Nasterea in apa - o alternativa,un miracol (9)

Nasterea in apa - o alternativa,un miracol (9) | Autor: Aurorra

Link direct la acest mesaj


Nou capitol al delfinasilor!


Capitolele 1,2,3,4,5,6,7,8 aici -

cap 1

cap 2


cap 3



cap 4



cap 5


cap 6

cap 7

cap 8

Lista MAMICILOR de DELFINASI

Martie - aprilie 2008

Ana1980 - august 2007

Olga_mami - aprilie 2008

Sovietica - aprilie 2008

Eld - mai 2008

Acina - mai 2008

Khrisu - septembrie 2008

Aurrora - septembrie 2008

Roty - octombrie 2008

Sunshine_szb - 23 iulie 2009

Sovietica - 3 septembrie 2009 Clinica Isis Ct

Alaturi de noi,chiar daca nu au un delfinas sunt si

Leeloo21 - de Tudor 12 martie 2009

Lulusha - de Alexia 4 mai 2009

Cristina - de Cosmina Ioana 5 iunie 2009

Ana_micu83 - de Razvan Andrei 14 iunie 2009

Motana - de Daria Alessia 12 iulie 2009

Emanouela - de Darius 26 august 2009


Vioo - de Carmen 30 noiembrie 2009

miha_obi - de Stefan Andrei 10 februarie 2010

@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@

Urmeaza ... la

AnkaG - DPN 6.04.2010

Alina_k - DPN 11.05.2010

Mirelou - DPN 28.05.2010

[red]~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~


Pupicei la mamici,burtici si bebici.

Aurora si delfinas iubit Robert Matei


[b]Robert Matei

Pozici




Robert Matei

Pozici
Mateut

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miha_obi spune:

Multumim Aurorra pt noul capitol si pt ca m-ai trecut si pe mine in listuta.
Sa stii ca nici eu nu i-am spus medicului meu din sibiu ca vreau sa nasc in apa, i-am spus doar ca vreau sa nasc la Brasov, la o clinica privata, si asta doar la insistentele sotului. Oricum n-ar avea de ce sa se supere pt ca oricum nu cred ca ar fi venit la nastere, daca ar fi fost sa nasc aici la maternitate.
Vroiam sa va intreb pe cele care ati nascut deja la Eva, daca pe langa banii pt nastere 2000/respectiv 2500 lei pt cezariana, mai trebuie sa platesti si analizele de sange pe care ti le face atunci cand te internezi pt nastere? Pt ca asa imi spunea cineva, numai ca pe voi nu v-am auzit vorbind despre asta si vreau sa stiu sigur.
Voi ce analize de sange v-ati mai facut in ultimul trimestru dse sarcina? Le-ati repetat pe cele din trimestrul 1?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_k spune:

Buna,

Cu siguranta am sa nasc in apa - sau am sa ma pregatesc si am sa merg sa nasc in apa, depinde cum o sa iasa la fata locului. Voi merge week-endul viitor la Isis si sper sa plec cu aceleasi impresii frumoase pe care le-am auzit de la Sovietica. Eu nu sunt extrem de mofturoasa apropo de conditii, dar ma astept sa fie peste orice spital. Important este sa vad ca ma inteleg, ca sunt flexibili, ca nu ma alearga sa imi faca cezariana la prima suspiciune ca ceva ar putea sa nu mearga bine.

CMU mi se pare extrem de scump, nu vad de ce as plati de 2,5 ori mai mult numai ca sa nu merg 160 de km mai departe. La banii astia, economisesc cate 10 EUR pe fiecare kilometru mers :)

Despre Vania Limban am o parere foarte buna - e drept, o stiu de extrem de putin timp. Am fost in week-end la centrul ei si cred ca am sa iau un curs de pregatire acolo. Am vorbit mai mult despre nasterea in apa in Romania si mi-a placut ca mi-a recomandat sa merg sa vad cum arata la Constanta si sa pun multe intrebari, dar nu a fost deloc contra orice nu e CMU sau Bucuresti. Mi-a spus ca, daca sunt pregatita si nu sunt probleme majore, ea are incredere ca nasterea in apa este buna, oriunde ar avea ea loc. Nu stiu de ce a scris ce a scris cu cativa ani in urma, acum e mare amatoare de nasteri in apa.

