Rugaciune colectiva pentru a avea un copil (15)

Rugaciune colectiva pentru a avea un copil (15) | Autor: anadomnica

Link direct la acest mesaj





RUGACIUNE COLECTIVA PENTRU A AVEA UN COPIL


CAPITOLELE:

1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14

ISTORIA SI CALEA NOASTRA SPRE PRUNCII DORITI:
Acest topic a fost deschis in august 2007 la initiativa lui cleopatra70(Claudia) care a dorit sa uneasca in rugaciune aspirantele la statutul de mamici de pe tot cuprinsul tarii si al lumii chiar! Astfel, drumul noastru pe calea rugaciunii a inceput prin indemnul Claudiei la "unire" spirituala la orele 21 ale fiecarei zile, fiecare in camara proprie, cu o lumanare de ceara curata aprinsa. A fost propus spre citire Acatistul Sfantului Acoperamant al Maicii Domnului urmat sau precedat de pomenirea numelor de botez ale aspirantelor. Pentru ca de-a lungul timpului s-au alaturat grupului acestuia minunat fete din toate colturile lumii (din Japonia pana in Canada si America) si datorita diferentelor mari de fus orar s-a renuntat la citirea acatistelor la o ora exacta,urmand insa ca fiecare aspiranta sa-si stabileasca singura timpul pt. rugaciune. Deasemenea, pt. ca multe fete au primit indemnuri de la duhovnicii proprii de a citi alte acatiste pentru indeplinirea dorintei arzatoare, s-a ajuns la concluzia ca fiecare fata va face canonul sau asa cum i-a fost randuit, citind acatistele "prescrise" de duhovnici, insa rugandu-se nu doar in nume propriu, ci in numele acestei intregi comunitati virtuale de aspirante.

Apoi au inceput sa rasara minunile rugaciunii colective: Claudia - initiatoarea acestui minunat topic - a anuntat printre primele starea noua de cu care a fost binecuvantata. I-au urmat la scurt timp alte si alte fete minunate care au primit darul cu credinta si care au continuat sa se roage alaturi de celelalte aspirante. Astfel a mai aparut o listuta de in prima pagina a topicului.

La inceputul primaverii lui 2008 au fost anuntate si primele nasteri binecuvantate! Asadar Domnul a facut Binecuvantare!

In lupta noastra, in afara de rugaciunea zilnica si de pomenirea numelor fetelor aspirante si gravidute fiecare fata incearca sa trimita pomelnice si acatiste cu numele noastre la manastirile si bisericile din jur. Doamne ajuta!

Minunile noastre: fiind un topic atat de special, nu puteau lipsi de aici minunile. Au dobandit darul Vietii intr-un mod deosebit si minunat:
- in primul rand Claudia care a initiat topicul si a dus munca de "constructie, sustinere (morala) si promovare"
- Aditi(Adriana-Olimpia) a devenit mamica fericita desi inainte de zamislire doctorii nu-i dadeau nici o sansa avand in vedere o prolactina mult peste medie. A tinut un canon timp de 40 de zile: dimineata Acatistul Sfintilor Arhangheli Mihail si Gavriil si seara Acatistul Sfintilor Parinti Ioachim si Ana, a postit postul Sfintei Marii si minunea nu a intarziat sa apara la f. scurt timp dupa terminarea canonului
- in urma canonului dat de Parintele Iordache de la Biserica Sfantul Spiridon cel Vechi din Bucuresti - pe care fetele l-au tinut cu strictete - au primit darul vietii Suflet (Elvira) si Hera25(Adriana)
- de precizat aici si ainigriv (Virginia) care a primit darul sau in mod minunat exact inainte de pelerinajul din Grecia. Astfel pruncul sau a primit binecuvantare de la toti sfintii, mama sa nestiind ca in acest pelerinaj purta un sufletel in pantec care dorea si el sa se inchine Sfintelor Moaste.



Va rog,cine doreste sa se treaca pe lista!
Lista aspirantelor la un copilas prin rugaciune catre Dumnezeu si toate puterile ceresti:










Rugaciunea sotilor care nu au copii

Doamne, pustii sunt casele fara copii, si triste inimile sotilor care n-au urmasi. Chiar daca nu avem credinta dreptilor care pentru rugaciunile lor s-au invrednicit sa aiba copii, pentru mila Ta nemasurata nu ne lasa, Atotputernice Doamne, ci vezi suspinul inimii noastre. Umple-ne casa de bucuria pe care o aduc copii, iar pe noi ne intareste ca sa-i crestem cu dragoste si intelepciune, spre slava numelui Tau. Amin.

