Emma - 4,8 ani are nevoie de ajutor 2

Emma - 4,8 ani are nevoie de ajutor 2 | Autor: aidaciolac

Link direct la acest mesaj

Aici este prima parte.



---------------------------------------------------------
In oct2005 fetita mea Emma Aida a fost diagnosticata cu rabdomiosarcom alveolar,coapsa dreapta operat,grIII,sc.HR(high risk).Dupa 9luni intregi de chimioterapie, radioterapie anestezii si punctii medulare am fost la Budapesta,in 11sept2006,si a facut PET/CT SCAN pt a ne putea convinge ca nu mai are nici o celula canceroasa.Rezultatul a fost nemaipomenit-toate pareau normale si nu au gasit urme de cancer-nici nu va putem explica cat de fericiti am fost,desi in sufletul meu am pastrat frica.
Ne-am bucurat din plin de zilele fara spital pana in ziua in care a inceput sa o doara piciorul.Am intrat in panica si am fugit la spital.A doua zi,15DEC2006,am facut deja RMN.Disperare si suparare:1ganglion popliteu,2 ganglioni inghinali si 2ganglioni din centura iliaca dreapta erau inflamati.S-a facut biopsia din cei 2ganglioni inghinali,iar in 22dec2006 am avut rezultatul clar ca este recadere de rabdomiosarcom alveolar cu metastaze,ganglionii fiind invadati in proportie de 80% dar si tesutul din imprejurimi.
Singura salvare pentru pisicuta mea mica este autotransplantul( in Romania nu au experienta cu copii de 19 kg) pentru a putea sa faca curele de HR cu doze de 4x mai mari.Cea mai apropiata clinica unde se face autotransplant in siguranta este la Miskolc - Ungaria.Problema este ca costa destul de mult (51.600 euro)."Linistitor" este ca ne-au spus ca are sanse.
Va multumim ca ati citit povestea unui sufletel de 4 ani si jumatate care este plin de viata care vrea sa vada si sa cunoasca totul.Daca ne puteti ajuta cu orice suma va multumim din suflet,daca nu,va rugam sa va rugati pentru puisorul meu.
Va multumim din suflet.
-cont:ABN AMRO-sucursala Timisoara:RO70ABNA3600001000487849 lei sau euro
-cont:Banca Transilvania-sucursala Timisoara
-lei:RO56BTRL03601201E14081XX
-euro:RO31BTRL03604201E14081XX
pentru Ciolac Emma Aida

Emma este o fetita superba care are chef de viata si este dornica sa se faca bine.Intelege in engleza,stie sa scrie si e dornica sa afle cat mai multe.Viseaza la ziua cand se va face iar bine si va putea merge la plimbare si in locurile de joaca.Cunoaste gustul libertatii si vrea sa-l simta iar.
Va rugam sa o ajutati.Orice suma este binevenita.
Va multumim si sper sa dau si sa aud vesti bune!

Nota moderatorului:
Multumim, am primit toate actele.
Multa sanatate Emmei si succes in campanie.
Editat de - Oana_B on 20/03/2007 15:17:53

Aida - mama de pisica mica.


nov2006

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aidaciolac spune:

18 septembrie 2007 asta este ziua in care se va decide viitorul nostru. Mergem la Debrecen sa facem PET/CT SCAN.
Hm! Cum poate o investigatie sa naruiasca tot ce cladesti. Mi-a demonstrat-o de prea multe ori.

Adevarul e ca ne-am obisnuit cu restrictiile si statul in casa si izolarea , desi mai visam din cand in cand sa evadam.
Dar in 18 ... oare ce va fi dupa?
Imi este frica sa ma gandesc , dar m-a cuprins teama si nu o pot ignora. Incerc sa scriu pe ici pe colo , sa fac cate ceva , dar gandul tot acolo imi fuge.

Oare de ce? Cand va trece teama?

Aida - mama de pisica mica.


nov2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

O sa-ti treaca teama exact pe data de 18, cand o sa va intoarceti cu bine, cu rezultate bune!

Pupam pisicile!

Adina + Olivia 04.03.2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns principe spune:

Aida,

nu-ti fie frica,totul o sa iasa bine.
nu mai gindi la nereusita,ci dimpotriva la cit de fericite si libere veti fi dupa 18...


monica mami de print

http://www232.rockyou.com/show_my_gallery2.php?instanceid=77828117

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns wonderful spune:

Sa dea Domnul ca pe 18,de fericire, sa nu mai bem cafea ci vodka sau ce-o fi pana ne facem clampa,ca merita!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aidaciolac spune:

Am fost cu Emma in parc si m-am tot gandit .
M-am gandit la ce am fost si ce am ajuns.

