Iepurasul somnorici

Iepurasul somnorici | Autor: nemary

Link direct la acest mesaj

A venit primavara si o data cu ea si cadoul de Paste, un "iepuras" mic si frumos in viata noastra.
Pe 19 martie am avut control, nu mai fusesem de 5 saptamani si aveam mari emotii. Imi era dor de bebelina din burtica, abia asteptam sa o vad la ecograf, sa-i ascult bataile inimii si sa aflu cat a mai luat in greutate.
Aveam aproape 38 de saptamani si in urma ecografului aflu ca bebe are 2800gr si nu sunt probleme. Putin cam micuta, gandesc, dar mai avem timp in 2 saptamani sa crestem. Doctorul vrea sa vada si colul asa ca...sus pe masa. Ma doare ingrozitor si imi spune ca am dilatatie 2. Mi se recomanda repaus, nospa in caz de nevoie si Marti, 23 martie, sa merg la spital cu bagajul pentru a naste.
Poftim?! cum adica...marti o sa nasc? Tot felul de ganduri si de intrebari imi trec prin minte, asistenta ma felicita si imi ureaza nastere usoara.
Plec usor confuza si emotionata cu toate ca pana sa intru in cabinet ma tot gandisem cum voi reactiona daca imi spune doctorul ca voi naste in cateva zile. se pare ca nu gasisem inca raspuns.
Imi sun sotul si-l anunt ca marti va fi tatic pentru a doua oara, apoi pe mama care era la tara si se intoarce a doua zi val-vartej(avea emotii mai mari decat mine)
In noaptea aceea am crezut ca nasc acasa, contractiile destul de puternice nu m-au lasat sa dorm. La 3 dimineata m-am apucat sa-mi pregatesc bagajul pentru spital. Sotul imi tot spunea ca exagerez, ca doctorul stie mai bine decat mine, eu tot sustineam ca o sa nasc. Se face dimineata si pe la 9 il sun pe doctor care imi recomanda 2 nospa plus supozitoare si in cazul in care nu trec durerile sa-l sun si sa merg la spital, poate se grabeste copilul sa ne cunoasca.
Din fericire, sambata spre seara ma simteam mai bine. Duminica si luni trec destul de repede, dar nu fara emotii.
Marti, 23 Martie, ora 7 si putin, fac ultimele poze cu burtica, merg la Daria in camera si o sarut in somn dar ea ma simte si se trezeste. Facem ultimele poze de familie in 3, Daria imi spune sa plec la spital ACUM. Cu lacrimi in ochi o mai imbrtisez o data si plecam.
la 8.30 ajungem la spital, in urma controlului colul este mult scurtat, dilatatie 2. Imi pune o pastiluta si urc in sala de travaliu. Imi recolteaza analizele si imi face o injectie cu calciu. Trebuie sa stau cuminte in pat cam 1 ora, bebe este monitorizat. era ora 9. Dupa doua ore nicio schimbare asa ca ies la plimbare pe hol, urc si cobor scarile hotarata sa nu mai am un travaliu atat de lung ca la Daria.
La ora 13 contractiile se indesesc la 2 minute si sunt tot mai dureroase. Vine doctorul, dilatatie 4, putem monta peridurala. Ura!!! o sa scap de dureri. Abia peste o ora vine si doctora anestezista care se pare ca nu este foarte priceputa pentru ca se cam chinuie sa-mi monteze anestezia; in sfarsit reuseste. cam in 15 minute ar trebui sa-si faca efectul. Dar...se pare ca nu chiar asa.
Trecuse deja jumate de ora si nimic. o tot strig pe moasa sa o cheme pe doctora sa-mi mai faca o doza, dar moasa asista la o nastere. Durerile sunt mari, simt fiecare contractie. vine doctorul si imi rupe membranele, doare groaznic, el se enerveaza ca de ce ii spun ca ma doare ca doar am anestezie. Dilatatie 5. mai primesc imediat o doza de anestezie. era ora 14.45
Ii trimit sotului un sms in care ii spun ca imi este rau si am dureri mari, ma gandeam ca poate o sa mor si sa stie ca mi-a fost rau. in urmatorul sfert de ora am ajuns la dilatatie 10. O strig pe moasa si ii spun ca eu nasc si ca imi vine sa imping. Doctorul tocmai nascuse un baietel si o cosea pe proaspata mamica. Mie imi spune moasa sa mergem in sala de nasteri si sa nu imping. Dar oare puteam? Simteam ca in curand o sa iasa bebe, nici pe masa de nasteri nu eram in stare sa urc.
Slava Domnului ca m-am sincronizat bine cu doctorul si a terminat la timp cu lauza.
Imping de doua ori dar deja nu mai puteam. moasa ma ajuta, impinge si ea cu cotul, doctorul imi spune sa mai imping o data si...aud un tipat. era cadoul meu de Paste, iepurasul grabit care a vrut sa ne cunoasca mai repede cu doua saptamani.
La ora 15.10 s-a nascut printesa mea cu 3300gr si 53 cm, apgar 10. mi-o arata putin doctorul, apoi dupa ce ne pune bratarile mi-o arata si asistenta pentru cateva minute. un pupic si gata, o duce in salonul de nou-nascuti.
Intre timp vine si anestezista care imi face a treia doza intr-o ora, dar tot degeaba, durerile mele se pare ca nu s-au terminat, simt fiecare intepetura de ac. Gandul ca peste cateva ore o sa-mi pun fetita la san imi da putere sa mai uit de dureri.
A fost o nastere destul de grea, cu un travaliu scurt si dureros, dar care a adus-o in vietile noastre pe Oana Iulia, o minune de copil si mi-a umplut inima de bucurie.
Bine ai venit, printesa mica si iubita. Tati si Daria abia asteapta sa te cunoasca.



