Nasterea la Medlife (14)

Nasterea la Medlife (14) | Autor: vali_delide

Link direct la acest mesaj





Asa am inceput:
cap.1cap.2
cap.3cap.4
cap.5cap.6
cap.7cap.8
cap9cap10
cap.11cap.12
cap.13


Am vazut ca sunt cateva fete care au nascut sau vor naste la Medlife,de aceea va propun sa ne adunam aici sa schimbam impresii, pareri, sa discutam despre analize, medici,conditii,tarife.





Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns vali_delide spune:

Va doresc sa fie un capitol cu noroc, nasteri usoare, bebei sanatosi si mamici fericite!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Geanina_80 spune:

Clauclau, multumesc mult! foarte detaliat, intr-adevar. ce sa zic, sper sa nu mi se intample la fel, sa mi se rupa apa inainte de programare ca ma voi speria ingrozitor. sincer, nu eram asa sensibila inainte sa raman insarcinata. acum ma sperii f usor, tresar, plang din orice, ce mai, sunt labila psihic si nu ma pot controla. ca sa nu mai zic de visele ciudate pe care le am in fiecare noapte...
zilele trecute a nascut o cunostinta, tot la medlife, dar normal. acum nu stiu daca a incercat sa arate cat de viteaza e, dar a facut sa para ca a fost asa de usor si ca ea fost foarte stapana pe situatie tot timpul. a impins o data si bebe a iesit "in viteza"...
inghit in sec cand ma gandesc ca eu sunt o bleaga. ma sperie gandul la acele momente de dupa operatie. am inteles ca sunt niste dureri ingrozitoare. iar daca nici calmantele pe care ti le fac nu ajuta cu mare lucru... e naspa de tot.. :(
dar ce pot sa fac... ii dam inainte ca mai e putin si cumva o sa treaca si asta. mi-e ciuda ca in loc sa ma gandesc la minunea de a aduce un copil pe lume si sa ma bucur, ma gandesc numai la operatie, dureri si alte treburi de astea rele.
recunosc ca o parte din "vina" cred eu ca o are si sotul care nu ma incurajeaza deloc :( vede ca sunt tot timpul ingandurata, dar ma ignora. simt ca nu se implica. cand bebe se misca, si acum chiar se misca bine, nu pune mana pe burtica, zice ca e ciudat. nu-i place :( iar eu as vrea sa impartasesc cu el aceste bucurii. cica asa sunt barbatii... dar eu stiu ca se poate si altfel. in fine, poate dupa nastere va fi altfel. sper.

na, ca pana la urma iar am ajuns sa ma plang. parca numai asta fac in ultima vreme :) cred ca mai bine ma duceam la serviciu in continuare, ca asa stau acasa, ma plictisesc si incep sa-mi plang de mila.

clauclau, inca o data, iti multumesc pt povestea ta. m-a ajutat sa-mi fac o imagine destul de clara despre cum decurge cezariana la medlife.

toate cele bune!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clauclau spune:

Geanina, incerc sa-ti mai risipesc din temeri...eu am scris povestea la doar cateva saptamani de la nastere cand inca nu uitasem durerea din prima zi de la TI. Ei bine, daca lasam mai mult sa treaca nu-mi mai aminteam de nici-o durere, acum pur si simplu nu mai stiu nimic decat clipe minunate si frumoase de la nastere. Este o durere mare, dar nu insuportabila, sa zici ca nu mai poti, nuuuu,este ca o durere puternica de masea si este doar prima zi asa, dupa care din ce in ce mai usoara. Dupa ce faci primii pasi deja este altceva. Practic nu operatia doare, asta chiar trece de la calmante care ti se administreaza cu mare darnicie, nu-i problema, dureroase au fost la mine contractiile uterului...Deci, nu-ti fie teama, nu-i chiar atat de rau.
Apoi si mie toata sarcina mi-a fost teama sa nu cumva sa mi se rupa apa inainte de programare...ei bine, n-am scapat, dar cred ca a fost mult mai bine asa, totul a decurs atat de repede, privind in urma parca a fost un vis. Seara m-am culcat linistita in patul meu si la 5 dimineata eram nascuta si ma odihneam la maternitate! N-am mai trecut prin emotiile asteptarii sa intru in operatie , totul a decurs rapid, nici nu m-am dezmeticit bine si Rebecca era scoasa din burtica!
Tu acum esti foarte sensibila si-ti doresti sa simta si sotul la fel ca tine...din pacate nu se poate, asa sunt ei...dar cu siguranta o sa se schimbe dupa ce o sa vada mogaldeata mica, abia atunci apar la ei sentimentele paterne, nu din burtica.
In speranta ca ti-am mai risipit din indoieli si teama iti urez sa ai un sfarsit de sarcina linistit si relaxant, bucura-te cat mai poti acum de burtica caci o sa-ti fie foarte dor de perioada asta, iti zic din experienta si abia stept sa vii sa povestesti fetelor ce nastere usoara si frumoasa ai avut tu.

