Nasterea in apa-o alternativa, un miracol (4)

Nasterea in apa-o alternativa, un miracol (4) | Autor: gessy

Link direct la acest mesaj

Am ajuns la capitolul 4
cap 1,cap 2, cap 3http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=120185

Clubul delfinasilor

Martie - aprilie 2007

Ana1980 - august 2007

Olga mami - 1 aprilie 2008 Eliza

Sovietica - 17 aprilie 2008 Sasha (Alexandru)


**********************

Eld - UM 03.08.2007/DPN 09.05.2008

Acina -UM 23.08.2007/DPN 20.05.2008Ana

Silvionex - UM 12.10.2007 / DPN 19.07.2008 Daria

MissParker- UM 24.09.2007 / DPN 30.06.2008 David

Gropite- UM 16.11.2007/ DPN 22.08.2008 Bianca

Aurorra - DPN 09.10.2008

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns khrisu spune:

Vreau si eu pe lista

roty auroraeu de pe 18 voi fi in brasov..sigur ne vedem...dar cum ne vom recunoaste??

Mie mi-a gasit garsoniera o verisoara care locuieste in brasov..de fapt tot de pe net.

eld pe baietel il las acasa cu sotul ca nu a dormit fara noi niciodata. Nu va avea decat 1 an si 8 luni. Am emotii mari pentru el. Cateva zile e mult sa stau fara copil plus ca nu stiu cum va reactiona cand voi veni acasa cu un bebe mic. Va mai sta si pe la bunici dar doar in timpul zilei.

Medicul mi-a zis ca el mai are garzi la spitalul din Fagaras si ca ar fi bine sa-mi declanseze nasterea. In principiu nu prea sunt de acord pentru ca bebelica mea sta prost cu greutatea..e la limita inferioara si as lasa-o in burtica pana hotaraste dumneaei sa iasa. La 34 saptamani avea doar 2 kile . Nu prea are sanse sa faca 3 kile. Ce ma fac cu un copil asa de mic?? Daca n-o sa poata nici sa suga (eu am probleme si cu sfarcurile...sunt retractile si dupa 11 luni de alaptat tot asa au ramas )?

KHRISU 34+, mamik de baietel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eld spune:

Krisu si mie mi-a fost teama de programul dr-lui Baiulescu. Din cate stiu eu, lunea e la Fagaras in policlinica, de la 8 la 14 (eu am nascut intr-o zi de luni, dar la 18,55), martea si sambata de la 14 are consultatii la Victoria, joia e la Eva, iar vinerea are garda la Fagaras (sau ceva de genul asta). Iar in conditiile in care de la Fagaras la Brasov faci vreo doua ore, cred ca cel mai bine e sa nasti noaptea, cand nu e trafic.
Eu stiam ca in ultima luna bb ia cam 250 de grame pe saptamana, asa ca poate ajunge si fetita ta la 3 kg fara probleme. Baietelul ce greutate a avut la nastere? Te cred ca o sa-ti fie greu fara el. Citeam ca atunci cand vii de la maternitate, e bine ca pe bebelus sa-l tina altcineva in brate, nu mama, pentru a-l nu sensibiliza si mai tare pe fratele cel mare, care trebuie sa-si imparta mama cu altcineva, de acum.
In legatura cu alaptatul: cei de la Eva nu insista, te lasa pe tine sa decizi si nici nu prea te incurajeaza. Cu toate astea eu mi-am pus bebita la san de la inceput, insa lactatia s-a instalat abia in a treia zi. Si de atunci o alaptez exclusiv.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eld spune:

Mteleleu, acum am vazut intrebarea ta, la cap. trecut.
Eu nu am avut carnetul gravidei si nu mi l-a cerut nimeni la Eva, dar in schimb mi-au cerut analize recente.
Cand e DPN-ul tau? ca am uitat
Chiar asa, Gessy, actualizezi tu lista?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns khrisu spune:

