N-am curaj sa conduc 6)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alias spune:

Mai nimic - a cazut de pe bicleta pe masina mea . N-a avut decat o zgarietura la picior si ulterior a mancat o bataie zdravana de la ta-su ( facuse 18 ani cu o luna inainte).
Mie mi-a facut varza capota , farul.... dar astea chiar nu conteaza.
Important e ca am scapat si eu si el doar cu o sperietura.
Dar nu simplu , te duuuuci cu el la spital , unde ii fac radiografii si alte analize din care sa reiasa ca e intreg .Apoi te duuuuci cu el la politie unde trebuie sa dea declaratie ca nu are pretentii si ca nu va avea pretentii nici in viitor ( ca-si pune mana in gips dupa o luna si iti cere bani - ca de la accident i s-a tras).
Ramai fara carnet vreo cateva luni pentru ca se deschide dosar de urmarire penala ( accident cu ranire de persoana).Circuli cu o hartie in loc de carnet pe care o innoiesti la doua saptamani (parca).Pana ti se solutioneaza dosarul.
Acum am inteles ca s-a schimbat legea - cel putin pentru pietoni.
Daca nu e pe trecere si-l lovesti nu mai esti tu de vina.Nu stiu cum e in cazul biciclistilor.
Asta e un caz clasic de omul nepotrivit la momentul nepotrivit.

Doamne - ajuta sa nu vi se intample si voua!

Alias

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aamu spune:

quote:
Originally posted by alias

Mai nimic - a cazut de pe bicleta pe masina mea . N-a avut decat o zgarietura la picior si ulterior a mancat o bataie zdravana de la ta-su ( facuse 18 ani cu o luna inainte).
Mie mi-a facut varza capota , farul.... dar astea chiar nu conteaza.
Important e ca am scapat si eu si el doar cu o sperietura.
Dar nu simplu , te duuuuci cu el la spital , unde ii fac radiografii si alte analize din care sa reiasa ca e intreg .Apoi te duuuuci cu el la politie unde trebuie sa dea declaratie ca nu are pretentii si ca nu va avea pretentii nici in viitor ( ca-si pune mana in gips dupa o luna si iti cere bani - ca de la accident i s-a tras).
Ramai fara carnet vreo cateva luni pentru ca se deschide dosar de urmarire penala ( accident cu ranire de persoana).Circuli cu o hartie in loc de carnet pe care o innoiesti la doua saptamani (parca).Pana ti se solutioneaza dosarul.
Acum am inteles ca s-a schimbat legea - cel putin pentru pietoni.
Daca nu e pe trecere si-l lovesti nu mai esti tu de vina.Nu stiu cum e in cazul biciclistilor.
Asta e un caz clasic de omul nepotrivit la momentul nepotrivit.

Doamne - ajuta sa nu vi se intample si voua!

Alias



Cred ca ai tras sperietura zdravana si el poate s-a lecuit si e atent! Bine ca nu s-a intamplat mai rau..
Si Doamne ajuta sa nu se intample!

Cred ca ar fi bine sa faca si ei o scoala de "biciclisti"! Pe mine ma dispera ca sint multi in oras si unii sint tineri teribilisti, merg cu viteza si deodata te trezesti cu el in fata. Chiar pe trecere de pieton ar trebui sa se asigure pentru ca e viata lor in joc. Si daca e bezna si nu are vesta si mai are si viteza...ce fac daca nu-l observ? Doamne fereste!

Aamu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iepumic spune:


Aamu, off-topic: nu stiu cum rezisti in Finlanda, eu am fost cateva zile acum vreo 2 luni si la ora 18.00 mi se parea ca e ora 23.00, atat era de bezna.

Fetelor, ma cam chinuie parcarile si mersul inapoi . Da' nu ma las.


Iepumic
Pozici cu Iepi-Mici
Noi pozici cu Iepi-Mici
POZE FINLANDA
LOVE STORY (In memoriam IONUT STEGARU)
All's Well That Ends Well.So...MAKE IT END WELL...and if you can't....just try to hold on.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aamu spune:

quote:
Originally posted by iepumic


Aamu, off-topic: nu stiu cum rezisti in Finlanda, eu am fost cateva zile acum vreo 2 luni si la ora 18.00 mi se parea ca e ora 23.00, atat era de bezna.

Fetelor, ma cam chinuie parcarile si mersul inapoi . Da' nu ma las.


Iepumic
Pozici cu Iepi-Mici
Noi pozici cu Iepi-Mici
POZE FINLANDA
LOVE STORY (In memoriam IONUT STEGARU)
All's Well That Ends Well.So...MAKE IT END WELL...and if you can't....just try to hold on.




iepumic, cred ca imi incarc bateriile vara cand nu vad noapte deloc. Bine ca nu am probleme cu somnul, dorm in orice conditii.
Cand ai fost tu era cea mai intunecata perioada din an, acum deja e bine..Adica se lumineaza de ziua cand plec la servici (7:30) si cand termin (16:00) e un soare orbitor care ma enerveaza cand conduc.
De-acum zilele se maresc foarte repede, aproape am scapat de bezna. Cu frigul e mai rau, azi sint -23 grade.

