Organizarea eficienta a timpului

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Daca imi permiteti o parere personala, am sa va spun ca am vazut in viata mea persoane "ingrozitor" de eficiente si persoane cu eficienta...spre zero. Interesan este ca cele eficiente asa au fost din scoala, cand invatau bine, se distrau si tot le ramanea timp, si tot asa au ramas, in familie, casa, servici...iar cele "impiedicate" in scoala erau mereu pe ultima suta cu proiecte, invatat, nu aveau timp nici de distractie nici de somn si asa au ramas la maturitate, chiar daca au copii, joburi si alte obligatii.
E o nenorocire? Nu.
Cred ca important este sa-ti rezolvi lucrurile care nu pot ramane nerezolvate si sa-ti rezervi timp pentru tine si familie.
Da, si sa razi, musai...
Nimic altceva nu conteaza cu adevarat.

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Nu prea imi plac persoanele extraordinar de eficiente....
De obicei, viata m-a invatat ca eficienta in toate nu exista. Tot timpul renuntam la ceva pt altceva. Adica ceva niciodata nu v-a fi extraordinar.
Am o cunostinta pe care maica-mea mi-o da exp mereu...uite X-leasca e asa de curat la ea ca spala gresia cu fasul de geamuri... calca, e organizata perfect. Dap asa e... rusine mie ca spal gresia o data pe zi si aia seara cu mopul.
Desi in gandul meu raspunsul e altul... cand vor manca si copiii mei la Mc... o sa spal si eu afurisita asta de gresie de 15 ori pe zi!
Poate da ...poate nu. Nu voi afla niciodata probabil.
Si astfel de exemple am si din cadrul profesional.
Nu am stat eu niciodata f bine la capitolul organizare. Dar am stiut exact care imi sunt prioritatile.
Aaaa excludem cazurile patologice pt ca stiu si persoane obsedate efectiv de organizare. Nici astea nu-mi plac desi randamentul meu profesional creste cand sunt langa ele.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana vio spune:

Asa este, organizarea trebuie sa tina cont de prioritati. Fiecare familie este altfel, asa ca nu putem generaliza. Noi mancam rar in oras, ptr ca in Romania si mai ales in orasele mici, nu exista cultul catering. Sunt si la noi destule firme de catering plus mai nou cateva fast-food-uri de succes, dar astea sunt frecventate doar de studenti si barbati necasatoriti. Daca familia vrea/e obisnuita cu mancare gatita in casa atunci trebuie sa-ti faci timp/cineva trebuie sa-si faca timp ptr asta.
"Organizez" pe zile: azi gatesc (2sau3feluri), maine calc/fac curatenie, piata o fac cand ma intorsc de la serviciu etc. Curatenia mai dificila in week-end. De ex, sambata am curatat aragazul si am spalat geamurile si perdelele. Pe langa gatit si spalat obisnuit. Ieri seara am facut cu Alex o praji, iar azi este zi de gatit. Pe rand, cate putin, astfel incat sa-mi ramana timp sa ma joc cu Alex si sa pot "fura" un moment de liniste ptr mine. Filme in timpul sapt no-way. Noroc cu RDVR, le inregistrez si cand am timp ma uit. In momentul asta ma asteapta 3filme si vreo 4carti, .

Alexandra Maria
14.12.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

Ela, uite sotul meu este de o eficienta extraordinara. Are o pozitie in firma in care multi petrec muuuulte ore suplimentare neplatite in firma, lucreaza de la 6 dimineata la 8 seara si uneori si simbetele. Al meu, fix pe aceeasi pozitie lucreaza fix alea 8 ore si sparge usa pe la 6 sa vina acasa la familia lui. Cind la sfirsit de luna iese cu mai mult de 4-5 ore pe plus se enerveaza de numa. Si nu este unul din aia care freaca menta, e unul la care se ridica CEOul in picioare cind intra el pe usa. Dar asa e el, e super eficient, termina ce are de facut si de cele mai multe ori ma suna ca se plictiseste la servici. Iar eu sunt fericita ca este asa, fiindca daca nu ar fi, sigur am avea mult mai putin timp impreuna.