Acatiste folositoare pentru zamislire si nastere de prunci buni:

www.ortodox.as.ro/acatiste/ac24.html" target="_blank">Acatist de multumire:"Slava lui Dumnezeu pentru toate"
www.ortodox.as.ro/acatiste/ac17.html" target="_blank">Acatistul Domnului nostru Iisus Hristos
www.ortodox.as.ro/acatiste/ac43.html" target="_blank">Acatistul Sfantului Acoperamant al Maicii Domnului
www.ortodox.as.ro/acatiste/ac47.html" target="_blank">Acatistul Sfintilor si Dreptilor Parinti Ioachim si Ana
www.ortodox.as.ro/acatiste/ac32.html" target="_blank">Acatistul Sfantului Ierarh Spriridon
www.ortodox.as.ro/acatiste/ac14.html" target="_blank">Acatistul Cuviosului Parintelul nostru Stelian
www.ortodox.as.ro/acatiste/ac27.html" target="_blank">Acatistul Sfantului Nectarie Taumaturgul

Si Acatiste audio:
www.crestinortodox.ro/Asculta__Acatistul_Domnului_Iisus_Hristos-2122.html" target="_blank">Acatistul Domnului nostru Iisus Hristos
www.crestinortodox.ro/Asculta__Acatistul_Slava_lui_Dumnezeu_pentru_toate-2415.html" target="_blank">Acatist de multumire:"Slava lui Dumnezeu pentru toate"

1.Etra(Cristina)
2.Cristianca(Anca-Felicia)
3.Leny(Elena)
4.Magduta10(Magda)
5.Andriushca(Andreea)
6.Ysa26(Elena)
7.Cris_2081(Cristina-Iuliana)
8.Alexela(Alexandra)
9.Anaoi(Ioana-Eugenia)
10.Aldolina(Eugenia-Viorica)
11.Koko_1(Corina)
12.mmc_nd(Malina-Mihaela)
13.Nichi(Oana)
14.Kerstin(Cristina)
15.Iulita(Simona-Manuela)
16.dory_iancu74(Dorina)
17.Mihaela
18.Gaviotita(Angela)
19.IreneCAM(Andra-Maria)
20.Gabrieluta(Mihaela-Gabriela)
21.crisis81(Cristina-Camelia)
22.Marryan(Mariana si Valeriu)
23.Pisik06(Ioana)
24.Gabrielarusu(Nicoleta-Gabriela)
25.Rony74(Veronica)
26.georgia_c(Georgiana si Gabriel-Martinel)
27.mihaela amalia(Maria-Mihaela)
28.Maria68(Delia-Marta)
29.valeria72(Valeria)
30.Dariela(Denisa-Mihaela)
31.Livsy(Ana-Livia si Nicolae Liviu)
32.Andreea81(Andreea-Elena)
33.Ryta(Aurica-Rita)
34.Dara(Andreea-Claudia)
35.Sandaa(Sava si Gavrila)
36.Carmencar(Carmen-Ionica)
37.Kineta(Florentina)
38.Simonasima(Simona)
39.Oana_B(Oana-Teodora)
40.Gra26(Gratiela)
41.Daro6(Roxana-Nicoleta)
42.Ira79(Irina)
43.Bususbl(Isa)
44.Oana2006(Oana-Madalina)
45.Fulg(Ioana)
46.Rocsy2007(Roxana)
47.Montytaiana(Ana)
48.Tudormiha(Mihaela)
49.Pinguina(Ana-Maria)
50.Blanche(Bianca)
51.Rodicaosoian(Rodica)
52.Liana30(Mariana-Gabriela)
53.Iuca(Viorica)
54.Melusica(Mihaela)
55.Pysypisi(Cora)
56.Simona.Lali(Simona-Paraschiva)
57.Elle23(Elena)
58.Irene-Mariana
59.Bubulina1(Karen)
60.Cocoleta(Nicoleta-Constanta)
61.Karelina(Monica)
62.Florelacri(Lacrimioara)
63.Anaconda2(Ana)
64.Daniela_xy(Irina si Constantin)
65.Lilica75(Elena si Ciprian)

66.sukisuki(Lucia)
67.gabi200(Ionela)

68.Alinata(Alina)
69.Anidaz(Adina-Nicoleta)