Multumesc de sfaturi eld. Asa o sa fac.. o s-o tina altcineva in brate cand intram in casa....sper sa se adapteze repede in noua formula..e si destul de mic..1 an si 8 luni diferenta
Baiatul a avut 3.280 kg la nastere. Stiam ca al doilea copil ar trebui sa fie mai mare dar vad ca nu e si cazul meu. Am probleme in familie, disgravidie prelungita.. Ce puneam pe mine intr-o luna dadeam jos in urmatoarea. De la 5 la 6 luni m-am dus la control mai usoara cu 2 kile ca m-a certat medicul. Pana acum am pus pe mine doar 3 kilograme. E drept ca am avut o rezerva de 10 kile luate pe perioada alaptatului. Toate astea s-au cumulat si fetita a avut de suferit.

Cat despre alaptat cred ca niciunde nu te incurajeaza prea tare sa alaptezi... dar am invatat destule din experienta cu baiatul si sper sa fie bine. Imi doresc sa alaptez mult si bine (pana se va intarca ea natural)





KHRISU 34+, mamik de baietel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mteleleu spune:

Citat:
citat din mesajul lui eld

Mteleleu, acum am vazut intrebarea ta, la cap. trecut.
Eu nu am avut carnetul gravidei si nu mi l-a cerut nimeni la Eva, dar in schimb mi-au cerut analize recente.
Cand e DPN-ul tau? ca am uitat
Chiar asa, Gessy, actualizezi tu lista?

Eld, mami de fetite -Theodora (25.01.03) si Irina(5.05.08)


DNP-ul meu 30 septembrie !!

m-am tot gandit si m-am razgandit referitor la nastere..daca pana acum nimeni nu imi putea scoate din cap nasterea in apa mama si o prietena care au nascut natural si au rupt la nastere m-au cam facut sa ma razganedesc...poate sunt egoista dar daca ma rup ??? ..am inteles ca dr. B nu taie dar cititnd din capitolele anterioare exista posibilitatea sa ma rup...si eu imi doresc sa fie totul ca inainte...si acum ma gandesc la cezariana...


Mami de baietel !
DNP 1 oct !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns khrisu spune:

Citat:
citat din mesajul lui mteleleu

Citat:
citat din mesajul lui eld

Mteleleu, acum am vazut intrebarea ta, la cap. trecut.
Eu nu am avut carnetul gravidei si nu mi l-a cerut nimeni la Eva, dar in schimb mi-au cerut analize recente.
Cand e DPN-ul tau? ca am uitat
Chiar asa, Gessy, actualizezi tu lista?

Eld, mami de fetite -Theodora (25.01.03) si Irina(5.05.08)


DNP-ul meu 30 septembrie !!

m-am tot gandit si m-am razgandit referitor la nastere..daca pana acum nimeni nu imi putea scoate din cap nasterea in apa mama si o prietena care au nascut natural si au rupt la nastere m-au cam facut sa ma razganedesc...poate sunt egoista dar daca ma rup ??? ..am inteles ca dr. B nu taie dar cititnd din capitolele anterioare exista posibilitatea sa ma rup...si eu imi doresc sa fie totul ca inainte...si acum ma gandesc la cezariana...


Mami de baietel !
DNP 1 oct !


Tu compari o taietura pe uter cu o ruptura de perineu?
Eu zic sa te mai gandesti. fetele de aici care au nascut spun ca ruptura a fost mica..doar cateva copci(2-3). Se vindeca usor..in maxim 2 saptamani o sa fii "ca inainte".

Sanatate

KHRISU 34+, mamik de baietel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mnarcisa spune:

Buna seara dragelor

Va rog imi dati pe PM nr de tel al dr-lui Baiulescu sa ma programez la o consultatie.

