FIV la Sibiu ( 42 )

FIV la Sibiu ( 42 ) | Autor: Fiv_Sb

Link direct la acest mesaj

“Dumnezeule Atotputernic, Care ne-ai poruncit dintru inceput sa ne inmultim si sa umplem pamantul, cel ce ai facut sa rodeasca pantecele Sarrei, Rahilei si Elisabetei, Cel ce imparti viata si o binecuvantezi, Cel ce te-ai pogorat din ceruri si te-ai intrupat de la Duhul Sfant si din Fecioara Maria si Te-ai facut om, Caruia nimic nu-Ti este cu neputinta, primeste glasul rugaciunii noastre si indura-te de noi, daruindu-ne prunc de care sa ne bucuram si pe care sa-l inchinam Tie, ca noi in Tine ne punem toata nadejdea noastra si Tie slava inaltam: Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, acum si pururea si in vecii vecilor. Amin” Dumnezeu asculta toate rugaciunile doar ca le implineste la momentul potrivit. Nu trebuie pierduta speranta niciodata!




Clinica de fertilizare Polisano-Sibiu



cap.1 cap.2 cap.3 cap.4 cap.5 cap.6 cap.7 cap.8 cap.9 cap.10

cap.11 cap.12 cap.13 cap.14 cap.15 cap.16 cap.17 cap.18 cap.19 cap.20

cap.21 cap.22 cap.23 cap.24 cap.25 cap.26 cap.27 cap.28cap.29cap.30

cap.31 cap.32 cap.33 cap.34 cap.35 cap.36 cap.37 cap.38 cap.39cap.40

cap.41

http://fertilizare-polisano.ro/
http://www.clinicapolisano.ro/fertilizare



www.turistinfo.ro/sibiu/cazare-hoteluri-vile-pensiuni-sibiu.html" target="_blank">Cazare in Sibiu

Farmacia Profarcom (de langa Polisano), la tel. 0269 433 924 :

date de contact:
-telefon 0269-224482
-fax-0269224482
-E-mail: fertilitate@polisano.ro

adresa:
str Constitutiei,bl24
550253 Sibiu
Romania

echipa de medici:
www.clinicapolisano.eu/fertilizare/ro/echipa_noastra.html" target="_blank">aici

preturi proceduri:(preturile nu includ medicatia si analizele necesare)

-prima intalnire 100 lei
-spermograma 120 lei
-FIV z1-3 - 8.165 lei
-FIV z4-5 - 9.195 lei
-ICSI z1-3 - 9.705 lei
-ICSI z4-5 - 10.735 lei
-ET dupa dezghetare 1.540 lei
-inghetare embrioni si conservare pt fiecare an 1.150 lei
-inghetare sperma si conservare pt fiecare an 1.540 lei
-inseminare intrauterina 1.270 lei
-inseminare cu proba donator 2.300 lei
- biopsie testiculara 1500 ron(include prelevarea si analiza biopsiei, spitalizarea de pe o zi pe cealalta)
- consultatie in vederea biopsiei testiculare 70 ron
- optional assisted hatching 770 ron

A doua procedura FIV efectuata in centrul nostru scade cu 10%
Crioconservarea embrionilor este oferita gratuit in primul an .

Pentru cei interesati cu diagnostic de infertilitate masculina ,clinica Polisano lucreaza cu banca de sperma Cryos din Danemarca . Mai multe informatii aici:
- www.cryos.dk
- http://dk.cryosinternational.com/donor-semen/reservation/english-version.aspx

Lista de analize pt FIV :

Analize pt doamna:
1.Analize generale
grup sangvin,RH,glicemie,TGP,TGO,Hemoleucograma,TQ,APTT,INR
2.Analize obligatorii in primele 3 zile de menstruatie:
Estradiol,FSH,LH,Prolactina,TSH
3.Analize vaginale(in afara menstruatiei)
-Examen secretie vaginala
-Examen cito-tumoral Babes-Papanicolau
-Culturi cervicale
Testare Chlamydia,Mycoplasma,Ureaplasma

Analize pt sot/partener:
-Spermograma
-Spermocultura
Analize pt ambii parteneri:
-VDRL
-Serologie HIV
-Atg HBs
-Atc anti-VHC

