Emma - 5,7 ani are nevoie de ajutor *3*

Emma - 5,7 ani are nevoie de ajutor *3* | Autor: aidaciolac

Link direct la acest mesaj

cap.1 , cap.2

Rezultat PET/CT scan - 31.01.2008

La 60 de minute dupa administrarea radiofarmaconului, s-a executat o serie CT corp întreg, cu doza redusa, nativ, helical, în vederea corectiei de înghitire si a localizarii anatomice. Apoi s-au adunat date cu emisie 3D din aceeasi regiune.

Pe gât, supra-clavicular, axilar si mediastinal nu se observa conglomerat FDG patologic.
Timusul se prezinta si are o activitate potrivita vârstei. În plamâni nu se poate identifica o modificare focala, focar cu rezultat înalt FDG.
Acumularea radiofarmaconica a ficatului si a splinei e uniforma, nu se poate diferentia un focar. Stomacul si intestinele se redau cu imagine FDG fiziologica. Regiunea pancreasului si a glandelor suprarenale fara modificari.
În rinichi si în vezica se poate detecta o activitate potrivita eliminarii fiziologice.
În pelvisul minor, în partea dreapta, parailiacal se observa doi noduli limfatici de conglomerare FDG, de intensitate medie, cu margine, de marimea 1,2 respectiv 2 cm. În aceeasi parte, cranial, în zona ileocoecala se poate detecta o conglomerare FDG de forma neregulata, care nu poate fi separata de intestinul subtire, dar pe baza imaginilor native nu pot fi exclusi nodulii limfatici. În partea dreapta, inghinal se poate observa un nodul limfatic de adunare FDG de 1,2 cm, iar putin mai caudal, femural, un nodul limfatic de aprox. 8 mm. În partea dreapta, imediat sub regiunea de operatie, deasupra regiunii popliteale, lateral se vad doua imagini de zona moale, adunata intensiv, de 1,1 respectiv 1,3 cm, iar în spatele femurului, de 1,4 cm.
La granita treimii de mijloc-jos a fibulei-osului peroneu drepte se vede o fractura vindecata, un plus minim de activitate.
În alte privinte în oasele examinate nu se vad modificari patologice de imagine FDG. În proiectia antebratului drept semne de contaminare.

Opinie:
Deasupra regiunii popliteale, în partea dreapta, inghinal-femural si parailiacal modificari care trimit la recidiva, metastaza. Se recomanda examinarea UH, respectiv examinarea CT de diagnosticare a regiunii parailiacale mai înalte. În localizare mai îndepartata nu se poate confirma metastaza.

Acestea sunt conturile in care se poate dona:
-cont:ABN AMRO-sucursala Timisoara:RO70ABNA3600001000487849 lei sau euro
-cont:Banca Transilvania-sucursala Timisoara
-lei:RO56BTRL03601201E14081XX
-euro:RO31BTRL03604201E14081XX
pentru Ciolac Emma Aida

cont paypal: ovidiu_m_b@yahoo.com
- 20.00$ uta_ciun
- 25.00$ adriana

Va multumim!

Aida
POZE
Matza Emma in actiune

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aidaciolac spune:

Dragele mele va multumesc ca sunteti aproape de noi

Am deschis un nou capitol in semn de incepere a unei noi etape.

Stiu ca ce voi scrie in urmatoarele randuri o sa socheze putin , dar risc si apelez la ratiunea fiecaruia.

In urma celor intamplate in ultimele 2 saptamani ... si a ultimilor 2 ani de fapt , am ajuns la o concluzie.
Maine vom pleca in Ungaria la Miskolc si probabil Emma va fi operata daca vom gasi chirurg care sa se incumete sa o curete de 'mizerie'. Ce va urma dupa aceea nu stim cu siguranta , dar stim ca nu va putea face chioterapie deoarece este prea devreme dupa autotransplant.

In urma celor intamplate am ajuns la concluzia ca chimioterapia si radioterapia nu au reusit sa invinga boala. Emma a facut doze foarte mari de chimio ... si degeaba
Noi in momentul de fata am zis ca nu vrem sa o mai supunem acestor chinuri. Este mult prea greu pt ea si nu vreau ca ultimele momente din viata sa le petreaca pe un pat de spital.

Asta nu inseamna ca nu vom face nimic.
Cautam in continuare alte solutii si suntem deschisi la orice ati auzit sau ati vazut sau ati incercat.

