FIV la Sibiu ( 42 )

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ancuta_n spune:

am inteles. multumesc de raspunsuri
la mine o sa fie 18 zile de la diphe cand incep stimularea. dar dl Dr stie mai bine ce face.
sper din suflet sa fie bine si sa obtinem sarcina si bebeii mult visati. 2 vreau daca se poate.
de stresat nu ma stresez prea mult, dar intreb ca sa am si eu idee la ce sa ma astept.
sexulik avem voie?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns josephinedxc spune:

Multumim Michelle, nici eu nu stiam ca se paote face si inhibarea cu DIphereline si stimularea imediat dupa....dar acum ca zici, e clar....e logic asa..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns josephinedxc spune:

ancuta draga...nu stiu:) eu nu ma simteam confortabil in perioada respectiva si nici nu purta gandul asa departe :))))
dar cred ca da, nu vad de ce sa nu fie voie...adica si unei gravide ii este permis pana in luna 7....
eu zic sa nu te stresezi , go 4 it :)
si daca stai sa te gandesti, cand ii recolteaza sotului sperma, trebuie sa fie "proaspata" de 3-5 zile....deci DA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns josephinedxc spune:

vis-a-vis de injectii, scoate inj din frigider cu 10 min inainte , ca sa nu te piste; important este ca dupa ce termini de injectat solutia , sa mai tii putin acul, pana numeri la 10, sa se imprastie medicamentul....
in rest , dupa ce ai facut prima ijectie, te numesti EXPERTA,o sa fie "piece of cake :)"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns josephinedxc spune:

vai..recitind mesajele imi dau seama ca mi-e foame ... vad ca, desi nu sunt analfabeta, am "mancat" multe litere

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancuta_n spune:

Multumesc muuuult pt raspunsuri josephinedxc
am mai citit pe alte forumuri si m-am dumerit . am inteles ca eu am protocol lung...am facut in z 21 diphereline si la 3 saptamani dupa incep stimularea.
am inteles bine?
m-am gandit si eu ca poate nici nu o sa-mi mai arda de sexulik, dar asa ca idee sa stiu. ms mult
asta cu scosul injectiei din frigider inainte mi-a spus-o si dr.
era tare simpatic atunci cand mi-a aratat cum sa fac injectiile ..si-a facut pliu la burta sa vad eu bine cum se face
o sa va mai stresez cu intrebari ca na...e primul FIV (sper si ultimul) si nici nu am citit prea multe sa nu ma ia groaza cumva

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns josephinedxc spune:

Buna Ancuta,
nici eu nu stiu exact schema de tratament pt protocolul lung, respectiv prtocolul scurt...dar ai vazut ca dr explica, nu-i problema; cateodata stau si ma gandesc la cate aiureli/tampenii il intrebam, ca mie imi era jena... (dar il puneam in garda ianinte zicand-i : dle dr va rog sa nu radeti...:)) nu stiu de unde atata rabdare ..si gandeste-te ca de cativa doar asta face zilnic
sunt toti binevoitor si chiar poti conta pe sprijinul lor ...lucrurile astea conteaza, iti castiga increderea inca din prima faza (in care mai este si negarea si razvratirea: de ce mi se intampla mie); in fine
cateodata cred ca nu e bine sa stii atatea, sa ajungi sa faci din a te informa cea mai importanta preocupare... poate nu e rea o usoara detasare....sa lasi lucrurile sa curga firesc, dupa mersul lor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alecori spune:

Ancuta, vei avea protocolul lung. La fel am avut si eu. Nu mai stiu exact in ce zi a cm am inceput stimularea. Am facut in total vreo 12 zile dar am avut doza mare pt ca doar un ovar functional si am cules vreo 20 de oute :)
Bafta multa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancuta_n spune:


ce faceti fetelor?
Multumesc mult Ali pt raspuns. . bebe Alex a venit din prima?
la stimulare ai avut mai mult de 225 UI Gonal?
fetelor, pe timpul stimularii, trebuie/e bine sa tin cont de ceva anume la mancare?
poate sunt intrebari ciudate, dar ma gandesc si eu
o zii linistita va doresc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns josephinedxc spune:

eu cred ca doza de Gonal este adaptatat fiecareia, in functie de analizele hormonale din Z3 (FSH, LH,etc) si de ce vede dr pe ecograf, si de problemele pe care le are fiecare in spate;
de exemplu eu am facut o hiperstimulare (in urma caruia m-am ales cu un chist de 3 cm) dupa Gonal doza de doar 75 UI/zi- dupa 7 zile de stimulare ne-am oprit deoarece am produs 14 foliculi (pe atunci voiam IA nu FIV, si nu aveam nevoie de atatea oute) ; de aceea am continuat la urmatoarele stimulari (IA) cu Puregon doza de 25 UI/zi!
mentionez ca eu am Sindrom ovare micropolichistice dpdv hormonal (nevizualizate Eco..ma rog , mai complicat)
in legatura cu alimentatia incearca sa nu mananci f multe grasimi , prajeli mai usurel (care sa fie grele la ficat/bila), mai multe legume, fructe si incearca sa bei lichide cat de multe

Mergi la inceput