Lista de analize pt. inseminare:
1.Dozari hormonale in z2-3 de menstruatie:
-FSH,LH,Estradiol,Prolactina,TSH
2.Analize vaginale(in afara menstruatiei)
-Examen secretie vaginala
-Examen cito-tumoral Babes-Papanicolau
-Culturi cervicale
Testare Chlamydia,Mycoplasma,Ureaplasma
3.Histerosalpingografie(HSG)


link-uri utile:

www.youtube.com/watch?v=Cg0CG8jF78Y&feature=related" target="_blank">IVF(In Vitro Fertilization Infertility Treatment)
www.youtube.com/watch?v=fM2Vyy6LmOo&feature=related" target="_blank">ICSI(Intracytoplasmic Sperm Injection )
www.youtube.com/watch?v=6351uZSwDps&mode=related&search=" target="_blank">TESE(Testicular Sperm Extraction-testicular biopsy)
www.mediakompass.ro/medical/2009/04/obstetrica-ginecologia-nr4-octombrie-decembrie-2008-pag219-223.pdf br / " target="_blank">Studiul blastocistilor Polisano Sibiu
www.youtube.com/watch?v=IxB8CIhAJx4&feature=related" target="_blank">Film cum se administreaza gonal pen
www.advancedfertility.com/ivfstim.htm" target="_blank">Totul despre FIV, protocoale in FIV,nivelurile hormonale in fiv....
www.marilynglenville.com/infertility.htm" target="_blank">Cum pregatim organismul inainte de FIV
www.jurnaldesarcina.com/category/saptamana-1-de-sarcina.aspx" target="_blank">Jurnal de sarcina,alimentatia in timpul sarcinii
www.ms-preturi.ro/msf-dgf19/dencom.asp" target="_blank">Lista preturi medicamente(de la ministerul sanatatii)
Site cu farmacii din Ro


www.ivf.ca/duedate.php" target="_blank">Calculator sarcina FIV




Aspirante


josephinedxc - 32 ani, Sindrom de ovare micropolichistice (nevizualizare la ecograf-diagnostic contestat de multi dr), hipotiroidism, hiperprolactinemie, 3 IA nereusite
Anelize,27 ani,sotul astenoteratospermie.Dr.Chicea,Polisano
simonete,39 ani - FSH=8...acu' spre menopauza cu pasi repezi , FSH=19, Hashimoto , probleme cu coagularea ,4 IA nereusite din care 2 IA cu dr Ispasoiu, urmeaza FIV .
Mocanitza,40 ani, sot astenospermie, oligospermia, teratospermia, eu laparo 11.2009 hidrosalpinx stang, s-a scos lichidul, 1 FIV feb 2010 ,nereusit,punctie pt hidrosalpinx in mai 2010,FET nereusit,toate cu dr Ispasoiu.
rodicutza32,1IA cu dr Chicea ,nereusita.
llary, 4IA nereusite ,2 cu dr Chicea ,2 cu dr Ispasoiu,urmeaza FIV..
gabi ducu,1 FIV nereusit 2010,dr Chicea.
dordemunte,37 ani,FSH=16,6,prolactina marita,uter arcuat,dr Ispasoiu.
anda15,32ani,2IA nereusite,sarcina naturala dar din pacate oprita din evolutie la 7 sapt,a-2-a sarcina naturala ,dar din pacate oprita din evolutie...urmeaza FIV cu dr Ispasoiu.
daria08,FIV intrerupt, dr Chicea.
ciuripica, sindrom de ovare micropolichistice, drilling ovarian, 2 IA nereusite cu dr Chicea , IA 3 cu dr Ispasoiu nereusita, FIV 1 + FET 2010 cu dr Ispasoiu, nereusite.. .
may06,urmeaza FIV+ICSI, dr Mutuliga.
Michelle99,FIV 1 cu dr Chicea,nereusit.
ionecoman,sterilitate primara de cauza tubulara, urmeaza FIV cu dr Ispasoiu.
Ivanovamma,dr Ispasoiu
MariaIrina28,FIV 1 cu dr Chicea,nereusit,urmeaza FET.
MYHAT,FIV 1 nereusit,FET reusit cu dr Chicea(dar din pacate oprita din evolutie...)
deeva73,3IA nereusite, FIV1 cu dr Ispasoiu,nereusit!
lola77, FIV1 cu dr Ispasoiu,nereusit.
miki_74,FIV 1 cu dr Ispasoiu,nereusit,in derulare FIV 2!
nichi,FIV 1 cu dr Ispasoiu,nereusit.
ysa26,urmeaza Fiv dr Ispasoiu
lemurica,FIV 1 cu dr Ispasoiu(reusit -bhcg in scadere...)
anca_alin,2 IA nereusite cu dr Ispasoiu.
adinutapop urmeaza IA, dr. Ispasoiu care va fi reusit...
adijo sindrom de ovare polichistice , anovulatie cronica, hiperandrogenism.3IA Deberecen,ultima IA transformata in FIV reusit ,cu sarcina oprita din evolutie,FIV 2 nereusit Debrecen,FIV 3+FET nereusite Viena,urmeaza o vizita la dr Chicea care speram sa duca la FIV 4 reusit!
Simonnaz34 ani-ok,sotul-oligoastenoteratospermie severa-fara nicio sansa data la Giulesti,FIV 1 nereusit la Viena,FIV 2 reusit cu dr Chicea ,sarcina oprita din evolutie
popif endometrioza, 1 inseminare+1 Fiv + 1Fet la Bucuresti-nereusite. Fiv 2 in derulare Dr.Ispasoiu.
marcimova
Mariss
printe Fiv 1 nereusit, hotarata sa adopte
adya
maria81
gabriela_tutuianu ciclu anovulator , trompa dreapta infundata , sotul azo .
ray80 Fiv 1 nereusit Dr.Ispasoiu, urmeaza FET Doamne ajuta !!!
carla_cluj 3 ani de incercari, 7 IA nereusite - nici o sarcina,FIV1 la Polisano Sibiu cu dr. Ispasoiu - oprit din cauza raspunsului slab la stimulare, urmeaza FET . SUCCES !!!
marie_83 29 de ani,3 ani de incercari,1 IUI nereusita martie 2012,urmeaza Fiv la dr I prin subprogram
cata25radu 35 ani, tiroidita hashimoto, MTHFR C677T - homozigot, 2 sarcini extrauterine, 2 sarcini oprite in evolutie 8s-9s, 4 IA nereusite, FIV1 aprilie 2011 Istanbul nereusit, FIV2 dosar aprobat Polisano Sb Dr. I Septembrie 2012 nereusit, avem 2 blasto la crio