70.Gadaleane(Elena-Cornelia)
71.AndreeeaNogy(Andreea)
72.Laura2008(Laura-Cristina si Iulian)
73.Magdita(Maria-Magdalena si Iulian-Laurentiu)
74.Anadomnica(Ana-Domnica si Marius-Cristian)
75.MaraAnisia(Mara-Iulia si Catalin Constantin)
76.Shaki(Mihaela)
77.Alexa_(Solomonia si Aurelian)
78.Silvi8 (silvia)
79.Alexia86 (Alexandra)
80.muchy (Alina-Simona)
81.Ruxandrada (Ileana-Ruxandra)
82.Doris_71 (Doinita)
83.Ingridut (Ingrid)
84.bb_wanted (Geanina)
85.mada23 (Andreea-Magdalena si Nelu)
86.medamaya1 (Florica si Cristian)
87.angi25 (Angelica)
88.katymana (Ecaterina si Marian)
89.verygu (Veronica)
90.smoly (Cristina-Mihaela si Marian)
91.unducthable (Diana)
92.LunaNueva (Alexandra-Ileana si Anastasios)
93.evanescence (Silvia-Cristina si Petru Alin)
94.anastacia (Cristina-Cleopatra si Cristian)
95.sucitul1 (Florica si Sebastian)
96.monica_1979 (Elena-Monica)
97.Ioanatugs (Ionica)
98.raculete (Iuliana)
99.luca2008 (Iuliana)
100.rocsy2007 (Anamaria Roxana si Daniel)
101.mariaraluca (Maria Raluca si Ionel)
102.alina27(Alina Luciana si Marius Danut)
103.florela30(Florela si Aurel)
104.diazavate(Ana si Constantin)
105.fabiola73(Fabiola si Alin)
106.jasmine30(Adina Maria si pr.Marius Dragos)
107.gabrielita_r(Gabriela si Victor)
108.ralucuza2000(Elena Raluca si Ovidiu Cristian)
109.mirela05(Mirela si Octavian)
110.Anaomaria(Anamaria si pr.Ciprian)
110.ank24(Anca)
111.Zamfir.mel(Mihaela si Cosmin)
112.claudela(Claudia)
113.iaura21(Mihaela Aurelia)
114.laurra(Laura Maria)
115.caciantoni(Elena Cristina)
116.ralu27(Raluca)
117.analuci(Luciana)


Lista gravidutelor prin rugaciune catre Dumnezeu si toate puterile ceresti:











RUGACIUNE PENTRU PRUNCUL CE SE AFLA IN PANTECELE MAMEI

Doamne,Cel ce ai zis oamenilor:"Cresteti si va inmultiti si stapaniti pamantul",binecuvantand nasterea de prunci,arata mila Ta acestui prunc care se afla in pantecele maicii sale,si ajuta-l sa se nasca la vremea randuita de Tine.Da-i lui,Doamne,crestere fireasca,sanatate si putere.
Parinte Ceresc,Care porti de grija pasarilor cerului si infrumusetezi crinii tarinii,poarta de grija si acestui copil care n-a vazut inca lumina soarelui.Tu ai purtat de grija Preacuratei Fecioare cand a purtat in pantecele ei pe Dumnezeiescul Prunc.Nu ne parasi acum nici pe noi,robii tai,ci ocroteste-l cu harul Tau pe pruncul acesta al nostru si binecuvanteaza nasterea lui dupa multimea milostivirii Tale.Iar mai apoi,luminandu-l cu Sfantul Botez,sa il faci pe el un madular ales al Sfintei Tale Biserici,ca sa Te laude si sa te binecuvanteze in toata viata lui si in vecii vecilor.
AMIN.


Marie Maica Preacurata, ceea ce ai purtat in pantecele tau cel binecuvantat pe Mantuitorul a toata lumea, inconjoara-ma pe mine, pacatoasa, cu dragostea ta de Maica si du rugaciunea mea la Fiul Tau si Dumnezeul nostru, ca sa-mi binecuvanteze pruncul pe care-l port in pantece si sa ma invredniceasca sa-l aduc la lumina in chip firesc si sanatos, intarindu-ma cu puterea dreptei Sale , intru care bine am nadajduit. Amin




1.Ali(Alina)
2.Irinach(Irina)
3.Syris(Marinela)Iulia
4.Baby_r7(Roxana)Bianca-Daniela

5.Alinushca(Alina-Laura)
6.Maryb(Mariana)
7.Vdrag(Virginica)
8.Hera25(Adriana)
9.Manumanu(Bianca)
10.oana_oana26(Geanina)
11.Ioanara23(Adnana-Ioana)
12.Cami Antonia(Camelia)



Lista mamicilor prin rugaciune catre Dumnezeu si toate puterile ceresti:











Rugaciunea femeii inainte de nastere

Marie, Maica Preacurata, ceea ce ai purtat in pantecele tau cel binecuvantat pe Mantuitorul a toata lumea, inconjoara-ma pe mine, pacatoasa, cu dragostea ta de Maica si du rugaciunea mea la Fiul tau si Dumnezeul nostru, ca sa-mi binecuvanteze pruncul pe care-l port in pantece si sa ma invredniceasca sa-l aduc la lumina in chip firesc si sanatos, intarindu-ma cu puterea dreptei Sale, intru care bine am nadajduit. Amin.



