Gravidute cu trombofilie -cap2-

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danny1 spune:

ana, ce mutatii ai?tre sa rezist pana la inceputul lunii viit cand iau reteta de 0.6.rezistenta ma innebuneste si pe mine.si am placenta maturata 1/2.uscatescu a zis ca e inca bine.dar la fetitza aveam abia la 38n de sapt gr 2.si acu aproape 2.......poate te ajung si eu din urma cu 0.8.

mami de , premiata la concursul de dans 19+


avort spontan(4s,5s,6s)mutanta:A1298 homozigot,C677 heterozigot-hihihi si bleah,bleah,bleah

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana_Perianu spune:

Rocris – waw, nu pot sa cred … puteti sa va faceti exclusiv pentru Down cariotipul ?
Danny – uite imi pun la semnatura … Mda, si eu vad ca tre sa cresc doza de 0,8, cred ca voi incepe sa fac o zi 0,6 / doua zile 0,8
Gradul de maturare al placentei tot de la rezistenta mare e data ?
Paula – am citit tot ce-am gasit despre tine zilele astea … ma rog ca fetita ta sa fie bine si sa-ti mai aline din durere

1 sarcina oprita in evolutie, proteina C - 52% (v. n: 70-130%)/MTHFR : mutatia C 677T – heterozigot/ factor XIII - V 34 L homozigot
23+, tratament Clexane 0,6/0.8, aspenter, omega 3,, vit.C, Magneziu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns p@ulici spune:

Cristina am inteles bine fetita ta are Sindrom Down, imi pare tare rau, dar sa sti ca o colega de a mea a nascut in februarie un copil cu aceasta problema si au reusit sa treaca peste acest aspect si se bucura de copilul lor.


Gena MTHFR Mutatia A1298C Genotip HOMOZIGOT Tratament: Clexane 0.4, Utrogestan 2/zi, Prima sarcina Supravegheata de dr. Heim Manuela Satu Mare
28+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns p@ulici spune:

Ana ... fetita mea este bine ... nu mai are dureri ... este acolo sus, in cer, un INGERAS , cel mai frumos ingeras pentru ca am avut cea mai frumoasa fetita din lume.
Va doresc din suflet la toate un copil sanatos si nascut la termen.


Gena MTHFR Mutatia A1298C Genotip HOMOZIGOT Tratament: Clexane 0.4, Utrogestan 2/zi, O fetita nascuta prematur si decedata la 12 zile, Supravegheata de dr. Heim Manuela Satu Mare
Avem un ingeras care ne vegheaza de sus... Este fetita noastra Gabriela Catalina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rocris75 spune:

Paula, fetita mea a avut sindrom Down. Nu as fi facut intrerupere de sarcina pentru asta; dar avea higroma chistica foarte agresiva (lichid acumulat sub piele, pe toata suprafata corpului, de 3 cm), si cel putin 3 medici, cu eco in fata, mi-au zis ca o asemenea higroma e incompatibila cu viata si ca in mod cert avea si o malformatie a inimii, de vreme ce a pierdut asa mult lichid. Nici macar nu am avut optiune, m-au programat la intrerupere de sarcina; mi s-a spus ca higroma era prea mare ca sa fi regresat vreodata, si ca ar fi murit oricum inainte de nastere.
Asa ca si fetita mea e printre ingeri acum...are cu cine se juca, ca mai are doi fratiori acolo.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kitzy spune:

Paula, Rocris
Am fost azi la eco ca de ieri am ceva pete bej, sacul e de 5 mm, s-a vazut si vezicula ombilicala, dar mi-a zis ca nu-i prea place forma sacului si faptul ca inflamat tesutul in jurul lui, am si uitat sa intreb din ce cauza... mi-a marit progesteronul la 400 pe zi, aspenter, cebebe, omega 3 si de maine clexane. Si luni ma interneaza si ma tine o saptamana sub observatie si pt alte analize, timp de coalgulare etc.
Fetele care iau clexane, luati si aspenter sau numai clexan-ul?

Poze Diana
Povestea nasterii


Raluca, mami de Diana (24.04.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana_Perianu spune:

Kitzy – eu iau si aspenter si clexane. Ce inseamna ca nu ii place forma sacului ? Cum arata ? Pregnyl faci ? In ce saptamana esti ?
Paula – scuze, haide ca m-am gnadit in acelasi timp si la Dana (Noname) si am scris o prostie …
Sper din suflet sa te ajute DD sa treci de aceasta grea incercare, la fel ca si pe rocris

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kitzy spune:

Am intrebat-o intre timp pe dr si mi-a zis sa iau si aspenter pe langa Clexane. Is in 5 sapt si vreo 2-3 zile dupa calculele mele, n-am intrebat-o ce-i cu forma sacului, m-a bulversat destul cu internarea si cu faptul ca situatia nu e foarte roz. O sa vedem luni ce o sa mai fie.

Poze Diana
Povestea nasterii


Raluca, mami de Diana (24.04.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rocris75 spune:

Kitzy, iti tin pumnii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kitzy spune:

Multumesc Rocris
Acuma mi-am facut prima injectie de Clexane, totul a decurs ok

Poze Diana
Povestea nasterii


Raluca, mami de Diana (24.04.2008)

Mergi la inceput