Rugaciune colectiva pentru a avea un copil (20)

Rugaciune colectiva pentru a avea un copil (20) | Autor: anadomnica

Link direct la acest mesaj










RUGACIUNE COLECTIVA PENTRU A AVEA UN COPIL


CAPITOLELE:

1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16,17,18,
19


ISTORIA SI CALEA NOASTRA SPRE PRUNCII DORITI(scris de Anadomnica):
Acest topic a fost deschis in 27 iulie 2007 la initiativa lui cleopatra70(Claudia) care a dorit sa uneasca in rugaciune aspirantele la statutul de mamici de pe tot cuprinsul tarii si al lumii chiar! Astfel, drumul noastru pe calea rugaciunii a inceput prin indemnul Claudiei la "unire" spirituala la orele 21 ale fiecarei zile, fiecare in camara proprie, cu o lumanare de ceara curata aprinsa. A fost propus spre citire Acatistul Sfantului Acoperamant al Maicii Domnului urmat sau precedat de pomenirea numelor de botez ale aspirantelor. Pentru ca de-a lungul timpului s-au alaturat grupului acestuia minunat fete din toate colturile lumii (din Japonia pana in Canada si America) si datorita diferentelor mari de fus orar s-a renuntat la citirea acatistelor la o ora exacta,urmand insa ca fiecare aspiranta sa-si stabileasca singura timpul pt. rugaciune. Deasemenea, pt. ca multe fete au primit indemnuri de la duhovnicii proprii de a citi alte acatiste pentru indeplinirea dorintei arzatoare, s-a ajuns la concluzia ca fiecare fata va face canonul sau asa cum i-a fost randuit, citind acatistele "prescrise" de duhovnici, insa rugandu-se nu doar in nume propriu, ci in numele acestei intregi comunitati virtuale de aspirante.

Apoi au inceput sa rasara minunile rugaciunii colective: Claudia - initiatoarea acestui minunat topic - a anuntat printre primele starea noua de cu care a fost binecuvantata. I-au urmat la scurt timp alte si alte fete minunate care au primit darul cu credinta si care au continuat sa se roage alaturi de celelalte aspirante. Astfel a mai aparut o listuta de in prima pagina a topicului.

La inceputul primaverii lui 2008 au fost anuntate si primele nasteri binecuvantate! Asadar Domnul a facut Binecuvantare!

In lupta noastra, in afara de rugaciunea zilnica si de pomenirea numelor fetelor aspirante si gravidute fiecare fata incearca sa trimita pomelnice si acatiste cu numele noastre la manastirile si bisericile din jur. Doamne ajuta!

Minunile noastre: fiind un topic atat de special, nu puteau lipsi de aici minunile. Au dobandit darul Vietii intr-un mod deosebit si minunat:
- in primul rand Claudia care a initiat topicul si a dus munca de "constructie, sustinere (morala) si promovare"
- Aditi(Adriana-Olimpia) a devenit mamica fericita desi inainte de zamislire doctorii nu-i dadeau nici o sansa avand in vedere o prolactina mult peste medie. A tinut un canon timp de 40 de zile: dimineata Acatistul Sfintilor Arhangheli Mihail si Gavriil si seara Acatistul Sfintilor Parinti Ioachim si Ana, a postit postul Sfintei Marii si minunea nu a intarziat sa apara la f. scurt timp dupa terminarea canonului
- in urma canonului dat de Parintele Iordache de la Biserica Sfantul Spiridon cel Vechi din Bucuresti - pe care fetele l-au tinut cu strictete - au primit darul vietii Suflet (Elvira) si Hera25(Adriana)
- de precizat aici si ainigriv (Virginia) care a primit darul sau in mod minunat exact inainte de pelerinajul din Grecia. Astfel pruncul sau a primit binecuvantare de la toti sfintii, mama sa nestiind ca in acest pelerinaj purta un sufletel in pantec care dorea si el sa se inchine Sfintelor Moaste.



Va rog,cine doreste sa se treaca pe lista!
Lista aspirantelor la un copilas prin rugaciune catre Dumnezeu si toate puterile ceresti:










Rugaciunea sotilor care nu au copii

Doamne, pustii sunt casele fara copii, si triste inimile sotilor care n-au urmasi. Chiar daca nu avem credinta dreptilor care pentru rugaciunile lor s-au invrednicit sa aiba copii, pentru mila Ta nemasurata nu ne lasa, Atotputernice Doamne, ci vezi suspinul inimii noastre. Umple-ne casa de bucuria pe care o aduc copii, iar pe noi ne intareste ca sa-i crestem cu dragoste si intelepciune, spre slava numelui Tau. Amin.

Acatiste folositoare pentru zamislire si nastere de prunci buni:

www.ortodox.as.ro/acatiste/ac24.html" target="_blank">Acatist de multumire:"Slava lui Dumnezeu pentru toate"
www.ortodox.as.ro/acatiste/ac17.html" target="_blank">Acatistul Domnului nostru Iisus Hristos
www.ortodox.as.ro/acatiste/ac43.html" target="_blank">Acatistul Sfantului Acoperamant al Maicii Domnului
www.ortodox.as.ro/acatiste/ac47.html" target="_blank">Acatistul Sfintilor si Dreptilor Parinti Ioachim si Ana
www.ortodox.as.ro/acatiste/ac32.html" target="_blank">Acatistul Sfantului Ierarh Spriridon
www.ortodox.as.ro/acatiste/ac14.html" target="_blank">Acatistul Cuviosului Parintelul nostru Stelian
www.ortodox.as.ro/acatiste/ac27.html" target="_blank">Acatistul Sfantului Nectarie Taumaturgul

Si Acatiste audio:
www.crestinortodox.ro/Asculta__Acatistul_Domnului_Iisus_Hristos-2122.html" target="_blank">Acatistul Domnului nostru Iisus Hristos
www.crestinortodox.ro/Asculta__Acatistul_Slava_lui_Dumnezeu_pentru_toate-2415.html" target="_blank">Acatist de multumire:"Slava lui Dumnezeu pentru toate"