Na, ca m-am laudat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Sunt sigura de asta Cristoiu.
Dar spune-mi cand ajunge acasa eficienta lui este la fel, de 100%?
eu asta refuz sa cred ca poti fi eficient in toate. si la munca si acasa si cu nevasta si cu,,, copii.
Si sotul meu e indragostit de ceea ce face. Dar acasa e mai imprastiat decat mine uneori ma intreb la munca cum poate fi asa de ordonat.
Eu, unde stau acasa nu pot sa spun...in astea 8 ore din zi o sa fiu eficienta. Pt ca indiferent de ce ma apuc sa fac copilul vrea atentie ca e mic iar bb are si ea necesitatile ei chiar daca e doar un bebelus. \Asa ca tot oprindu-ma ba sa-l spal pe unul la fund, ba pe altul, ba o gustare, ba un joc... randamentul meu e minim.
Sau probabil am gasit si eu o scuza confortabila ca sunt mai putin eficienta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

Da ela" e cam eficient in tot ce face. Doar ca acasa eu ii spun sclaven treiber, adica ala de sta cu biciul pe sclavi, ca incearca sa ne eficientizeze si pe noi

Doar ca eficienta nu sta in a spala podelele de nshpe ori pe zi, adica daca pentru tine nu e important, de ce ai face-o? Eu spal o data oe saptamina, in rest roomba face rondul foarte eficient

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:


esti o fericita! probabil ca sunt putine de astfel de cazuri...sau poate doar nu am auzit eu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinaatudor spune:

Citat:
citat din mesajul lui cristoiu

Da ela" e cam eficient in tot ce face. Doar ca acasa eu ii spun sclaven treiber, adica ala de sta cu biciul pe sclavi, ca incearca sa ne eficientizeze si pe noi

Doar ca eficienta nu sta in a spala podelele de nshpe ori pe zi, adica daca pentru tine nu e important, de ce ai face-o? Eu spal o data oe saptamina, in rest roomba face rondul foarte eficient


ma bag si eu:) buna, tuturor!
de asta nemtii sunt nemti si romanii sunt ...romani..nu stii ca la noi munca incepe cu o pauza?
cred ca ideal ar fi ca fiecare membru al familiei sa aiba trasate clar responsabilitatile si sa se tina de ele, pe cat posibil, fara sa se frustreze evident.
dar, gadgeturi precum masina de spalat vase, robotelul inteligent pentru aspirat...chiar si agendele electronice pot face minuni.
eu cred ca sunt taskuri consumatoare de timp si energie: platit facturi, cumparaturi, spalat vase, gatit traditional...si e aceea cred ca o oala sub presiune, un robot minune..sau orice ajutor tehnologic...pot eficientiza timpul ramas dupa serviciu...
eu lucrez intre 9-17, cu 2 ore pe zi naveta, deci, in total minim 10 ore afara din casa...iar timpul ramas incerc sa il petrec cat mai placut pt toti..
mi-ar placea sa am o doamna sa ma ajute la curatenie+calcat, dar acum nu e buget..mi-ar placea ca o data pe saptamana sa pot comanda mancare..dar iar, cred ca bugetul e cam mic ...
poate ma ajutati voi cu device-uri care va mai ajuta in gospodarie, pe langa masina de spalat vase, oala sub presiune...robotelul aspirator (asta e visul meu, sper sa devina realitate curand)...ce altceva mai folositi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

- desteptatorul dimineata trebuie sa ies la fix pe usa cu doi copii si un sot. Adica sotul trebuie sa il trag din pat tot eu, ca el nu sare din pat devreme decit in weekend. Asa ca pun desteptatorul la 6, ma duc hos, fac cafea, cit fierbe cafeaua fac pachetele pentru copii, ma intorc sus cu cafeaua, fac dus, la 7 scol copiii, la 7 jumate sunt imbracati gata de plecare. Fara desteptator as dormi pina la 11.

- congelatorul. De fiecare data cind gatesc fac prea mult. Acum fac prea mult cu scopul de a face pachetele si bagat la congelator. In felul asta am intotdeauna citeva portii pentru cina cind nu am timp sau chef de gatit. Am bagat de toate, supe, ciorbe, ciulamale ... Doar carne prajita nu.

- usile. Adica le inchid la camerele unde nu e ordine sa nu vad, sa nu se vada daca am oaspeti. E foarte e ficient.

- meniu saptaminal. Incerc sa programez ce gatesc toata saptamina si fac cumparaturile gramada in weekend.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinaatudor spune:

notat: deci voi bagati ce ramane din ce gatiti in congelator..dar oare e sanatos? habar nu am ...eu dau toate resturile la caine..care e super fericit cand gatesc, asteapta cuminte in fata usii...
:) poate ar trebui sa regandesc strategia...
mersi, astept cat mai multe sfaturi..cine stie, poate ne face o lista cu gospodaria perfect dotata:)

Mergi la inceput