Eu sunt foarte hotarata pentru nasterea in apa si cred ca oat buburza ar butea sa imi strice planurile daca se hotaraste sa vine cu mult mai devreme. Oricum ultima luna am sa merg foarte des la dr care imi urmareste sarcina si asta pentru ca vreau sa fiu cam cu o sapt inaite in BV.

mteleleu- eu daca stau sa ma gandesc am foarte multe sanse sa ma rup, dar sincer prefer aceasta varianta in locul unei cazariene. Cand am nascut baiatul m-au taiat dar m-am si rupt si mi-au luat cam 3 luni pana m-am refacut. Nu a fost deloc placut, ar si Martie a avut o experienta asemanatoare la prima nastere sila a doua nu a mai avut nici un fel de probleme, ma rog sa am si eu norocul ei, dar cred ca este si foarte important cat timp stai inaite de expupulzie in apa.
Acum vom vedea cat de mare va fi buburuza. Baiatul a avut 3.700, sper doar sa nu treaca de 4000 pentru ca atunci mi-ar da de gandit.

Oricum am pus in calcul si varianta in care ar trebui sa nasc prin cezariana si tot la Eva vreau sa merg.

pupici
noapte buna

****************************


Narcis George bobocel in asteptarea surioarei


Narcisa 26+ Mara Ioana



"Nu lasati sa treaca o zi fara sa zambiti."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roty spune:

Sal fetelor!Aurora,Krishu,Eld voi ce va luati strict in bagajul pt maternitate?Ca dupa capu meu ar trebui sa iau toata casasi nu cred sa folosesc decit anumite lucruri.Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eld spune:

Roty, eu am avut la Eva bagajul complet de maternitate, standard, ca nu eram sigura ca ajung la Brasov iar daca ajungeam in Bucuresti la maternitate, imi era necesar totul.
La Eva ai nevoie de lucruri personale ale tale - papuci, perie de par, periuta, pasta de dinti, deodorant, crema - pentru tine. Camasile de noapte ti le dau ei, sunt dragute, ti le schimba cat de des vrei. Vata, fasa sterila gasesti la baie, daca nu este, le spui si iti aduc. In baie ai si uscator de par.
Pentru bb nu ai nevoie decat de hainute pentru externare, cat stai la Eva folosesti hainutele lor (sunt ok); servetele umede, scutece ai acolo. Pompa de san au Avent, daca ai nevoie o ceri.
Mancarea o aduc printr-o firma de catering, e gustoasa, apa ai la dozator pe hol.

Mnarcisa, iti dau pm cu numarul de telefon.
Mie mi s-a facut epiziotomie, am povestit de ce, dar mica si mi-am revenit neasteptat de bine; in a treia zi m-am intors la Bucuresti in masina, fara colac sau altceva. Am folosit Oximed la sfatul dr-lui Baiulescu.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maru_22 spune:

fetelor sunt disperata .....akm v-am gasit de cand butonez forumul .....:(( daca citeam mai devreme .....
asa....of-ul meu ..pana akm 2 sapt eram viteaza ca nasc normal apoi mi-a deschis ochii cineva cu taietura si recuperarea si restu da parca nici cezariana nu vreau ca din lac dau in put sau invers ,la ora asta imi vine sa plang pe tastura ...cand ma gandeam ca gata voi scapa de restu durerilor ...
deci de azi dimineata citesc nasterea in apa si m-am hotarat sa nasc asa ,eu vineri intru in 37 de sapt toate bune ,sun la clinica si ....primesc veste pana in noiembrie nu se mai poate face nmk ,eu am dpn pe 25 sept ,dar dr mi-a spus ca din cauza colului scurtat s-ar putea sa fie mai devreme 10-15 sept , sunt la polizu la dr ciuvica , martie am citit ca u te-ai dus in acea zi la spital , mie mi-au zis ca trebuia sa fiu in evidenta unui dr , akm eu ce fac ? :(( se mai poate interveni cu ceva ?.... sunt la prima sarcina .... si am o frica .....un nr de telefon al dr se poate ? va rog frumos ,ca ma gandesc ca poate poate ma baga si pe mine pe undeva pe akl

Mergi la inceput