N-am curaj sa conduc 6)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

Dor it recomand Opel Corso 2007; e superba... tot visez la ea de cand am vazut-o la o amica...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DOR spune:

Porumbita,
Gand la gand, cu bucurie! Chiar de Opel voiam sa ma interesez!
Pendulez intre noua si second.
Ok... s-o vedem pe Opel Corsa 2007!
pentru sugestie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andre_ea spune:

Fetelor, vrea sa imi vanda masinaaaaa!!!!!!!



Andreea, mami de Tudor- 10.08.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iepumic spune:


Dragi doamne,
intru si eu putin pe la voi. Am permisul de 6 ani si din diverse motive (lipsa unei masini disponibile, "incurajarile" parintilor ca "lasa, ce te grabesti asa sa conduci, mai asteapta"...si chiar si teama mea de traficul din ce in ce mai nasol din Bucuresti) nu am prea condus decat din an in Pasti (la propriu...de 2-3 ori pe ani in caz de 'forta majora')......ei bine...in ultima vreme am condus ceva mai des, asta insemnand aproape in fiecare weekend, dar numai noaptea (ca sa bea sotul...) si de cateva ori chiar si ziua,in trafic mai intens dar in weekend, cu sotul langa mine. Am constatat ca am dezvoltat o dependenta de prezenta lui langa mine si ca, in loc sa conduc in felul meu, tot astept sa imi spuna el ce sa fac si aprobarea lui pentru fiecare miscare....E adevarat, ai ce invata de la un sofer cu experienta, dar pe de alta parte pentru mine a devenit stresant din doua motive: 1) ca este foarte critic si niciodata nu este multumit de cum conduc (nu zic ca nu are dreptate in mare parte....pt. ca el este un sofer foarte bun si are asteptari foarte mari de la mine ....pe care eu nu i le pot satisface asa, din prima) 2) am ajuns sa imi fie teama sa plec singura cu masina, fara el langa mine...ce ziceam de mai devreme apropo de dependenta.
In urma unor discutii mai aprinse pe tema asta....mi-am luat inima in dinti si ieri am plecat pentru prima oara dupa FOARTE mult timp singura cu masina, spre servici. Am plecat cu o ora mai devreme dimineata ca sa nu prind aglomeratie si sa gasesc loc de parcare...iar la intoarcere, n-am avut cum sa evit aglomeratia...asa ca am mers incetisor...si am avut si noroc sa gasesc loc de parcare in fata blocului, ceea ce este o problema chiar si pentru el (aglomeratie mare, dom'le). Asa ca dupa experienta de ieri...am venit si azi tot cu masina....si am plecat de acasa cu 15 min. mai tarziu decat ieri...A fost ok, ma simt mai relaxata singura in masina, imi dau seama cand mai fac greseli (de ex.: turez motorul prea mult in viteza 1 si nu schimb la timp intr-a 2-a....sau ma incadrez gresit pe banda...)....dar e bine ca sunt constienta de ele si ma stradui sa le remediez....iar faptul ca sunt singura...ma ajuta....in sensul ca nu ma mai simt judecata, evaluata si ca trebuie sa fac fata unor asteptari. Voi incerca sa conduc zilnic....si pe masura ce va fi cazul ...sa merg oriunde am nevoie, indiferent de traseu, aglomeratie, ora etc. Sper sa ma descurc, mai ales cu parcarile, ca nu sunt deloc maestra la capitolul asta...deocamdata ma "eschivez" cautand cele mai facile locuri de parcat (usor de 'introdus' masina si usor de scos dimineata din parcare). Am cam uitat reperele pentru parcare invatate la scoala de soferi dar, incet-incet, sper sa mi le reamintesc. Tineti-mi pumnii, vi-i tin si eu voua.
Concluzia pe care am tras-o in urma acestei "telenovele" cu condusul meu....este ca nu trebuie sa asteptam de la nimeni sa ne dea incredere in noi....ci trebuie sa ne-o insuflam singure: daca altii/altele pot (vorba aia, conduc si unii cu 4 clase, fara sa vreau sa jignesc pe nimeni), putem si noi. Si a doua chestie: trebuie sa ne propunem, treptat, obiective care pot fi atinse....daca vrem sa fim din prima Schumacher...atunci n-o sa mai conducem niciodata. Nimeni nu s-a nascut invatat si toti aia care ne claxoneaza in trafic si se cred mari smecheri au fost si ei incepatori odata si-odata. In plus...sunt oameni care conduc de o viata, au experienta, si tot prost conduc....esentialul este sa nu ne punem in pericol viata noastra si a altora (pasageri, pietoni, pasagerii altor masini din trafic) si sa ajungem la destinatie cu bine.

