Organizarea eficienta a timpului

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

Poate un moderator muta subiectul ca nu-i aici locul lui?
Ok - mutat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

alina, eu nu am niciun fel de gadget ajutator, nu sunt pe lista noastra de cumparaturi.

Eu, cum am spus, lucrez dupa-amiaza/seara/noaptea. Dimineata ma ocup de casa, de mancare, de cumparaturi, de treburi de secretariat pentru alti membri ai familiei, care nu pot ajunge in timp util in diverse locuri. Pe afara ies cu copilul dupa mine.

Ce ma ingrijoreaza, oarecum, este ca da semne ca nu mai are nevoie de somnul de amiaza. Doarme doar o ora legata acum si ar putea sta si fara ea, daca ar fi dupa el. Asa se culca mai devreme, pe la 20, insa e foarte nasol pentru mine sa incep sa lucrez la 20, in loc de 15 sau 16.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

ha, ha, apropos de gadget-uri, mie mi-ar trebui un aspirator care sa urmareasca in permanenta copilul si cainele si sa aspire dupa ei

Ingrid si Cristi 9 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

Citat:
citat din mesajul lui Selene_Bunny

alina, eu nu am niciun fel de gadget ajutator, nu sunt pe lista noastra de cumparaturi.

Eu, cum am spus, lucrez dupa-amiaza/seara/noaptea. Dimineata ma ocup de casa, de mancare, de cumparaturi, de treburi de secretariat pentru alti membri ai familiei, care nu pot ajunge in timp util in diverse locuri. Pe afara ies cu copilul dupa mine.

Ce ma ingrijoreaza, oarecum, este ca da semne ca nu mai are nevoie de somnul de amiaza. Doarme doar o ora legata acum si ar putea sta si fara ea, daca ar fi dupa el. Asa se culca mai devreme, pe la 20, insa e foarte nasol pentru mine sa incep sa lucrez la 20, in loc de 15 sau 16.



Din putin se face mult - ajutor umanitar!

Lucrusoare de vanzare...


In atentia celor carora le face placere sa depaseasca limitele celor scrise de mine: in cazul in care considerati ca aveti dovezi de necontestat cum ca am facut 99 de oua, pe care le ascund in camara, cu intentia de a le vinde la suprapret, va invit sa deschideti un subiect special pe aceasta tema. Multumesc pentru intelegere.







daria merge la program scurt la gradi ? gradinita are si program prelungit ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianama spune:

Haideti sa va spun ca eu sunt super organizata,adica toate in punct.
Dimineata trezit,eu in baie ,tati imbraca puiul ,eu ies din baie intra tati,apoi iesim la un mic dejun,afara la bar,apoi la munca si gradi...
La 5 termin,ma duc iau copilul,daca lipseste ceva de mancare trec sa iau ceva repede apoi acasa...intram,dezbracarea,imbracarea,fc merenda de acasa,ca nu stiu ce-o fii mancat la gradi.....apoi eu ma pun sa fc masini de spalat,gatit,cate 5 minute cu copilul,apoi iar in bucatarie,se mai smiorcaie si vine dupa mine,eu iar ma duc la el,dar las in bucataie ceva la copt,sa nu las timp gol,deci ....organizez totul,
Mini-baitza o fc tati la copil,eu dusul in baia noastra,si iesim amandoi fresh.........
Problema e alta ,ca organizarea ma omoara psihic,sunt terminata de oboseala ca am halucinatii,deci is out pur si simplu.
Adaug ca tati vine la 6 de la munca,hai 7 si se iplica la greu,ca dupa ce ne asezam noi in pat el ramane cu bucataria de curatat toata.....doar bucataria.
In rest calcatul,spalatul in wekend,curatenia mare o fc la sf de saptamana,covoare aspirat,si tot asa organizat ..pe cap de locuitor.exclus fiu-miu(3 ani),
Dar eu una is terminata,am ajuns din cauza cafelei sa am tahicardie.deci eu sunt super organizata asa.......imi iese totul pe banda si bun.........dar ce ma fc eu?
Cum fc cu oboseala mea........