Vali, ce mai faci, nu te apuci de bebe2 pentru printesa?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iubu77 spune:

Buna

sa stii ca cezariana pana la urma nu este un capat de tara..eu am fost pro nastere normala pana la 38 de saptamani..pana la urma datorita unor suspiciuni ca bebe ar avea ceva la inima s-a impus cezariana..daca avea ceva probleme un travaliu ar fi putut fi fatal pentru el..Dar nu am regretat..prima ceza nu a fost la medlife insa a doua a fost la ei..
Pentru mine afost o experienta super ok..nu m-am mai gandit sa nasc normal..cred ca nu aveam cum ca am avut sarcioni una dupa alta..insa personalul din Medlife a meritat fiecare banutz..
am vazut aici pe cineva care era suparata ca nu a fost incurajata sa nasca normal..Ti se expun ambele optiuni.. e liber fieacare sa aleaga ce vrea..adica daca vrei sa nasti normal si se poate nu cred ca te descurajeaza cineva sau te obliga sa faci altfel..
La mine Mirela Popa la prima sarcina chiar a insistat pe nastere naturala..
Oricum experienta mea maternitate de stat-maternitate medlife nu se compara..de la conditii la atitudine..etc etc..eu oricum nu-s genul sa am pretentii ca medicul sa ma si perie sau sa se controleze de 10 ori inainte sa vb cu mine..Vreau un medic bun profesional..sa ma respecte si sa faca ce a invatat cum trebuie. Si pe mine parca o data un anumit doctor mi s-a parut ca nu s-a purtat ok..dar pana la urma si ei sunt oameni.au zile si zile si nu pot fi mereu cu zambetul pe buze..Imi doresc insa sa isi faca treaba cum trebuie..si pana acum cei de la Medlife au tot respectul.la mine merge tot familionul acolo..sotul..eu copii si in linii de 98% am fost multumiti.

Pupici si nastere usoara la toata lumea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Geanina_80 spune:

multumesc mult de incurajari!
cand ma gandesc la momentul in care imi voi tine fetita in brate, ma cuprinde o bucurie fara margini. asta imi da putere si nu ma mai tem asa tare de momentul nasterii. trebuie doar sa nu mai insist sa ma gandesc la ce se poate intampla rau.
cat despre sot, stiu eu ca atunci cand o va tine in brate pe fetita, totul se va schimba si pt el.

abia astept sa postez si eu povestea nasterii fetitei mele, Natalie-Maria :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vali_delide spune:

Citat:
citat din mesajul lui clauclau
Vali, ce mai faci, nu te apuci de bebe2 pentru printesa?


mami de 2 minuni, Razvan (11.01.2002) si Rebecca (25.02.2008).




Clau ...mi-era dor de tine! Noi suntem bine, printesa roz a crescut, in seara asta m-a luat de gat si mi-a zis: mami, pupa...si m-a pupat ea, de am simtit cum ma topesc..e asa de dulce si de lipicioasa, ca-mi vine s-o mananc! De bb 2 inca nu...avem deja destule probleme pe criza asta, asa ca mai asteptam, dar nici nu facem nimic sa impiedicam...ce-o vrea Dumnezeu, daca vine, e bine-venit, pt. ca ne mai dorim maca r unul!

Razvanel si Rebecca ce mai fac?

