Organizarea eficienta a timpului

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Miriluta spune:

Eu am externalizat calcatul camasilor si al hainelor de serviciu. Le duc la spalatorie si le iau dupa doua zile. Am avantajul ca avem la birou sericiu de concierge si ca atare, predau bulendrele jegoase direct la bitrou si le iau tot de acolo.

De gatit gatesc seara doar chestii usoare: peste la cuptor, paste, salate, etc...mancare-ca-la-mama gatesc doar in weekend.

Curatenie nu fac decat de ochii soacrei in weekend - adica sters praf, aspirat, spalat pe jos, spalat bai (avem 3)...In rest, oblig plozii sa isi stranga singuri in camerele lor si eu am grija sa strang in fiecare seara prin casa hainele aruncate. Vasele merg toate in masina de spalat vase, rufe spal cam de 3 ori pe saptamana si le arunc in uscator. De strans rufele curate...o fac eu cam odata pe saptamana cand calc si tricourile copiilor. Nu calc lenjerii, perdele, lenjerie intima.

Pana acum 3 ani, intram in fibrilatii daca nu erau baile spalate in fiecare zi, daca nu spalam gresia si nu aspiram in fiecare zi...si lucrez full-time. Am schimbat foaia dupa ce medicul de familie m-a intrebat daca am de gand sa supravietuiesc pana anul urmator pentru ca eram cu sanatatea la pamant. Cadeam lata de oboseala noaptea la 12 si nu mai aveam chef nici de ...nimic.

Organizarea depinde mult de prioritatile fiecarei familii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

Miriluta, speli doar de 3 ori pe saptamana ?
Eu "bag" vreo 10 ture pe saptamana...cam una pe zi, iar sambata vreo 5-6...
De gatit doar in We, seara bagam un sandwich, un ou, un iaurt.
Si tot n-am timp de nimic, nu stiu ce se intampla.

Ingrid si Cristi 9 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcoca spune:

Giiz Ingriden, da ce speli asa d emult? Nu umpli masina?


Vicky, Printzesone and BB (29+)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

Citat:
citat din mesajul lui ingridnen

Miriluta, speli doar de 3 ori pe saptamana ?
Eu "bag" vreo 10 ture pe saptamana...cam una pe zi, iar sambata vreo 5-6...
De gatit doar in We, seara bagam un sandwich, un ou, un iaurt.
Si tot n-am timp de nimic, nu stiu ce se intampla.

Ingrid si Cristi 9 ani


ooo, dar pentru cate persoane speli rufe ? folosesti capacitatea maxima de incarcare a masinii ? cate kg poate spala la o tura ? ai probleme cu spatiul de uscare, de esti nevoita sa speli putin si des ?
eu, pentru 3 persoane, spal sambata 2, maxim 3 ture. combin hainele copilei cu bluzele mele (majoritatea deschise la culoare), iar hainele inchise la culoare (ale mele si ale sotului) intra la tura urmatoare. folosesc programul de spalare la 40 de grade, cu economisire de timp, clatire suplimentara si antisifonare, durata fiind 1 ora. dap, probabil ca depasesc un pic capacitatea masinii (5 kg), dar nu am avut probleme pana acum.
la 2 saptamani se adauga o tura cu lenjeria de pat, prosoape si chilotaraie - adica albituri, care necesita program de spalare la temperaturi inalte, ceea ce implica o durata de 2 ore.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

ba da, o umplu.

Ieri am spalat 2 ture
- una de rufe colorate
- una de lenjerii de pat, ca s-a tavalit cainele si le-a facut varza, drept care a trebuit sa le schimb, desi erau puse doar de putine zile.

Azi cred ca pun doua geci la spalat, sant culori deschise si le spal cam saptamanal.

Hainele de lucru ale sotzului umplu lejer doua masini pe saptamana.

Si uite asa se aduna.

Ah, si pt. caine o masina pe saptamana...fata de pilota din cusca ei . prosoapele cu care o sterg cand vine de afara...cearsaful de pe fotoliul ei

Ingrid si Cristi 9 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinaatudor spune:

repede, inainte sa plec spre casa...va multumesc tare mult sa imi mai dati idei...oricat de bine cred ca ma organizez, cand vad o idee buna, sper sa mearga si la mine:)
mi-a lacut faza cu geamurile, eu le-am captusit cu flori, pe care le stropesc zilnic si..surpriza, sunt super murdare evident,ca apa se duce si pe geam..dar nici ca imi pasa, le mai sterg la paste:)

daca ar vedea mama...

fetelor, eu zic ca acest brainstorming ne aduce numai lucruri bune, deci ..keep going.