1.Etra(Cristina)
2.Cristianca(Anca-Felicia)
3.Leny(Elena)
4.Magduta10(Magda)
5.Andriushca(Andreea)
6.Ysa26(Elena)
7.Cris_2081(Cristina-Iuliana)
8.Alexela(Alexandra)
9.Anaoi(Ioana-Eugenia)
10.Aldolina(Eugenia-Viorica)
11.mmc_nd(Malina-Mihaela)
12.Nichi(Oana)
13.Kerstin(Cristina)
14.Iulita(Simona-Manuela)
15.dory_iancu74(Dorina)
16.Mihaela
17.Gaviotita(Angela)
18.IreneCAM(Andra-Maria)
19.Gabrieluta(Mihaela-Gabriela)
21.Marryan(Mariana si Valeriu)
22.Gabrielarusu(Nicoleta-Gabriela)
23.Rony74(Veronica)
24.georgia_c(Georgiana si Gabriel-Martinel)
25.mihaela amalia(Maria-Mihaela)
26.Maria68(Delia-Marta)
28.Dariela(Denisa-Mihaela)
29.Livsy(Ana-Livia)
30.Andreea81(Andreea-Elena)
31.Ryta(Aurica-Rita)
32.Dara(Andreea-Claudia)
33.Sandaa(Sava si Gavrila)
34.Kineta(Florentina)
35.Simonasima(Simona)
36.Oana_B(Oana-Teodora)
37.Gra26(Gratiela)
38.Daro6(Roxana-Nicoleta)
39.Ira79(Irina)
40.Bususbl(Isa)
41.Oana2006(Oana-Madalina)
42.Fulg(Ioana)
43.Rocsy2007(Roxana)
44.Montytaiana(Ana)
45.Tudormiha(Mihaela)
46.Pinguina(Ana-Maria)
47.Blanche(Bianca)
48.Rodicaosoian(Rodica)
51.Melusica(Mihaela)
52.Pysypisi(Cora)
53.Simona.Lali(Simona-Paraschiva)
54.Elle23(Elena)
55.Irene-Mariana
56.Cocoleta(Nicoleta-Constanta)
57.Karelina(Monica)
58.Florelacri(Lacrimioara)
59.Anaconda2(Ana)
60.Daniela_xy(Irina si Constantin)
61.Lilica75(Elena si Ciprian)

62.sukisuki(Lucia)
63.gabi200(Ionela)

64.Alinata(Alina)
65.Anidaz(Adina-Nicoleta)

66.Gadaleane(Elena-Cornelia)
67.AndreeeaNogy(Andreea)
68.Laura2008(Laura-Cristina si Iulian)
69.Magdita(Maria-Magdalena si Iulian-Laurentiu)
70.Anadomnica(Ana-Domnica si Marius-Cristian)
71.MaraAnisia(Mara-Iulia si Catalin Constantin)
72.Shaki(Mihaela)
74.Silvi8 (silvia)
75.Alexia86 (Alexandra)
76.muchy (Alina-Simona)
77.Ruxandrada (Ileana-Ruxandra)
78.Doris_71 (Doinita)
79.Ingridut (Ingrid)
80.bb_wanted (Geanina)
81.mada23 (Andreea-Magdalena si Nelu)
82.medamaya1 (Florica si Cristian)
83.angi25 (Angelica)
84.katymana (Ecaterina si Marian)
85.verygu (Veronica)
86.unducthable (Diana)
87.LunaNueva (Alexandra-Ileana si Anastasios)
88.evanescence (Silvia-Cristina si Petru Alin)
89.anastacia (Cristina-Cleopatra si Cristian)
90.sucitul1 (Florica si Sebastian)
91.monica_1979 (Elena-Monica)
92.raculete (Iuliana)
93.luca2008 (Iuliana)
94.rocsy2007 (Anamaria Roxana si Daniel)
95.mariaraluca (Maria Raluca si Ionel)
97.florela30(Florela si Aurel)
98.diazavate(Ana si Constantin)
99.fabiola73(Fabiola si Alin)
100.jasmine30(Adina Maria si pr.Marius Dragos)
101.gabrielita_r(Gabriela si Victor)
102.ralucuza2000(Elena Raluca si Ovidiu Cristian)
103.mirela05(Mirela si Octavian)
104.Anaomaria(Anamaria si pr.Ciprian)
105.ank24(Anca)
106.Zamfir.mel(Mihaela si Cosmin)
107.claudela(Claudia)
108.iaura21(Mihaela Aurelia)
110.caciantoni(Elena Cristina si Marius-Nicusor)
111.ralu27(Raluca)
112.analuci(Luciana)
113.winter(Alina-Valentina)
114.ingeras70(Iuliana si Florin)
115.Dragaica(Andreea-Georgiana si Andrei)
116.Gianina34(Elena-Gianina si Mihai)
117.Ioanatugs (Ionica)
118.claudiaandor (Claudia Severina si Alexandru Relu)
119.mihaele(Nicoleta-Florina)
120.speranta2008(Gabriela si Ion)
121.krika(Antoneta-Cristina)
123.sandyprs(Alexandra)
124.ioana olaf(Ioana)
125.noce(Carmen-Gabriela si Virgil)
126.Sorinake (Sorina-Daniela si Marian)
127.Ge@n@(Geanina si Dorel)
128.nicoleta_8(Nicoleta-Ioana)
129.maria08(Maria)
130.crinna_diana(Crina Diana)
131.KoraPop(Diana-Corina si Manta)
132.Alexa_(Solomonia si Aurelian)
133.cd_lavinia(Doina-Lavinia si Vasile)
134.stuart(Mariana)
135.crisis81(Cristina-Camelia)
136.Claudelle(Oana-Claudia si Ioan Ovidiu)
137.sufletel_80(Dorina si Bogdan Cristian)