Rugaciunea mamei dupa nastere


Multumescu-Ti Tie, Doamne, din adancul inimii mele, pentru pruncul pe care Tu mi l-ai daruit si pe care Tie Ti-l inchin, dimpreuna cu toata viata mea, intru care ai binevoit. Daruieste-i, Stapane, viata ca sa se nasca din nou, din apa si din Duh, ca fiu al Tau dupa har, in Taina Sfantului Botez. Ajuta-ma, Iubitorule de oameni, sa-l cresc in pace, ca pe un madular binecuvantat al Bisericii Hristosului Tau. Si intreaga noastra familie pazeste-o intru dragostea Ta, daruindu-i toate cele spre trebuinta, dupa marea Ta mila, putere si intelepciune. Ca noi Tie Iti incredintam sufletele si trupurile noastre, Tie ne rugam pentru noi insine, si unii pentru altii, si numele Tau, de viata facatorul, in veci il preamarim: al Tatalui si al Fiului si al Sfantului Duh. Amin.


1.Adela Achim(Maria-Adela)Stefan DPN
2.Aditi(Adriana-Olimpia)Andrei
3.Cleopatra70(Claudia)Marian-Gabriel si Cristian-Andrei

4.Ainigriv(Virginia-Adriana)Maria
5.Danangie(Daniela-Angela)
3.Suflet(Elvira) Bogdan

Cum se deschide un nou capitol:

-capitolul nou se deschide in jur de pagina 20
-se lucreaza cu doua pagini deschise
-subiect nou cu titlul "rugaciune colectiva pentru a avea un copil" +nr. de capitol
-cu butonul "reply with quote" (foita cu sageata verde de deasupra mesajului) se ia textul de la mesajul cu listuta din cap de la subiectul vechi si se copiaza in primul mesaj din capitolul nou si se scot tag-urile [quote] de la inceput si de la sfarsit ca sa apara textul scris normal nu ca si cand ar fi citat.
-apoi se pune mesaj la sfarsitul capitolului vechi cu anunt ca a fost deschis capitol nou plus link-ul capitolului nou.


Doamne ajuta in drumul meu spre bebe!
http://tt.lilypie.com/WaoFm7.png

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anadomnica spune:

laurra - bine ai venit la noi Sa ne spui te rog numele de botez sa te trecem pe listuta. Doamne ajuta sa fii cat mai curand si de data asta sa fie bine pana la final.
Pup restul fetelor, karelina - mai povesteste-ne despre tine

Doamne ajuta in drumul meu spre bebe!
http://tt.lilypie.com/WaoFm7.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florela30 spune:

buna, dragelor. ce sa mai zic eu , dragele mele, despre inseminarile astea. nu stiu cum e mai bine, inainte sau dupa ovulatie. eu pe primele doua le-am facut dupa ovulatie, m-am monitorizat in fiecare zi si degeaba. tot nu a fost sa fie. acum, ce-o vrea bunul Dumnezeu. ideea e ca ma asteptam sa ovulez mai devreme de 24 de ore dar nu a fost sa fie. de giulesti si de spitalele de stat sunt satula, nu prea te trateaza cu atentie, e mai mult ca pe banda rulanta. oricum , am citit undeva ca o inseminare sa aiba cat mai multe sanse se face cu 6 ore inainte sau dupa ovulatie, mai devreme sau mai tarziu scad sansele. nu-mi ramane decat sa ma rog sa fie bine, se pare ca sunt cam depresiva luna aceasta,inainte de inseminare simteam ca o sa fie cu noroc, acum m-am ofilit de tot si sunt 99% sigura ca nu se va intampla nimic nici acum. dar trebuie sa-mi gasesc puterea sa trec prin asta.va pupacesc pe toate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns medamaya1 spune:

Florela, draga mea, am citit si la sub inseminare, te rog eu frumos nu mai fii suparata, eu zic ca daca e sa fie, e oricum, inainte , dupa, nu conteaza.
Eu una nu-mi pun mari sperante in inseminare, acum , dupa 3 fiv-uri, stiu ca la mine asta merge, in inseminare nu am mare incredere, mai ales ca gigeii sotului sint cu mari probleme, ce stiu sigur e ca ascum au ajuns cu siguranta in uter, in rest nu sint sigura ca ajung pina acolo, dar mai trebuie sa se iubeasca , apoi sa se si implanteze.Eu cind am reusit sa ramin insarcinata, embrioloaga, mi-a facut si AH,poate asta a fost cauza reusitei mele, oricum procedura mareste clar sansele de implantare.Asa ca mergem inainte, increzatoare, doamne doamne ne va ajuta si pe noi, o sa vezi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caciantoni spune:

Buna ziua!