Sper ca nu am fost inteleasa gresit si va multumesc pentru intelegere.
Toate cele bune tuturor!



Aida
POZE
Matza Emma in actiune

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia74 spune:

Aida draga sa dea Dumnezeu sa gasiti maine chirurgul care sa va dea sperante ptr Emma si sa va aduca zambetul pe fata sarata de lacrimi,Emma nu merita sa se chinuie iarasi,cel mai indicat ar fi op,ti-am scris si la noi pe forum ca ma pot interesa aici la o clinica de chirurgie din Heidelberg daca se efectueaza astfel de op,sunt dispusa sa va ajut cu tot ce pot,voi stiti insa cum e mai bine,important e sa se faca op si sa scape de acei ganglioni maligni.Ma rog ptr voi .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna75 spune:


Aida,sper din tot sufletul sa se gaseasca o solutie pentru fetita ta.
un rand al postarii tale m-a cutremurat!
Multa putere tie si fetitei tale!


Cu rabdare si perseverenta nimic nu e imposibil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doris-Alina spune:

Aidule mami...stim noi doua o chestie...

Credinta vede invizibilul, crede incredibilul si primeste de la Dumnezeu imposibilul...

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=43322&whichpage=1" target="_blank">Povestea printesei mele

www.youtube.com/watch?v=yvdFw3VNJHM" target="_blank">Povestea dintelui pierdut:))

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=4910d596eade3d31e723cf" target="_blank">CHRISTMAS 2007 by INES

www.onetruemedia.com/shared?p=222b88dcea173192314fc3&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">MONTAJ INES

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=228e2d97ca6a85170ac141&source=browse" target="_blank">Sweet memories

POZE CU NOI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Aida, eu astept cu sufletul la gura vesti despre ce spune profesorul din Ungaria. As vrea sa existe solutii si sa faceti tot ce se poate pentru Emma.

Aveti nevoie de bani pentru operatie?
Poti sa imi zici pe intelesul meu (eu nu ma pricep) citi ganglioni are si cit e de grav? Tu zici metastaza, este pentru un singur ganglion (se poate asa ceva)? Au aparut toti dintr-o data sau nu s-au vazut pina acum pentru ca erau prea mici?

Imi pare foarte rau pentru ce vi se intimpla voua, sint foarte trista. Nu imi pot lua gindul de la voi



Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

Poze la http://www.kodakgallery.com/I.jsp?c=akcecxh.f5u0t6d&x=0&y=nr5bn

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.seek-on.com/ro

Despre Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anina_n spune:

....Asa o tristete ma incearca si pe mine. Nu e drept ce se intampla ! Offf, Doamne !
Ne rugam in continuare, sa se gaseasca chirugul care sa o faca bine pe Emma ! Doamne ajuta !



Nina, mami de www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina" target="_blank"> Nina-Cristina (10.01.2002)
Diabet zaharat la copii, Copii din 2002, Copii capricorn

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

Aida,e ingrozitor de trist mesajul tau.Si foarte realist,ca si mama,tragedia asta e fara limite .
M-am uitat la pozele Emmei,am citit multe din mesajele tale cum ai povestit si fotografiat suferinta ei de 2 ani incoace,ani petrecuti mai mult prin spitale.E fara margini de trist dar cred ca Emma isi doreste sa ia cu ea si o valiza cu amintiri frumoase din lumea asta,petreceti lunile ce mai ramin cum stiti voi mai frumos...

Daca putem sa te ajutam,spune-ne.
Mi-a venit o idee.nu puteti repeta in alta clinica Pet/scanul?
Ar putea fi vreo eroare?!

Tinem pumnii si ne rugam ca intilnirea de miine sa fie o minune!



Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aidaciolac spune:

Am primit de la o buna prietena un link AICI si am vorbit si cu un parinte care face asa ceva pt fetita ei cu rezultate f bune.

Daca ati auzit , citit ceva despre undele electromagnetice ... astept raspunsuri ... sau chiar despre altceva.

Cat despre bagajul cu amintiri frumoase m-am gandit si eu , dar mai intai vreau sa mai continui. Daca nu da rezultate incepem sa umplem valiza



Aida
POZE
Matza Emma in actiune

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

Doamne Aida, asa este...trebuie sa existe o cale sa reusiti
Doamne ajuta!

monica
mami de alex si ruxi
Prajituri si papa bun
Papa de Post

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisanti spune:

aida, emma, curaj amandurora!

Mergi la inceput