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

asa sant si eu dianama... intr-o buna zi vom cadea lesinate cu tahicardie si altele mai grave.
Pana la urma, nu se merita...asa imi tot zic si eu, sa-mi iau si ajutor la menaj, cat ar costa, ca sanatatea e mai importanta.
Plus ca de la o varsta nu le mai duci asa usor, deh, eu am 45+

Ingrid si Cristi 9 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinaatudor spune:

exact: gradi cu program lung e gadgetul perfect in gospodarie...unde mai pui ca a noastra are si transport dus-intors...o minune de inventie:)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinaatudor spune:

la mine apare o intrebare (hai ca sunt activa rau pe subiectul asta): de ce e nevoie de facut curat tot timpul daca oricum nu stam acasa? adica eu fac curat doar in we, caci in rest, stam mai mult plecati, cand sa facem murdar:-?
cainele si pisica stau afara, deci curatenia curtii ocupa cateva minute de 2 ori pe zi.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

io, de cand am descoperit ca pot practica procrastinarea fara sa am prea mari mustrari de constiinta, am devenit muult mai relaxata si indiferenta fata de treburile casnice, fac exact ce, cat si cum trebuie astfel incat sa am o casa cat de cat curata (nu luna, nu bec, nu farmacie, nu franjuri pieptanati si bibelouri puse la linie ).
de calcat calc extrem de rar, doar cand e absoluta nevoie.
spal de obicei la sfarsit de saptamana, avem suficiente haine de schimb incat nu am nevoie sa spal tot la 2-3 zile.
curatenie de intretinere (aspirat, spalat pe jos, curatenie rapida in baie, eventual sters praful de ochii soacrei, adica fix pe unde se vede) saptamanal, de obicei sambata. curatenie mai amanuntita - cam o data la 2-3 saptamani, depinde de timp, chef si ajutorul sotului.
vasele - pfoai, urasc asta la fel de mult cat calcatul rufelor. daca n-am chef, le las de pe o zi pe alta. oricum, imi voi cumpara cat de curand o masina de spalat vase si adio spalat vase .
geamurile ? nici nu mai stiu cand le-am spalat ultima data. in aprilie mi-am montat geamuri noi (reabilitare bloc) si abia in decembrie dupa craciun am scapat de schela si muncitori, asa ca astept timp, chef si vreme buna sa ma urnesc sa le spal/curat ca la carte. nu-s foarte murdare, dar nici curate. de fapt, ele au fost curate-bec atunci cand le-au montat, pe urma s-au murdarit/prafuit.
de gatit gatesc 2 feluri de mancare sa ne ajunga minim 2-3 zile, apoi improvizez pana la urmatoarea tura de gatit.
nici nu am cum sa fac mai multe, in timpul care imi ramane, ajung acasa pe la 18-18,30, uneori si 19. iar copilul se culca pe la 22, asa ca prefer sa petrecem cat mai mult timp impreuna si treburile gospodaresti le facem mai de mantuiala, asa...daca le-as face pe toate ca la carte sau cum as vrea eu, m-as duce cu capul, as fi varza de oboseala si nu as mai petrece timp mai deloc cu sotul si copila.
asa ca cel mai bun gadget la casa omului este menajero-bucatareasa. cine isi permite si are asa ceva e cel mai fericit om din lume, indiferent daca e barbat sau femeie; ce sentiment misto trebuie sa ai cand vii acasa si gasesti totul gata facut, iar tu iti petreci putinul timp ramas facand ceva pe placul tau sau impreuna cu cei dragi...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Citat:
citat din mesajul lui Selene_Bunny

eu ma descurc, nu e despre mine subiectul.



asta ca sa nu repet intrebarea initiala ...




Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati,
empatici, inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi
ca restul copiilor de pe Terra obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati,
nascuti natural sau prin operatie de cezariana, botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi:
Copiii Monicai Alex Luca Lorena
U R G E N T: I n i m i o a r a l u i ALEX
Si micuta O L I V I A are nevoie de noi ... acum

Mergi la inceput