Lista gravidutelor prin rugaciune catre Dumnezeu si toate puterile ceresti:











RUGACIUNE PENTRU PRUNCUL CE SE AFLA IN PANTECELE MAMEI

Doamne,Cel ce ai zis oamenilor:"Cresteti si va inmultiti si stapaniti pamantul",binecuvantand nasterea de prunci,arata mila Ta acestui prunc care se afla in pantecele maicii sale,si ajuta-l sa se nasca la vremea randuita de Tine.Da-i lui,Doamne,crestere fireasca,sanatate si putere.
Parinte Ceresc,Care porti de grija pasarilor cerului si infrumusetezi crinii tarinii,poarta de grija si acestui copil care n-a vazut inca lumina soarelui.Tu ai purtat de grija Preacuratei Fecioare cand a purtat in pantecele ei pe Dumnezeiescul Prunc.Nu ne parasi acum nici pe noi,robii tai,ci ocroteste-l cu harul Tau pe pruncul acesta al nostru si binecuvanteaza nasterea lui dupa multimea milostivirii Tale.Iar mai apoi,luminandu-l cu Sfantul Botez,sa il faci pe el un madular ales al Sfintei Tale Biserici,ca sa Te laude si sa te binecuvanteze in toata viata lui si in vecii vecilor.
AMIN.


Marie Maica Preacurata, ceea ce ai purtat in pantecele tau cel binecuvantat pe Mantuitorul a toata lumea, inconjoara-ma pe mine, pacatoasa, cu dragostea ta de Maica si du rugaciunea mea la Fiul Tau si Dumnezeul nostru, ca sa-mi binecuvanteze pruncul pe care-l port in pantece si sa ma invredniceasca sa-l aduc la lumina in chip firesc si sanatos, intarindu-ma cu puterea dreptei Sale , intru care bine am nadajduit. Amin





1.Vdrag(Virginica)
2.Hera25(Adriana)Lorena Elena
3.Manumanu(Bianca)
4.oana_oana26(Geanina)
5.Ioanara23(Adnana-Ioana)
6.Cami Antonia(Camelia si preot Lucian)Antonia Ioana
7.Pisik06(Ioana)
8.Carmencar(Carmen-Ionica)
9.smoly(Cristina-Mihaela si Marian)
10.gigelica20(Lucica-Florentina si Gabriel Teodor)
11.Koko_1(Corina)

12.Bubulina1(Karen)
13.Iuca(Viorica)
14.alina27(Alina Luciana si Marius Danut)
16.Liana30(Mariana-Gabriela)
17.laurra(Laura Maria)
18.ganesha(Gina)


Lista mamicilor prin rugaciune catre Dumnezeu si toate puterile ceresti:











Rugaciunea femeii inainte de nastere

Marie, Maica Preacurata, ceea ce ai purtat in pantecele tau cel binecuvantat pe Mantuitorul a toata lumea, inconjoara-ma pe mine, pacatoasa, cu dragostea ta de Maica si du rugaciunea mea la Fiul tau si Dumnezeul nostru, ca sa-mi binecuvanteze pruncul pe care-l port in pantece si sa ma invredniceasca sa-l aduc la lumina in chip firesc si sanatos, intarindu-ma cu puterea dreptei Sale, intru care bine am nadajduit. Amin.




Rugaciunea mamei dupa nastere


Multumescu-Ti Tie, Doamne, din adancul inimii mele, pentru pruncul pe care Tu mi l-ai daruit si pe care Tie Ti-l inchin, dimpreuna cu toata viata mea, intru care ai binevoit. Daruieste-i, Stapane, viata ca sa se nasca din nou, din apa si din Duh, ca fiu al Tau dupa har, in Taina Sfantului Botez. Ajuta-ma, Iubitorule de oameni, sa-l cresc in pace, ca pe un madular binecuvantat al Bisericii Hristosului Tau. Si intreaga noastra familie pazeste-o intru dragostea Ta, daruindu-i toate cele spre trebuinta, dupa marea Ta mila, putere si intelepciune. Ca noi Tie Iti incredintam sufletele si trupurile noastre, Tie ne rugam pentru noi insine, si unii pentru altii, si numele Tau, de viata facatorul, in veci il preamarim: al Tatalui si al Fiului si al Sfantului Duh. Amin.


1.Adela Achim(Maria-Adela)Stefan DPN
2.Aditi(Adriana-Olimpia)Andrei DPN
3.Cleopatra70(Claudia)Gabriel-Cristian si Andrei-Marian DPN 25.03.2008

4.Ainigriv(Virginia-Adriana)Maria DPN
5.Danangie(Daniela-Angela)Alessio Michele DPN
6.Suflet(Elvira) Bogdan DPN
7.Syris(Marinela)Iulia DPN
8.Ali(Alina)Andrei DPN

9.Maryb(Mariana)Mario Gabriel
10.valeria72(Valeria)

[blue]Cum se deschide un nou capitol:
-capitolul nou se deschide in jur de pagina 20
-se lucreaza cu doua pagini deschise
-subiect nou cu titlul "rugaciune colectiva pentru a avea un copil" +nr. de capitol
-cu butonul "reply with quote" (foita cu sageata verde de deasupra mesajului) se ia textul de la mesajul cu listuta din cap de la subiectul vechi si se copiaza in primul mesaj din capitolul nou si se scot tag-urile [quote] de la inceput si de la sfarsit ca sa apara textul scris normal nu ca si cand ar fi citat.
-apoi se pune mesaj la sfarsitul capitolului vechi cu anunt ca a fost deschis capitol nou plus link-ul capitolului nou.