Gravidutze si mamici
Cele care nu au renuntat,si au invins,si pe care le vom urma si noi, aspirantele

your_dora - fiv cu dr ispasoiu - gravidutza
iuca,34 ani,1IA cu dr Miciner,IA 2 dr Chicea reusita august 2008,acum mamica fericita de Bianca si Bogdanel.
diana 77,FIV cu dr Ispasoiu august 2008,reusit.
Bubu30,30 ani,3 IA si 1ICSI Cluj ,nereusite,ICSI nr 2 reusit cu gemenasi,dr Ispasoiu Polisano Sibiu,acum mamica de Alexandra si Alexandru.
danaisa20,32ani, 7 IA nereusite (cu Moisa la Giulesti) FIV 1 nereusit cu dr Ispasoiu, FET cu dr Ispasoiu, reusit!acum mamica de Mara Alexa!
yarrina, 27 ani, 4 IA-nereusite cu dr Ispasoiu, FIV 1- 2010 cu dr Ispasoiu , reusit!acum mamica de gemenasi!
Johanes,30 ani,2006-chist hematic ovarian rupt operat;2007 IA dr Chicea-nereusit;2009-sindrom aderential major,sindrom algic pelvin,operate laparoscopic;analizele hormonale fsh 4,74; FIV 1 -2010cu dr Chicea,reusit!
Cristina 12,FIV 1 cu dr Ispasoiu,reusit!
florentina_a,FIV 1 cu dr Ispasoiu,reusit!
persi, 26 de ani,trei extauterine,FIV 1 reusit cu dr Chicea!
alessia29,FIV1 cu dr Ispasoiu,reusit!
alina06st,34 ani,sotul 32ani-fara probleme, eu endometrioza, laparoscopie iulie 09, o trompa nepermeabila, cealalta greu permeabila, prolactina marita, FIV 1 cu dr. Ispasoiu,reusit,acum mamica fericita de Luca!
liana_stoia, 36 de ani,infertilitate inexplicabila,2IA la Cluj cu dr. Micu-nereusite,1IA la Sibiu cu dr Ispasoiu-nereusita,sarcina naturala,acum mamica .
oria77,hidrosalpinx bilateral, 2 neosalpingostomii, FSH mare, un ovar functional, FIV 1 cu dr Ispasoiu,reusit cu gemeni!
bonsai, IA 1 cu dr Chicea,reusita!
oana cnt,FIV 1 + FET cu dr. Chicea nereusite, FIV2 cu dr. Ispasoiu si dr. Chicea (embriotransferul) reusit!
misspii/maria, endometrioza(6injectii dipherelin)ovar dreapta 25%, uter mic,sotul ok,FIV 1 cu dr Ispasoiu,reusit!.
essperantza,FIV 1 cu dr Ispasoiu,reusit cu gemeni!
gabri-ela,5IA din care 1 cu dr Ispasoiu,FIV 1 cu dr Ispasoiu,nereusit,FET reusit!
hypnotic1978,32ani, infertilitatea inexplicabila,4 IA nereusite, Fiv 1 cu dr Ispasoiu,nereusit, FET reusit!
crudiutalida, FIV 1 cu dr Ispasoiu,nereusit,FET reusit!
ramo_29,FIV 1 cu dr Ispasoiu reusit!
monaramona,29 ani,un baietel ,2 extrauterine (nu am trompe) FIV 1 cu dr Ispasoiu,nereusit,FET nereusit,FET 2 reusit!
