FIV la Sibiu (21)

FIV la Sibiu (21) | Autor: Fiv_Sb

Link direct la acest mesaj


Clinica de fertilizare Polisano-Sibiu







cap.1 cap.2 cap.3 cap.4 cap.5 cap.6 cap.7 cap.8 cap.9 cap.10 cap.11 cap.12 cap.13 cap.14 cap.15 cap.16 cap.17 cap.18 cap.19 cap.20





Polisano Sibiu



http://fertilizare-polisano.ro/


date de contact:

-telefon 0269-224482
-fax-0269224482
-E-mail: fertilitate@polisano.ro

adresa:
str Constitutiei,bl24
550253 Sibiu
Romania

echipa de medici:
www.clinicapolisano.eu/fertilizare/ro/echipa_noastra.html" target="_blank">aici

preturi proceduri:
-prima consultatie 80 ron
-FIV z1-3 -6.798 ron
-FIV z4-5 -7.662 ron
-ICSI z1-3 -8.078 ron
-ICSI z4-5 -8.942 ron
-IA 1.060 ron
-IA donator 1.920 ron
-ET dupa dezghetare 1.280 ron
(preturile nu includ medicatia si analizele necesare)
-spermograma 100 ron
-inghetare embrioni si conservare pt fiecare an 960 ron
-inghetare sperma si conservare pt fiecare an 960 ron
-pentru cei interesati care sufera de infertilitate masculina ,clinica Polisano lucreaza cu banca de sperma Cryos din Danemarca ,mai multe aici:
- www.cryos.dk
- http://dk.cryosinternational.com/donor-semen/reservation/english-version.aspx




Analize necesare :

Pt fiv :
Lista de analize Polisano Sibiu

Analize pt doamna
1.Analize generale
grup sangvin,RH,glicemie,TGP,TGO,Hemoleucograma,TQ,APTT,INR
2.Analize obligatorii in primele 3 zile de menstruatie:
Estradiol,FSH,LH,Prolactina,TSH
3.Analize vaginale(in afara menstruatiei)
-Examen secretie vaginala
-Examen cito-tumoral Babes-Papanicolau
-Culturi cervicale
Testare Chlamydia,Mycoplasma,Ureaplasma

Analize pt sot/partener:
-Spermograma
-Spermocultura

Analize pt ambii parteneri:
-VDRL
-Serologie HIV
-Atg HBs
-Atc anti-VHC
(pt cele care fac cu donator, pt sot nu e nevoie de nici o analiza)




necesare in sarcina dar nu obligatorii:
-investigatii serologice pentru:Toxoplasma IgM IgG,Citomegalovirus IgG,Listenia IgM IgG,Herpes virus IgG,Rubeola
-histeroscopie




Pt inseminare:
1.Dozari hormonale in z2-3 de menstruatie:
-FSH,LH,Estradiol,Prolactina,TSH
2.Analize vaginale(in afara menstruatiei)
-Examen secretie vaginala
-Examen cito-tumoral Babes-Papanicolau
-Culturi cervicale
Testare Chlamydia,Mycoplasma,Ureaplasma
3.Histerosalpingografie(HSG)




link-uri utile:

www.youtube.com/watch?v=GeigYib39Rs&feature=related" target="_blank">Filmulet 3D despre reproducere ,natural si asistat
www.advancedfertility.com/ivfstim.htm" target="_blank">Totul despre FIV, protocoale in FIV,nivelurile hormonale in fiv....
www.youtube.com/watch?v=6351uZSwDps&mode=related&search=" target="_blank">TESE(Testicular Sperm Extraction-testicular biopsy)
www.youtube.com/watch?v=fM2Vyy6LmOo&feature=related" target="_blank">ICSI(Intracytoplasmic Sperm Injection )
www.youtube.com/watch?v=Cg0CG8jF78Y&feature=related" target="_blank">IVF(In Vitro Fertilization Infertility Treatment)
www.youtube.com/watch?v=IxB8CIhAJx4&feature=related" target="_blank">Film cum se administreaza gonal pen
www.jurnaldesarcina.com/category/saptamana-1-de-sarcina.aspx" target="_blank">Jurnal de sarcina,alimentatia in timpul sarcinii
www.ms-preturi.ro/msf-dgf19/dencom.asp" target="_blank">Lista preturi medicamente(de la ministerul sanatatii)
www.mediakompass.ro/medical/2009/04/obstetrica-ginecologia-nr4-octombrie-decembrie-2008-pag219-223.pdf br / " target="_blank">Studiul blastocistilor Polisano Sibiu
www.marilynglenville.com/infertility.htm" target="_blank">Cum pregatim organismul inainte de FIV
www.ivf.ca/duedate.php" target="_blank">Calculator sarcina FIV
Site cu farmacii din Ro






Aspirante



Anelize,27 ani,sotul astenoteratospermie,eu-fara probleme.Datorita numeroaselor recomandari,schimb medicul meu din Bucuresti cu Dr,Chicea,Polisano.
Alecori , 25 ani, in 2007 o extrauterina pe dreapta iar pe stinga un chist care a trebuit scos cu o parte din ovar! Am încercat cu stimulare, dar fara raspuns...Fiv 1 cu dr Mutuliga,nereusit.
simonete,39 ani,acu'2 ani,fix in timpul asta ,in aprilie , eram ca o floare ( dupa spusele lui Moisa ),cu FSH=8.....acu' spre menopauza cu pasi repezi , FSH=19, Hashimoto , probleme cu coagularea ,4 IA nereusite din care 2 IA cu dr Ispasoiu,urmeaza FIV .
monaramona,29 ani,un baietel ,2 extrauterine (nu am trompe) FIV 1 cu dr Ispasoiu,nereusit,FET nereusit,urmeaza FET 2 !
Mocanitza,40 ani, sot astenospermie, oligospermia, teratospermia, eu laparo 11.2009 hidrosalpinx stang, s-a scos lichidul, 1 FIV feb 2010 ,nereusit,punctie pt hidrosalpinx in mai 2010,FET nereusit,toate cu dr Ispasoiu.
rodicutza32,1IA cu dr Chicea ,nereusita.
llary, 3IA nereusite ,1 cu dr Chicea ,2 cu dr Ispasoiu,urmeaza FIV cu dr Ispasoiu.
gabi ducu,1 FIV nereusit,dr Chicea.
dordemunte,37 ani,FSH=16,6,prolactina marita,uter arcuat,dr Ispasoiu.
anda15,32ani,2IA nereusite,sarcina naturala dar din pacate oprita din evolutie la 7 sapt,a-2-a sarcina naturala ,dar din pacate oprita din evolutie...urmeaza FIV cu dr Ispasoiu.
daria08,FIV intrerupt, dr Chicea.
daria76,1FIV + 2 FET nereusite cu dr Ispasoiu.
ciuripica, sindrom de ovare micropolichistice, anul trecut in aprilie am facut o laparoscopie pt drilling ovarian, 2 IA nereusite cu dr Chicea , IA 3 cu dr Ispasoiu nereusita, FIV 1 cu dr Ispasoiu,nereusit .
may06,urmeaza FIV+ICSI,dr Mutuliga.
curajoasa,dr...
iaura 21,36ani,6 IA,din care 1IA cu dr Ispasoiu, FIV 1 cu dr Ispasoiu,nereusit,urmeaza FET.
liana_stoia, 36 de ani,infertilitate inexplicabila,2IA la Cluj cu dr. Micu,nereusite,1IA la Sibiu cu dr Ispasoiu,nereusita,urmeaza IA 4 cu dr Ispasoiu.
raisa75,4IA nereusite,1 FIV+ 1 FET cu dr Ispasoiu,nereusite.
Michelle99,FIV 1 cu dr Chicea,nereusit.
ionecoman,sterilitate primara de cauza tubulara,m-am operat- practic mi-a legat o trompa, iar pe cealalta mi-a facut salpingotomie larga, urmeaza FIV cu dr Ispasoiu.
Ivanovamma,dr Ispasoiu
camry_na
MariaIrina28,FIV 1 cu dr Chicea,nereusit,urmeaza FET.
MYHAT,FIV 1 nereusit,FET reusit cu dr Chicea,dar din pacate oprita din evolutie....!
deeva73,3IA nereusite,urmeaza FIV cu dr Ispasoiu.
lola77, FIV1 cu dr Ispasoiu,nereusit.
miki_74,FIV 1 cu dr Ispasoiu,nereusit,in derulare FIV 2!
nichi,FIV 1 cu dr Ispasoiu,nereusit.
andrreea,2 IA nereusite ,urmeaza Fiv dr Ispasoiu.
ysa26,urmeaza Fiv dr Ispasoiu
lemurica,FIV 1 cu dr Ispasoiu(reusit -bhcg in scadere...)
Lyette,IA cu dr Chicea,nereusita
ramo_29,urmeaza FIV cu dr Ispasoiu
nokianne,FIV nereusit ,urmeaza FET ,dr...





