Concediu in Croatia?

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns madaluta spune:

cate zile ar trebui minim sa aiba o vacanta in croatia pt a o vedea cat de cat? cate ore dureaza drumul?
gasesti cazare la fata locului sau trebuie sa fac rezervari prin agentie...
Am vrea sa mergem in perioada 22-28 oct. Mai are farmec toamna?
astept si eu raspunsuri , va rog...


Madalina +Darius Cristian ( 14.12.2006 )

concediu 2007
Darius - luna a 8-a

SITE FULGULETI,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mariaa spune:

noi anul trecut am fost 25 aug.-7 sept. si vremea a fost ok - seara racoare iar ziua cald suportabil. spre octombrie e racoare de tot - nu cred ca mai merge plaja/baie/plimbari prin parcurile lor minunate...
drumul cu masina...depinde unde mergi...coasta Dalmatiei e mai departe si faci cam 15 ore pana acolo...
cate zile ?! greu raspuns...poate cate vieti :)



Implica-te, spune celui de langa tine despre aceasta boala !
lyme suport romania
ador copii
Si ei au dreptul la viata, semneaza si tu

<< rabdarea este cheia fericirii >>

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns april spune:

De la iesirea prin Bors care e drumul cel mai bun? Prin Szeged - Pecs - Zagreb e ok? Nu vreau sa trecem prin Budapesta, anul trecut ne-am impotmolit si ne-au luat niste smecheri 80 de euro sa ne scoata din Budapesta....asa ca astept sugestii tu ruta: Bors - Zagreb si/sau Nadlac - Zagreb.
Din Zagreb pana in Pola cati km ar mai fi? cu aproximatie? ... cred ca musai e sa-mi iau o harta detaliata a Europei....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diciu spune:

madaluta..eu tocmai m-am intors din croatia...in care am stat 14 zile intregi...si nu mi-au ajuns sa vad tot ce mi-am propus...si chiar asa...simt ca si ce am vazut a fost cam pe graba...
noi am fost in perioada 28 august-10 septembrie....vreme buna la inceput..apoi s-a stricat...chiar pana la 12 grade...cu ploi si frig...insa si-a revenit la loc....in sensul ca pe 10 septembrie erau iar 24-28 grade ziua...seara insa mai frig...cam 18 grade..iar apa rrrrece...cu greu sa fac o baie...
in perioada in care vrei tu sa mergi vei gasi cazare la fata locului..fara probleme si ai si de unde alege...insa i-ati rezerva 2-3 ore pt asta...pt ca ai de umblat pana sa gasesti ce-ti place...daca esti mai pretentioasa...in ce sens spun...
eu vroiam si cu vedere la mare...sa fie si apartament cu bucatarie pt ca ne faceam micul dejun singuri...vroiam si cu parcare..si curat...si cu balcon...si ne-am cam plimbat pana sa gasim...
desi e plin de camere...studiouri..apartamente..(sobe-zimer-apartaman)
si mai bine evitati agentiile de turim locale....desi ele va gasesc repede o cazare...insa isi pun si ei adaos si va mai si plimba aiurea pe la diverse apartamente..care poate nu va vor place neaparat....

drumul pana in croatia e bine sa fie facut cu o oprire...noi am facut una la timisoara...si de acolo ajungi fara probleme in croatia in ziua urmatoare prin serbia-zagreb..in total bucuresti- litoral croatia sunt cam 1300 km..depinde in ce zona mergi...

o vacanta minima in croatia ar trebui sa aibe cam 1 saptamana intr-o zona....2 saptamani in 2-3 zone..si 3 saptamani sa o vezi pe toata...desi nici in 3 nu apuci sa vezi tot si sa aprofundezi...

de ex..in zona dubrovnicului(dalmatia de sud)...am stat 4 nopti...intr-o zi am stat in cetatea dubrovnicului...intr-o zi am fost intr-o excursie pe insula Korkula si la mali ston...si intr-o zi am facut plaja si si vizitat seara orasul in care eram cazati-Cavtat..un oras-statiune f frumos.. dar n-am apucat sa facem plaja si baie ca lumea...n-am fost in alte excursii pe insule...erau gramada (Miljet;Hvar..Elafhite...etc)

in perioada in care vrei tu sa mergi...poate fi mai racoare...dar cu noroc...daca ai zile insorite poti prinde sa zicem un 18-24 de grade..baie..nu prea cred...iar in 6 zile de stat acolo..iti recomand numai o zona din cele multe: Istria, Golful Kvarner, Dalmatia de Nord, Dalmatia Centrala, Dalmatia de Sud.. de preferabil in sud...este mai cald cu vreo cateva grade ca in nord..