Doamne ajuta in drumul meu spre bebe!
Eu, familia si pozele mele

CASUTA VERDE

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anadomnica spune:

... asa cum reusesc eu sa scriu mai greu in perioada asta, va rog sa ma iertati ca sunt slaba. La servici am mult de lucru si abia daca mai reusesc sa citesc printre picaturi... iar acasa, dupa o zi de stat cu ochii in calculator numai de net nu mai vreau sa aud . Sper in curand sa se limpezeasca apele si la mine, eu va iubesc in continuare si mi-e dor de voi sa vorbesc cu voi, sa va fiu alaturi, mai ales.
Va rog sa primiti din inima felicitarile mele:
-maryb - sa fii o mamica credincioasa si responsabila si mereu sa intorci fata pruncului Mario Gabriel catre Dumnezeu, asa sa primesti binecuvantare!
-laurra - ieseanca mea draga, sa fii binecuvantata!! Sa ai o sarcina usoara si la termen si sub Acoperamantul Sfant al Maicutii Domnului. Mult mi-am dorit sa ajung si eu vara asta la Manastirea Caraiman si mult m-am bucurat pt. tine ca ai reusit sa ajungi sa te inchini si sa lasi listuta acolo. Te-a ajutat Maicuta Domnului, parintele Gherontie si toti sfintii si tu ne-ai ajutat pe noi caci am fost alaturi de tine cu gandul. Sper sa te urmez in toamna asta!
Pentru Livsy - uite, pun eu pe forum floricelele cu care iti impodobeai tu mesajele. E timpul ca florile astea si zambetele cu care obisnuiai sa impodobesti mesajele pentru noi sa-ti infloreasca in suflet si sa gasesti pacea. Trebuie sa marturisesc ca-ti admir cumpatarea cu care vorbesti despre durerile si problemele tale, cu timpul de ragaz pe care ti-l acorzi pt. a indulci cuvintele atunci cand iti povestesti necazurile. Un sir de pupici de la mine . Ma rog sa gasesti pacea, ma rog sa primesti linistea si te asteptam sa revii cu mesajele optimiste!!!
Pentru mada23 - - sa nu te superi ca am pus doar o floare, ca astiad de pe forum nu au pus si buchetul de flori multe, multe pe care vreau sa ti-l trimit!!! Asa mult mi-a placut cum ai povestit ca ai fost sa faci IA, dar de fapt ai fost sa te rogi, ai fost de fapt pt. Dumnezeu la Bucuresti si nu pt. tine si asta sa stii ca e minunat, e o lectie!! Si stii, chiar daca nu a fost acum sa fie cu ochisori, eu cred ca s-a amanat doar putin momentul binecuvantarii pt. a putea da slava intreaga Domnului si pt. a te putea bucura din plin de aceasta fapta buna a ta! Esti atat de... atat de minunata!!!
Pentru cami_antonia si sotul ei Parintele Lucian - sunteti o familie binecuvantata. Mult m-am folosit de cuvintele si indrumarile voastre. Sa va rasplateasca Domnul milostivirea pe care o faceti cu noi indrumandu-ne.
Acum voi mai trimite salutari si pupici la absolut toate fetele noi si vechi, am sa imbratisez pe caciantoni care e prezenta mereu cu informatii duhovnicesti, am sa sarut dulce pe ainigriv, aditi si pe pruncii lor care ne viziteaza si se simt bine la noi si ne incurajeaza si ne indruma. Am sa trimit imbratisari calde prietenelor vechi georgia_c, magdita, medamaya si salutrari calde si la cele noi ingeras70, noce si la toate fetele care se roaga alaturi de noi... Nu vreau sa supar pe nimeni, insa as dori sa mai aud vesti despre mmc_nd, MaraAnisia, Anaomaria si de la toate aspirantele: chiar daca intrati mai rar, daca scrieti mai rar, mai dati-ne un semn de viata sa ne bucuram sau sa plangem cu voi, sa va incurajam sau sa primim incurajari.
Doamne ajuta!

Doamne ajuta in drumul meu spre bebe!
Eu, familia si pozele mele

CASUTA VERDE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingeras70 spune:

multumim frumos pentru cuvintele tale,anadomnicaDomnul sa ne ajute pe toate sa ne implinim dorintele,cu bebelusi sanatosi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mada23 spune:

Anadomnica... cum sti tu sa ne vindeci sufletzelele din doua vorbe, cand tu insuti trebuie sa fii vindecata .... din pacate nu sunt atat de minunata ....te imbratisam tare, tare


o zi minunata tuturor!
Doamne ajuta!

in 2008 miracolul va veni pe strada mea...madutz


"Te simti neincrezator, ingrijorat si nu esti sigur pe ce drum s-o apuci? Lasa-L pe Dumnezeu sa te calauzeasca. El cunoaste drumul. "
voteaza, nu se stie cand ai nevoie www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank"> si www.petitiononline.com/legemame/petition.html" target="_blank">

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ainigriv spune:

Fetelor,semnati aici,ca e dreptul nostru!!!Pupici.

http://www.petitieonline.ro/petitie-p04502042.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caciantoni spune:

Doamane ajuta!
Fetele mele dragi, am gasit pe site-ul Patriarhiei Romane programul manifestarilor pt. Sf Dumitru...
Il postez mai jos poate va intereseaza si pe voi...