Gravidutze si mamici
Cele care nu au renuntat,si au invins,si pe care le vom urma si noi, aspirantele

iuca,34 ani,1IA cu dr Miciner,IA 2 dr Chicea reusita,acum mamica fericita de Bianca si Bogdanel.
diana 77,FIV cu dr Ispasoiu august 2008,reusit.
Bubu30,30 ani,3 IA si 1ICSI Cluj ,nereusite,ICSI nr 2 reusit cu gemenasi,dr Ispasoiu Polisano Sibiu,acum mamica de Alexandra si Alexandru.
danaisa20,32ani, 7 IA nereusite (cu Moisa la Giulesti) FIV 1 nereusit cu dr Ispasoiu, FET cu dr Ispasoiu, reusit!acum mamica de Mara Alexa!
yarrina, 27 ani, 4 IA la Polisano Sibiu cu dr Ispasoiu, FIV 1 cu dr Ispasoiu , reusit!
Johanes,30 ani,2006-chist hematic ovarian rupt operat;2007 IA dr Chicea-nereusit;2009-sindrom aderential major,sindrom algic pelvin,operate laparoscopic;analizele hormonale fsh 4,74; FIV 1 cu dr Chicea,reusit!
Cristina 12,FIV 1 cu dr Ispasoiu,reusit!
florentina_a,FIV 1 cu dr Ispasoiu,reusit!
persi, 26 de ani,trei extauterine,FIV 1 reusit cu dr Chicea!
alessia29,FIV1 cu dr Ispasoiu,reusit!
alina06st,34 ani,sotul 32ani-fara probleme, eu endometrioza, laparoscopie iulie 09, o trompa nepermeabila, cealalta greu permeabila, prolactina marita, FIV 1 cu dr. Ispasoiu,reusit!
oria77,hidrosalpinx bilateral, 2 neosalpingostomii, FSH mare, un ovar functional, FIV 1 cu dr Ispasoiu,reusit!
bonsai, IA 1 cu dr Chicea,reusita!
oana cnt,FIV 1 + FET cu dr. Chicea nereusite, FIV2 cu dr. Ispasoiu si dr. Chicea (embriotransferul) reusit!
misspii/maria, endometrioza(6injectii dipherelin)ovar dreapta 25%, uter mic,sotul ok,FIV 1 cu dr Ispasoiu,reusit!.
essperantza,FIV 1 cu dr Ispasoiu,reusit!
gabri-ela,5IA din care 1 cu dr Ispasoiu,FIV 1 cu dr Ispasoiu,nereusit,FET reusit!
hypnotic1978,32ani, infertilitatea inexplicabila,4 IA nereusite, Fiv 1 cu dr Ispasoiu,nereusit, FET reusit!
crudiutalida, FIV 1 cu dr Ispasoiu,nereusit,FET reusit!



lista ramine deschisa pt completare



Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Fiv_Sb spune:

Ramo_29 capitolul deschis de tine nu avea link-rile corecte la capitole. Te rog sa stergi acel subiect. In lista cu toate subiectele at cand esti logata vei vedea in dreapta lui un container mic, dai clik pe el si se va sterge. Multumesc!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns deeva73 spune:

Ziua buna fete dragi,

Doamne ajuta ca la acest capitol sa apara pe fiecare pagina cate o graviduta noua!