Pe mine m-au impresionat Rovinj si Porec si Pola din Istria...lacurile Plitvice...Insula KRK...si Dubrovnicul...
din pacate Dalamatia centrala am sarit-o din cauza vremii...

daca mai ai intrebari...sunt pe aici..

anda




"daca dragoste nu e...nimic nu e"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Hello!

dezgrop subiectul din arhiva, in primul rand pentru ca merita cu prisosinta ca atatea informatii pretioase sa fie cat mai la indemana, in al doilea rand pentru ca planuim o vacanta in Croatia, si inca nu ne putem decide asupra traseului.

Plecam din Bucuresti, asadar drumul ar fi destul de lung si am vrea sa il facem cu folos, adica sa reusim sa vedem cat mai multe , fara a ne obsi totusi peste masura.

Mi-am notat pe lista pentru inceput cateva "obiective " de bifat:

- parcul national Plitvice
-Dubrovnik
-Trogir
- o zi croaziera in Venetia

Incerc mai intai sa stabilesc ce anume nu ar trebui ratat, pentru ca apoi sa ne hotaram cum facem cu cazarea.

Nici asupra rutei nu suntem pe deplin hotarati - nu stim daca sa o luam prin Ungaria sau prin Muntenegru- va rog mult ajutati-ma sa ma limpezesc un pic.

Daca aveti un itinerariu de vreo 14 zile care sa includa din obiectivele mentionate ar fi super-deocamdata nu prea stim cum sa le legam sa nu ne alergam de colo-colo..

multumesc mult.

APRIL
www.flickr.com/photos/mikipreda/" target="_blank">Walking on sunshine

Emma are nevoie de ajutor !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Noi ne-am inchiriat azi un apartament pe o saptamana, la sfarsitul lui mai, in P.U.L.A si desi vom gati in apartament as vrea sa stiu daca restaurantele au preturi ok in caz ca vom alege calea asta cateva zile.
Multumesc de eventuale raspunsuri!


Adriana si Aidan Alexander(27.06.2005)

"With or without religion, good people would do good things and evil people would do evil things; but for good people to do evil things—that takes religion" - Steven Weinberg - Nobel Prize winner

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Blackpanterro,

imi poti spune cum ati facut pt inchirierea apartamentului si unde l-ai gasit? E rezervat prin agentie sau direct cu proprietarul? Pentru prima parte a concediului vrem sa petrecem in Istria vreo 5 nopti. Si pls, cand te intorci daca o sa ai timp sa scrii ceva impresii. Noi nu ne-am hotarat exact unde in Istria sa stam pt ca de acolo vrem neaparat sa ajungem in cateva puncte (Postojna, Venetia, Plivice), insa pe de alta parte am vrea ca locul in care stam sa fie aproape de plaja, poate bagam si ceva baie intre excursii.



APRIL
www.flickr.com/photos/mikipreda/" target="_blank">Walking on sunshine

Emma are nevoie de ajutor !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

April, am inchiriat direct de la proprietar, noi nu prea calatorim cu intermediari.Aici e situl http://www.asp.pjescanauvala.com/info.asp , noi am inchiriat apartmanetul alb.E 310 euro/7 nopti pt toti 3.Mai ieftin de atat si la confortul asta nu am gasit.Are bucatarie completa ca sa putem gati dar ma intrebam cat o fi sa mananci la restaurante?
O sa scriu cum a fost :)

Adriana si Aidan Alexander(27.06.2005)

"With or without religion, good people would do good things and evil people would do evil things; but for good people to do evil things—that takes religion" - Steven Weinberg - Nobel Prize winner

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lai spune:

Stiti daca se poate ajunge din Bucuresti in Croatia (la mare) cu avionul? Eventual curse charter? Cum pot afla mai multe detalii? Multumesc!

Lai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Lai, cat am fost in Romania am locuit in Timi si niciodata nu am zburat de la Timi intr-o tara din Europa, nu erau curse asa ca mereu am zburat la Budapesta si de acolo oriunde.
Acum s-o fi schimbat treaba, poate Tarom-ul are asemenea curse sau charterele Blue Air?

Adriana si Aidan Alexander(27.06.2005)

"With or without religion, good people would do good things and evil people would do evil things; but for good people to do evil things—that takes religion" - Steven Weinberg - Nobel Prize winner

Mergi la inceput