Asa ca ii dam inainte, si inca mai sper ca vine cineva de pe site-ul asta si la Constanta. Nu va mai inghesuiti numai la Brasov, fetelor :)
(dar jos palaria pentru Dr. Baiulescu!!!)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirelou spune:

Aurora, multumesc pentru primire si multumesc ca m-ai trecut in listuta. O sa-mi fie mult mai usor, pe toata perioada sarcinii, sa va am alaturi (si dupa aceea : )) In ceea ce priveste sugestia ta, fii convinsa ca asa am sa fac, nu am de gand sa-i spun nimic doctoritei, probabil ca #351;i-ar schimba atitudinea sau ar incerca sa-mi bage in cap tot felul de lucruri ca sa ma faca sa-ma razgandesc. , am observat atitudinea asta la prieteni...vorba aia, care sunt medici sau au treaba cu domeniul medical. Din pacate, nu am argumente sa-i combat (domeniul meu e cat se poate de umanist) si nici macar nu simt nevoia sa-mi justific o alegere personala, cantarita si asumata!

Alina_k, am citit cat e de fain la Isis, dar uite ca depinde si din ce directie vii. Pentru mine, e mai aproape Brasovul (care e destul de departe de Iasi : )) si daca deja am luat hotararea si m-am interesat mai mult de Brasov, merg inainte. Plus ca mi se pare ca e si o diferenta destul de semnificativa de banuti...nu stiu sigur, dar ma aranjeaza ca e mai ieftin la Brasov!

Pup fetele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina1980 spune:

Buna fetele,
Vad ca s-a inceput un nou capitol. Multumim Aurorra!!! Va doresc la toate multa sanatate si sa aveti spor la scris.

Mirelou bine ai venit printre noi. Sa ai o sarcina usoara si o nastere asemenea, bineanteles in apa.

Alina_k, Miha_obi la fel va doresc si voua.

Sovi si Ana multumesc pentru documentele trimise. Am o intrebare: oare putem da si la copil tinctura din seminte de grapefruit daca e nevoie, in caz de raceala? Eu am inceput sa iau capsule, asa am gasit pe aici, deocamdata.
Sovi ti-ai luat si tu argint coloidal? Vreau si eu adresa tipei care face comenzi din Serbia.


Va pup pe toate si mai vb!

Mamica fericita de Printesa=Cosmina-Ioana


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emanouela spune:

neata fetiliiiiiiii
stiu ca am cam disparut...de, datoria...am un teroristtttttttttttttttt
sunt zombi....asta e....n-am o noapte cu macar 5 ore legate de somn....dar venim la Romanicaaaaa....sambata aterizammmmm.
mai nou ne ocupam cu....facut/desfacut bagaje
am o gramada...vin doar eu cu Darius si juma te geanta e plina cu lapte ca in Romania nu se gaseste marca pe care o bea el. asta e....ne conformam si caram.
bun venit viitoarelor mamici si sarcina usoara
va imbratisez si pe toate...Ana, Cristina, Aurrora, Sovi, Montana...etc...
http://picasaweb.google.be/ciofu.catalin.aurelian/Darius#5389039141546212930
ia uitati ce flacau mare am

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aurorra spune:

buna fetele,
Emanouela,ai un flacau taree frumusel,sa-ti traiasca si muulta sanatate si chiar daca mai rar,te asteptam totusi sa ne povestesti despre aventurile voastre! Drum bun spre Romania!Veniti de tot sau doar in vizita?