PROGRAMUL MANIFEST#258;RILOR ORGANIZATE CU PRILEJUL S#258;RB#258;TORII SFÂNTULUI CUVIOS DIMITRIE CEL NOU, OCROTITORUL BUCURESTILOR (23-28 octombrie 2008)

S#259;rb#259;toarea Sfântului Cuvios Dimitrie cel Nou, ocrotitorul Bucure#351;tilor (27 octombrie), ale c#259;rui cinstite moa#351;te se p#259;streaz#259; în Catedrala patriarhal#259;, reprezint#259;, de secole, un ales popas duhovnicesc pentru credincio#351;ii din Bucure#351;ti #351;i împrejurimi, ca #351;i pentru sute de mii de pelerini din întreaga #355;ar#259;. Cu acest prilej, în perioada 23-28 octombrie 2008, cu binecuvântarea Preafericitului P#259;rinte Patriarh Daniel, Patriarhia Român#259; #351;i Arhiepiscopia Bucure#351;tilor organizeaz#259; o serie de manifest#259;ri care se vor desf#259;#351;ura dup#259; urm#259;torul program:


Joi, 23 octombrie 2008


La orele 10.00, sosirea moa#351;telor Sfântului Apostol Pavel pe Aeroportul Interna#355;ional Henry Coand#259;, aduse din Grecia de c#259;treÎnaltpreasfin#355;itul P#259;rinte Panteleimon, Mitropolit de Veria, Nausa #351;i Kampania.


La orele 10.45, va începe procesiunea „Calea Sfin#355;ilor”cu cinstitele moa#351;te ale Sfântului Cuvios Dimitrie cel nou #351;i ale Sfin#355;ilor Împ#259;ra#355;i Constantin #351;i Elena de la biserica Sfântul Spiridon Nou pân#259; la Catedrala patriarhal#259;, pe traseul str. #350;erban Vod#259;, str. Bibescu Vod#259;, str. Dealul Mitropoliei.


La orele 11.00, participan#355;ii la procesiune vor întâmpina racla cu moa#351;tele Sfântului Apostol Pavel în dreptul Sfintei Cruci de la baza Dealului Patriarhiei.


Sfintele moa#351;te vor fi aduse, apoi, în procesiune, la Catedrala Patriarhal#259; #351;i a#351;ezate în baldachinul special amenajat pe Dealul Patriarhiei, pentru a fi venerate pân#259; în seara de 28 octombrie 2008, iar în 29 octombrie 2008, diminea#355;a, se vor întoarce în Grecia.


La orele 12.00, va avea loc conferin#355;a cu tema „Sfântul Apostol Pavel, autor de scrieri biblice citite în Sfânta Liturghie”, în Aula Magna „Teoctist - Patriarhul” din Palatul Patriarhiei. Vor conferen#355;ia Pr. Prof. Dr. Constantin Coman („Contribu#355;ia Sfântului Apostol Pavel la Canonul Noului Testament”), Preasfin#355;itul P#259;rinte Ciprian Câmpineanul, Episcop vicar patriarhal („Pre#355;uirea operei #351;i lucr#259;rii misionare a Sfântului Apostol Pavel în cadrul congreselor interna#355;ionale PAVLIA”)#351;i Înaltpreasfin#355;itul P#259;rinte Panteleimon, Mitropolit de Veria, Nausa #351;i Kampania („Aprecieri personale privind organizarea congreselor interna#355;ionale PAVLIA de la Veria)”. Vor participa Preafericitul P#259;rinte Patriarh Daniel #351;i al#355;i ierarhi ai Sfântului Sinod, membrii Permanen#355;ei Consiliului Na#355;ional Bisericesc #351;i ai Permanen#355;ei Consiliului Eparhial al Arhiepiscopiei Bucure#351;tilor, profesori #351;i studen#355;i de la Facultatea de Teologie „Justinian Patriarhul” a Universit#259;#355;ii din Bucure#351;ti, profesori #351;i elevi de la Seminarul Teologic Liceal „Radu Vod#259;” #351;i al#355;i invita#355;i. Conferin#355;a va fi transmis#259; în direct de posturile de radio #351;i televiziune TRINITAS ale Patriarhiei Române.


Aducerea moa#351;telor Sfântului Apostol Pavel în România în acest an se înscrie în seria manifest#259;rilor prilejuite de Anul jubiliar 2008 – Anul Sfintei Scripturi #351;i al Sfintei Liturghii #351;i anivers#259;rii a 2000 de ani de la na#351;terea Sfântului Apostol Pavel (08-2008).


Duminic#259;, 26 octombrie 2008 (zi în care este pr#259;znuit Sfântul Mare Mucenic Dimitrie, Izvorâtorul de mir)


De la orele 8.30, va avea loc slujba de resfin#355;ire a Catedralei Patriarhale, dup#259; ample lucr#259;ri de restaurare #351;i multiple dot#259;ri cu instala#355;ii noi, executate în ultimele cinci luni. Vor participa ierarhi ai Sfântului Sinod, reprezentan#355;i ai autorit#259;#355;ilor centrale #351;i locale, preo#355;i, monahi #351;i pelerini.


Va fi prezent delegatul Patriarhiei Antiohiei, Preasfin#355;itul P#259;rinte Ghattas Hazim, întrucât la sfin#355;irea acestei biserici voievodale, în anul 1658, a participat #351;i Patriarhul Macarie al Antiohiei.


De la orele 9.30, va avea loc Sfânta Liturghie oficiat#259; de Preafericitul P#259;rinte Patriarh Daniel, al#259;turi de Preasfin#355;itul P#259;rinte Episcop Ghattas Hazim, delegatul Patriarhiei Antiohiei, ierarhi ai Sfântului Sinod, preo#355;i #351;i diaconi, pe un podium special amenajat lâng#259; Catedrala Patriarhal#259;, orientat spre baldachinul cu moa#351;tele sfin#355;ilor.


La finalul Sfintei Liturghii, va avea loc proclamarea solemn#259; a canoniz#259;rii Sfântului Ierarh Iachint de Vicina, primul Mitropolit al #354;#259;rii Române#351;ti – 1359-1372 – (cu ziua de pr#259;znuire la 28 octombrie), a Sfântului Cuvios Dionisie Exiguul (cel Smerit), p#259;rintele erei cre#351;tine #351;i al dreptului bisericesc (1 septembrie) #351;i a domnitorului #354;#259;rii Române#351;ti, Sfântului Neagoe Basarab, om de cultur#259; isihast#259; #351;i „prin#355; al p#259;cii” (26 septembrie).