Toate bune si succes. Va citesc si o sa va tin la curent cu noutatile.


Iepumic
Pozici cu Iepi-Mici
Noi pozici cu Iepi-Mici
POZE FINLANDA
LOVE STORY (In memoriam IONUT STEGARU)
All's Well That Ends Well.So...MAKE IT END WELL...and if you can't....just try to hold on.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aamu spune:


iepumic, pentru curaj si pentru incurajari!


quote:
Originally posted by iepumic


...esentialul este sa nu ne punem in pericol viata noastra si a altora (pasageri, pietoni, pasagerii altor masini din trafic) si sa ajungem la destinatie cu bine.

Toate bune si succes. Va citesc si o sa va tin la curent cu noutatile.





Subscriu. Eu am obsesie iarna cu pietonii si mai ales cu biciclistii, pentru ca nu toti au ceva reflectorizant si atunci nu-i vezi. Pe biciclisti asa i-as claxona cateodata! Ca sint peste tot! In plus eu nu inteleg ce placere o fi aia sa "biciclesti" la -20 grade, pe gheata..In fine, ei sint obisnuiti.

Acum, cand incepe sa fie ziua mai mare, ma orbeste soarele cand plec de la servici (zapada plus soare orbitor, nu vezi nimic). E atat de jos si-mi vine direct in ochi. Ochelarii de soare ajuta ceva, dar cu ei am impresia ca nu aud bine sau ..in fine o senzatie ciudata

Aamu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aamu spune:

quote:
Originally posted by andre_ea

Fetelor, vrea sa imi vanda masinaaaaa!!!!!!!



Andreea, mami de Tudor- 10.08.2005




De ce vrea sa o vanda?
Cumperi alta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns saddie spune:

Fetelor, ma bag si eu un pic pe la voi. Vreau numai sa va spun ca de cand cu noul cod rutier, eu iubesc biciclistii.... pe cei cu vesta!!!

Am fost week-endul asta pana la Galati si am plecat noaptea si la dus si la intors. Am dat de doi biciclisti pe drum si amandoi purtau vesta reflectorizanta, a fost parfum.
Am putut si eu sa-i observ de la distanta si sa nu ma mai stresez incercand sa-mi dau seama daca chestia aia de parca misca pe langa drum e tufis sau om.

www.tickercentral.com/view/76xc/1.png" target="_blank">Slabesc,slabesc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns annita72 spune:

quote:
Originally posted by saddie

Fetelor, ma bag si eu un pic pe la voi. Vreau numai sa va spun ca de cand cu noul cod rutier, eu iubesc biciclistii.... pe cei cu vesta!!!
www.tickercentral.com/view/76xc/1.png" target="_blank">Slabesc,slabesc...



Ar trebui sa puna si pietonii sa poarte veste d-astea, aia care circula pe marginea soselelor in sate, comune, ca eu am venit o singura data de la tara, seara, pe intuneric si cum la capitloul iluminat public nu toate localitatile stau bine, am stat foarte incordata, sa nu cumva sa dau peste cineva...

In rest, la mine, toate bune si frumoase, adica n-am mai facut nici o boacana si am tot condus...



http://pg.photos.yahoo.com/ph/ileanastama/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alias spune:

Eu am si dat peste unul acum vreo 12 ani.
Mergea pe bicicleta in spatele unei carute si cand m-am apropiat eu de ei a depasit caruta fara sa se asigure .Vorbea cu cel de pe caruta, ii era neam.
Nu vreau sa va sperii dar biclistii sunt groaznici dupa parerea mea.Aveti grija!

Alias

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aamu spune:

quote:
Originally posted by alias

Eu am si dat peste unul acum vreo 12 ani.
Mergea pe bicicleta in spatele unei carute si cand m-am apropiat eu de ei a depasit caruta fara sa se asigure .Vorbea cu cel de pe caruta, ii era neam.
Nu vreau sa va sperii dar biclistii sunt groaznici dupa parerea mea.Aveti grija!

Alias



Si ce-a patit?

Da, sint groaznici! Frumos si sanatos e ca fac sport, dar unii sint inconstienti.

Aamu

Mergi la inceput