Gianina, te inteleg ca ai multe temeri si ca te gandesti numai la lucruri rele, dar am doua vesti bune: prima este ca majoritatea am avut asa ceva, chiar si vise urate, deci nu esti singura...iar a doua veste buna este ca din clipa in care iti vei vedea puiul, vei uita de tot, vei suporta mai usor si durerile (care,in cazul cezarienei nu sunt chiar asa cumplite) si nu vei sti cum sa te mobilizezi sa ajungi mai repede sa-ti tii puiul la piept! Sarcina usoara si nastere ca un fulg sa ai!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns noyo5879 spune:

Geanina,
Eu sunt in 33 de saptamani si jumatate si inca nu stiu cum o sa nasc. Eu optez pentru nastere naturala, dar se va decide in urma ecografiei de 36 de saptamani. Si eu am emotii, si cu cat trece timpul si momentul se apropie, cu atat ma gandesc mai mult cum va fi. Acum vreo 2 zile am avut o experineta ciudata. Eram la cumparaturi si am deschis congelatorul de la inghetata. Dupa cateva secunde de aer rece am avut pt prima data contractii, de am zis ca lesin (Acum mi se pare amuzant, dar atunci nu prea imi venea sa rad), asa ca am realizat ca nasterea naturala poate fi extrem de dureroasa (cel putin pt mine, poate pt alte fete nu e asa) si ca fara epidurala nu cred ca as face fata (alesia, stii ca eu vroiam sa incerc fara epidurala....brrr....nu cred ca as face fata durerilor).
Dar pana la urma - nastere normala ori cezariana - tot trebuie sa nastem, sa ne aducem comorile pe lume. Si in plus, noi suntem niste norocoase si alintate, ganditi-va pe vremea parintilor nostri sau a bunicilor nostri.....ce optiuni aveau saracele femei? Multe nasteau acasa, nici acces la spital nu aveau....Eu una la asta ma gandesc mereu sa imi ridic moralul. Ce o fi o fi, o sa imi tin minunatia in brate si asta e tot ce conteaza pana la urma.
Nu cred ca sunt in masura sa dau sfaturi, dar pe mine de cate ori ma apuca ganduri rele, inchid ochii si imi imaginez ca am micuta printesa in bratele mele, ma duc si stau in camera ei, ma uit la hainutele ei, si imi umplu inima de fericire....apoi uit de tot si nu ma gandesc decat la fericirea care ma va inconjura dupa venirea pe lume a gargaritei....
Ai grija de tine si incearca sa ai o atitudine pozitiva. Bebe simte tot ce simti tu!

Pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Geanina_80 spune:

buna tuturor!
noyo, e adevarat ce spui despre mamele si bunicile noastre, ca nu aveau atatea conditii ca acum. bunica mea a nascut 8 copii. totusi cred ca si organismul lor era mai puternic decat suntem noi acum. in plus, stresul zilnic ne consuma fizic si psihic. de asta nu mai suntem asa puternice ca femeile de altadata. ele erau in stare sa nasca pe camp, dupa o zi de munca in arsita si a doua zi sa se duca iar la munca.

intrebare: ultima oara cand am fost la dr, in saptamana 34, fetita era cu capul in jos. cred ca s-a sucit asta noapte pt ca nu o mai simt ca ieri... imi dau seama dupa cum sughite si nici nu ii mai simt piciorusele acolo unde le stiam. e vreo problema in cazul nasterii prin cezariana daca bebe nu e pozitionat cum trebuie? sper ca nu... astazi s-a miscat mai putin ca ieri. am programare la dr sapt viitoare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emabucuresti spune:

buna,
christine 13 eu voi naste curand cu dr deliana predoi, in cateva zile inchei cele 40 de saptamani, si iti voi putea spune mai multe.
eu sunt multumita de dumneaei, este un doctor atent si cu o buna memorie

eu am mai nascut o data la medlife, cu dr mendez, care intre timp a plecat. nasterea a fost naturala si apropo de cezariene, si eu am avut emotii - daca se va incerca sau nu sa ma ajute sa nasc natural, caci aveam senzatia ca se prefera si se sugereaza cezarienele

de data aceasta tot natural as dori sa nasc, astept din zi in zi sa se declanseze travaliul
dar am fost si sunt deschisa la ideea de cezariana in cazul in care doctorul considera ca este mai bine pt bebe.
sanatatea si siguranta lui si a mea sunt mai importante.
pana acum avem unda verde pt nastere normala si de data aceasta. Doamne ajuta!

Ema cu bebe Milan (7.02.2008) si bebe mic (DPN 31.07.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Geanina_80 spune:

legat de ce intrebam mai devreme, despre pozitia fatului in cazul cezarienei, mi-am dat seama ca nu m-am exprimat corect... cezariana se face de obicei atunci o anumita pozitionare a fatului o impune. eu ma gandeam doar daca exista vreo posibilitate ca incizia sa se faca vertical in loc de orizontal daca bebe e pozitionat transversal spre exemplu... sper sa nu fie cazul de asa ceva.

Mergi la inceput