Luni, 27 octombrie 2008(ziua de pr#259;znuire a Sfântului Dimitrie cel Nou, Ocrotitorul Bucure#351;tilor #351;i hramul Catedralei Patriarhale)


De la orele 9.00, va avea loc Sfânta Liturghie oficiat#259; de Preafericitul P#259;rinte Patriarh Daniel, al#259;turi de Înaltpreasfin#355;itul P#259;rinte Panteleimon, Mitropolit de Veria, Nausa #351;i Kampania, Preasfin#355;itul P#259;rinte Episcop Ghattas Hazim, delegatul Patriarhiei Antiohiei, ierarhi ai Sfântului Sinod, preo#355;i #351;i diaconi.


Dup#259; Sfânta Liturghie, va urma, în sala Europa Christiana a Palatului Patriarhiei, un moment aniversar la împlinirea unui an de la înfiin#355;area Centrului de Pres#259; BASILICAal Patriarhiei Române. Cu acest prilej, vor primi Diploma BASILICA ierarhi, preo#355;i #351;i mireni care au sprijinit Centrul de Pres#259; al Patriarhiei Române în primul an de activitate.


De la orele 18.00, se va desf#259;#351;ura prima edi#355;ie a concursului coral intitulat „Tineri, l#259;uda#355;i pe Domnul”,în Aula Magna „Teoctist-Patriarhul” a Palatului Patriarhiei. La acest concurs coral, organizat de Sectorul Teologic-Educa#355;ional al Patriarhiei Române, în colaborare cu Sectorul Înv#259;#355;#259;mânt #351;i Activit#259;#355;i cu Tineretul al Arhiepiscopiei Bucure#351;tilor, s-au înscris treisprezece forma#355;ii corale ale seminariilor teologice liceale din Mitropolia Munteniei #351;i Dobrogei. Vor participa ierarhi ai Sfântului Sinod, membrii Permanen#355;ei Consiliului Na#355;ional Bisericesc, ai Permanen#355;ei Consiliului Eparhial al Arhiepiscopiei Bucure#351;tilor #351;i al#355;i invita#355;i. Concursul va fi transmis în direct de posturile de radio #351;i televiziune TRINITAS.


Mar#355;i, 28 octombrie 2008 (zi în care va fi pr#259;znuit pentru prima dat#259; Sfântul Ierarh Iachint de Vicina, primul Mitropolit al #354;#259;rii Române#351;ti)


De la orele 7.30, va fi oficiat#259; Sfânta Liturghie arhiereasc#259; în Catedrala patriarhal#259;, la care vor participa membri ai Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române.


De la orele 10.00, va avea loc #351;edin#355;a solemn#259; a Sfântului Sinod cu tema „Anul 2008, An jubiliar al Sfintei Scripturi #351;i al Sfintei Liturghii, Posturile de radio #351;i televiziune TRINITAS ale Patriarhiei Române vor transmite în direct #351;edin#355;a solemn#259; a Sfântului Sinod.în Aula Magna „Teoctist Patriarhul”.În cadrul #351;edin#355;ei solemne vor fi evaluate cele mai importante manifest#259;ri cu caracter religios-duhovnicesc, cultural-editorial #351;i mediatic desf#259;#351;urate de Eparhiile Patriarhiei Române din #355;ar#259; #351;i din str#259;in#259;tate în cursul acestui an proclamat de Sfântul Sinod ca An jubiliar al Sfintei Scripturi #351;i al Sfintei Liturghii.


#350;edin#355;a solemn#259; se va încheia cu vernisajul expozi#355;iei de carte bisericeasc#259; intitulat#259; „Sfânta Scriptur#259; #351;i Sfânta Tradi#355;ie în via#355;a poporului român”, organizat#259; în sala Europa Christiana a Palatului Patriarhiei. Expozi#355;ia, realizat#259; de Sectorul Patrimoniu Cultural #351;i Biblioteca Sfântului Sinod, prezint#259; o retrospectiv#259; a tiparului bisericesc românesc care, pe parcursul a 500 de ani, a scos la lumin#259; numeroase edi#355;ii ale Sfintei Scripturi #351;i ale Sfintei Liturghii, m#259;rturii de referin#355;#259; ale spiritualit#259;#355;ii, culturii #351;i limbii române. Expozi#355;ia va fi deschis#259; pân#259; în data de 10 noiembrie 2008.


De la orele 17.00, va avea loc sfin#355;irea fabricii de lumân#259;ri „F#259;clia” a Arhiepiscopiei Bucure#351;tilor din incinta M#259;n#259;stirii Duminica Sfin#355;ilor Români de la Pope#351;ti-Leordeni, #351;oseaua Olteni#355;ei, nr. 255.






"Doamne intoarce-i la bunatate si la rugaciune pe toti vrajmasii mei." (Parintele Gherontie Puiu - Manstirea Caraiman)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caciantoni spune:

scuuuuuuuuuuze.... am uitat iar de diacritice
PROGRAMUL MANIFESTARILOR ORGANIZATE CU PRILEJUL SARBATORII SFANTULUI CUVIOS DIMITRIE CEL NOU, OCROTITORUL BUCURESTILOR (23-28 octombrie 2008)

Sarbatoarea Sfantului Cuvios Dimitrie cel Nou, ocrotitorul Bucurestilor (27 octombrie), ale carui cinstite moaste se pastreaza in Catedrala patriarhala, reprezinta, de secole, un ales popas duhovnicesc pentru credinciosii din Bucuresti si imprejurimi, ca si pentru sute de mii de pelerini din intreaga tara. Cu acest prilej, in perioada 23-28 octombrie 2008, cu binecuvantarea Preafericitului Parinte Patriarh Daniel, Patriarhia Romana si Arhiepiscopia Bucurestilor organizeaza o serie de manifestari care se vor desfasura dupa urmatorul program:


Joi, 23 octombrie 2008


La orele 10.00, sosirea moastelor Sfântului Apostol Pavel pe Aeroportul International Henry Coanda, aduse din Grecia de catre Inaltpreasfintitul Parinte Panteleimon, Mitropolit de Veria, Nausa si Kampania.