Si pe mine ma chinuie parcarile foarte rau..mai ales aia laterala.

Aamu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DOR spune:

Andreea, te inteleg perfect.
Vezi ca gasesti povestea mea intitulata "OF".
Nu stiu daca te consoleaza , dar asa vezi cat am suferit eu cand mi-a vandut masina.
O sa aveti alta....o sa o conduci, vei depasi situatia. Sper sa nu plangi atat de mult ca mine dupa ea.Of...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andre_ea spune:

O vindem pentru ca nu ne permitem sa tinem 2 masini. Noi n-avem casa, da' avem 2 masini.
Masina sotului o sa o conduc din an in pasti, o sa uit tot ce am invatat.
Fetelor, daca aveti masini pe mana, faceti-va curaj si conduceti ca e pacat.



Andreea, mami de Tudor- 10.08.2005

Lamaitele: Andre_ea-Ileana-Olim-Diana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iepumic spune:




Ai dreptate, Andreea, si eu am realizat asta. Motiv pentru care m-am pus pe treaba....mai taras, mai grapis, mai claxoane...asta e....din greseala in greseala spre victoria finala. Azi e a 4 a zi de condus, cam pe acelasi traseu, aseara am mai variat putin dar tot prin zone cunoscute.




Iepumic
Pozici cu Iepi-Mici
Noi pozici cu Iepi-Mici
POZE FINLANDA
LOVE STORY (In memoriam IONUT STEGARU)
All's Well That Ends Well.So...MAKE IT END WELL...and if you can't....just try to hold on.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otiliav spune:

Anca, uite ca te-am gasit si aici . Pai deja esti experta acum. Eu de 2 saptamani am masina si in doua zile ce am mers cu ea in jurul cladirii la servici.

La mine este foarte adevarata zicala "nevoia te invata", eu trebuie sa duc copilul la gradinita din toamna si imi trebuie neaparat masina si sa am ceva experienta pana atunci, plus ca s-ar putea sa nu fie chiar aproape de casa deci bucurie mare.

Da nu stiu cum sa fac sa scap de tremuratul picioarelor, exista vreo pilula magica?

Aamu, eu recunosc, nu port reflectorizante ca pieton, la inceput nu am stiut, mai tarziu i-am pus copilului dar eu nici acum nu am cu mine, insa eu cand traversez ma asigur. Vestele nu-mi plac, sunt inestetice, mai bine bratara la manuta. Insa cand am inregistrat masina, am vazut ca se dadeau gratis, din cele rotunde care le agati de geaca sau rucsac.
Cum se circula in Finlanda, tot asa mereu cu farurile aprinse si viteza mica, asa cum este bine pentru incepatori ca mine?

Otilia si Ana Maria (18.12.2004)
www.dropshots.com/otiliav" target="_blank">Filmulete Ana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

scapi de tremuratul picioarelor dupa vreo 30 de ture de condus..cel putin asa a fost la mine...
eu am devenit mai curajoasa.. acum ascult muzica in masina... pana acum 2 sapt tr sa fie liniste mormant sa ma concentrez...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denis spune:



Eu am ajuns sa vorbesc si la telefon in masina.....
Asta mi-era cel mai greu....sa conduc si sa port o discutie coerenta la tel...!
Dar de nevoie, am invatat si asta!
Parcarile sunt inca un chin...! Aseara am avut un drum si cand am ajuns am vrut s-o parchez cu spatele, sa plec mai usor apoi... Dupa cateva manevre, va dati seama, si dupa ce ac am parcat-o stramb... cand am coborat din masina, am vazut ca in dreapta spate, intre masina mea si ce de alaturi mai erau...fix 5 cm!
Bine ca mai erau totusi si aia.... Cand am ajuns acasa si i-am zis sotului ca sa-i mai povestesc "intamplari soferesti" a zis " Aoleou, ai zgaraiat-o iara...???"
Ah, si inca ceva ce mi s-a intamplat si sa tineti si voi cont... Tot aseara, pe o strada din Berceni,. f libera la ora aia, cand bagam piciorul in acceleratie...ca ma plictiseam, am ajuns sa trec pe lg un autobuz oprit in statie.. Goneam destul de bine si m-am gandit sa mai pun si piciorul pe frana ca cine stie ce tampiti traverseaza cand nici nu ma astpet prin fata autobuzului...
Si asa a fost, mi-au sarit practic in fata vreo 3 pusti... Daca nu incetineam preventiv, cine stie ce doamne-fereste se intampla. Asa ca fiti atente in situatii din astea..!!

Denisa

Mergi la inceput