In dictionar in dreptul cuvantului optimist era pusa poza mea. Asta m-a caracterizat intotdeauna. Si nu este vorba de optimism prostesc.

In ultimii 2 ani am luat prea multe palme. Am fost atat de increzatoare incat ma sunau mamele din spital sa stea de vorba cu mine ca sa le ridic moralul.

Nu mi-a fost frica de autotransplant cum imi este frica acuma de PET. Si este atat de important ...
Fug sa ma ascund sa pot sa sa nu ma vada Emma.

Nici macar nu pot sa iau un Alprazoram ca merg doar eu cu ea.
Cel mai groaznic este frica si parca niciodata nu am simtit atat de intens

Va fetelor si va multumesc ca sunteti alaturi de noi.

Aida - mama de pisica mica.


nov2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns principe spune:

aida,

ai fost si esti un om ,o mama care se teme ptru puiul ei.
hai fruntea sus ,mai aveti un pic,trage aer adinc in piept.
uitate la fata ta si incadereazate intr-un tablou de familie unde tu esti bunica.
te pup, si nu am nici cea mai mica indoiala ca voi doua o sa iesiti p 18 de la PET, plingind de fericire.


monica mami de print

http://www232.rockyou.com/show_my_gallery2.php?instanceid=77828117

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxa_r spune:

Vai, Aida , ce bine te inteleg!!!!
Dar fruntea sus!!!
Emma se va face bine!
Trebuie sa crezi in asta!
Si eu ma plangeam sapt asta unei prietene ca avem eco cervical luni si ca mi=e atat de frica ca simt ca o iau razna, dar mi-a spus persoana respectiva ca de fiecare data cand ti-e asa de frica inseamna ca va iesi bine

Asa ca m-a mai incuirajat un pic
Si tu trebuie sa gandesti la fel, ca intodeauna cand teama e asa de mare va iesi totul bine!
Doamne ce ne-a fost dat sa ducem!
Si pentru mine lumea se termina si incepe altfel tot la 3 luni, de cate ori avem RMN.
Nu cred ca asta e un mesaj de incurajare, nu ma prea pricep sa ridic moralul...
Dar eu va pup si va tin pumnii marti si sa dea Dumnezeu ca joi cand ne vom vedea la spital sa fi ceea mai fericita mamica din lume!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mariaa spune:

ALOOOO - ALOOOOOOO - ALOOOOOOO !!!!!!!!!! Ce-i cu pesimismul asta ??????
ce inseamna asta Aidaaaaa!!!!

fruntea sus, gaina ca te tai, da?!! sau te bat, cum vrei tu
o sa mergeti acolo si o sa veniti cu o veste super buna, da?! altfel nu se accepta! musai - dar musai - sa fie de bine!!!
iar daca in sufletul tau incape indoiala n-o lasa sa intre si in mintea ta! gandeste doar ca o sa fie bine si o sa fie!
pupez pisicutza mititica si isteata foc si invingatoare pe deasupra!






Implica-te, spune celui de langa tine despre aceasta boala !
lyme suport romania
ador copii
Si ei au dreptul la viata, semneaza si tu

<< rabdarea este cheia fericirii >>

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns wonderful spune:

quote:
Originally posted by aidaciolac

Am fost cu Emma in parc si m-am tot gandit .
M-am gandit la ce am fost si ce am ajuns.

In dictionar in dreptul cuvantului optimist era pusa poza mea. Asta m-a caracterizat intotdeauna. Si nu este vorba de optimism prostesc.

In ultimii 2 ani am luat prea multe palme. Am fost atat de increzatoare incat ma sunau mamele din spital sa stea de vorba cu mine ca sa le ridic moralul.

Nu mi-a fost frica de autotransplant cum imi este frica acuma de PET. Si este atat de important ...
Fug sa ma ascund sa pot sa sa nu ma vada Emma.

Nici macar nu pot sa iau un Alprazoram ca merg doar eu cu ea.
Cel mai groaznic este frica si parca niciodata nu am simtit atat de intens

Va fetelor si va multumesc ca sunteti alaturi de noi.

Aida - mama de pisica mica.


nov2006



Aiduta,ia 1/2 xanax ca te linistesti.Si capul tau are nevoie de asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mercedes spune:

Aida-un gand bun si de la noi sa reusiti si sa veniti acasa fericiti.

Mergi la inceput