M-a impresionat mult ceea ce am citit... faceti un lucru extraordinar...
Sa va ajute Bunul Dumnezeu si Maica Domnului pe toate si sa va dea nastere de prunci sanatosi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anadomnica spune:

Fetele, mult succes la inseminari, meda, florela, iaura Doamne ajuta sa fie cu ochisori
Eu am patit o chestie de speriat aseara . Am plecat la cumparaturi in Iasi pe la 6 seara si ne-am intors in jur de 10 acasa, dar cand am ajuns mi-am dat seama ca am fost patata de la menstra pana jos pe haine si am patat si masina si tot, si asta dupa ce tamponul l-am schimbat la 6 cand am plecat. Am gasit niste cheaguri mari, mari de sange cand m-am schimbat... plus cantitatea foarte mare de lichid eliminat in numai 4 ore!! Am tras o sperietura... nu stiu ce a putut fi asa. Dureri in schimb nu am avut deloc ca nu mi-am dat seama de starea mea pana am ajuns acasa . M-am speriat sa nu fi fost vreun avort spontan si am facu repede azi dimineata un nou test de sarcina, ca se zice ca ramane substanta in corp si la o zi doua dupa un avort spontan: testul cat se poate de negativ. Offf... sunt asa amarata... nu stiu ce a putut duce la aceasta hemoragie imensa. Am sa sun azi la doctorita sa vorbesc cu ea.
Pup fetele, sper ca nu v-am intristat cu povestea mea dar am simtit nevoia sa povestesc.
Lasa ca rasare el soarele si pe strada mea. Aseara dupa toata sperietura am facut in liniste canonul meu si m-am simtit foarte, foarte linistita si iubita, si stiu ca ma au sfintii in paza. Sper in curand sa ajung sa vb si cu duhovnicul, poate ma si spovedesc, sper doar sa scap de hemoragie pana atunci. Pup, credinta si iubire pt. toate. Sa auzim de vesti bune!

Doamne ajuta in drumul meu spre bebe!
http://tt.lilypie.com/WaoFm7.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anadomnica spune:

caciantoni - multumim pt. aprecieri. Vrei sa te alaturi grupului nostru? Esti binevenita. Ai sa vezi doar ca mesajele tale apar cu intarziere caci primele 10 sunt monitorizate de moderatori, sa nu te sperii daca ti se va raspunde mai tarziu.

Doamne ajuta in drumul meu spre bebe!
http://tt.lilypie.com/WaoFm7.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns smoly spune:

Buna fetelor!
Nu v-am mai scris de mult,dar v-am citit aproape in fiecare zi.
camiantonia imi pare f rau pt ce ti s-a intamplat sa nu fii trista,sa stii ca astfel de lucruri se mai intampla.Poate a fost din cauza caldurii,sper sa nu fi fost totusi un avort spontan...
Cheagurile alea sunt de fapt bucati de endometru,eu le am la f
fiecare cm.mie asa mi s-a explicat de un dr.
Despre mine nu prea am noutati,am facut prima injectie de Diphe lunea trecuta,acum astept z 16 de inhibare sa ma duc la eco.Dupa aia incepe stimularea.(Diphe l-am facut in zi de mare sarb. de Sfanta Treime,sper sa fie un inceput cu noroc).
Fetelor va doresc tot ce imi doresc si mie.Fie ca Dumnezeu si Maicuta Domnului sa ne aiba in paza(si stiu sigur ca asa va fi)

VA PUP!!!


Te astept, copilasul meu frumos!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns smoly spune:

ANADOMNICApt tine era mesjul.V-am incurcat din greseala....SCUZE

Te astept, copilasul meu frumos!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anadomnica spune:

smoly- multumesc de lamurire, sper ca asta sa fie explicatia. M-am mai linistit vazand ca nu e chiar asa de grav.

Doamne ajuta in drumul meu spre bebe!
http://tt.lilypie.com/WaoFm7.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns smoly spune:

Cu placere!

Te astept, copilasul meu frumos!

Mergi la inceput