inca una pe lista cand va creste bugetul: externalizare calcat:)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Eu vasele le spal imediat dupa ce mananc iar in timp ce gatesc spal si vesela. Acum ca inainte dupa ce mancam le lasam acolo iar la cateva ore cand trebuia iar sa-i dau baiatului sa manance mi se ridica tensiunea cand le vedeam tot acolo...
Numai stiu cine a zis o data mai demult...parca Moca sau altcineva, ca le spala imediat ca sa scape de o grija. Am inceput si eu...la inceput mai greu...mai mult la impuse asa...acum mi=a intrat in reflex.
Azi am spalat 4 masini. Ale fetei, ale mele, sotului si baiatului albe si tot ale noastre colorate. Mai am o mocheta pusa in bucatarie pe jos...mai naspa care musai intra in masina de spalat am spalato si pe aia ca intra baiatul incaltat de afara uneori. O scutur zilnic, o spal o data pe sapt. ma orientez cand e mai frumos afara sa se usuce repede.
Mai am paturica cainelui si ar trebui si locul pisici...dar mai e si maine o zi.
Am facut sarmale...bine le-am aranjat de azi noapte. azi doar le-am bagat la cuptor. Am scos copiii afara. I-am hranit, culcat, spalat la fund.
A venit sotul...l-am trimis la piata cu baiatul...eu si fata am dat cu aspiratorul ea in alta camera ca nu are voie... cam atat pe ziua de azi.
Aaaa...am si calcat. Le aveam restanta de sambata un munte.
Dap stau acasa... si asta imi ocupa tot timpul!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianama spune:

So azi ,dimineata cum v-am spus .totul pe snur,ajungem toti la munca,copilul la gradi...terminat munca(ruptaaaaaa)...luat copilul de la gradi....oprit luat peste....venit acasa....i-a luat copilului baterii pt masina noua de azi(i-a luat-o tacsu si m-a sunat sa cumpar baterii) asta il va tine un pic ocupat cat gatesc.
Intram pe usa ,ne dezbracam (doar eu si fiu-miu)...ma reped la masina de spalat,cand vine tati fc o masina de spalat,apoi la bucatarie....
Copii se joaca cu masinute ,eu gatesc ,acum il asteptam pe tati sa mancam.....apoi dusul,tati ramane cu bucataria ,noi ne ducem in pat la culcare,adorm copilul,eu mai raman ori citesc ,ori pe net,ceva suplimentar.
Pe mine munca ma darama......acum scriu ca am mamaliga pe foc,pestele fierbe.....si in pauza de copt va scriu.
Pare simplu,dar in schema asta eu nu am timp nici de-o cafea. la 9 deja suntem la dus
Ceea ce ne permitem fff mult e cina...stam si povestim tot,ne planificam,mancam fff incet,fc planuri,de a 2 zi ,a 3,etc....acela e momentul nostru de familie ......cu telefoane dat pe silent

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Citat:
citat din mesajul lui alinaatudor

la mine apare o intrebare (hai ca sunt activa rau pe subiectul asta): de ce e nevoie de facut curat tot timpul daca oricum nu stam acasa? adica eu fac curat doar in we, caci in rest, stam mai mult plecati, cand sa facem murdar:-?
cainele si pisica stau afara, deci curatenia curtii ocupa cateva minute de 2 ori pe zi.


Alina si Stefania



alina, depinde foarte mult de locuitorii casei respective.

Doar un exemplu:

Fetita mea are 4 ani. Ii place sa faca mancare in stilul copiilor. Problema e CUM face. Inca ma "cert" cu ea pe tema cuvantului MULT. Stii teoria cu "da-i copilului ceva de facut in bucatarie, sa amestece, pune-i o mana de faina sau ceva boabe"? Ei, nu a functionat niciodata la noi. Pentru ca placerea fie-mii nu sta intr-o mana de ceva, ci in jumatate pachet/borcan de ceva. Imprastiate/varsate prin bucatarie.

Ieri nu am mai apucat sa spal vasele, le spal imediat. Chiuveta mea e dubla, e plina ochi, de fapt, a si dat pe dinafara. Dupa doar 1 ZI.

CorinaDani, 4 ore, dar nu a mers deloc luna asta. Nici nu merge pana nu termin de investigat tot ce am de investigat, m-am saturat de 4 zile la gradi, 7 acasa. Daca eu nu fac fatza atator tratamente, ce sa mai zic de ea, stii subiectul cu Sanatatea.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Eu spal haine in prostie, indiferent de anotimp. Spal la maximum 40 de grade, nu amestec hainele copilei cu ale noastre.

Nu calc decat unele bluzite ale Dariei si lenjeria ei intima. Camasile sotului le calca soacra. Pe cat am putut, am inlocuit camasile cu camasi din materiale nesifonabile. De la SH si de unde am mai gasit.

alina, mai e ceva: locatia locuintei. Noi avem geamurile spre strada, circula masini non-stop, am praf fin in permanenta, inclusiv in bufetul inchis.


Mergi la inceput