uratica,32 ani,diagnostic-trompe obturate,sindrom aderential pelvin-laparoscopie noiembrie 2008-soldata cu hemoragie ceea ce a dus in decembrie 2008 la o operatie clasica unde s-au curatat aderentele,in 2010 diagnostic-trompe obturate cu hidrosalpinx bilateral,polip endometrial,prolactina si tsh marite,in decembrie 2010 histeroscopie ptr indepartare polip,in ianuarie 2011 laparoscopie ptr clipsare trompe,iar in februarie virus hepatita b-pozitiv-din cauza ca am fost la stomatolog-atentie mare!!si tot in februarie fiv 1 cu dr ispasoiu reusit cu gemeni!
leonardo2007,Fiv 1 cu dr Ispasoiu,reusit!
emilyjeuly,Fiv 1 reusit!
Alecori , 25 ani, in 2007 o extrauterina pe dreapta iar pe stinga un chist care a trebuit scos cu o parte din ovar! Am încercat cu stimulare, dar fara raspuns...Fiv 1 cu dr Mutuliga,nereusit,FIV 2 cu dr Chicea ,reusit!
andrreea25 ani,2 IA nereusite , FIV 1 cu dr Ispasoiu,reusit!!!
adnana80,5 IA nereusite,FIV 1 cu dr Ispasoiu,reusit cu gemeni!
angimiha,41 ani,FSH peste 15,2IA nereusite la Iasi,FIV 1 reusit cu dr Ispasoiu!
iaura 21,37 ani,6 IA,din care 1IA cu dr Ispasoiu, FIV 1 cu dr Ispasoiu,nereusit in 2010,FET reusit in aprilie 2011.
Lyette,IA cu dr Chicea,nereusita,FIV 1 reusit cu dr Chicea!
SimonneL,FiV 1 nereusit ,Fiv 2 reusit ,ambele cu dr Chicea
adriana_1978,3 CM stimulare cu closty ,dr Ispasoiu REUSIT !!! (dupa 3 luni de stimulari cu clostylbegyt)
daria76,1FIV 2009+ 2 FET 2010 nereusite cu dr Ispasoiu,FIV 2 in august 2011 reusit cu dr Ispasoiu!
raisa75,4IA nereusite,1 FIV + 1 FET cu dr Ispasoiu,nereusite, FET 2 cu dr Ispasoiu reusit!
lelu, diagnostic - 2 operatii laparo, endometrioza gradul 3-4, tratamentul cu diphe 6 luni, trompe nefunctionale, AMH-ul de 0,4 FIV 1 intrerupt , FIV 2 reusit cu dr Ispasoiu! FELICITARI !!!
tamys,2FIV +1 FET la Bucuresti- nereusite, FIV 3 cu dr Chicea,nereusit , FIV 4 la dr Chicea nereusit FIV 5 in Turcia REUSIT cu gemeni!!!!!!
evanescence,sotul cu OATS severa,2 IA nereusite,una la polisano ,urmeaza fiv in Oct. cu Dr Mutuliga Greti, REUSIT!
lorelei78 34 ani,hidrosalpinx bilateral operat laparoscopic in iulie 2010 dr Ispasoiu,FIV 1 cu scoaterea lichidului la punctie in martie 2011 cu dr Ispasoiu,nereusit,FET 1 dr Ispasoiu +FET 2 dr Chicea dupa scoaterea trompelor nereusite ,FIV 2 reusit in Istanbul,Acibadem,dr Tayfun - bebe clara sofia
cati_puck,FIV 1 la Budapesta(reusit,bhcg in scadere),FIV 2 cu dr Ispasoiu(reusit ,bhcg in scadere),FIV 3 reusit la Medlife-Dr Albu,mamica fericita a lui Stefan Matei!
crismoni 36 ani, 3 IUI nereusite la Cluj-Gynia, FIV 1 reusit cu dr.Ispasoiu
nokianne,FIV nereusit ,FET cu dr Chicea reusit(din pacate oprit din evolutie....),FIV 2 reusit,acum mamica!