La orele 10.45, va incepe procesiunea „Calea Sfintilor”cu cinstitele moaste ale Sfantului Cuvios Dimitrie cel nou si ale Sfintilor Imparati Constantin si Elena de la biserica Sfantul Spiridon Nou pana la Catedrala patriarhala, pe traseul str. Serban Voda, str. Bibescu Voda, str. Dealul Mitropoliei.


La orele 11.00, participantii la procesiune vor intampina racla cu moastele Sfantului Apostol Pavel in dreptul Sfintei Cruci de la baza Dealului Patriarhiei.


Sfintele moaste vor fi aduse, apoi, in procesiune, la Catedrala Patriarhala si asezate in baldachinul special amenajat pe Dealul Patriarhiei, pentru a fi venerate pana in seara de 28 octombrie 2008, iar in 29 octombrie 2008, dimineata, se vor intoarce in Grecia.


La orele 12.00, va avea loc conferinta cu tema „Sfantul Apostol Pavel, autor de scrieri biblice citite in Sfanta Liturghie”, in Aula Magna „Teoctist - Patriarhul” din Palatul Patriarhiei. Vor conferentia Pr. Prof. Dr. Constantin Coman („Contributia Sfantului Apostol Pavel la Canonul Noului Testament”), Preasfintitul Parinte Ciprian Campineanul, Episcop vicar patriarhal („Pretuirea operei si lucrarii misionare a Sfantului Apostol Pavel in cadrul congreselor internationale PAVLIA”)si Inaltpreasfintitul Parinte Panteleimon, Mitropolit de Veria, Nausa si Kampania („Aprecieri personale privind organizarea congreselor internationale PAVLIA de la Veria)”. Vor participa Preafericitul Parinte Patriarh Daniel si alti ierarhi ai Sfantului Sinod, membrii Permanentei Consiliului National Bisericesc si ai Permanentei Consiliului Eparhial al Arhiepiscopiei Bucurestilor, profesori si studenti de la Facultatea de Teologie „Justinian Patriarhul” a Universitatii din Bucuresti, profesori si elevi de la Seminarul Teologic Liceal „Radu Voda” si alti invitati. Conferinta va fi transmisa in direct de posturile de radio si televiziune TRINITAS ale Patriarhiei Romane.


Aducerea moastelor Sfantului Apostol Pavel in Romania in acest an se inscrie in seria manifestarilor prilejuite de Anul jubiliar 2008 – Anul Sfintei Scripturi si al Sfintei Liturghii si aniversarii a 2000 de ani de la nasterea Sfsntului Apostol Pavel (08-2008).


Duminica, 26 octombrie 2008 (zi in care este praznuit Sfantul Mare Mucenic Dimitrie, Izvoratorul de mir)


De la orele 8.30, va avea loc slujba de resfintire a Catedralei Patriarhale, dupa ample lucrari de restaurare si multiple dotari cu instalatii noi, executate in ultimele cinci luni. Vor participa ierarhi ai Sfantului Sinod, reprezentanti ai autoritatilor centrale si locale, preoti, monahi si pelerini.


Va fi prezent delegatul Patriarhiei Antiohiei, Preasfintitul Parinte Ghattas Hazim, intrucat la sfintirea acestei biserici voievodale, in anul 1658, a participat si Patriarhul Macarie al Antiohiei.


De la orele 9.30, va avea loc Sfanta Liturghie oficiata de Preafericitul Parinte Patriarh Daniel, alaturi de Preasfintitul Parinte Episcop Ghattas Hazim, delegatul Patriarhiei Antiohiei, ierarhi ai Sfantului Sinod, preoti si diaconi, pe un podium special amenajat langa Catedrala Patriarhala, orientat spre baldachinul cu moastele sfintilor.


La finalul Sfintei Liturghii, va avea loc proclamarea solemna a canonizarii Sfantului Ierarh Iachint de Vicina, primul Mitropolit al Tarii Romanesti – 1359-1372 – (cu ziua de praznuire la 28 octombrie), a Sfantului Cuvios Dionisie Exiguul (cel Smerit), parintele erei crestine si al dreptului bisericesc (1 septembrie) si a domnitorului Tarii Romanesti, Sfantului Neagoe Basarab, om de cultura isihasta si „print al pacii” (26 septembrie).


Luni, 27 octombrie 2008(ziua de praznuire a Sfantului Dimitrie cel Nou, Ocrotitorul Bucurestilor si hramul Catedralei Patriarhale)


De la orele 9.00, va avea loc Sfanta Liturghie oficiata de Preafericitul Parinte Patriarh Daniel, alaturi de Inaltpreasfintitul Parinte Panteleimon, Mitropolit de Veria, Nausa si Kampania, Preasfintitul Parinte Episcop Ghattas Hazim, delegatul Patriarhiei Antiohiei, ierarhi ai Sfantului Sinod, preoti si diaconi.


Dupa Sfanta Liturghie, va urma, in sala Europa Christiana a Palatului Patriarhiei, un moment aniversar la implinirea unui an de la infiintarea Centrului de Presa BASILICA al Patriarhiei Romane. Cu acest prilej, vor primi Diploma BASILICA ierarhi, preoti si mireni care au sprijinit Centrul de Presa al Patriarhiei Romane in primul an de activitate.