Alina_k,cred ca pretulface diferenta intre cele doua clinici se este motivul alegerii clinicii de la Bv,si poate chiar experienta dr.B
Desicu toate ca parca ma simt asa mai apropiata si mai in largul meu cu dr.B, recunosc ca daca mi-as permite,la urmatorul copil as incerca si Isis! Pacat ca nici o mamica care a nascut acolo in apa,in afara de Sovi, nu vine sa ne povesteasca experienta traita la ei!Dar te asteptam pe tine si sper sa fie o poveste frumoasa si sa ai o experienta mai mult decat placuta,daca pot sa zic asa
Miha_obi,eu in afara de cei 2000 Ron,nu am platit nimic in plus pentru analize facute la internare sau pentru altceva,vaccin bebe sau epidurala.
Acum,doar cineva care a nascut de curand ne poate spune daca s-a scimbat ceva legat de asta.
Fetele,va pup pe toate si pe bebelici si va doresc sanatate!

Aurora si duracell mic,Robert Matei.
Ajutor pentru Robi


Robert Matei

Pozici
Mateut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina1980 spune:

Bine ai revenit Emanouela. Ai un baietas scump foc. Sa fiti sanatosi si sa aterizati cu bine. Un pupic de la Cosmina pentru cavaler

Mamica fericita de Printesa=Cosmina-Ioana


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirelou spune:

Pup fetele si ma bucur de noi cunostinte!! Ma uit cu drag la pozele voastre! Am sa incerc sa-mi fac si eu un album, sa-l pun la semnatura...desi bebelei frumosi nu am inca de aratat (sunt la prima sarcina)
As vrea sa va intreb, din ceea ce ati trait voi, cand ati aflat sigur ca puteti naste in apa??? Eu am inceput sa citesc primele capitole, am aflat multe raspunsuri la intrebarile mele si am vazut multe fete care au renuntat la ideea nasterii in apa din diverse motive. Oricum, fiecare face cum simte ca e mai bine si dupa ce cantareste bine toate variantele. Eu am abia 12 saptamani, suntem mititei, dar sunt usor stresata de posibilitatea ca poate nu voi putea naste in apa...(pozitia fatului, a placentei sau alte probleme...) desi e prematur sa/mi dau seama de oricare dintre aspectele astea. Poate e stupida intrebarea mea...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_micu83 spune:

Seara buna!

M-am uitat zilele trecute si am vazut ca Aurora a schimbat capitolul, dar intre timp am uitat de asta...intram in forum si cand vedeam ultima postare...nu mai intram! Chiar incepusem sa-mi fac griji ca nu scrie nimeni nimic..si azi..surpriza placuta..am vazut ca ati postat aici!

prin urmare, va urez un capitol linistit!

AnaMaria,posesoarea comorii ***RAZVAN***
Pentru cei care sarbatoresc azi:
Un ocean de sanatate, un munte de noroc, un camion cu bani si un sincer La Multi Ani!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aurorra spune:

'neatza,
Ana,cum adica ne urezi un capitol linistit?!!Ne parasesti cumva,nu mai vrei sa impartasesti cu noi aventura ta alaturi de Razvan?Sper ca vei fi alaturi de noi si de acum inainte!

Mirelou,ai dreptate,e cam devreme sa-ti faci griji ca nu poti naste in apa! Teoretic nu ai nici o interdictie atat timp cat si tu si bebe sunteti Ok.Despre pozitia lui bebe o sa poti sa stii cam pe la 36 de saptamani,poate si mai devreme,nu mai stiu exact!Deocamdata eu zic sa nu-ti faci probleme,sa vezi cum evoluiaza sarcina si oricum cel care iti poate spune daca ai sau nu interdictie este dr. B sau altul,in cazul in care alegi alta clinica sa nasti. Deocamdata stai linistita si bucura-te de perioada sarcinii,lasa-te rasfatata si odihneste-te.

O zi buna tuturor!La toti bebicii.

Aurora si duracell iubit Robert Matei

Ajutor pentru Robi

Robert Matei

Pozici
Mateut

Mergi la inceput