pt parola trimiteti PM

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Fiv_Sb spune:

un capitol plin de vesti extraordinare !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Michelle_S spune:

Multumim frumos pentru noul capitol.
Sa fie cu noroc pentru toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancuta_n spune:

Buna fetele!!!
speram sa fie un capitol plin de reusite
Eu am fost la Dr I ieri, mi-a facut eco, am ovarele curate dupa diphereline. mi- a dat sa fac 1 Gonal 225 /zi, incepand de maine (z 12), iar in z 8 de stimulare sa ma prezint la eco.
nu prea am inteles de ce incep de acum, z 12, dar stie dl dr ce face.
mi-a aratat cum sa fac injectiile, dar imi e putin teama. sper sa le fac corect.
ieri dupa eco am avut si o sangerare. eu avand ovarul stang ascuns cumva, nu ne putem baza pe el ca se ajunge greu. va trebui sa obtinem foliculii pe dr. 10-12 mi-a spus ca ar fii bine. la ce simptome sa ma astept dupa Gonal?
Gonalul l-am luat de la clinica...mi l-au dat ei. mai bine, sa nu trebuiasca sa mai caut eu.
tin pumnii tuturor fetelor sa reusim cat mai curand.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Michelle_S spune:

Iti tin pumnii Ancuta.

Eu am facut Gonal de doua ori ( 112,5 UI pentru stimulare cu contact dirijat si 37,5 la IA). La 37,5 nu am simtit nimic. La 112,5 am avut dureri de ovare si chiar am facut o hiperstimulare.
Dar nu avem ce face, la FIV trebuie doze si mai mari. Trebuie sa suportam. Sigur, fiecare putem reactiona diferit.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns josephinedxc spune:

Buna,
as vrea sa ma treceti si pe mine in lista aspirantelor: 32 ani, Sindrom de ovare micropolichistice (nevizualizare la ecograf-diagnostic contestat de multi dr), hipotiroidism, hiperprolactinemie, 3 IA nereusite
asteptam FIV la dr Ispasoiu -prin subprogram

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancuta_n spune:

Multumesc Michelle de raspuns
nu sunt sigura daca e bine ca incep din z 12. ati mai auzit de asa stimulare?
si avem voiein timpul asta?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns josephinedxc spune:

buna Ancuta, iti tin si eu pumnii :) o sa vezi ca o sa fie bine!
nu te mai gandii al stimulare, ia-l ca un lucru inerent....
fiecare dintre noi reactioneaza in mod diferit la tratament, probabil resimte altfel simptomele, in functie de pragul fiecareia la durere ...eu am simtit intepaturi in ovare dar nu mai dureroase ca inainte de menstra, eram f balonata si atat
indicat este in aceasta perioada sa bei lichide cat de multe am inteles;
bafta multa
asteptam vesti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Michelle_S spune:

Ancuta, stiu doar ca de la administrarea Diphereline 3,75 trebuie sa treaca cam 14 zile ca sa nu mai existe efectul de inhibare si sa poti incepe stimularea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns josephinedxc spune:

sincera eu nu am auzit de stimulare in z12, dar asta sunt eu, de aceea nu sunt specilaista in fertilitate
eu zic sa nu iti faci probleme, este nromal sa te intrebi de ce asa si nu altfel,dar medicul stie sigur !!! eu am incredere in el, chiar daca la inceput eram f reticienta pt ca eu am dezechilibru hormonal (hipotiroidie, hiperprolactinemie, SOPC) si niciodata nu mi-a cerut analize hormonale (altele decat facusem pana atunci....avea un portret conturat al meu deja, cred :) ; si am vb de curand cu un endocrinolog cu experienta, care zicea despre FIV ca e ca un scurt circuit, ca un bypass, deci nu conteaza prea mult pt reusita FIV-ului echilibrul hormonal pe care il ai sau nu...conteaza (dupa ce sunt gata emrionii) sa ai doar un uter primitor :))
asa ca, teoretic, nu poate fi atat de complicat
doar avem exemplu clar al dnei ILIESCU (FIV la Timisoara cred, la 67 de ani!!! clar era in menopauza!!! reusit si sarcina dusa la capat! deci si cu putin ajutor de la doamne doamne se poate !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns josephinedxc spune:

multumim , asa speram

Mergi la inceput