Nasterea la Medlife (10)

Nasterea la Medlife (10) | Autor: vali_delide

Link direct la acest mesaj





Asa am inceput:
cap.1cap.2
cap.3cap.4
cap.5cap.6
cap.7cap.8
cap9


Am vazut ca sunt cateva fete care au nascut sau vor naste la Medlife,de aceea va propun sa ne adunam aici sa schimbam impresii, pareri, sa discutam despre analize, medici,conditii,tarife.





printesa roz

www.flickr.com/photos/14121585@N04/sets/url" target="_blank">steluta mamei

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns vali_delide spune:

Bun gasit la capitolul 10...va doresc nasteri de nota 10 si bebici de nota 100!

printesa roz

www.flickr.com/photos/14121585@N04/sets/url" target="_blank">steluta mamei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jackie spune:

Multumim, Vali pt noul capitol. Fetelor, scrieti aici, altfel o sa ma mirati de ce nu va raspunde nimeni la cel vechi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fondanta spune:

Pentru miki_bubu - la capitolul anterior puneai intrebarea daca naste cineva cu dr. Mendez in perioada 1-5 august?

Eu ar trebui sa nasc in jur de 20 - 23 iulie cu dr. Mendez si mi-a zis ca daca cumva nasc mai tarziu de 1 august o sa vorbeasca cu dr. Mirela Popa pentru ca el pleaca in concediu de pe 2 august.

Asa ca ...m-as bucura daca as afla ca si-a amanat vacanta si este in spital si in perioada 1-5 august..

In legatuta cu cealalata intrebare...din pacate eu nu am abonament la Medlife si platesc fiecare consultatie. Din cate stiu oricum nasterea nu este inclusa in abonament.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki_bubu spune:

Scuze, dar l-am scris dincolo:))



quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Originally posted by miki_bubu

Buna fetelor! Sorry ca nu am mai scris de mult, dar am fost f ocupata cu serviciul...si casa...Voiam sa va intreb daca vreuna dintre voi este abonata Medlife;eu am abonament prin firma la care lucrez si as fi vrut sa stiu ce reduceri sunt in acest caz.

P.S. O sa mai nasca cineva in perioada 1-5 august cu dr. Mendez?


Va pup si sa aveti grija de bebei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zambetmic spune:

cred ca depinde de abonament ...
eu am business si pana acum nu am platit nimic, am facut analize sange (si unele chestii in plus, nu doar cele pt sarcina), echo si consultatii
inca nu m-am interesat sa vad daca am vreo reducere la nastere/spitalizare ... dar sambata o sa ajung pe acolo si voi intreba

21+ cu baietel Vladut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia_prea spune:

Miki bubu, depinde foarte mult de tipul cardului.
La ei exista 3 tipuri de carduri :classic, business, si executive.
Executive, intre timp cred ca l-au si retras, acela era cel mai complet, aveai toate investigatiile si cazarea gratuite, iar la operatie aveai discount de 20%, business iti acopera mare parte din investigatii daca nu chiar toate si aveai discount la cazare si parca si la interventiile chirurgicale, iar classic iti acopera analizele de baza, iar pt ecografii 3D, 4D, morfologie fetala, amniocenteza ai discount de 20%.
Este posibil sa se mai fi schimbat ceva la bussines, adica sa fie mai complet, dat fiind ca au retras executive.
Pentru mai multa siguranta poti intreba la ei.
Fetelor va doresc tuturor nastere usoara si bebeii sanatosi si papaciosi!
O zi buna!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pierrine spune:

Salutare!
Vin de la consultatie, totul e ok, colul un pic mai scurt dar inchis. Am fixat si data finala pt. cezariana, 19.06. Dr. Mendez mi-a zis ca in cazurile de prezentatie pelviana - cum e bebele meu - se poate intampla sa se rupa membranele mai repede, dar a insistat SA NU INTRU IN PANICA!!!!!!!! Cred ca ma vazuse ca ma cam albisem la fata!!Am avut si discutia cu anestezistul, Persentia nu-stiu-cum, foarte draguta, mi-a placut de ea, mi-a descris in detaliu tot ce urmeaza sa se intample in ziua X. Sper sa nu vina bebe mai repede decat l-a programat!
AMR 14 ZILE!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zambetmic spune:

pierrine, care e diferenta intre ziua programata pt cezariana si DPN-ul dat de echo in fc de varsta mogaldetei (nu UM) pe parcursul sarcinii?
se "pupa"? e mai devreme, si daca da, cu cat timp?

aa, nu mai stiu daca ai scris cu ce medic nasti (s-ar putea neuronu meu obosit azi sa nu fc prea bine...)

datorita unor probleme medicale descoperite ieri se pare ca sunt obligata sa recurg la cezariana, asa ca ma intereseaza mult subiectul
multumesc


21+ cu baietel Vladut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki_bubu spune:

Multumesc mult fetelor pentru promptitudine! Eu am inteles de la compani a de asigurari ca as avea cazarea gratuita, precum si toate analizale si ecografiile din timpul sarcinii...dar m-am gandit ca ma bine ma duc sa vb cu cei de la Medlife, sa-mi explice mai bine.
Astazi ma duc si la control la dr. Mendez. Fondanta, pe mine m-a programat el pe 1 august,dar urmeaza sa stabilim data exacta cu vreo 2 saptamani inainte. Mi-a zis ca pleaca in concediu pe 8 august...sper sa nu se fi razgandit...o sa-l mai intreb astazi mai multe amanunte.

31+ cu bogdan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pierrine spune:

Salutare! Eu o sa nasc cu dr. Mendez. In legatura cu diferenta intre ziua de cezariana si DPN... Dr programeaza cezariana cu o sapt inainte de DPN estimat conform UM. sa stii ca pe parcursul sarcinii DPN dat de eco nu prea cores[punde cu cel dat ed UM si oricum nu are nici o legatura cu ziua in care se programeaza cezariana. Eco iti da un DPN in functie de ct de dezvoltat e bebe la moomentul respectiv. De ex, in prima jumatate a sarcinii - cam pe la nr. tu de sapt - bebele mmeu era intotdeauna cam cu 10 zile in urma ca dezvoltare, deci nu corespindea DPN dat de UM, era mai mic ca varsta corform eco. Probabil ca exista niste prametri de dezvoltare ai lui bebe pe baza acrora se determina DPN ;la eco, iar daca nu se incadreaza in parametri respectivi automat eco iti da o dta a nasterii mai mult su mai p[utin decalata. la ultima eco, de la sapt 34 bebele meu era perfect incadrat in parametri, DPN dat de eco s-a suprapus la fix cu cel dat de UM.
Sper ca m-am facut inteleasa. dar tu mai ai asa de mult pn nasti!!De ce te preocupi de acum de ziua pt cezariana?

quote:
Originally posted by zambetmic

pierrine, care e diferenta intre ziua programata pt cezariana si DPN-ul dat de echo in fc de varsta mogaldetei (nu UM) pe parcursul sarcinii?
se "pupa"? e mai devreme, si daca da, cu cat timp?

aa, nu mai stiu daca ai scris cu ce medic nasti (s-ar putea neuronu meu obosit azi sa nu fc prea bine...)

datorita unor probleme medicale descoperite ieri se pare ca sunt obligata sa recurg la cezariana, asa ca ma intereseaza mult subiectul
multumesc


21+ cu baietel Vladut



Mergi la inceput