Cine mai merge la Sibiu luna asta?

Domnu' Bunu ne intoarce binele cu bine si mare va fi rasplata Lui.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramo_29 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Fiv_Sb

Ramo_29 capitolul deschis de tine nu avea link-rile corecte la capitole. Te rog sa stergi acel subiect. In lista cu toate subiectele at cand esti logata vei vedea in dreapta lui un container mic, dai clik pe el si se va sterge. Multumesc!!

k,l-am sters

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramo_29 spune:

ysa26 am inteles ca ai avut programare la sb,o sa faci fiv?ce tratament ti-a dat?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monaramona spune:

salut fetelor..ma bucur ptr capitolul nou sper sa ne aduca multa bucurie
TALIDA unde esti? nu ne mai zici nimic?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns deeva73 spune:

mona ce mai face baietelul tau? Asteapta sa vina Mos Niculae... Poate aduce si o fratioara mosu asta.

Domnu' Bunu ne intoarce binele cu bine si mare va fi rasplata Lui.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crudiutalida spune:

Mona
Eu astept sa merg luni la Sibiu sa vad ce imi zice dr. ...asa ca am inceput sa inghit pastilute sa pregatesc cuibusorul pt embrionasii mei...in rest nimic nou....
Tu ce faci? Te pregatesti de sarbatori?
Pupici si n oroc mult la fetele ce se afla in focuri..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns deeva73 spune:

talida esti pe ultimii metri sa inteleg. Dumnezau sa-ti ajute, ma gandesc la tine, am emotii. Hai cu vesti bune la Sarbatori, noi toate te sustinem.

Domnu' Bunu ne intoarce binele cu bine si mare va fi rasplata Lui.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrreea spune:

va pup dulce fetelor!!
Nu stiu daca va mai amintiti de mine..nu am mai scris pentru ca nu s-a mai intamplat nimic nou pana acum cateva zile
Am fost la Sibiu,la control la dr. I .Foarte dragut doctorul.mi-a placut ca poti sa vorbesti cu el si nu te da afara imediat.Noi nu avem probleme foarte grave..defapt pana acum nu am descoperit ca am avea ceva pentru care nu pot ramane gravida..cu toate astea am facut Inseminare artificiala la Craiova..dar fara nici-un rezultat(dau vina pe doctor)
De aproximativ 3-4 ani incerc sa raman gravida..si sunt cu al meu de 6 ani(nu am luat anticonceptionale niciodata iar prezervativul l-am folosit prea putin)
Analize am facut o gramada..am gasit doar 2 problemute..o ureaplasma pe care am tratat-o si prolactina foarte putin marita..dr I a spus ca nu este nici-o problema cu prolactina pentru ca este foarte putin marita.
Fiv-ul nu este ultima solutie la noi(abia l-am convins pe dr I sa mergem pe calea asta) dar nu mai avem rabdare..si speram sa se intample minunea mai repede..si ne gandim ca daca totusi..analizele spun ca suntem sanatosi avem sanse mai mari de reusita,nu?voi ce parere aveti?
Acum stau si ma gandesc daca este in regula ca l-am ales pe dr I..ma gandesc ca dr Chicea are mai multa experienta..
va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monaramona spune:

deeva ..asteptam toti pe mosul ..eu abea la anul ii pun pe cei 3 embrioni care mi-au mai ramas..tu ce ai mai facut?ceva vesti bune?

Mergi la inceput