Concediu in Croatia?

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Mai, eu zic ca va ajunge o seara si o dimineata. Practic te intereseaza orasul vechi. Noi ne-am si intalnit cu un cunoscut de-al sotului si am pierdut ceva timp asteptandu-l si alt timp l-am petrecut cu ei la terasa, altfel am fi reusit sa ne plimbam mai mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diciu spune:

mda...asa ma gandisem si eu...si am furat o zi din cele 2 pentru zagreb...desi nu-mi place sa vizitez un oras pe fuga...dar deh...e si timpul asta...limita...

pupici

anda




"daca dragoste nu e...nimic nu e"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns april spune:

Noi avem de mers in toamna la un simpozion in Croatia, in peninsula, in localitatea aia care nu pot sa o scriu aici..... Cum e acolo? O sa am parte si de o mini vacanta? Pe unde ar fi drumul cel mai scurt si mai frumos? Ungaria sau Serbia? Pe traseu pe unde am putea innopta? mersic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

April,

in localitatea aceea al carei nume nu se poate scrie aici cred ca cea mai frumoasa zona este cea din port si zona veche - amfiteatrul roman care este aproape de malul marii si alte vestigii stravechi care se afla tot in aceeasi zona - gaseste un punct turistic si ia o harta .Sunt toate la un loc si destul de usor de vizitat..
uite ce am gasit pe Wikipedia:

"Orasul este foarte bine cunoscut pentru multele sale cladiri ce au supravietuit din perioada romana;, dintre care amfiteatrul din secolul I, denumit la nivel local Arena. Arena este unul dintre cele mai bine conservate amfiteatre din antichitate, fiind folosit si astazi īn timpul festivalurilor de film din vara. Alte doua structuri notabile si bine pastrate sunt arcul de triumf din secolul I, Arcul Sergius si templul zeului Apollo construit īn onoarea īmparatului roman din secolul I, Cezar Augustus. Mai este posibila plimbarea prin vechile strazi īnguste, cu pavaj roman, ale orasului, īn care, s-au construit cladiri medievale si renascentiste."

Noua ne-a placut..dar oricum nu am stat decat o zi...suficienta pentru partea veche.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns april spune:

merci tzitziri.
cum sa spun eu unde merg in Croatia celor ce ma intreaba? ...mama, tata, etc....spuneti-mi un nume de localitate din apropiere

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

ce probleme-ti faci si tu....al meu cand a pus pozele pe net sau le-a scris pe cduri a scris 'Poola'....dar cred ca iti faci griji degeaba...daca le zici de Rovinj care e mai departe totusi, crezi ce e mai bine?..sau zi "in sudul peninsulei Istria"

uite cum scrie pe Wikipedia"Pola (īn italian#259; Pola, īn croat#259; Pula) "..pronunta cu "o" si poate scapi de stupefactia celorlati

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns selket spune:

Stie cineva sa-mi spuna macar cu aproximatie cam cat ar fi taxele pentru vizitarea parcului Krka?
sar'mana.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arleena spune:

am revenit de o sapt din concediu. a fost SUPER....am ramas placut impresionata de tot ce tine de croatia.....au o tara mult mai civilizata decat a noastra. cel mai mult ne-au impresionat sosele(am fost si pe autostrada si pe drumuri de tara cand am mers la Plitvice ca am gresit iesirea de pe autostrada si am luat-o pe ocolite)cand am intrat in romania ne-am dat seama ca pe langa drumuri naspa rau avem si semnalizare proasta. pe unde am fost noi am vazut numai curatenie...nu ca la noi peste tot mucuri de tigara si ambalaje aiurea....
la preturi mie mi s-a parut mai ieftin ca acu 2 ani la marea noastra.
super totul. ma bucur ca am ales croatia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iarina spune:

Selket costa 80 de kuna de persoana.
Este mult mai frumos Plitvice, insa nici Krk nu e de lepadat.
Oricum eu recomand calduros Dubrovnik...este superb.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mariaa spune:

mor de dorul Croatiei fa Doamne o magie si du-ma acoloooo!!!

Implica-te, spune celui de langa tine despre aceasta boala !
lyme suport romania
ador copii
Si ei au dreptul la viata, semneaza si tu

<< rabdarea este cheia fericirii >>

Mergi la inceput