Nasterea in apa - o alternativa,un miracol (10)

Nasterea in apa - o alternativa,un miracol (10) | Autor: Aurorra

Link direct la acest mesaj


Nou capitol al delfinasilor!


Capitolele 1,2,3,4,5,6,7,8,9 aici -

cap 1

cap 2


cap 3



cap 4



cap 5


cap 6

cap 7

cap 8

cap 9

Lista MAMICILOR de DELFINASI

Martie - aprilie 2008

Ana1980 - august 2007

Olga_mami - aprilie 2008

Sovietica - aprilie 2008

Eld - mai 2008

Acina - mai 2008

Khrisu - septembrie 2008

Aurrora - septembrie 2008

Roty - octombrie 2008

Sunshine_szb - 23 iulie 2009

Sovietica - 3 septembrie 2009 Clinica Isis Ct

Alaturi de noi,chiar daca nu au un delfinas sunt si

Leeloo21 - de Tudor 12 martie 2009

Lulusha - de Alexia 4 mai 2009

Cristina - de Cosmina Ioana 5 iunie 2009

Ana_micu83 - de Razvan Andrei 14 iunie 2009

Motana - de Daria Alessia 12 iulie 2009

Emanouela - de Darius 26 august 2009


Vioo - de Carmen 30 noiembrie 2009

miha_obi - de Stefan Andrei 10 februarie 2010

AnkaG - de Cristina 4 aprilie 2010 Clinica Eva Bv

Alina_k - de Toma Paul 6 mai 2010 Clinica Isis Ct

Mirelou - de Ileana 12 mai 2010 Maternitatea Cuza Voda Iasi
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@

Urmeaza ... la

LilianaR - DPN 21.09.2010
[red]~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~


Pupicei la mamici,burtici si bebici.

Aurora si delfinas iubit Robert Matei


[b]Robert Matei

Pozici




Robert Matei

Pozici
Mateut

Aurora de duracell neastamparat Robert Matei

Robert Matei

Pozici
Mateut

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alina_k spune:

Medicamentatia homeopata este dupa cum urmeaza (tratament Dr. Cadar combinat cu sfaturile farmacistei):
- Arnica CH9 dimineata si China CH9 seara, cate 10 granule, 7 zile inainte de DPN, 7 zile dupa nastere. Ajuta la contractii eficiente, scurtarea timpului travaliului, refacerea dupa nastere, inclusiv limiteaza pierderile de sange
- Arnica 30CH, alternativ cu Caulophyllum 15 CH, cate 3 granule din ora in ora, de la inceperea contractiilor. Ajuta la fel ca mai sus.
- Allium cepa CH5 dimineata si Ricinus communis CH5 seara, cate 10 granule, timp de 21-30 de zile, din ziua 8 dupa nastere. Ajuta la stabilizarea lactatiei.

Medicatia homeopata se administreaza cu jumatate de ora inainte de a manca si a bea sau la o ora dupa ce ati mancat. Ideal, se evita pastele de dinti din menta - se gasesc paste de dinti speciale pentru tratament homeopat.

Repet, eu inca nu am incercat, va povestesc si dupa cum a fost, dar si farmacista era foarte optimista cu privire la bunele rezultate. Unde mai pui ca pe toate cele de mai sus am dat 15 RON!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirelou spune:

Multumesc Alina_k, am notat si eu! Inca nu sunt sigura in privinta DPN pt ca fetita e mai mare, cica...Oricum, teoretic ar trebui ca estimarile sa fie din ce in ce mai precise! pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_k spune:

Revin cu vesti noi - de ieri de la pranz suntem in Constanta, la Isis, pe neprogramate. Sambata seara si ieri dimineata am avut contractii si am venit in fuga, pana la urma s-a dovedit ca au fost un fals travaliu, asa ca mai avem un pic de asteptat. Poate azi, poate nu azi... Dr. Zaher era la o nunta, tocmai in Maramurez, poate ca a vrut Toma sa il asteptam pe el sa se intoarca, desi medic e tot timpul de garda aici si se poate naste in apa 24 din 24.
Primele impresii sunt in continuare super bune... suntem socati de ce bine se poarta lumea cu noi aici. Stam amandoi "internati" in clinica, dar putem sa iesim si sa facem ce vrem. Dupa cum vedeti, avem internet, mancarea e buna... suntem ca la hotel! Pacat ca nu au aranjat oamenii astia de la clinica sa fie si apa marii mai buna de baie, ca-s numai 10 grade!
Sper sa nu mai dureze mult, ca ma simt si prost sa stam aici si sa le ocupam locurile degeaba.
Revin cu vesti proaspete!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LilianaR spune:

Buna, fetele si tinem pumnii celor care sunt aproape de a naste!

Intreb si eu: cand ati contactat clinica Isis si cum, ca eu astept de o luna un raspuns!
Ma intereseaza cum v-ati facut programare, unde ati sunat etc. si cam cand in timpul sarcinii... ma rog, orice date importante aveti.




20+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aurorra spune:

buna,
Ce liniste pe aici!!!
Oare "moare" subiectul asta??
Alina,scoatem agitatele pentru tine,sa vina repede bebe Tudor si sa ne povestesti cum a fost!!!
Hai Alina,hai Alina
Pupicei la toata lumea!!

Aurora de duracell neastamparat Robert Matei

Robert Matei

Pozici
Mateut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LilianaR spune:

Alina, cat te costa ziua de spitalizare in plus?


20+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_k spune:

Buna, asteptarea se prelungeste, azi nu am mai avut nici un fel de contractii. Maine il asteptam pe Dr. Zaher pentru un consult si speram sa o luam inapoi spre casa. O fi frumos aici, dar mai avem lucruri de rezolvat acasa - si sotul meu nu are concediu nesfarsit.
Liliana, la Isis am sunat pur si simplu si mi-am facut o programare la Dr. Zaher, dupa ce am avut rezultatele de la triplu test. Pe urma m-a mai chemat o data, cam cu o luna inainte de DPN, sa imi faca un consult si sa discutam despre toate detaliile despre cum vreau sa nasc. A stat atunci cu mine de vorba mai mult de jumatate de ora. Aceasta consultatie nu este insa obligatorie - zicea el ca vine lumea de foarte departe, si din Republica Moldova - si nu poate sa le oblige sa faca drumul de doua ori. Dar e mai bine, ca sa nu va treziti chiar doi necunoscuti in sala de nasteri.
Intra pe site-ul lor - incerc sa il pun aici, dar nu stiu daca am voie. Chiar pe prima pagina sunt doua nr de telefon - unul e de la receptie si unul, dupa cum am avut surpriza sa aflu, e chiar al Dr. Zaher (mobilul).http://www.isis-med.ro/
Deocamdata nu stiu cat e ziua de spitalizare. Pur si simplu am uitat sa intrebam , pentru ca ne-am tot asteptat sa nasc si nu ne-am gandit la asta. Stiu ca pentru masa insotitorului se plateste, dar nici aici nu am detalii. Hai ca intreb maine si iti zic.
Aurrora, nu moare grupul, promit sa il anim eu cu vesti bune in curand. Bebe e Toma, nu Tudor :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirelou spune:

Hai Alina, Hai Alina, Hai Alina!!!! Iti trimit un gand bun si nastere usoara, oricand se hotaraste bebe Toma sa iasa...

Eu plec pe 12 la Brasov, pana atunci stau ca pe spini, in Iasi...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vioo spune:

Si eu tot pe 12 (noiembrie) am plecat la Brasov! Credeam ca mai am putin, dar de fapt tocmai pe 30 am nascut .
Tinem pumnii!! Bafta fetelor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_micu83 spune:

Ziua buna si bine v-am regasit in "casa noua"..eu m-am pierdut de turma:))

Revin cu noutati dupa ce-mi trece durerea de masea..povestim

Pupicii mii tuturor..

Sovi, te-am visat azi-noapte...

***Andrei~Razvan, surprize in imagini***Hainute alese pentru printi si printese!***

Mergi la inceput