are un ingeras, si copilul pe care-l veti avea va avea un inger pazitor.
Ne-au venit si noua analizele genetice: fetita (Andra Veronica, ca bunica mea...), sindrom Down :(. Trebuie sa ne facem si noi cariotipul, sa vedem daca e ceva in neregula, si daca da, sa ne reorientam .



Cristina, mamica de ingeri.
2 sarcini oprite din evolutie la 6, resp. 8 s; a treia sarcina higroma chsitica, intrerupere de sarcina la 12 sapt. si 6 zile.
MTHFR 1298-heterozigot, PAI-1-4G/5G-homozigot

Mergi la inceput