De la orele 18.00, se va desfasura prima editie a concursului coral intitulat „Tineri, laudati pe Domnul”,in Aula Magna „Teoctist-Patriarhul” a Palatului Patriarhiei. La acest concurs coral, organizat de Sectorul Teologic-Educational al Patriarhiei Romane, in colaborare cu Sectorul Invatamant si Activitati cu Tineretul al Arhiepiscopiei Bucurestilor, s-au inscris treisprezece formatii corale ale seminariilor teologice liceale din Mitropolia Munteniei si Dobrogei. Vor participa ierarhi ai Sfantului Sinod, membrii Permanentei Consiliului National Bisericesc, ai Permanentei Consiliului Eparhial al Arhiepiscopiei Bucurestilor si alti invitati. Concursul va fi transmis in direct de posturile de radio si televiziune TRINITAS.


Marti, 28 octombrie 2008 (zi in care va fi praznuit pentru prima data Sfantul Ierarh Iachint de Vicina, primul Mitropolit al Tarii Romanesti)


De la orele 7.30, va fi oficiata Sfanta Liturghie arhiereasca in Catedrala patriarhala, la care vor participa membri ai Sfantului Sinod al Bisericii Ortodoxe Romane.


De la orele 10.00, va avea loc sedinta solemna a Sfantului Sinod cu tema „Anul 2008, An jubiliar al Sfintei Scripturi si al Sfintei Liturghii, Posturile de radio si televiziune TRINITAS ale Patriarhiei Romane vor transmite in direct sedinta solemna a Sfantului Sinod.in Aula Magna „Teoctist Patriarhul”.In cadrul sedintei solemne vor fi evaluate cele mai importante manifestari cu caracter religios-duhovnicesc, cultural-editorial si mediatic desfasurate de Eparhiile Patriarhiei Romane din tara si din strainatate in cursul acestui an proclamat de Sfantul Sinod ca An jubiliar al Sfintei Scripturi si al Sfintei Liturghii.


Sedinta solemna se va incheia cu vernisajul expozitiei de carte bisericeasca intitulata „Sfanta Scriptura si Sfanta Traditie in viata poporului roman”, organizata in sala Europa Christiana a Palatului Patriarhiei. Expozitia, realizata de Sectorul Patrimoniu Cultural si Biblioteca Sfantului Sinod, prezinta o retrospectiva a tiparului bisericesc romanesc care, pe parcursul a 500 de ani, a scos la lumina numeroase editii ale Sfintei Scripturi si ale Sfintei Liturghii, marturii de referinta ale spiritualitatii, culturii si limbii romane. Expozitia va fi deschisa pana in data de 10 noiembrie 2008.


De la orele 17.00, va avea loc sfintirea fabricii de lumanari „Faclia” a Arhiepiscopiei Bucure#351;tilor din incinta Manastirii Duminica Sfintilor Romani de la Popesti-Leordeni, Soseaua Oltenitei, nr. 255.






"Doamne intoarce-i la bunatate si la rugaciune pe toti vrajmasii mei." (Parintele Gherontie Puiu - Manstirea Caraiman)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luca2008 spune:

Buna dimineata si Doamne Ajuta!
Dragele mele am sa incep prin a o felicita pe maryb.
Sa va traiasca puiul , sa fie sanatos si sa va aduca
numai bucurii.
Liana , fata curajoasafelicitari din suflet.
Maicuta Domnului sa va aibe in paza.
Laurra felicitari si tie draga mea!
Sa aveti 9 luni minunate!!
Eu am intrat mai rar, dosarul pentru FIV imi ocupa destul timp
dar asta pentru ca nu stau prea bine cu sanatatea... asa pare.
Saptamana trecuta ,dupa 4 luni,mi-a reaparut alergia pe care o faceam destul de des in ultimul an .Asa de satula eram de dermatologii care imi dadeau antihistaminice incat am zis ca trebuie sa merg la un alergolog.Am facut o gramada de teste si inca mai am.Se pare ca sunt alegica la ketonal.
Saptamana aceasta ne pregatim si pentru parastasul tatalui meu....de 7 ani...ne lipseste foarte mult.Va imbratisez cu drag pe toate!!!!”Construieste-ti in minte o imagine a reusitei tale. Pastreaza aceasta imagine cu tenacitate, nu ii permite sa dispara. Mintea ta va cauta modalitati de a dezvolta aceasta imagine ... Si nu-ti imagina nici un fel de obstacole.“Norman Vincent PealeDoamne ajuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ganesha spune:

dragele mele nu am mai intrat de mult ,dar acum am tinut musai sa intru pt ca vreau sa va multumesc din suflet ca m-ati trecut si pe mine pe listuta si sa va spun ca pt. minunea ese pe cale de a se realiza.Sunt graviduta in 6 sapt si 2 zile si ieri i-am auzit pt prima data inimioara bebelului.
De un lucru sunt sigura si anume ca Dumnezeu ne asculta pe toti, vreau sa va spun ca la cateva zile dupa ce am terminat de spus 40 de zile acatistul Sfintilor parinti Ioachim si Ana am aflat ca sunt insarcinata, asa ca nu incetati nici o clipa sa va rugati si sa sperati.
Inca imi este frica, pt ca am mai pierdut o sarcina la 9 sapt dar ma rog in continuare la Maicuta Domnului si sunt sigura ca ne avea in grija ei si pe mine si pe bebelus.

ganesha http://mt.lilypie.com/peJRp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anadomnica spune:

ganesha - FELICITARI!!!
Ce bine iti sta la listuta de !! Doamne ajuta sa fie o sarcina binecuvantata si fara probleme!

Doamne ajuta in drumul meu spre bebe!
Eu, familia si pozele mele

CASUTA VERDE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ganesha spune:

multumesc ca m-ati trecut pe listuta!Chiar sunt emotionata parca nici nu-mi vine sa cred, ma mai ciupesc singura cateodata.
Multumesc mult pt rugaciunile si gandurile voastre bune si sunt convinsa de puterea rugaciunii spusa de cat mai multe persoane, asa cums stiu ca toate vom trece prin aceasta minune, de a deveni mame. Dumnezeu sa ne aiba in grija Lui pe toate!

7+

Mergi la inceput