Organizarea eficienta a timpului

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sanziana27 spune:

Daca nu-mi da nimeni programul meu peste cap sunt intotdeauna foarte eficienta!
Nu-mi raman lucrurile de pe o zi pe alta, inseamna ca mi-am propus prea multe.
Nu aman activitatile. Daca intervine ceva, rezolv imediat.Nu-mi place sa stiu ca am ceva de facut (gen de mers....ca sa duc/aduc/rezolv....si sa tot aman:lasa ca merg luni, luni sa zic, nu nai bine merg marti.....)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

lucrurile importante au prioritate. nici cele urgente nu trebuiesc neglijate. invata sa selectezi ce trebuie sa faci si ce nu-i necesar sa faci. identifica unde pierzi timp pretios.
reguli general valabile aplicabile nu exista, ptr ca suntem diferiti. ce se potriveste unora manusa, pe alti ii sufoca de-a dreptul.

ah, si nu uita razi macar cinci minute in fiecare zi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda141 spune:

Cred ca se vroia ceva mai concret de genul cum sa facem mai multe in acelasi timp. Eu am pretentia de la mine ca sunt foarte bine organizata, fac f multe lucruri in acelasi timp.De exemplu, vin seara de la serviciu si am de facut mancare. In doua ore reusesc sa fac vreo 3 feluri de mancare si desert, iar cand am stins aragazul, bucataria e deja luna, spalat pe jos, vasele spalate, aranjate etc.
Pun felul care fierbe mai greu in oala supresiune, pun pentru felul doi, in timp ce fierb , pregatesc desertul , mai mestec in mancare, mai mestec in aluat,in timpii morti de fierbere, copt, spal vasele, mai spal una alta, o usa de la dulap, sau ce mai vad eu pe acolo, mai bag o masina la spalat . Nu stau niciodata as astept sa se prajeasca chiftelele, de ex.in timpul ala fac altceva. Nu las sa existe timpi morti, astia mananca din zi.
Am de facut curat in casa si mancare , ma apuc intai de facut mancare , astfel incat, in timp ce fierbe, eu pot face curat.
Si altele de genul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns erica.p spune:

de unde aveti atata energie???!!!???? sunt foarte uimita! intotdeauna m-au nedumerit cuplurile care au copii,cum se descurca?de unde au energie sa faca tot ce trebuie pt copil,sa mearga si la job,dupa job sa se ocupe de gospodarie/cumparaturi casnice,sa aiba si viata intima,sa etc....e un mister pt mine!de unde atata forta? probabil sunt eu plamadita dintr-un aluat "prost"......

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JuliaSM spune:

Nevoia te invata, Erica, si te baga in priza, mai ales cand ai copii... Revin, ca scriu cu o mana, vreau sa zic si eu ceva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Si eu sunt genul eficient; sigur ca mai am zile proaste, insa, in general ma descurc; de ex. pun mancarea pe foc si in timp ce fierbe (sau e ceva la cuptor) eu bag o masina la spalat, daca am de spalat {in general, spal o data pe saptamana 5 ture (ale Victoriei, ale noastre albe, colorate si lenjerii; am uscator, asa ca merge repede) si de 2 ori/saptamana prospoape, ca alea le schimb zilnic} apoi aspir, sterg praful si spal pe jos. Victoria in general ma 'ajuta', astfel ca nu se plictiseste. Apoi, mancam de amiaza si ne jucam restul zilei (sau in timpul saptamanii merge la gradi 2 ore jumate dupa-masa), si eu am 2 ore ptr. mine! Daca e zi de spalat haine, mai impatur la haine, daca nu, e timpul meu; pauza mea. Apoi, cand vine ea de la gradi, ne jucam o ora jumate si cand vine sotul de la serviciu, o preia el si eu gatesc sau ea ma ajuta sa gatesc (dureaza vreo juma de ora). Dupa cina, ei se joaca pana curat eu bucataria (vase) apoi eu mai stau pe computer cat ei se spala pe dinti si pun pijamalele, apoi culcare; dupa ce ea se culca, noi mai stam uneori la povesti, alteori nu. Si avem destul timp si ptr. o masa cu prietenii (la noi sau la ei), ptr. iesiri, plimbari, etc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda141 spune:

Am uitat sa spun ca noi iesim pe usa la 7.20 dimineata si ajungem in casa in jur de 18.30-19, depinde cat de repede reusesc eu sa fug de la birou si sa ajung la after sa iau copilul. Timpul pentru mine, este dupa ora 10 , dupa ce adoarme copilul si termin si eu cu treburile. Atunci mai citesc, ma mai uit pe net, mai vad putin dintr-un film, dar asta mai mult in week-end ( ca il vad in mai multe seri din lipsa de timp )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui kariguld


ah, si nu uita razi macar cinci minute in fiecare zi.

Cei mai fericiti oameni nu au parte de lucrurile cele mai bune, dar obtin totul din cele pe care le au!



tare mi-a placut asta si as adauga sa nu uitam cit de frumoasa si scurta e viatza,in alte 5 minute!

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

erica, eu am avut nevoie de... vreo 2 ani sa devin mai delasatoare, ma crizam pentru orice, pentru praful care se asternea de pe o zi pe alta, de simteam ca-l sterg degeaba, pentru scamele care umpleau covorul, pentru geamurile care se umpleau de noroi in urma vreunei ploi, pentru mazgalelile de pe pereti ale copilului, pentru petele din bucatarie si asa mai departe.

In timp, mi-am dat seama ca, oricate ore as investi eu in curatenie, firea noastra (luati ca ansamblu, tati si fetita sunt mai delasatori), combinata cu factorii de mediu, imi zadarnicesc eforturile si ma umplu de draci. Asa ca... mi-am bagat picioarele, sterg praful o data pe saptamana, geamurile le spal rar de tot, pe jos spal la sfarsit de saptamana. De aspirat aspir mai des, vase spal zilnic, cel putin doua ture, haine spal o gramada, ca asa se aduna, jucarii strang de mai multe ori pe zi, uneori gatesc zilnic, alteori, o data la doua zile. De aspirat, cam de 3-4 ori pe saptamana.

Cu mancarea, mie imi ia mai mult de 15 minute sa curat tot ce am nevoie pentru cele doua feluri de mancare de care avem nevoie. Na, asta sunt eu, pana le curat, le spal, le tai/rad/toc, dureaza. Stau langa oale numai daca e nevoie.

Noi ne si culcam foarte tarziu, insa. Eu am lucrat aseara pana pe la 2.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Cand eram cu un singur copil ma plangeam ca nu am timp nici sa respir.
Cand a venit fata...e cam la fel...ba chiar mai bine
Cred ca am inceput sa apreciez si putinul timp ramas liber.
De organizare nu zic nimic ca si eu sunt cam imprastiata. Inca va citesc
De obicei duminica gateam ...cate 2-3 feluri de mancare. azi am febra deci stau in pat si lenevesc. sotul ne-a gatit azi.
dar maine sigur trebuie sa ma mobilizez ca numai are copilul mancare gatita.

Mergi la inceput