Mari de Daria Maria(29.01.2008) si Oana Iulia(23.03.2010)
Povestea Darului plangacios



Daria


Iulia

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nemary spune:

si pentru ca a trecut prima luna din viata ta, mami iti ureaza "LA MULTE LUNITE, IUBITA MEA!"



Mari de Daria Maria(29.01.2008) si Oana Iulia(23.03.2010)
Povestea Darului plangacios

Povestea Iepurasului somnorici

Daria


Iulia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanact spune:


M-a impresionat povestea nasterii 'Iepurasului somnoros'..
Sa va traiasca si sa fiti fericiti toti 4.



POZE RECENTE
ALINA de IOANA (11 Ianuarie 2008) + JUSTINA (14 Aprilie 2010)
MULTUMESC DOAMNE PT CELE 2 PRINTESE!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura Ioana spune:

Mary mi-au dat lacrimile! Sa traiasca iepurica Iulia si surioara ei, Daria, sa va bucurati de ele o viata intreaga!


Mama fericita de minune si frumusete de Thea Maria
Nasterea minunii Thea Maria (3.01.2008) ,
Filmulete
La Mare - sept '09
Poze din Egipt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns godzila spune:

Mari, felicitari! Sa va bucurati de iepurica voastra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yaia spune:

Felicitari pentru iepurica si sa iti ramana inima plina de bucuria adusa de fetele tale!

===============================================
Irina, mami de Tudor Cristian (08.10.2007) si Alexia Briana (30.03.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otiliav spune:

Felicitari, sa va fie sanatoase fetele frumoase!


Nu stiu daca mai tii minte dar anul trecut prin iunie (tin minte luna pentru ca la scurt timp ne-am intors in Norvegia) cand ne-am intalnit intamplator in fata la Bricostore si va intrebam cand planificati bb2 si voi ati spus ca mai asteptati.
Ce surpriza

Mami de Ana Maria(18.12.2004) si Elisa Andreea (09.12.2008) si 25+ Iulia Alexandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caliopia spune:

Felicitari mami!!! Sa iti traiasca micuta minune .

Mergi la inceput